Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Nawet jeśli spuścimy zasłonę na okoliczności tragedii nad Smoleńskiem; z powodu braku twardych dowodów, to musimy zderzyć się z faktami prowadzonego śledztwa, prowadzonego na niby.
06.11.2011r.


/Zuzanna Kurtyka/

     
"Był taki kraj..."

Był kiedyś taki kraj
W marzeniach
W snach
We krwi

I w sercach wieki trwał
Stulecia
Lata
Dni

Do tego kraju tęsknił
Niejeden tułacz
Wieszcz
Na temat tego kraju
Niejeden powstał wiersz

Lecz dzisiaj kraju tego nie ma
I tylko tlą się skry
W odległej wrogiej ziemi
Zgłodniałe
Wyją psy

Nie ma już Polski
Są ulice
I puste, zimne pola
I w ludzkich sercach krzyże
I ludzka nędzna dola

Copyright Joanna Madroszkiewicz, Z cyklu "Smoleński krzyż".

      Kiedy czytam ten wiersz, zastanawiam, się w jakich latach żyła poetka, która go napisała. Najbardziej pasowałby mi przełom XIX-tego i XX-tego wieku, albo czasy okupacji hitlerowskiej. W latach 50-tych minionego wieku mógłby go napisać człowiek dogłębnie świadomy otaczającej go rzeczywistości. Podobnie później. Czy to możliwe, żeby ten wiersz powstał współcześnie? Czy to może być prawda?
      A jeżeli jest to prawda, to jakże ciężko ją przyjąć, jakże ciężko się z nią pogodzić. Oznacza ona bowiem, że wszystko to o co walczyliśmy, nasza walka z komuną, walka o suwerenną Polskę poszła na marne.

      Wolność i niezawisłość kraju oznacza poczucie podmiotowości jego obywateli. Jeżeli ludzie tego nie odczuwają to coś z tą suwerennością musi być nie tak. Nawet jeśli spuścimy zasłonę na okoliczności tragedii nad Smoleńskiem, z powodu braku twardych dowodów, to musimy zderzyć się z faktami prowadzonego śledztwa, prowadzonego na niby. Wymowa tego faktu może być odczytywana różnie, ale na pewno, bez względu na polityczną opcję, zawsze negatywnie. Dla poetki jest tożsama z utratą własnego państwa. Dla mnie podobnie.

      Mam nadzieję, że jest nas mało, bo straszne jest to uczucie. Wiersz dedykuję myślącym inaczej.


Komentarze
#1 | Krzysztof Pasierbiewicz dnia 04.11.2011
27-go marca napisałem na swoim blogu na Nizależnym Forum Publicystów Salon24:

Dedykowane Wielce Szanownej Pani Zuzannie Kurtyce

Zbliża się pierwsza rocznica katastrofy smoleńskiej.

Niestety, znacząca część społeczeństwa odnosi wrażenie, że Władze starają się pomniejszyć znaczenie tej apokaliptycznej narodowej tragedii. Wielu ludzi czuje, że ktoś nie chce im pozwolić na zamanifestowanie tego, co mają głęboko w sercach. Więcej, że ludzi wskazujących na wynikający z naszej narodowej tradycji związek między ofiarą i wolnością, którego symbolem jest krzyż, oskarża się o złe intencje.

Zamiast się rozpisywać, co może być tego przyczyną, zacytuję teraz słowa pewnego absolwenta historii z Uniwersytetu Gdańskiego:

"Pustka, tylko gdzieś w oddali przetaczają się husarie i ułani, powstańcy i marszałkowie, majaczą Dzikie Pola i Jasna Góra, Dziejowe misje, polskie miesiące... Co pozostanie z polskości, gdy odejmiemy od niej cały ten wzniosło-punury-śmieszny teatr niespełnionych marzeń i nieuzasadnionych rojeń? Polskość to nienormalność"... Gdzie inni mówią kultura, cywilizacja i pietyzm, my krzyczymy Bóg, Honor i Ojczyzna (wszystko koniecznie dużą literą); gdzie inni budują, kochają i umierają, my walczymy, powstajemy i giniemy... Polskość nas ogłupia, zaślepia, prowadzi w krainę mitu. Sama jest mitem. Tak, polskość kojarzy się z przegraną, z pechem, z nawałnicami, i trudno by było inaczej" (Donald Tusk, Polak przełamany, "Znak" 11/1987)"

Czegóż, więc innego można było oczekiwać skoro nami rządzi Premier, który jako 30-letni mężczyzna w sile wieku napisał, że „polskość to nienormalność”, że „polskość nas ogłupia, zaślepia i prowadzi w krainę mitu”, że „nasza polskość jest mitem”.

Na koniec zapytam, ilu jeszcze pamięta słowa z „Czerwonych maków na Monte Cassino”:

Czy widzisz ten rząd białych krzyży?
To Polak z honorem brał ślub,
Idź naprzód – im dalej, im wyżej,
Tym więcej ich znajdziesz u stóp. [...]
Bo wolność krzyżami się mierzy...

Krzysztof Pasierbiewicz
(nauczyciel akademicki)

Warto przeczytać komentarze Internautów do tego tekstu - patrz:
http://salonowcy.salon24.pl/291444,czegoz-innego-mozna-bylo-oczekiwac
#2 | Stefania Pak dnia 04.11.2011
Pani Zuzanno, na przekor losowi i wyrokom boskim, mozna pozostac soba! Nawet jesli nam Ojczyzne znieksztalcaja, upodlic jej nie potrafia, dopoki my czujemy. Naszych uczuc moga nie podzielac, ale ich odebrac nam nie umieja!

Moga najwyzej z zazdroscia patrzec, ze potrafimy bezmiernie kochac, plakac. szczerze cierpiec i szanujemy czlowieka.
Pozdrawiam Pania z szacunkiem!
#3 | Stowarzyszenie ARKA dnia 04.11.2011
Pani Zuzanno spokojnie!

Był, jest i będzie TAKI PIĘKNY I WSPANIAŁY KRAJ!!!

Proszę spojrzeć do tyłu:

1 listopad, czy mamy złych pilotów? Czy mistrzowskich?
Jaka była obsługa lądowania 1 listopada a jaka 10.04.2010 r.?

Wniosek nie mamy tylko Rządu działającego zgodnie z Polską Racją Stanu! To trwa nieprzerwanie od 17.09.1939 r.

Nie mamy też Prokuratury ani Prokuratorów takich jak Pan Wassermann, czyli postępujacych zgodnie z prawem. Prawo nie stanowi o równych i równiejszych, np. Premier Rządu:

"Analiza dokumentów i postawa Prokuratury jest jednoznaczna odpowiedź na pytanie postawione na koniec poprzedniego podrozdziału przez dziennikarza TVP SA, Leszka Krawczyka: czy w Polsce ściga się uczciwych ludzi? Jest jednoznaczna prokuratura stoi na straży ludzi z polskiego rządu, którzy postępują wbrew prawu: oszukują, kradną, dopuszczają się sabotażu gospodarczego i nie wygodnych ludzi wycinają, jak wycina się drzewo w lesie. A oto dowody:

Sejm zlecił kontrolę NIK w Stoczni Gdańskiej. Sprawa trafiła do Prokuratury a Prokuratura Krajowa i Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczy się, że nie ma pieniędzy na biegłych, aby zweryfikować zarzuty przedstawione w kontroli NIK. Jak sama Prokuratura podaje: „(…) bez powołania (…) zespołu biegłych, (…) nie będzie można podjąć właściwych decyzji merytorycznych.” Czy w takiej sytuacji był sens prowadzenia śledztwa, kiedy na początku wiadomo było co się z nim stanie? Czy takie postępowanie Prokuratury jest właściwe?

Kogo chroni Prokuratura Krajowa wbrew woli Prokuratorów Apelacyjnych i Okręgowych w Gdańsku? Oczywiście nieuczciwych ministrów polskiego rządu. Więcej dokumentów w Aneksie." Cytat pochodzi z pracy Wincentego Komana o naszej Prezes Pani Annie Walentynowicz.

Jeżeli Pani ciężko to proszę się zmierzyć z biografią i działaniem naszej Prezes. Ona wybrała ujawnienie prawdy o Katyniu jako drogę do Wolności Polski i odzyskania Stoczni. Ciężko nam się było pogodzić z tą jej nieodwołalną decyzją w 2001 r., a jednak miała rację i dzisiaj jesteśmy jej wdzięczni za światło wskazane w 2001 r.

Jak Pani Ania, nasza Prezes, by się cieszyła, gdyby miała chociażby taki portal internetowy. Jak my cieszylibyśmy się, gdybyśmy mogli uzupełniać informacje dla ludzi każdego dnia na swojej stronie Stowarzyszenia.

Szanowna Pani Zuzanno, jakby to powiedziała Pani Ania: "W górę serca", a za Papieżem "Nie lękajcie się!". Proszę się cieszyć z tego co Pani ma i wykorzystać wszystko do kontynuacji walki o Wolność Polski.

Wydaje nam się sensowny krok w postaci wniosku do Sądu Najwyższego o ręczne przeliczenie wyników wyborów, gdyż według wniosku złożonego do Sądu Najwyższego doszło do zfałszowania ostatecznych wyników wyborów 09.10.2011 r., podaję link: http://umtsno.blogspot.com/2011/10/urna-wyborcza-z-30-gosami-ani-nie-bya.html

Myśmy jako Stowarzyszenie 09.09.2008 r., napisali do Ministra Skarbu Państwa: "(...) dość krzywd i STOP! Dalszemu kupczeniu Stocznią Gdańską oraz dopłacaniu przez Skarb Państwa, kolejnym paserom, złodziejom
i bandytom (...)."

Powracając do 01.11. i Obcowania Świętych to nasi wspierają nas jak my ich!

Niewątpliwie ufali, że jak ich zabraknie to my pociągniemy sprawę dalej. Oczywiście na tyle ile potrafimy i nic więcej. Jeszcze raz Składamy Pani Uznanie i Życzymy Powodzenia oraz Całemu Zespołowi Ludzi Panią Wspierających.
#4 | Artur dnia 04.11.2011
Ponad 50 % nie poszło do wyborów, wygrała partia o nastawieniu antypolskim, rozłam w PiS, a tu pewien znany profesor porównuje premiera do ... Piłsudskiego!

- Dostrzega pan wokół Donalda Tuska drużynę na wzór drużyny Józefa Piłsudskiego - kierując się pańskimi ulubionymi historycznymi analogiami?

- Użył pan znakomitego porównania historycznego, do którego chętnie się odwołam. Tak jest w polityce i historii, że z upływem czasu, kiedy krzepnie przywództwo jakiejś osoby, to staje się ona coraz bardziej samotna i coraz więcej ma wykonawców swoich poleceń, a coraz mniej autentycznych współpracowników. Najbardziej to widać w uprawianej pasji. Józef Piłsudski namiętnie grał w karty...

- Stawiał pasjansa.

- Do tego dążę. Jeszcze w czasach PPS-owskich grał namiętnie w gry zespołowe tam gdzie było trzech, czterech graczy. W wolnej Polsce już w takie gry nie grał. Tylko pasjans. Proszę zwrócić uwagę, co dzieje się z Donaldem Tuskiem. Najpierw grał w piłkę nożną, czyli w grę zespołową, a dziś jest namiętnym biegaczem. Drużynę Tuska zastąpił samotny jogging. U Tuska występuje ta sama prawidłowość co u Piłsudskiego. Samotność długodystansowca.

http://wiadomosci...omosc.html

Więc nie pozostaje nic innego jak dołączyć do drużyny. Pozdrawiam.
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną