Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Prelegent opisuje historię Jerzego Vaulina i jego działania bezpośrednio po morderstwie małżeństwa Żubrydów. Od początku przyznawał się do wszystkiego, a wręcz tym szczycił. Nie został skazany, gdyż po trzech latach procesu sąd umorzył sprawę, mimo że cały ciąg poszlak wskazywał jednoznacznie, że Vaulin działał z inspiracji i rozkazu Urzędu Bezpieczeństwa.
13.07.2014r.


   Pan Janusz Niemiec, syn mjr. Antoniego Żubryda, najmłodszy więzień Polski Ludowej oraz aktywny członek Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej, był honorowym gościem spotkania z Kajetanem Rajskim, autorem książki pt. „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”.

   W trzeciej części spotkania Janusz Niemiec wyjaśnia słuchaczom dlaczego nie zmienił nazwiska z powrotem na Żubryd. Podkreśla, że pozostanie przy nazwisku Niemiec było symbolicznym gestem wdzięczności, w jaki mógł uhonorować swoją ciocię, która wykradła go z sierocińca, otaczała troską w czasie choroby, kształciła i wychowywała jak własne dziecko. Zaznacza, że prawdziwi rodzice są bardzo mocno obecni w jego sercu, dlatego jego syn i wnuk, noszą już nazwisko Żubryd.

   Prelegent opisuje historię Jerzego Vaulina i jego działania bezpośrednio po morderstwie małżeństwa Żubrydów. Od początku przyznawał się do wszystkiego, a wręcz tym szczycił. Nie został skazany, gdyż po trzech latach procesu sąd umorzył sprawę, mimo że cały ciąg poszlak wskazywał jednoznacznie, że Vaulin działał z inspiracji i rozkazu Urzędu Bezpieczeństwa. Świadczyły o tym również zeznania świadków oraz koronny dowód, jakim jest fragment książki – wywiadu Henryka Piecucha „Siedem rozmów z gen. dyw. Władysławem Pożogą”, w którym Pożoga mówi wprost o zamordowaniu Żubryda: „Jego koniec to sukces pracy operacyjnej”. Sąd odrzucił ten dowód, nie zakwalifikowano tym samym tego morderstwa jako zbrodni komunistycznej, która nie ulega przedawnieniu.

   Podczas czasu poświęconego na pytania publiczności, Kajetan Rajski dookreśli, jak wyglądała praca nad książką i zdradzi, że już w przyszłym roku możemy spodziewać się drugiej odsłony rozmów z dziećmi Żołnierzy Wyklętych. W kontraście do „Resortowych dzieci”, gdzie pokazane są losy dzieci dygnitarzy komunistycznych, „Wilczęta” pokazują tę drugą, mniej uczęszczaną drogę. Losy dzieci żołnierzy niepodległościowego podziemia z pewnością nie należały do łatwych i obfitujących w liczne profity.

   Janusz Niemiec opowie także o corocznym Rajdzie Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Antoniego Żubryda "Zucha", który mamy przyjemność organizować. Informacje o tym wydarzeniu będziemy sukcesywnie publikować, a do uczestnictwa zapraszamy Państwa serdecznie już teraz.

   Spotkanie w Łodzi w dniu 02.07.2014 zorganizowało Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej - oddział Łódź.

Część I spotkania: Link


Część II spotkania: LinkJanusz Niemiec, syn mjr. Antoniego Żubryda, gościem honorowym spotkania poświęconego
książce K Rajskiego, cz.3/3
from pomniksmolensk.pl on Vimeo.Janusz Niemiec, syn mjr. Żubryda, gościem honorowym spotkania poświęconego
książce K. Rajskiego pt.: "Wilczęta"
from pomniksmolensk.pl on Vimeo.Janusz Niemiec, syn mjr. Żubryda, gościem honorowym spotkania poświęconego
książce Kajetana Rajskiego pt.: "Wilczęta.
from pomniksmolensk.pl on Vimeo./Magdalena Warych/   Czytaj więcej:

Janusz Niemiec, syn mjr. Antoniego Żubryda, gościem honorowym spotkania poświęconego książce Kajetana Rajskiego pt.: "Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych" cz.1/3
Link

"Życzę młodzieży, żeby kochała ojczyznę, tak jak myśmy kiedyś kochali"- Rozmowa z płk. Kazimierzem Paulo „Skałą”, dowódcą 5. kompanii ZP „Błyskawica" mjr. Józefa Kurasia „Ognia”

Link

„Ogniowcy” oddali hołd Żołnierzom Niezłomnym poległym w szczawnickich lasach - inscenizacja pt.: „Grupa Przetrwania 1955 r.”

Link

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci zamordowanych żołnierzy antykomunistycznego podziemia - nasza relacja z Sanoka

Link

"W Gorcach pod Turbaczem była nasza wielka Polska, tam nie było PRL-u" - Rozmowa z płk. Kazimierzem Paulo „Skałą”, dowódcą 5. kompanii ZP „Błyskawica" mjr. Józefa Kurasia „Ognia”

Link

66. rocznica ostatniej walki i śmierci mjr. Józefa Kurasia „Ognia” - Waksmund

Link

Uroczyste zakończenie IV Rajdu Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Antoniego Żubryda „Zucha” – wręczenie odznaczeń 70-lecia NSZ

Link

Byliśmy na Turbaczu oddać hołd partyzantom

Link

III Rajd Szlakami Żołnierzy Wyklętych SBO NSZ mjr. Antoniego Żubryda „Zucha”

Link

Odsłoniliśmy pomnik upamiętniający mjr. Antoniego Żubryda i jego żonę Janinę, skrytobójczo zamordowanych przez agenta UB

Link

67. rocznica śmierci mjr Józefa Kurasia „Ognia”, „Orła” – nasza relacja z Waksmundu

Link

Uroczyste zakończenie VIII Rajdu Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia „Orła”, „Ognia” – „Republika Partyzancka”

Link

Nasze blogi:Komentarze
#1 | Kazia dnia 13.07.2014
Wiem, Magda, słuchałam poprzedniej części. Miałam na myśli długometrażowy film fabularny.
Mimo trudności o których piszesz - pozyskujesz doskonałe materiały. Pozdrawiam
#2 | Magda dnia 12.07.2014
Chętni może i by się znaleźli, jednak jak to bywa z działalnością społeczną, nie wszystko da się sfinansować z własnej kieszeni. Z ciekawostek, to film miał być nakręcony. Stacja Discovery TVN Kraków pożyczyła od Janusza Niemca wiele materiałów. Filmu nie ma, materiałów nie ma, mimo wielokrotnych próśb właściciela o zwrot, bo to przecież bezcenne pamiątki rodzinne. Sformułowanie "stacja pożyczyła" ciąży więc nieuchronnie w stronę innego, bardziej dosadnego.
Pozdrawiam
#3 | Kazia dnia 12.07.2014
Magda, całość jest świetna, to jedno z tych świadectw które porażają ilością traumatycznych informacji. szkoda że nie ma chętnych aby zrobić z tego film, po prostu.
Pięknie nagranie i równie dobrze opracowane. Pozdrawiam
#4 | Jacek Mruk dnia 12.07.2014
Czerwoni to łgarze rodem z piekła i diabłu tylko służą.
Nie wiedzą lub nie chcą wiedzieć ,że SPRAWIEDLIWOŚĆ zawsze przychodzi, choć często po śmierci, i to jest najboleśniejsze , bo bez możliwości odpuszczenia.
Czyż mogą dziwić takie wyroki? Nie bo jakie Sądy taka "sprawiedliwość". Sędziowie nie chcą wiedzieć że biorą na siebie piętno zbrodni i za to odpowiedzą.
Pozdrawiam
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną