Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Oddział IPN w Katowicach przygotował materiał do pięknie wydanego kalendarza, w którym nie zabrakło akcentu upamiętniającego katastrofę pod Smoleńskiem. Współwydawcą, obok IPN, jest Dom Maklerski IDMSA. Przedstawiamy 12 fotografii składających się na cykl Pielgrzymie Szlaki.
20.03.2011r.


Kalendarz "Pielgrzymie Szlaki" to (jak wspominają na stronie tytułowej autorzy) dwanaście fotografii które są plonem wypraw na Kresy Wschodnie. Wyprawy tego typu mają na celu uświadomienie wielu złożonych procesów, jakie wpływają na tożsamość narodu polskiego.

Zdjęcie z okładki przedstawia jeden z krzyży w Kuropatach na Białorusi. Zdjęcia z wizyty w Kuropatach można zobaczyć tutaj: Link, natomiast na naszym kanale filmowym na YouTube można obejrzeć filmy z tego miejsca: Link

Pierwszy przystanek to Baranowicze, gdzie gościnny dom Świętej Trójcy, dzięki o.o. werbistom umożliwia godny wypoczynek po trudach przebrnięcia granic, jakie wyznacza UE i ten "inny świat".

Drugi przystanek na stacji Gniezdowo rodzi głęboką zadumę. Tory, które zawiodły tutaj na śmierć tysiące istnień ludzkich świadkami jakiej historii mogą pozostać?

Stąd już niedaleko do Lasu Katyńskiego gdzie po 5 marca 1940 roku rozpoczęła się tragedia tak wielu Polaków. Kolejne pokolenie rzuconych na szaniec! Tylko rosnące tam drzewa wiedzą, komu bije schowany w podziemnej niecce dzwon.
Nasza relacja z pobytu w Katyniu dostępna jest tutaj:

Link
Link


Kilkanaście kilometrów dalej, przeorane ciężarem tragedii narodowej pobojowisko i okaleczona smoleńska brzoza, przypominają jak wiele straciliśmy 10.04.2010 roku jako naród i jak wiele stracił IPN. To w tym miejscu 23.04.2010 roku polscy pielgrzymi z IPN odprawili Mszę Świętą, kiedy w Krakowie miało miejsce pożegnanie dr hab. Janusza Kurtyki.
Wizycie członków Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010 w Smoleńsku w listopadzie 2011 roku poświęcono nasze wcześniejsze relacje:

Link
Link
Link
Link

Na naszym kanale filmowym na YouTube można obejrzeć filmy z tego miejsca: LinkSzlaki pielgrzymie z Baranowicz do Katynia wiodą przez Nowogródek i tajemne wody Świtezi . Mickiewiczowska wizja jest tak bliska rzeczywistości...Tylko maj może oddać siłę tego piękna.

Nieco dalej trafić można pod starą lipę, która jak niesie wieść, została zasadzona w Zaosiu wraz z urodzinami Adama tuż obok dworku Mickiewiczów. Tylu wielkich wyrosło z tej ziemi...

Za kolejną granicą w Zułowie, dąb posadzony w 1937 r. przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego jako "symbol wieczności" ma przypominać, że tutaj urodził się Józef Piłsudski. Ileż historii pomiędzy lipą a dębem...

Jakże niedaleko od Zułowa do "Tej, która świeci w Ostrej Bramie" , a stąd do miejsca, gdzie "Grób Matki i Serce syna".

Kolejny przystanek Golgoty nieopodal Wilna, w lesie przez który przeprowadzono złowieszczy tor kolejowy. Ponary - Golgota Wileńszczyzny obrazuje, jak dalece nieludzkim może być totalitaryzm. Czy można obojętnie przejść obok miejsc, gdzie po przeprowadzonej ekshumacji palono kości ludzkie, a popioły mieszano z piaszczystą ziemią po to, aby po rozsypaniu nie pozostawić śladów zbrodni. Czy ktoś może zostać obojętnym wobec nazizmu?

Spójrzmy nieco za siebie. Jadąc ze Smoleńska do Wilna, na obwodnicy pod Mińskiem jest przystanek autobusowy Kuropaty. Trzeba zejść z niewielkiego wzniesienia po to, aby doświadczyć kolejnej lekcji historii. Las tysięcy krzyży. Tysiące istnień ludzkich w zbiorowych mogiłach, na których nasadzono drzewa, to świadkowie zbrodni komunistycznych w procesie, którego człowiek już nie przeprowadzi. Inne zdjęcia z wizyty w Kuropatach można zobaczyć tutaj: Link, natomiast na naszym kanale filmowym na YouTube można obejrzeć filmy z tego miejsca: Link

Na koniec dwa miejsca pełne nadziei. Drewniany kościółek w Powiewiórce, gdzie Józef Piłsudski przyjął Chrzest Święty oraz kościół farny w Nowogródku. Ten sam w którym Władysław Jagiełło brał za żonę Zofię Hołszańską, tworząc podstawy dynastii Jagiellonów. Ten sam, w którym po dzień dzisiejszy widać na wysokim sklepieniu cudowny obraz z Ostrej Bramy, do którego o zdrowie dla Adama Mickiewicza modliła się jego matka. Ten sam w ołtarzu którego widnieje jeszcze inny obraz, błogosławionych sióstr nazaretanek, które w 1943 roku oddały swoje życie za nowogrodzian.


Oto krótka podróż, która powinna pozostać w pamięci każdego, kto chce rozumieć istotę narodu. Budowaną nie obrazem jednego pokolenia, ale złożonością historii wielu miejsc.


Powrót na stronę główną