Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

10 i 11 sierpnia odbył się I Patriotyczny Weekend w Gorcach z Podhalańską Grupą Rekonstrukcji Historycznych ZP „BŁYSKAWICA”. Sobota upłynęła na spotkaniu z przyrodą w Gajówce Mikołaja w Łopusznej. Niedziela zaś poświęcona była Świętu Ludzi Gór pod Turbaczem oraz III Rocznicy odsłonięcia Krzyża Partyzanckiego.
22.08.2014r.


   10 i 11 sierpnia odbył się I Patriotyczny Weekend w Gorcach z Podhalańską Grupą Rekonstrukcji Historycznych ZP „BŁYSKAWICA”. Sobota upłynęła na spotkaniu z przyrodą w Gajówce Mikołaja w Łopusznej. Niedziela zaś poświęcona była Świętu Ludzi Gór pod Turbaczem oraz III Rocznicy odsłonięcia Krzyża Partyzanckiego.

ŁOPUSZNA - GAJÓWKA MIKOŁAJA

   W sobotę 10 sierpnia o godz.16:00 spotkaliśmy się w Gajówce Mikołaja Kostkina w Łopusznej, aby przekazać przybyłym gościom zarys historii okresu wojny i lat powojennych związanych z tym miejscem. W tej gajówce przebywali w czasie II wojny światowej zarówno partyzanci polscy jak i radzieccy, a po jej zakończeniu żołnierze mjr Józefa Kurasia ,,Ognia”.

   Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych ZP „Błyskawica” zaprezentowała historyczną dioramę, została również opowiedziana historia Grupy Przetrwania Stanisława Perełki, ostatniego Żołnierza Niezłomnego z terenów Podhala i Małopolski.

   Organizatorzy z Gorczańskiego Parku Narodowego zapoznali przybyłych uczestników spotkania z leczniczymi ziołami i przyrodą otaczającą nas w tym parku.
TURBACZ – ŚWIĘTO „ LUDZI GÓR”

   W niedzielę, 10 sierpnia br. o godz. 11:00, rozpoczęły się XXXIV obchody Święta „Ludzi Gór” na Polanie Rusnakowej, zwanej Polaną Partyzancką pod Turbaczem. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w Kaplicy Papieskiej, celebrowaną przez kapelanów Związku Podhalan ks. Władysława Zązla oraz ks. Jana Gacka, a także gospodarza miejsca, nowo mianowanego gorczańskiego duszpasterza ks. Kazimierza Dadeja ze Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego oraz ks. Dariusza Salamona – Wikariusza Prowincjalnego ze Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego.

   Podczas uroczystej mszy został wystawiony na ołtarzu relikwiarz Św. Jana Pawła II, który na stałe znajdzie swe miejsce w kaplicy pod Turbaczem. Po oficjalnych uroczystościach odsłonięta i poświęcona została tablica upamiętniająca byłego wieloletniego duszpasterza i opiekuna Kaplicy Matki Bożej Królowej Gorców pod Turbaczem ks. Kazimierza Krakowczyka, ufundowana przez Zarząd Związku Podhalan o/w Nowym Targu.

TURBACZ - III ROCZNICA ODSŁONIĘCIA KRZYŻA PARTYZANCKIEGO

   Po zakończonej Mszy św. z Polany Partyzanckiej przeszliśmy pod Pomnik – Krzyż Partyzancki, aby uczcić pamięć poległych pod Turbaczem i na Podhalu żołnierzy Pierwszej i Drugiej Konspiracji, walczących z niemieckim i sowieckim okupantem.

   Pod pomnikiem - Krzyżem Partyzanckim, na górskm głazie, widnieje napis:

PAMIĘCI ŻOŁNIERZY
KONFEDERACJI TATRZAŃSKIEJ
ARMII KRAJOWEJ
LUDOWEJ STRAŻY BEZPIECZEŃSTWA
ZGRUPOWANIU „BŁYSKAWICA” JÓZEFA KURASIA ”OGNIA”
ODDZIAŁU „WIARUSY”
WALCZĄCYCH W GORCACH
W LATACH 1942-1949
O NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI I WOLNOŚĆ CZŁOWIEKA
Z NIEMIECKIM I KOMUNISTYCZNYM ZNIEWOLENIEM

   Aby przypomnieć sobie wzruszające chwile z odsłonięcia pomnika proszę otworzyć link: Link   Członkowie Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych ZP „BŁYSKAWICA” należą do Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej Link

/Jan Dudor, Andrzej Garbacz, Magdalena Warych/Nasze blogi:Komentarze
#1 | Magda dnia 23.08.2014
@All
Dziękuję, mamy już na portalu wiele relacji z tamtych rejonów. Przede wszystkim dzięki inicjatywie i pracy przyjaciół, Strzelców z ZP "Błyskawica", których bardzo serdecznie pozdrawiam.
@XWM - z przyjemnością przeczytam wspomnienia i refleksje. Turbacz to również dla mnie wyjątkowe miejsce.
#2 | XWM dnia 21.08.2014
Dla miłośników gór, a zwłaszcza Gorców, do których zalicza się piszący te słowa, Turbacz (obok Gorca, będącego nieco bliżej mojego czteroletniego pomieszkiwania w tamtych stronach) jest miejscem wyjątkowym. I to z wielu powodów, o których może kiedyś napiszę. Póki co - serdeczne dzięki za wspaniałą relację. Pozwala ona, choć na chwilę, powrócić do tych, przepięknych stron i wspaniałych chwil tam przeżytych.
#3 | Artur dnia 21.08.2014
To ten pomnik z którego odsłonięcia robiłaś relację.. piękne miejsce i znakomita uroczystość. Dziękuję za tytaniczną pracę Smile - pozdrawiam
#4 | Kazia dnia 21.08.2014
Turbacz staje się ważnym sanktuarium narodowym, nie ma roku aby coś się tam nie działo. Przestał być zapomnianym miejscem. Pozdrawiam
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną