Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Zapraszamy do wysłuchania III części spotkania z Sebastianem Rybarczykiem, dziennikarzem i publicystą historycznym, autorem książki „Niewidzialna wojna szpiegów”, która ukazała się niedawno, nakładem wydawnictwa LTW.
18.05.2014r.


   Zapraszamy do wysłuchania III części spotkania z Sebastianem Rybarczykiem, dziennikarzem i publicystą historycznym, autorem książki „Niewidzialna wojna szpiegów”, która ukazała się niedawno, nakładem wydawnictwa LTW.

   Sebastiana Rybarczyka znam już ponad ćwierć wieku – pisze we wstępie do książki „Niewidzialna wojna szpiegów” Sławomir Cenckiewicz. Poznaliśmy się bodaj w 1988 r. w młodzieżowej konspiracji, czym była Federacja Młodzieży Walczącej. On należał do liderów FMW o autorytecie przekraczającym jego rodzinną Łódź, ja natomiast byłem mało znaczącym „żołnierzem” trzeciego szeregu z Trójmiasta. Pamiętam, że już wówczas mówił o sowieckiej dezinformacji, fascynacjach geopolitycznych i legendarnym wówczas Józefie Darskim. Niewiele z tego rozumiałem.

   Kiedy spotkaliśmy się ponownie w 2008 r., mogłem już z nim dyskutować na podobnym poziomie. Jednak wciąż urzekał mnie swoją wiedzą o tajnych służbach. Poszerzał moje horyzonty, wydobywając coraz to nowe okazy książkowe ze swojej szpiegowskiej biblioteki na temat sowieckich nielegałów, operacji wywiadowczych z lat dwudziestych, zimnej wojny, KGB i GRU… Część z tych inspiracji mogłem przelać na papier i pomieścić w "Długim ramieniu Moskwy". Tym bardziej czuję się dzisiaj zaszczycony, mogąc skreślić tych kilka zdań wstępu do "Niewidzialnej Wojny Szpiegów". To dla mnie prawdziwy zaszczyt móc w ten skromny sposób odwdzięczyć się za wszystko.

   W czasie ostatniej części spotkania Autor wypowie się m.in. na temat decyzji o zatrzymywaniu w służbach specjalnych ludzi z wywiadu i kontrwywiadu PRL, którzy de facto nie podlegali nigdy normalnej procedurze weryfikacyjnej. Oceni wpływ Amerykanów i amerykańskich służb na to, co dzieje się w naszym kraju. Przywoła przykład mianowania na szefa GROM-u Sławomira Petelickiego, oficera wywiadu, który zajmował się wcześniej walką z niepodległościową opozycją. Jak twierdzi prelegent, nie było przypadkowe to, że właśnie syn komandosa z NKWD otrzymał pieniądze od Amerykanów, aby ten GROM utworzyć.

   Poruszony zostanie wątek dotyczący wpływu prezydenta Lecha Wałęsy na kształtowanie się służb specjalnych i ich kierownictwa. Dziennikarz przypomni również kulisy dekonspiracji płk. Ryszarda Kuklińskiego.

   Autor odniesie się szeroko do kwestii ukraińskiej i politycznych ekstremizmów, które możemy tam zaobserwować. Podkreśli, że polskie służby od początku lat dziewięćdziesiątych dość dobrze orientowały się w tym temacie i te organizacje, które istniały wówczas, a weszły obecnie w skład Prawego Sektora były całkiem dobrze rozeznane. Z informacji polskich służb i tego, co zostało zebrane w Ośrodku Studiów Wschodnich w Warszawie wynika, że znaczna część ruchu nacjonalistycznego na Ukrainie jest sterowana przez Rosjan - zwłaszcza ekstremiści, którzy znaleźli się w Prawym Sektorze. Na uwagę zasługuje fakt, że bardzo wiele pracy włożono w to, aby Kongres Ukraińskich Nacjonalistów, który był organizacją umiarkowaną, został zmarginalizowany. Wywindowano za to te organizacje i osoby, które są całkowicie nieobliczalne.

   Rybarczyk położył nacisk na fakt, iż polityką ukraińską nie rządzą politycy, a oligarchowie, w związku z tym szansa na to, żeby skrajny ruch nacjonalistyczny zdobył znaczącą władzę jest minimalna. Co prawda wielu grupom jest na rękę, żeby straszyć ukraińskim nacjonalizmem, jednak w rzeczywistości nie będzie miał on racji bytu. Na Ukrainie bowiem nadal rządzić będą prominenci i pozostaje tylko otwartą kwestią, po której stronie się opowiedzą – niepodległego państwa ukraińskiego, bo tam będą mieli większe interesy, czy może Putin zagwarantuje im nietykalność i wówczas przejdą na stronę rosyjską.

   Spotkanie 06.05.2014 poprowadził dr Jacek Reginia-Zacharski. Organizatorem była łódzka Księgarnia Wojskowa im. gen. dyw. Stefana Grota Roweckiego."Niewidzialna wojna szpiegów" - Sebastian Rybarczyk w Łodzi, nasza relacja część 3/3
from pomniksmolensk.pl on Vimeo.


Fenomen wywiadu sowieckiego polega na tym, że potrafi przewidzieć nasz sposób myślenia
- S. Rybarczyk w Łodzi cz.2
from pomniksmolensk.pl on Vimeo."Niewidzialna wojna szpiegów" - nasza relacja ze spotkania z Sebastianem Rybarczykiem w Łodzi cz. 1
from pomniksmolensk.pl on Vimeo.
/Magdalena Warych/Nasze blogi:Komentarze
#1 | Jacek Mruk dnia 17.05.2014
Wiele tajemnic jest nadal ukrytych , z różnych powodów.
Począwszy od uniknięcia kompromitacji do aktualnych działań kontynuujących rozpoczęte wcześniej przez komuchów.
Pozdrawiam
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną