Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Financial Times pisał o Viktorze Orbanie: drugi prawdziwie silny polityk w Europie zaraz po Angeli Merkel. Tego samego dnia przedstawiciel rządu niemieckiego kontrował: premier, który silnie polaryzuje całą Europę, prowadzi nacjonalistyczną politykę, ogranicza wolność słowa oraz marginalizuje rolę parlamentu. Wniosek? Widać w Europie jest miejsce tylko dla jednego silnego polityka...
09.06.2014r.


   Zapraszamy do wysłuchania II części spotkania z Akosem Engelmayerem, pierwszym ambasadorem Węgier w Polsce po upadku komunizmu. Prelegent kontynuuje wykład na temat aktualnej sytuacji na Węgrzech, bilansu rządów Victora Orbana oraz stosunków polsko-węgierskich.

   Były ambasador opisuje działania Orbana, podkreślając mocno jego siłę przekonywania, bezpośredniość w kontaktach, doskonały talent oratorski. Przywołuje absurdy, takie jak ten, kiedy Daniel Cohn-Bendit, pedofil z europarlamentu, próbował uczyć Orbana demokracji.

   Akos Engelmayer ze szczególną uwagą opisuje to, jak premier Węgier ustosunkował się do problemu emigracji – każdy Węgier żyjący w diasporze dostał z powrotem obywatelstwo i prawo wyborcze. Jeżeli jakaś osoba (lub jej potomek) urodziła się na terenie historycznych Węgier, to jeśli mówi po węgiersku i czuje związek z ojczyzną, otrzyma obywatelstwo i prawa wyborcze.

   Prelegent podkreśla, że w zakresie polityki zagranicznej marzeniem Orbana jest mocna środkowa Europa; liczył tutaj na Polskę, nawet swoją pracę magisterską pisał o polskiej opozycji. Niestety przez osiem lat premier Tusk był na Węgrzech tylko raz.

   Engelmayer przywołuje słowa przewodniczącego Fideszu, który twierdzi, że fundamentem działania jest demokracja, wolność i poszanowanie praw człowieka. Na tych fundamentach trzeba budować dom, a każdy naród ma prawo budować ten dom wedle swojego uznania. Orban tak właśnie czyni: odrzucił warunki Międzynarodowego Funduszu Walutowego, prowadzi własną politykę zagraniczną, przestrzegając przy tym wszystkich norm europejskich.

   Szerokim i zniekształconym echem odbił się w mediach fakt, że Orban zażądał dla Węgrów na Ukrainie prawa do uzyskania podwójnego obywatelstwa, do praw kolektywnych, do autonomii. Były ambasador zaznacza, że Ukrainę zamieszkuje 200 tys. Węgrów, którzy nie mają praw obywatelskich. Twierdzi, że Orban nigdy nie mówił o zmianie granic, co tak rozdmuchała prasa zagraniczna i polska, chciał tylko wywalczyć prawa dla rodaków. Czy powiedzenie tego w takim momencie było faux pas węgierskiego polityka, czy świadomym działaniem powodowanym analizą, że jest to moment, kiedy można coś wywalczyć, to już zupełnie inna sprawa. Przyznać trzeba, że Majdan wycofał się szybko z ustawy o zlikwidowaniu języków mniejszości.

   Prelegent twierdzi, że Orban to wielki człowiek, bardzo zdecydowany, myślący kategoriami pięćdziesięciu lat. Polityk, który wprost mówi, że ani Międzynarodowy Fundusz Walutowy, ani instytucje finansowe, ani Unia Europejska nie są szefami jego kraju, gdyż każde państwo samo odpowiada za swoją gospodarkę. Przy czym nie pożyczka uzdrowi gospodarkę, lecz gospodarka budowana na pracy.

   Financial Times pisał o Orbanie: "drugi prawdziwie silny polityk w Europie zaraz po Merkel". Tego samego dnia przedstawiciel rządu niemieckiego kontrował: "premier który silnie polaryzuje całą Europę, prowadzi nacjonalistyczną politykę, ogranicza wolność słowa oraz marginalizuje rolę parlamentu". Jaki z tego wniosek? Widać w Europie jest miejsce tylko dla jednego silnego polityka...

   Organizatorzy: Włodzimierz Domagalski, Piotr Jaworski, ks. Krzysztof Majacz, Grażyna Napieralska, Tadeusz Stefanowski.

Część 1 spotkania: Link
"Orban to wielki człowiek, bardzo zdecydowany, myślący kategoriami pięćdziesięciu lat"- Akos Engelmayer w Łodzi cz.2 from pomniksmolensk.pl on Vimeo.


Akos Engelmayer o aktualnej sytuacji na Węgrzech, bilansie rządów Victora Orbana oraz stosunkach polsko-węgierskich from pomniksmolensk.pl on Vimeo./Magdalena Warych/Nasze blogi:Komentarze
#1 | Jacek Mruk dnia 10.06.2014
Dobrze by było żeby Orban u nas rządził, to nie byłoby swołoczy i zdrajców na świeczniku.
Pozdrawiam
#2 | Artur dnia 09.06.2014
I mamy na portalu znakomite zestawienie - ta relacja o Orbanie i tekst Jurka o Obamie, co za kontrast Smile. Pozdrawiam
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną