Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Zapraszamy do wysłuchania I części spotkania z Romualdem Szeremietiewem, byłym wiceszefem Ministerstwa Obrony Narodowej. Prelegent nakreśla skalę zaniedbań w mechanizmach bezpieczeństwa narodowego - w kontekście działań Federacji Rosyjskiej, która realizuje plan odbudowy potęgi imperialnej.
24.05.2014r.


   Zapraszamy do wysłuchania I części spotkania z Romualdem Szeremietiewem, byłym wiceszefem Ministerstwa Obrony Narodowej.

   Prelegent nakreśla skalę zaniedbań w mechanizmach bezpieczeństwa narodowego - w kontekście działań Federacji Rosyjskiej, która realizuje plan odbudowy potęgi imperialnej. Przejawem mocarstwowych zamierzeń jest to, co dzieje się obecnie na Ukrainie, a wcześniej zdarzyło się w Gruzji, która była swoistym preludium i razwiedką bojem. Ambicje Rosji są o wiele większe niż tylko powrót do strefy wpływów, które kiedyś posiadał Związek Sowiecki. Putin chce powrotu do imperium Carskiej Rosji.

   Prof. Szeremietiew formułuje pytanie, czym jest bezpieczeństwo narodowe i jak należy je sobie wyobrazić. Politykę bezpieczeństwa oraz całokształt środków, którymi dysponuje Ministerstwo Obrony Narodowej, a które można użyć do obrony, symbolicznie porównuje do drzwi wyjściowych do budynku, w którym się mieszka. Kolejnym bardzo istotnym elementem jest zamek, który symbolizuje siły zbrojne. Drzwi muszą być jednak zamykane - potrzebny jest zatem klucz, którym są strategie i doktryny, poruszające armię w wypadku wystąpienia zagrożenia. W gestii MON-u powinno znajdować się wszystko to, co składa się na system obronny. Zredukowało ono jednak swoje funkcje do bycia ministerstwem spraw wojskowych. Resort obrony narodowej nie spełnia funkcji, do których został powołany.

   Jakość sił zbrojnych bada się analizując trzy elementy – pierwszym jest system dowodzenia - to czy dowódcy są właściwie przygotowani do wykonywania swoich zadań, jakie wartości wyznają i jaką wiedzą dysponują, czy ten system w którym tkwią, potrafi w odpowiedni sposób uruchomić siły, którymi Polska dysponuje. Są to też plany operacyjne, przygotowane na wypadek zagrożenia, a więc baza koncepcyjna.

   Drugim elementem jest wyszkolenie ludzi. Trzecim uzbrojenie – na ile jest nowoczesne, i jakie jest zaplecze naukowe i przemysłowe, które sprawia że jest ono w dobrym stanie. To co łączy te wszystkie rzeczy i stanowi o jakości, a obecnie jest bardzo lekceważone w naszym kraju, to morale armii. Siła duchowa jest kilkakrotnie ważniejsze od techniki wojskowej. Morale to przekonanie żołnierza, że jest reprezentantem cennej tradycji. Współczesne Wojsko Polskie ma z tym wielki problem, główną motywacją która ma przyciągać żołnierza są zarobki, nie patriotyczna motywacja. Powstaje problem i pytanie jak zbudować to morale.

   Romuald Szeremietiew bardzo krytycznie ocenia stan sił zbrojnych w Polsce. Oficjalne doktryny mówiły, że do 2030 roku wojna Polsce nie grozi; taki pogląd w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego wygłoszono jeszcze w styczniu 2014 roku. Prelegent podkreśla, że mówienie w ten sposób jest błędem, musimy przygotować nasz system militarny, ponieważ wojna może nam zagrozić. Tłumaczył i przekonywał, że budujemy siły zbrojne, aby bronić integralności granic. Wsparcie sojusznicze powinniśmy traktować jako dodatek, a nie fundament polskiego bezpieczeństwa. Z sojuszem wojskowym zawsze jest niestety tak, że o jego skuteczności można się dowiedzieć dopiero wtedy, gdy wystąpi konkretne zagrożenie. W 1939 roku władze Polski były przekonane, że mamy bardzo skuteczny system sojuszniczy, okazało się być inaczej.

   Rosja, żeby osiągnąć swoje cele, stosuje nie bezpośrednią interwencję militarną, a groźbę interwencji militarnej. Posługuje się czynnikami takimi jak rozkład wewnętrzny terytorium państwa, które chce zająć. Stawia na łapownictwo, wywoływanie różnego rodzaju konfliktów w ośrodkach władzy, co paraliżuje podejmowanie decyzji, wyhodowanie i podniecanie różnego rodzaju ośrodków destrukcji. Formuła wojny, którą stosuje Rosja, koncentruje się na miękkiej agresji. Ziemia, którą chce się wcześniej zająć ma się wcześniej zdezorganizować. NATO jest przygotowane na odparcie agresji zbrojnej, nie ma zaś środków na odparcie agresji miękkiej – nie wie jak z tym walczyć. Pojawiają się przesłanki, że Polska jest w obrębie zainteresowania Rosji, możemy zaobserwować np. bardzo silną ofensywę w cyberprzestrzeni. Jest to sterowana akcja, która ma osłabić nasze morale, zdezorganizować nasze centra decyzyjne, pozbawić nas woli działania. Jest to nic innego jak realizowanie planu, który sprawi, że nie trzeba będzie interweniować militarnie.

   Organizatorem spotkania był Klub Myśli Społecznej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.


"Jak obronić Polskę?" - Romuald Szeremietiew w Łodzi, nasza relacja cz.1 from pomniksmolensk.pl on Vimeo./Magdalena Warych/Nasze blogi:Komentarze
#1 | Jacek Mruk dnia 25.05.2014
Morale Polskiej młodzieży jest próżna, bo dali sobie wmówić że Polska to nienormalność. Picie piwa i ćpanie to droga dla wyróżnienia się . Uczenie się dla papierka , a nie zdobywania wiedzy to najgorszy minus . Wiedza to podstawa wynalazków i moc w zdobywaniu rynków, w czym moglibyśmy być liderami.
O bohaterach żołnierzach trzeba pisać i kręcić filmy, co dałoby wzór dla ogłupionych i więź z Ojczyzną.
Na sojuszników nie można liczyć zwłaszcza że były już precedensy z ich strony, w stosunku do naszego Kraju w czasie wojny jak i po niej.
Pozdrawiam
#2 | Kazia dnia 23.05.2014
Wideo działa doskonale i warto posłuchać, aby przekonać się że po prawej stronie ocena potencjału bojowego Polski jest jedna - i niestety nie jest to ocena pozytywna. Jak w XVIII w. władze głoszą że skoro nie zagrażamy nikomu, zatem nikt na nas nie napadnie. Wtedy skończyło się to rozbiorami. A czy teraz skończy się niefrasobliwość?
Magda, fajne nagranie. Pozdrawiam
#3 | Artur dnia 23.05.2014
Wideo będzie dostępne w ciągu godziny - przepraszamy za kłopot - właśnie jest podmieniane na wersję z dźwiękiem.
#4 | Artur dnia 23.05.2014
Zaraz zaraz już działamy Smile
#5 | Magda dnia 23.05.2014
Usterka dźwiękowa występująca w pliku wideo zostanie wkrótce usunięta.
Pozdrawiam
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną