Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Zapraszamy do wysłuchania III części spotkania z Romualdem Szeremietiewem, byłym wiceszefem Ministerstwa Obrony Narodowej. Prelegent twierdzi, że nasze sąsiedztwo z Ukrainą, nawet gdyby była nam wroga, nie stanowi dla nas zagrożenia, choć oczywiście może być problemem. Natomiast sąsiedztwo z Rosją, która połknie Ukrainę, jest dla nas śmiertelnym niebezpieczeństwem. Patrzy na to pod kątem balansu potencjałów, różnicy sił.
17.06.2014r.


   Romuald Szeremietiew porównuje potencjał militarny oraz ekonomiczny jaki posiada Rosja i Ukraina. Twierdzi, że nasze sąsiedztwo z Ukrainą, nawet gdyby była nam wroga, nie stanowi dla nas zagrożenia, choć oczywiście może być problemem. Natomiast sąsiedztwo z Rosją, która połknie Ukrainę, jest dla nas śmiertelnym niebezpieczeństwem. Patrzy na to pod kątem balansu potencjałów, różnicy sił. Według niego procesy, które przebiegają obecnie na Ukrainie, nie są wcale jednoznaczne, i nie do końca wiadomo w jaki sposób się skrystalizują. Prelegent jest zdania, że w wyniku tego co zrobił Putin, rozpoczął się proces formowania nowoczesnego narodu ukraińskiego.

   Zagrożenie, które wygenerowała Rosja postawiła przed każdym mieszkańcem Ukrainy pytanie: „kim ja jestem?”. Pozostaje pytanie, czyje wpływy cywilizacyjne głębiej zapadły w ukraińskie umysły i co będzie decydowało o tym, jakie będzie to ukraińskie państwo i naród. Która z występujących tendencji zwycięży, mamy bowiem do czynienia tak naprawdę z trzema Ukrainami: wschodnia Ukraina jest w znacznej części rosyjska lub zrusyfikowana; środkowa Ukraina, Kijów i okolice, jest zachodnia i propolska, natomiast zachodnia Ukraina jest dość silna narodowo i antypolska. Były wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej zaznacza, że może również sformować się naród ukraiński, który swojego państwa nie utrzyma. Z punktu widzenia naszego interesu i bezpieczeństwa jakiekolwiek państwo ukraińskie jest lepsze niż jego brak.

   Nieszczęście Polski, która stara się wyjść z bardzo ciężkiej zapaści, polega na tym, że w którymś momencie bardzo wielu ludziom zależało na tym, żeby zniknęła polska przedsiębiorczość. Bezwzględna rywalizacja dotyczyła nie tylko zbrojeniówki. Jeśli dołożymy do tego system bankowy, który nie jest w rękach polskich, a mówi się że stanowi on krwiobieg gospodarki, to sytuacja staje się jeszcze bardziej dramatyczna. Szeremietiew konstatuje z przykrością, że współczesna Polska bardzo niewiele wzięła z II Rzeczypospolitej. Trochę symboli, ale niewiele więcej... Jeżeli chodzi zaś o politykę gospodarczą, o stosunek do przemysłu, rozwijanie własnej myśli konstrukcyjnej, to jest tego bardzo niewiele. Jeżeli zaniedbamy własny wysiłek na rzecz kraju, czekając aż przyjdzie jakiś geniusz, który za nas to załatwi, to możemy się nigdy nie doczekać. Na fakt powstania niepodległej Rzeczypospolitej składał się wysiłek setek tysięcy ludzi. Polacy mają wielka siłę, której nie zawsze potrafią użyć, budzą się dopiero w chwilach przełomowych.

   Szeremietiew akcentuje, że bardzo zmalało zainteresowanie siłami zbrojnymi krajów natowskich w Europie, a Stany Zjednoczone dokonały wycofania sił lądowych z terenów europejskich. Jeśli NATO miałoby udzielić komuś pomocy, to efektywnymi siłami dysponują tylko siły amerykańskie - zebranie ich w Stanach i przewiezienie za ocean potrwałoby około trzech miesięcy. Na szczęście sił lotniczych można użyć natychmiast. Prelegent twierdzi, że Rosji nie stać na to, żeby rozpocząć konflikt zbrojny przy pomocy sił lądowych, walcząc z NATO. Putin będzie zatem posługiwał się tym, czym dotąd. Będzie próbował jak najgłębiej wprowadzać elementy destrukcji i to się dzieje codziennie. Nie mamy ciągle skutecznej odpowiedzi na środki jakie stosuje Rosja. Jest to kwestia stanu naszego państwa, kondycji naszych elit, kwestia spoistości, jeżeli chodzi o decyzje ośrodków władzy i opozycji.

   Organizatorem spotkania był Klub Myśli Społecznej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.Sąsiedztwo z Rosją, która połknie Ukrainę jest dla nas śmiertelnym niebezpieczeństwem - R. Szeremietiew
w Łodzi, cz.3
from pomniksmolensk.pl on Vimeo."Jak obronić Polskę?" - Romuald Szeremietiew w Łodzi, nasza relacja cz.2 from pomniksmolensk.pl on Vimeo."Jak obronić Polskę?" - Romuald Szeremietiew w Łodzi, nasza relacja cz.1 from pomniksmolensk.pl on Vimeo./Magdalena Warych/Nasze blogi:Komentarze
#1 | Zuzanna dnia 16.06.2014
Dzięki za nagranie! Miło opinii posłuchać eksperta. Zapadła mi w pamięć uwaga profesora, że gdyby nie Kaliningrad po 1945, nigdy nie graniczylibyśmy z Rosją...
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną