Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Rozpoczyna go Owertura, mnie osobiście przypomina SBB, utwór instrumentalny który odbieram jako obraz zastałej rzeczywistości, jakiegoś biegu świata zdającego się nie dostrzegać innego wymiaru. Ten pojawia się w kolejnych utworach i jest zupełnie inny niż w Overture, pełen nostalgii i dziwnych doznań. Daleko w Chmurach - nocni jeźdźcy owinięci w ciszę zabierają nas i lecimy z nimi w obłokach, spotykając tam diamentowego ptaka i cały czas szukając tej prawdziwej miłości, do krwi.
14.06.2014r.


Wersja oryginalna:Wersja anglojęzyczna:


     
EAST - Jatekok Pepita, 1981, Tracklista: Nyitány/Overture, Messze A Felhőkkel/Far Away With The Clouds, Szállj Most Fel/Fly Up Now, Kék-Fekete Látomás/Blue-Black Vision, Gyémántmadár/Diamond Bird, Lélegzet/Breath, Nézz Rám/Look At Me, Üzenet/Message, Epilóg/Epilogue, Remény/Exectation


      Jest rok 1981. W Polsce w księgarniach ukazuje się płyta JATEKOK, węgierskiego kwintetu EAST. Osoby które śledzą ten blog pamiętają jak pisałem o HUSEG kolejnej ich płycie, najbardziej perfekcyjnej, dopracowanej i dojrzałej. Płycie po której zespół już nigdy nie wzbił się na szczyty, zwłaszcza że po jej realizacji odszedł wokalista Miklos Zareczky. Jatekok czyli Błękitny Raj nie jest tak dojrzały jak Huseg (Okna) ale to nie znaczy, że nie jest wart przesłuchania. Rozpoczyna go Owertura, mnie osobiście przypomina dokonania SBB, utwór instrumentalny który odbieram jako obraz zastałej rzeczywistości, jakiegoś biegu świata zdającego się nie dostrzegać innego wymiaru. Ten pojawia się w kolejnych utworach i jest zupełnie inny niż w Overture, pełen nostalgii i dziwnych doznań. Daleko w Chmurach - nocni jeźdźcy owinięci w ciszę zabierają nas i lecimy z nimi w obłokach, spotykając tam diamentowego ptaka i cały czas szukając tej prawdziwej miłości, "do krwi".

Płyta utrzymana jest w stylu lekko jazzującym - dialogi między klawiszami a gitarami są tutaj bardziej rozbudowane niż na HUSEG i jakby mniej dojrzałe. Niemniej wszyscy którzy lubią muzykę wyrywającą się ze sztywnych ram i kategorii powinni poświęcić te kilkadziesiąt minut i udać się w niesamowitą ponadczasową podróż. Kto by pomyślał że na Węgrzech ponad 30 lat temu powstanie taka muzyka...

Przy okazji przepraszam że nie zamieściłem tłumaczeń. Teksty nie są dostępne ani w sieci ani na okładkach. Co prawda w wersji anglojęzycznej wiele słychać, niemniej w kilku miejscach wokalista śpiewa niewyraźnie i bałem się nadinterpretacji. Ale z tego co słychać język jest dość prosty, więc chyba zrozumiały bez tłumaczeń.
/Lamus/Nasze blogi:
Komentarze
#1 | Lamus dnia 14.06.2014
Ka - tak masz rację, ja tylko przypomnę że to 1981 rok... Pozdrawiam
#2 | Ka dnia 14.06.2014
Lamusie, obie płyty wspaniałe, wyciągasz je zresztą z niszy niepamięci, z przyjemnością zawsze słucham Twoich propozycji. Teraz również, muzyka jest bardzo orzeźwiająca, mimo że wydaje się że artyści poruszają się wśród znanych oklepanych brzmień. Ale to tylko pierwsze wrażenie, zakończenie i wiele fragmentów jest absolutnie zaskakujące.
Pozdrawiam
#3 | Lamus dnia 14.06.2014
Dziękuję. Obie płyty są wspaniałe. Polecam "w ciemno", żaden z moich znajomych którym poleciłem nie kręcił nosem. Wszyscy jak jeden mąż stwierdzili że to znakomite, nowatorskie i ponadczasowe.

A ja polecam obie płyty w pochmurne dni. Mamy lato, ale czasem pada deszcz... Wtedy EAST komponuje się doskonale.

Pozdrawiam i dziękuję za link.
#4 | Kazia dnia 14.06.2014
Lamusie, poprzednia płyta EAST była wydarzeniem kilkadzisiat osób zauważyło Twój wpis, ta ma niezwykłą instrumentację, zwłaszcza te utwory w środku mnie najbardziej chyba podoba się Diamentowy ptak, choć nie wiem czy Wznoszenie nie jest lepsze. Jeszcze nie wiem. Za to wiem, że wpis jest wspaniały, szum morza pasuje do stukotania deszczu za oknem, brzmi jak obietnica.
Pozdrawiam

PS wkleję link do poprzedniej Twojej notki o EAST http://pomniksmol...5wjB_R9OTI
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną