Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Pan Janusz Niemiec, syn mjr. Antoniego Żubryda i najmłodszy więzień polityczny Polski Ludowej, był honorowym gościem środowego spotkania z Kajetanem Rajskim, autorem książki pt.: „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”.
05.07.2014r.


   Pan Janusz Niemiec, syn mjr. Antoniego Żubryda i najmłodszy więzień Polski Ludowej, był honorowym gościem środowego spotkania z Kajetanem Rajskim, autorem książki pt. „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”.

   Autor publikacji opowiedział szczegółowo o okolicznościach powstania książki oraz o tym, co zainspirowało go do podjęcia tego tematu. Jak wspomina, podczas przeglądania książek poświęconych Żołnierzom Wyklętym zauważył, że o ile o Żołnierzach Wyklętych jest dość dużo informacji, to o ich dzieciach i rodzinach nie ma właściwie nic. Czasem ktoś udzieli jakiegoś wywiadu, jednak materiały te bardzo często przepadają w ludzkiej pamięci lub mają lokalny charakter.

   Książka zawiera dwanaście rozmów z dziećmi Żołnierzy Wyklętych; niestety nie wszyscy do których dotarł Autor wyrazili zgodę na udzielenie wywiadu, najczęściej było to spowodowane obawami o represje. Jak podkreśla prelegent, tragedią państwa polskiego po 25 latach rzekomej wolności jest fakt, że nie jest ono w stanie zagwarantować bezpieczeństwa dzieciom Bohaterów i wielu z nich do dziś boi się udzielić wywiadu i opowiedzieć o swoich przeżyciach.

   Odnosząc się m.in. do trudności towarzyszących ekshumacjom na powązkowskiej „Łączce” Kajetan Rajski udowadnia, że Żołnierze Wyklęci wciąż są wyklęci. Ubolewa, że państwo polskie nie jest w stanie znaleźć pieniędzy, aby kontynuować prace ekshumacyjne i godnie uczcić polskich bohaterów.

   Autor przeprowadził wywiady z dziećmi zarówno znanych Żołnierzy Wyklętych np. z Andrzejem Pileckim, czy Markiem Franczakiem, ale znajdziemy w książce również wywiady z mniej znanymi dziećmi bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego, takimi jak Andrzej Pityński, czy Katarzyna Skiba.

   Janusz Niemiec, wyjątkowy gość spotkania, najmłodszy więzień Polski Ludowej, syn Antoniego Żubryda ps. „Zuch”, opowiada o losach swojego ojca, działającego w podziemiu antykomunistycznym w latach 1945-1946 w powiatach sanockim, brzozowskim, krośnieńskim (woj. podkarpackie), zamordowanego wraz z żoną Janiną przez funkcjonariusza UB, we wsi Malinówka w powiecie brzozowskim.

   Wspomina również swoje dzieciństwo, kiedy w wieku 4 lat, w roku 1945, zostaje aresztowany po raz pierwszy przez Urząd Bezpieczeństwa, wraz z babcią Praczyńską. Antoni Żubryd, gdy tylko dowiedział się o tym aresztowaniu, zaatakował posterunek Milicji w Haczowie, w powiecie Brzozów. Stamtąd wysłał ultimatum do Sanoka, mówiące o tym, że jeżeli UB nie zwolni teściowej i syna, to rozstrzela siedmiu zatrzymanych milicjantów. UB ustępuje. Spokój jednak nie trwa długo, frustracja i niemoc UB mobilizuje ich do intensyfikacji działań. Trzy dni przed Świętami Wielkanocnymi w 1946 roku przed ten sam dom babci Praczyńskiej podjeżdżają trzy samochody wojskowe wypełnione wojskiem.

   Wobec niemożności złapania i aresztowania Antoniego Żubryda, zdesperowane władze UB w Rzeszowie wydają rozkaz aresztowania Janusza, jego babci i przy okazji cioci Krystyny, która przyjechała na święta z Krakowa. Więźniowie zostają przewiezieni w konwoju do aresztu śledczego UB do Rzeszowa, a następnie do więzienia na rzeszowskim zamku. W czasie jazdy oficer radziecki sadza sobie dziecko na kolanach, tworząc dzięki temu żywą osłonę na wypadek próby ostrzelania konwoju.

   Instytut Pamięci Narodowej uznaje Janusza Niemca za najmłodszego więźnia politycznego Polski Ludowej oraz za najmłodszego kombatanta - nie ze względu na obecny wiek, ale ze względu na nabycie praw do bycia kombatantem w wieku 5 lat! Na dowód tego Janusz pokazuje kopię Księgi Kontrolnej Ewidencji i Terminarza spraw Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, w której na stronie 1, pod pozycją 5, figuruje jego nazwisko jako zatrzymanego pod zarzutem „Współpracy z bandą Żubryda - NSZ”. Ten fakt sprawia, że może uznawać się za najmłodszego więźnia politycznego.

   Zapraszamy do wysłuchania I części spotkania. Pan Janusz Niemiec jest aktywnym członkiem Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej, którego Komendant, Paweł Wasążnik, jest pomysłodawcą corocznego Rajdu Szlakami Żołnierzy Wyklętych Samodzielnego Batalionu Operacyjnego Narodowych Sił Zbrojnych mjr. Antoniego Żubryda "Zucha". W październiku 2014 odbędzie się kolejna, już piąta edycja tego rajdu, na który w imieniu organizatorów i Pana Janusza, serdecznie Państwa zapraszamy.

   Spotkanie w Łodzi w dniu 02.07.2014 zorganizowało Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej - oddział Łódź.

Bohaterowie książki:

Adam Broński, syn kpt. Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”
Marek Franczak, syn sierż. Józefa Franczaka ps. „Lalek”
Stanisław Łukasik, syn kpt. Stanisława Łukasika ps. „Ryś”
Andrzej Pityński, syn por. Aleksandra Pityńskiego ps. „Kula” i ppor. Stefanii Pityńskiej ps. „Perełka”
Janusz Niemiec, syn mjr. Antoniego Żubryda ps. „Zuch” i Janiny Żubryd
Maria Danuta Wołągiewicz, córka ppłk. dypl. Macieja Kalenkiewicza ps. „Kotwicz”
Tadeusz M. Płużański, syn Tadeusza Płużańskiego ps. „Tadeusz Radwan”
Andrzej Ściegienny (André Seguenny), syn ppłk. dypl. Wincentego Ściegiennego ps. „Las”
Andrzej Pilecki, syn rtm. Witolda Pileckiego
Katarzyna Skiba, córka Franciszka Perlaka
Jan Wiszniowski, syn por. Romana Wiszniowskiego ps. „Opacz”
Krzysztof Bukowski, syn por. Edmunda Bukowskiego ps. „Edmund”


Janusz Niemiec, syn mjr. Żubryda, gościem honorowym spotkania poświęconego
książce Kajetana Rajskiego pt.: "Wilczęta.
from pomniksmolensk.pl on Vimeo./Magdalena Warych/   Czytaj więcej:

"Życzę młodzieży, żeby kochała ojczyznę, tak jak myśmy kiedyś kochali"- Rozmowa z płk. Kazimierzem Paulo „Skałą”, dowódcą 5. kompanii ZP „Błyskawica" mjr. Józefa Kurasia „Ognia”

Link

„Ogniowcy” oddali hołd Żołnierzom Niezłomnym poległym w szczawnickich lasach - inscenizacja pt.: „Grupa Przetrwania 1955 r.”
Link

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci zamordowanych żołnierzy antykomunistycznego podziemia - nasza relacja z Sanoka

Link

"W Gorcach pod Turbaczem była nasza wielka Polska, tam nie było PRL-u" - Rozmowa z płk. Kazimierzem Paulo „Skałą”, dowódcą 5. kompanii ZP „Błyskawica" mjr. Józefa Kurasia „Ognia”

Link

66. rocznica ostatniej walki i śmierci mjr. Józefa Kurasia „Ognia” - Waksmund

Link

Uroczyste zakończenie IV Rajdu Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Antoniego Żubryda „Zucha” – wręczenie odznaczeń 70-lecia NSZ

Link

Byliśmy na Turbaczu oddać hołd partyzantom

Link

III Rajd Szlakami Żołnierzy Wyklętych SBO NSZ mjr. Antoniego Żubryda „Zucha”

Link

Odsłoniliśmy pomnik upamiętniający mjr. Antoniego Żubryda i jego żonę Janinę, skrytobójczo zamordowanych przez agenta UB

Link

67. rocznica śmierci mjr Józefa Kurasia „Ognia”, „Orła” – nasza relacja z Waksmundu

Link

Uroczyste zakończenie VIII Rajdu Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia „Orła”, „Ognia” – „Republika Partyzancka”

Link

Nasze blogi:Komentarze
#1 | Kazia dnia 04.07.2014
Doskonały pomysł na publikację. Spotkanie bardzo ciekawe, jeśli powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych, takie nagrania jak to powinno znaleźć się w jego zbiorach.
Pozdrawiam
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną