Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

W 1999 rozpoczyna się w Krośnie proces Jerzego Vaulina, mordercy mjr. Antoniego Żubryda i jego ciężarnej żony Janiny. Janusz Niemiec przez 3 lata jako oskarżyciel posiłkowy siedział na sądowej sali, patrząc w oczy mordercy swoich rodziców. Do dziś nie wie, gdzie są pochowani, a morderca, uniewinniony z powodu przedawnienia, pozostaje bezkarny.
07.07.2014r.


   Janusz Niemiec kontynuuje swoje wspomnienia z okresu dzieciństwa, kiedy został aresztowany na osobisty rozkaz szefa Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Rzeszowie. Wspomina epizody, które zapamiętał jako pięcioletni chłopiec ze swojej bytności w więzieniu. Po latach udało mu się dotrzeć do osób, które były aresztowane przez UB w tym samym czasie i pamiętają małego chłopca - widok niezwykły na więziennych korytarzach.

   Chłopca bezpieka aresztowała z powodu wściekłości, poczucia niemocy oraz niemożliwości schwytania jego ojca i likwidacji partyzanckiego oddziału. Wykorzystano więc pięcioletnie dziecko jako zakładnika. Do odbicia jednak nie doszło. W więzieniu Janusz spędził sześć miesięcy. Wraz z babcią wypuszczono go dopiero tydzień po tym, jak przywieziono zwłoki jego rodziców.

   Po zwolnieniu z więzienia Janusz i babcia wracają do Sanoka, lecz władze Urzędu Bezpieczeństwa uznają, że rodzina nie może wychowywać chłopca w patriotycznym duchu, jaki reprezentował jego ojciec. Mały Janusz zostaje umieszczony w sierocińcu, kierowanym i kontrolowanym przez UB, nie może przy tym w ogóle kontaktować się z rodziną.

   Z sierocińca w Sanoku wykrada go jego ciotka Stefania Praczyńska i wychowuje wraz z mężem Janem pod nazwiskiem Niemiec. Januszek choruje na gruźlicę i przez pół roku jest ratowany w sanatoriach Rabki. Ciotka adoptuje go i przystosowuje do rozpoczęcia nauki w szkole w Warszawie. Wychowywany jest w kokonie niewiedzy o rodzicach, nie wolno mu poruszać w ogóle tego tematu. Zgłębianie dziejów swojego ojca mężczyzna rozpoczyna dopiero po przeczytaniu książki Jana Gerharda pt.: „Łuny w Bieszczadach”. Na bazie książki powstaje film, komunistyczna propagandówka - „Ogniomistrz Kaleń”, autorstwa Petelskich, uderzająca w mjr. Żubryda i podziemie antykomunistyczne.

   Gdy w roku 1996 Janusz wraca do Polski po kilkuletniej pracy za granicą, dowiaduje się, że dzięki staraniom byłych partyzantów, doprowadzono w 1994 roku do procesu rehabilitacyjnego w Rzeszowie. Stwierdzono jednoznacznie, że mjr. Antoni Żubryd działał na rzecz niepodległości państwa polskiego. Postanowieniem sądu z 28 czerwca 1994 roku Antoni Żubryd zostaje oczyszczony z wszystkich komunistycznych zarzutów. Janusz Niemiec bada historię ojca, wraz z rodziną jedzie w Bieszczady, by nakręcić opowieści ludzi, którzy go pamiętają. Dzięki pomocy historyków pracujących na tamtym terenie, dostaje adresy jeszcze żyjących żołnierzy i namiary na miejsca związane z niepodległościową działalnością swojego ojca.

   Janusz Niemiec z żalem wspomina o utracie części materiałów, które użyczył stacji Discovery TVN Kraków – oryginalne dokumenty i nagrania, mimo wielokrotnych próśb nie zostały mu zwrócone do dzisiaj!

   Syn Żubryda opowiada również o swoim członkostwie w Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz działalności w Związku Strzeleckim Rzeczypospolitej.

   Porusza też kwestię spotkania z mordercą swoich rodziców, który któregoś dnia zapukał do jego drzwi, przynosząc mu niepodpisany pięciostronicowy maszynopis zatytułowany „Listo do syna”. W liście opisuje wygodną dla siebie wersję zdarzeń, która niewiele ma wspólnego z rzeczywistością, co udowodniły analizy ekspertów i zeznania świadków wydarzeń. Morderca cynicznie szczyci się swoją zbrodnią. List Vaulina był inspiracją do nakręcenia filmu „List do syna”, który zrealizowany został przez Iwonę Bartólewską z wytwórni Video Studio Gdańsk.

   Mjr. Antoni Żubryd działał bardzo skutecznie, Urząd Bezpieczeństwa był często bezradny, ponieważ oddziały partyzanckie miały dobre zaplecze w okolicznych wsiach. Próbowano więc podsyłać zdrajców, by taką grupę rozsadzić od wewnątrz. Janusz Żubryd opisuje działalność Władysława Pożogi, do którego zadań należało przygotowywanie grup przeszkolonych funkcjonariuszy UB, którzy tworząc odziały pozorowane starali się wniknąć w szeregi oddziałów leśnych. Do takich agentów należał młody warszawiak i były AK-owiec Jerzy Vaulin, który podjął współpracę z UB i od oficera prowadzącego otrzymał rozkaz, by udać się w Bieszczady i zlikwidować mjr. Żubryda. Rozpowiadał wszystkim, że jest prześladowany przez UB i poszukuje kontaktu z podziemiem. Jedna z grup Żubryda przyjęła tego człowieka i zapoznała go z dowódcą. Ten, mimo że zawsze tak ostrożny, obdarzył go zaufaniem. Jerzy Vaulin został jego osobistym ochroniarzem.

   Dzień 24 października 1946 roku miał być dniem spotkania Żubryda, jego żony Janiny i Vaulina z jednym z pododziałów we wsi Orzechówka, w powiecie Brzozów. Kwaterowano we wsi Malinówka. Gdy wyruszono w kierunku Orzechówki i zrobiło się ciemno, zatrzymano się w gajówce. Jednak kwatera nie odpowiadała Janinie; mjr. Żubryd wyszedł więc z Vaulinem w celu znalezienia innego noclegu. Agent w czasie marszu strzela i zabija dowódcę, a potem podstępnie zwabia w to samo miejsce ciężarną Janinę i również morduje, następnie ograbiając zwłoki.

   W 1999 rozpoczyna się w Krośnie proces Jerzego Vaulina. Janusz Niemiec przez 3 lata jako oskarżyciel posiłkowy siedział na sądowej sali, patrząc w oczy mordercy swoich rodziców. Do dziś nie wie, gdzie są pochowani, a morderca, uniewinniony z powodu przedawnienia, pozostaje bezkarny.

   Spotkanie w Łodzi w dniu 02.07.2014 zorganizowało Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej - oddział Łódź.

Janusz Niemiec, syn mjr. Żubryda, gościem honorowym spotkania poświęconego
książce K. Rajskiego pt.: "Wilczęta"
from pomniksmolensk.pl on Vimeo.Janusz Niemiec, syn mjr. Żubryda, gościem honorowym spotkania poświęconego
książce Kajetana Rajskiego pt.: "Wilczęta.
from pomniksmolensk.pl on Vimeo./Magdalena Warych/   Czytaj więcej:

Janusz Niemiec, syn mjr. Antoniego Żubryda, gościem honorowym spotkania poświęconego książce Kajetana Rajskiego pt.: "Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych" cz.1/3
Link

"Życzę młodzieży, żeby kochała ojczyznę, tak jak myśmy kiedyś kochali"- Rozmowa z płk. Kazimierzem Paulo „Skałą”, dowódcą 5. kompanii ZP „Błyskawica" mjr. Józefa Kurasia „Ognia”

Link

„Ogniowcy” oddali hołd Żołnierzom Niezłomnym poległym w szczawnickich lasach - inscenizacja pt.: „Grupa Przetrwania 1955 r.”

Link

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci zamordowanych żołnierzy antykomunistycznego podziemia - nasza relacja z Sanoka

Link

"W Gorcach pod Turbaczem była nasza wielka Polska, tam nie było PRL-u" - Rozmowa z płk. Kazimierzem Paulo „Skałą”, dowódcą 5. kompanii ZP „Błyskawica" mjr. Józefa Kurasia „Ognia”

Link

66. rocznica ostatniej walki i śmierci mjr. Józefa Kurasia „Ognia” - Waksmund

Link

Uroczyste zakończenie IV Rajdu Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Antoniego Żubryda „Zucha” – wręczenie odznaczeń 70-lecia NSZ

Link

Byliśmy na Turbaczu oddać hołd partyzantom

Link

III Rajd Szlakami Żołnierzy Wyklętych SBO NSZ mjr. Antoniego Żubryda „Zucha”

Link

Odsłoniliśmy pomnik upamiętniający mjr. Antoniego Żubryda i jego żonę Janinę, skrytobójczo zamordowanych przez agenta UB

Link

67. rocznica śmierci mjr Józefa Kurasia „Ognia”, „Orła” – nasza relacja z Waksmundu

Link

Uroczyste zakończenie VIII Rajdu Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia „Orła”, „Ognia” – „Republika Partyzancka”

Link

Nasze blogi:Komentarze
#1 | Artur dnia 07.07.2014
Wyklęci są nam bardzo bliscy. Pozdrawiam i dziękuję
#2 | Kazia dnia 07.07.2014
Super. Sądzę że wszystko się uda.
#3 | Magda dnia 07.07.2014
W październiku br. odbędzie się piąta edycja Rajdu Szlakami Żołnierzy Wyklętych SBO NSZ mjr. Antoniego Żubryda „Zucha”. Na pewno umieszczę tu szczegółowy program i zaproszenie skierowane do Czytelników. Trzymajcie kciuki.
#4 | Kazia dnia 07.07.2014
Wstrząsająca relacja. Dlatego - Magda - szczególne podziękowania, świadectwo najmłodszego Żołnierza Wyklętego jest bezcenne. Bo jak inaczej określić 5-cio letniego więźnia politycznego?
Pozdrawiam
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną