Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

13 lipca 2014, na Przełęczy Knurowskiej - Furcowym Wierchu, odbył się Piknik Rodzinny - „Spotkanie z Gorcami”. W programie zaplanowano liczne konkursy, Gorczański Bieg Rodzinny, rekonstrukcję obozu partyzanckiego wraz z zarysem historii oraz wspólne posiady przy watrze wraz z muzyką. Inscenizacją wydarzeń z lat powojennych przypomniano wszystkim obecnym działanie oddziału partyzanckiego ZP ,,Błyskawica” mjr Józefa Kurasia ,,Ognia” na terenie Ochotnicy i okolic.
17.07.2014r.


   13 lipca 2014, na Przełęczy Knurowskiej - Furcowym Wierchu, odbył się Piknik Rodzinny - "Spotkanie z Gorcami". W programie zaplanowano liczne konkursy, Gorczański Bieg Rodzinny, rekonstrukcję obozu partyzanckiego wraz z zarysem historii oraz wspólne posiady przy watrze wraz z muzyką.

   Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych ZP „Błyskawica” uczestniczyła w corocznych spotkaniach rodzinnych w Ochotnicy Górnej. Uczestnicy naszej Grupy przybyli na Polanę Knurowską – Furcowy Wierch, aby rozbić obozowisko partyzanckie nawiązując do miejsc w Ochotnicy, gdzie w czasie II wojny i po jej zakończeniu działali partyzanci. Przygotowali dioramę oraz ugotowali strawę partyzancką dla gości biorących udział w Spotkaniu z Gorcami.

   Przybyli również zaproszeni przez nas członkowie GRH Gorlice 1915, którzy w swoim obozie zaprezentowali rekwizyty z czasów I wojny światowej, umundurowanie i uzbrojenie austriackie. Przyjaciele z Grupy Rekonstrukcyjnej z Powiśla Dąbrowskiego także zaakcentowali swoją obecność ekspozycją militarną. Upamiętnione zostały również wydarzenia z przed 100 lat. Rekonstrukcję z tamtych czasów zaprezentowała GRH Gorlice 1915. Impreza rozpoczęła się o godz 15.00 i przy sprzyjającej słonecznej pogodzie trwała do późnego wieczora.

   W części edukacyjnej członkowie PGRH ZP „Błyskawica” przeprowadzili konkurs z wiedzy historycznej z okresu II wojny światowej i czasów powojennych.
Pytania były następujące:
1. Jakie oddziały partyzanckie działały w czasie II wojny światowej na terenie Ochotnicy i kto był ich dowódcą.
2. Który z OP i pod czyją komendą działając na terenie Ochotnicy i okolic najbardziej przysłużył się polskiemu podziemiu zbrojnemu.
3. Który z dowódców antykomunistycznego powojennego podziemia działał najbardziej aktywnie na terenie Ochotnicy i Podhala.
Uczestnicy wszystkich konkursów zostali wyróżnieni i nagrodzeni przez organizatorów.

   Członkowie Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych ZP „Błyskawica", GRH Gorlice 1925 oraz GRH Powiśle Dąbrowskie wzięli również udział w inscenizacji wydarzeń z lat powojennych. Przypomniano wszystkim obecnym działanie oddziału partyzanckiego ZP ,,Błyskawica” mjr Józefa Kurasia ,,Ognia” na terenie Ochotnicy i okolic. Nawiązując do podłoża historycznego lat powojennych przypomnieli akcje MO I KBW przeciwko OP pod komendą Stanisława Perełki ps. „Zdobycz”, ostatniego żołnierza ,,Ognia”. Pomimo, że akcja ta nie miała miejsca w Ochotnicy, ale ze względu na datę rocznicową wydarzenia z 10 lipca 1955 roku praktycznie pokrywała się ze Spotkaniami Ochotnickimi, nawiązaliśmy tematycznie scenariuszem do tych zdarzeń. Przy pięknej słonecznej pogodzie w górskim plenerze lasów ochotnickich odbyła się inscenizacje z efektami pirotechnicznymi z zastosowaniem pistoletów i karabinów hukowych. Efekt niepowtarzalny i robiący duże wrażenie na obserwatorach i zgromadzonych widzach. Już teraz zostaliśmy zaproszeni przez organizatorów WOK na następne uroczystości, które mają odbywać się jeszcze w tym roku, a tematycznie będą nawiązywać do wydarzeń z okresu II wojny światowej.

PODZIĘKOWANIE


   Członkowie Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych ZP „Błyskawica” są wdzięczni za zaproszenie WOK w Ochotnicy Górnej - organizatorowi licznych imprez lokalnych, historycznych i regionalnych. Z wielkim uznaniem i powagą odnosimy się do naszego udziału w imprezach tworzonych przez WOK. Dzięki Kierownikowi WOK mamy możliwość spotykania się z ludźmi z waszego środowiska jak również z młodzieżą, której bardzo chętnie przekazujemy wiedzę historyczną dotyczącą wydarzeń mających miejsce w Ochotnicy i na terenie Podhala.

   Ochotnica to wyjątkowe miejsce na mapie Polskiego Podziemia Zbrojnego w czasie okupacji niemieckiej jak również z okresu walk z sowieckim okupantem. Liczne aresztowania, pacyfikacje i terror jakim zostali poddani mieszkańcy Ochotnicy Górnej i Dolnej w latach 1939 – 1945 oraz 1945 – 1955 przywołują refleksję, których następstwem są właśnie działania mające na celu przypominanie wydarzeń z lat obu okupacji. Przypominanie i oddawanie czci, pamięci ludziom aresztowanym i poległym w walce za wolną ojczyznę jest naszym wspólnym obowiązkiem. Dlatego nasze wspólne działania mają na celu przywracanie dobrego imienia ludziom, którzy do niedawna nazywani byli bandytami i wrogami utrwalaczy władzy ludowej.

   Szczególne podziękowanie składamy na ręce Zdzisława Błachuta, kierownika Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Górnej, za możliwość naszego udziału w waszych przedsięwzięciach. Z wyrazami uznania i szacunku: dowódca PGRH ZP „Błyskawica” Andrzej Garbacz, zastępca d- cy PGRH ZP „Błyskawica” Jan Dudor.

   Członkowie Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych ZP „Błyskawica" należą do Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej.

/Andrzej Garbacz, Jan Dudor, Magdalena Warych/Nasze blogi:Komentarze
#1 | Kazia dnia 17.07.2014
Przytoczone podziękowanie bardzo zasadne. Magda, bardzo dobre zdjęcia, autentyczny fotoreportaż.
Pozdrawiam
#2 | XWM dnia 17.07.2014
Przypomina mi się jak przed laty, śp. ks. Edward Fąfara, proboszcz ze Szczawy organizował - w czasach mało przyjaznych dla takich uroczystości - sierpniowe nabożeństwa patriotyczne, upamiętniające gorczańskich partyzantów. Po blisko 30 latach znów w Gorcach wraca się do historii, choć okoliczności w jakich przychodzi dzisiaj je organizować - co bardzo martwi - są łudząco podobne do tego, co wówczas przeżywaliśmy. Wspaniałe fotografie. To wszystko sprawia, że z nostalgią wracam pamięcią i sercem do lat przeżytych u podnóża Gorców, w przepięknej Kamienicy.
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną