Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Rodzina Skorupków jest jedną z tych, których członkowie szli po kolei na śmierć „jak kamienie przez Boga rzucani na szaniec”. Warto aby Polacy wiedzieli o nich więcej. Nie tylko tyle, ile niesie choćby najpiękniejsza klisza pamięci, z obrazkiem Jana Henryka Rosena.
15.08.2016r.


Symboliczną postacią związaną z Bitwą Warszawską jest ksiądz Ignacy Skorupka. Obraz księdza z krzyżem w ręku, odzianego w sutannę i stułę, idącego na czele oddziału polskich żołnierzy atakujących bolszewików wrył się w pamięć chyba każdego Polaka. I nie jest istotne, czy s. Ignacy zginął bezbronny towarzysząc swoim podopiecznym, czy też zginął trafiony kulą, gdy udzielał ostatniej posługi jednemu z nich. Został znaleziony na pobojowisku z przestrzeloną głową i krzyżem w ręku. Był kapelanem 236 Pułku Piechoty Armii Ochotniczej, jego batalion sformowany w szkole im. Władysława IV na warszawskiej Pradze składał się głównie z młodzieży gimnazjalnej i akademickiej. Może dlatego, niewiele starszy od swoich żołnierzy, czuł się szczególnie za nich odpowiedzialny.

 

 

Mało kto wie, że ks. Ignacy urodził się w Warszawie, lecz pochodził z Podlasia, był najstarszym synem Adama Skorupki, urzędnika towarzystwa ubezpieczeniowego i miał młodszego brata, Kazimierza, harcmistrza z okresu międzywojennego, który był współtwórcą Szarych Szeregów. W 1925 r. poślubił on Janinę z Majewskich, mieli troje dzieci: Danutę (ur. 1928), Ignacego (ur. 1932) i Aleksandrę (ur. 1936). Kazimierz Skorupka zginął torturowany podczas licznych przesłuchań prawdopodobnie w obozie koncentracyjnym w Majdanku w 1943 r. Wnuczka Kazimierza,  Anna Maria Rogaska, odebrała w 2010 r. z rąk Prezydenta B. Komorowskiego order Orła Białego przyznany przez Lecha Kaczyńskiego ks. Ignacemu Skorupce. Ma dwóch synów, jeden z nich, Grzegorz, jest jak jego pradziadek, również harcmistrzem.

 

 

W Warszawie mieszka inny krewny Ignacego, Witalis Skorupka, którego ojciec, Aleksander, był stryjecznym bratem kapłana (oznacza to, że dziadek Witalisa i ojciec Ignacego Skorupki byli rodzonymi braćmi). Zaskakująca jest informacja, że Aleksander Skorupka, żołnierz armii carskiej zdemobilizowany w Petersburgu wstąpił tam do partii bolszewickiej i jako działacz partyjny wrócił do Polski w jednym z transportów Polaków organizowanych przez Feliksa Dzierżyńskiego. W Polsce jednak nie zapisał się do KKP lecz do PPS. Walczył w Powstaniu Warszawskim, zmarł od ran tam poniesionych w 1945 r. Jego syn, Witalis, należał do Szarych Szeregów, a potem jako żołnierz Armii Krajowej był w grupie dywersyjnej (likwidował mi.in. gestapowców, wysadzał pociągi), brał udział w akcji Burza. Po wojnie nie złożył broni. Pojmany przez sowietów 9 listopada 1945 roku został skazany w procesie kiblowym w więzieniu praskim na karę śmierci. W celi śmierci spędził 36 dni, a w 18. dniu osadzenia przeżył nawet pozorowaną egzekucję. Przesłuchiwał go m.in. Józef Światło. Ostatecznie wyrok śmierci Bierut zamienił mu na 10 lat więzienia. Podstawą do aktu łaski stało się uznanie zasług Witalisa z czasów wojny, wykonał wyrok na dwóch gestapowcach: SS-Sturmscharführerze Ludwiku Krafcie – szefie niemieckiej policji kryminalnej w Siedlcach oraz jego kierowcy, Alfonsie Mantzu (również SS-manie), odpowiedzialnych za likwidację getta siedleckiego. Z więzienia wyszedł w 1953 r.

 

Po 1989 r. Witalis Skorupka został prezesem Związku Więźniów Politycznych Skazanych na Karę Śmierci w Okresie Reżimu Komunistycznego oraz wiceprezesem Warszawskiego Oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. W tym roku, w z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych został awansowany przez ministra Antoniego Macierewicza na stopień pułkownika. Nadal uczestniczy w życiu publicznym, pozwalając sobie na ostre komentarze dotyczące życia politycznego w naszym kraju. Może warto tu przytoczyć jego wypowiedź zarejestrowaną w Bazylice Krzyża Świętego w Warszawie gdy odbierał pamiątkowy Medal „Zło Dobrem Zwyciężaj.” Mówił w niej o swoim życiu a potem wystawił cenzurkę czołowym politykom.  https://vimeo.com/87948165 

 

Rodzina Skorupków jest jedną z tych, których członkowie szli po kolei na śmierć „jak kamienie przez Boga rzucani na szaniec”. Warto aby Polacy wiedzieli o nich więcej. Nie tylko tyle, ile niesie choćby najpiękniejsza klisza pamięci, z obrazkiem Jana Henryka Rosena.

 

 

/Kazia/

 

 

Nasze artykuły


 

Polecamy na podobny temat

 

Ratujmy kamienicę w której urodził się ks. Ignacy Skorupka

 

http://www.pomniksmolensk.pl/news.php?readmore=1400

 

Wielki Książę - rzecz o tyranie, polskich dylematach i podjętych decyzjach

 

http://www.pomniksmolensk.pl/news.php?readmore=2936

 

Kalejdoskop: rzecz o piecu i windzie czyli wpływ korytarzy pionowych na świadomość mas

 

http://www.pomniksmolensk.pl/news.php?readmore=5688

 

Wręczenie medali Zło Dobrem Zwyciężaj - ostre słowa Witalisa Skorupki - nasza relacja

 

http://www.pomniksmolensk.pl/news.php?readmore=4798


Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną