Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Instytut Studiów Podatkowych bije na alarm, ten rok zapowiada się jako najgorszy w historii, jeśli chodzi o dochody z VAT i akcyzy. ISP w specjalnym raporcie przypomina, że w związku z wejściem do UE w Polsce wprowadzono nowe ustawy regulujące VAT i akcyzę, w założeniu zgodnie z ich wspólnotową koncepcją.
06.07.2014r.


     
Nie ma na nic pieniędzy, dług publiczny osiąga Himalaje, ale coś jeszcze bardziej je przewyższa. Niekompetencja kolejnych ministrów finansów w rządzie Donalda Tuska, bo oto co podał niedawno portal interia.pl:

„Instytut Studiów Podatkowych bije na alarm, ten rok zapowiada się jako najgorszy w historii, jeśli chodzi o dochody z VAT i akcyzy. ISP w specjalnym raporcie przypomina, że w związku z wejściem do UE w Polsce wprowadzono nowe ustawy regulujące VAT i akcyzę, w założeniu zgodnie z ich wspólnotową koncepcją. Do 2008 r. udział dochodów z ich tytułu w budżecie państwa rósł, jednak w latach 2009-2014 przekształcił się w postępujące załamanie ich efektywności fiskalnej - ocenia Instytut. ISP podkreśla, że mimo formalnego wzrostu opodatkowania następuje realny, a okresowo nominalny spadek dochodów z tych podatków, a ich udział w PKB jest również coraz niższy. Zdaniem instytutu VAT stał się polem zorganizowanej przestępczości na nieznaną dotąd skalę, w wyniku pozornego zmniejszenia lub wyeliminowania zobowiązania podatkowego i wyłudzenia nienależnego zwrotu. Praktyki te występują powszechnie i są oferowane, często całkowicie jawnie, pod nazwą "optymalizacji podatkowej" - podkreśla ISP, zwracając uwagę, że podmioty oferujące usługi optymalizacyjne często powołują się też na dobre relacje z władzą.

ISP szacuje, że w ciągu 10 lat roczne zaległości w VAT wzrosły o ponad 100 proc. - z ponad 9 do ponad 18 mld zł, a z tytułu niezapłaconej akcyzy - o ponad 150 proc. do ponad 6,5 mld zł. Instytut ocenia, że w latach 2009-2014 z tytułu niezapłaconego VAT budżet stracił co najmniej 67 mld zł, a w przypadku akcyzy - 30 mld zł.

Jak stwierdza raport, istnieje już dość obszerna wiedza na temat działalności przestępczej w dziedzinie tych dwóch podatków, a oszustwa w istocie wszystkie zbudowane są na trzech filarach: fałszowaniu faktur lub innych dokumentów podatkowych, tworzeniu fikcyjnych podmiotów, które są nabywcami lub dostawcami i deklarowanie fikcyjnych transakcji zwolnionych od podatku lub objętych stawką 0 proc”.


Przypomnę, że od 1 stycznia 2011 roku Minister Rostowski podniósł podstawową stawkę VAT z 22 do 23 procent. Donald Tusk zapewniał wtedy, że jeśli sytuacja gospodarcza poprawi się to stawka VAT znów będzie wynosić 22 procent od 2014 roku. Podobno mamy doskonałe wyniki finansowe. Tak fantastyczne, że Ministerstwo Finansów zaproponowało już, by 23-procentowa stawka podatku od towarów i usług obowiązywała do końca 2016 roku.

Ale to nie koniec czarów z podatkiem VAT. Podwyżka o jeden procent to pikuś. Od 1 stycznia 2013 r. podniesiono podatek VAT na sprzedaż napojów z kawy (cappuccino, latte, macchiato itd.) i z herbat ziołowych i owocowych lub na bazie naparu z herbaty (np. bawarka). Wzrósł on z 8 do 23% Czemu? W imię sprawiedliwości! Żeby zrównać stawkę VAT dla tych napojów z już obowiązującą, na zwykłą małą czarną i czarną herbatę. Czemu nie na odwrót? Bo temu. Po co równać w dół, skoro można w górę, pod co łatać dziury którymi nielegalnie wyciekają pieniądze, skoro można wyssać je z kieszeni przeciętnego Polaka.

I tylko raporty niepotrzebnie biją na alarm. Przecież Ministerstwo Finansów robi co może, całkiem niedawno fiskus chciał obedrzeć ze skóry kioskarkę, która nie rozliczyła VAT ze sprzedaży za 20 gr (słownie: dwadzieścia polskich groszy), bo zapomniała wydrukować paragon. Albo przycisnął piekarza, który rozdawał niesprzedany chleb biednym, bez uiszczenia podatku VAT. Dzięki sprawnej akcji, piekarz zbankrutował. I już. Trzeba by sprawdzić, czy nasi decydenci nie nie przenoszą w życie zapisów Paragrafu-22 J. Hellera, na przykład takiego: „..Jego specjalnością była lucerna i żył z tego, że jej nie uprawiał. Rząd płacił mu dobrze za każdy korzec lucerny, którego nie zebrał. Im więcej lucerny nie uprawiał, tym więcej pieniędzy dostawał od rządu i za każdy nie zarobiony grosz kupował ziemię, aby zwiększyć ilość nie uprawianej lucerny. Ojciec majora Majora pracował bez wytchnienia nad nieuprawianiem lucerny. Długie zimowe wieczory spędzał w domu nie naprawiając uprzęży i codziennie skoro południe zrywał się z łóżka, aby dopilnować, czy nic nie zostało zrobione. Mądrze inwestując stał się wkrótce najpoważniejszym nieproducentem lucerny w okolicy. Sąsiedzi przychodzili do niego po radę w najróżniejszych sprawach, gdyż dorobił się sporej fortuny, co było dowodem mądrości.– Jako posiejecie, tako będziecie zbierać – radził niezmiennie, na co sąsiedzi niezmiennie odpowiadali „Amen”.

Link

Link

Link

/Ka/

5.07. 2014 r.


Komentarze
#1 | Ka dnia 06.07.2014
Jacku, może i tak, może ta cała afera to kolejne odwracanie uwagi od katastrofy gospodarczej, takiej nieuniknionej i totalnej w skutkach.
Pozdrawiam
#2 | Ka dnia 06.07.2014
Arturze, jak na deklarowany brak wiedzy ekonomicznej zadziwiasz znajomością reguł rządzących tą dziedziną. A już z pewnością masz wielokrotnie przewyższające rozeznanie co do właściwych decyzji. Za to ekipa Tuska jest owszem - tzw. "Kompetentna inaczej", żeby być w zgodzie z polityczną poprawnością. Dzięki za komentarz.
#3 | Jacek Mruk dnia 06.07.2014
Ka
Ukazujesz przyczyny dlaczego teraz ujawniono we Wprost aferę podsłuchową. Ta banda jest nieporadna wobec rosnącego długu i deficytu budżetu, więc muszą robić podmiankę na innego nieudacznika.
Pozdrawiam
#4 | Artur dnia 06.07.2014
Ka - ja nie jestem ekonomistą, ale Twój wpis przypomina pewną znaną w ekonomii regułę, że podwyższenie podatków przynosi efekty ale tylko do pewnego momentu. Po przekroczeniu granicy obciążeń fiskalnych wpływy zaczynają maleć! Ja się nie znam, niemniej po postępowaniu ministrów rządu Tuska zdaje się że oni tej zasady nie znają... Kompetentni... Pozdrawiam
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną