Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Wobec zalewu ekranu TV wszelkiego rodzaju gadającymi lub śpiewającymi głowami w wydaniu francuskim, podczas krótkiego pobytu starszej córki, sięgnęłyśmy z dziewczynami po jakiś element przeszłości, przy którym można było spędzić wieczór. Padło na serię płyt DVD z „Właśnie leci kabarecik” wiadomo kogo.
15.05.2014r.


      Wobec zalewu ekranu TV wszelkiego rodzaju gadającymi lub śpiewającymi głowami w wydaniu francuskim, podczas krótkiego pobytu starszej córki, sięgnęłyśmy z dziewczynami po jakiś element przeszłości, przy którym można było spędzić wieczór. Padło na serię płyt DVD z „Właśnie leci kabarecik” wiadomo kogo.

      To się dopiero nazywają ambiwalentne uczucia! Zapomniałam, że kolejne odcinki (lub ich fragmenty) są poprzedzane rozmowami reżyserki z różnymi przyjaciółmi, w tym między innymi ze Środą.

      Kolejny raz mi się przypomniało, że czasem doprawdy nie wiem, co zrobić z przeszłością, na której się wychowywałam. Do tej przeszłości, postrzeganej przeze mnie pozytywnie należą niektóre wiersze Szymborskiej, ale ona, jako człowiek… Cóż? Do tej przeszłości należy wiele piosenek Daukszewicza, ale dzisiejszy Daukszewicz… Cóż?

      Do tej przeszłości należy również kabarecik, którym żyłam, oglądałam, notowałam i nuciłam piosenki z niego, kochałam postać Tureckiego, pana Piotrusia i panią Basieńkę, ale sama reżyserka… Cóż?

      Szczęśliwie dla mnie, nie mieszczą się w ambiwalentnych odczuciach niektórzy znani reżyserowie czy też aktorzy, min. ten, co się wcielił w Azję – bo wielu jakoś nigdy nie zdążyłam polubić i jest mi z tym dzisiaj lżej.

      Wracając do środowo-lipińskich pogawędek. Usłyszałam w nich (nie cytuję słowo w słowo, bo musiałam być klikać stop-klatką, sprawdzać, a nie wiem, czy obie „damy” i ich wypowiedzi na to zasługują), że te kabareciki są nadal potrzebne, bo rośnie nadęcie i nabzdyczenie patriotyczne a troska o ojczyznę ma najbardziej dętą i fasadową postać, że troszcząc się o naród, trzeba go wyśmiewać, drażnić i obalać mity, że nasz narodowy wizerunek jest dęty, że karmimy się fałszywymi bohaterami, że żyjemy wiarą w mity, a nie jesteśmy społeczeństwem tolerancyjnym, bo nam nawet (!) gej przeszkadza (cholera, pomyślałam, to miliony Francuzów też!).

      Pod koniec rozmowy Środa wyraziła wdzięczność pokolenia (nie wiem kto jej dał do tego prawo, aby się wypowiadać w imieniu całego pokolenia?) za wyśmiewanie naszych bzików narodowych przez reżyserkę.

      Podczas tej rozmowy padło jeszcze jedno stwierdzenie i gdyby nie fakt, że dziewczynki strasznie chciały popatrzeć na scenę, kiedy Turecki przewraca krzesła na widowni (pewnie pamiętacie), to bym to dziadostwo wyłączyła. Obie panie jednym głosem objawiły taką oto prawdę, iż nie ma nic bardziej aspołecznego niż zamknięta rodzina, a Środa dodała, że czasem denerwował ją w kabareciku sposób, w jaki tam są traktowane kobiety.

      Przyznała również, że do dziś „lecą” w jej głowie piosenki z tego programu i żałuje, że jest pozbawiona głosu i słuchu. Ja nie mogę dodać, czego jeszcze, w mojej ocenie, jest pozbawiona, bo jakiejś kultury wypowiedzi staram się jednak trzymać.

      A Turecki i pani Basieńka karmiąca szczeniaki i pan Piotruś nie rozumiejący dowcipu o Murzynie opowiadanego przez pana Janka – byli przepyszni. I tak to właśnie bywa: totalne rozdwojenie emocji i odczuć.

/Ossala/

Nasze blogi:

Komentarze
#1 | ossala dnia 16.05.2014
Widzisz, Ka, tak mi się kleiły, że mi się skleiły zanim posłuchałam kołysanki! Ale bardzo dziękuję za śliczną usypiankę.
#2 | Ka dnia 15.05.2014
Spoko! po to mamy nasz pomnik aby pytać! Bo to raz Ty się pytasz a raz ja i jest fajnie!
A skoro oczy Ci się kleją - to pora na kołysankę Smile

YouTube Video
#3 | ossala dnia 15.05.2014
Ka, dzięki bardzo. Dziś już mi się oczy kleją, ale jutro spróbuję na jakiś temat wstawić yt.
Dla pewności zaś wkleję sobie Twoją ściągę, bo spytać raz - nie grzech, ale dwa - to już recydywa!
#4 | Ka dnia 15.05.2014
Prościutko! klikasz pod okienkiem symbol ze znaczkiem YT (ostatni w I szeregu) ale potem pomiędzy znaczki-ramionka wstawiasz z url czyli z linku do YT tylko to co jest po stałej jego części:
np.: masz link taki: https://www.youtube.com/watch?v=XZBz6Pfjo0o więc wstawiasz tylko końcówkę czyli: watch?v=XZBz6Pfjo0o i Twoja wstawka przed ostatecznym "dodaj komentarz" powinna wyglądać tak: (rozsunęłam poszczególne części żeby jutubek się nie wstawił) [youtube] watch?v=XZBz6Pfjo0o [ / youtube]
#5 | ossala dnia 15.05.2014
Ka, P.S. do Ciebie: jak Ci się udało wstawić jutubka w komentarz? Bo ja próbowałam ze dwa razy i się poddałam...
Frown
#6 | Ka dnia 15.05.2014
Jak nie??? wszystkimi walisz w samą dziesiątkę! aż miło. fajne masz teksty, lubię Cię czytać.
#7 | ossala dnia 15.05.2014
Ka, tak, pamiętam tę piosenkę. Twój muzyczny komentarz do postaci jest strzałem w dziesiątkę.
Morze słów by człowiek (czyli ja Grin) wylał a i tak nie byłoby tak celnie!
#8 | Ka dnia 15.05.2014
co do Środy pasuje jak ulał piosenka z kabareciku, którą można by wielu dzisiaj zadedykować (to żart oczywiście)

Wink

YouTube Video
#9 | ossala dnia 15.05.2014
Arturze, ja mam wrażenie, że Środa się nawet zaostrzyła...
#10 | Jacek Mruk dnia 15.05.2014
Ja nie zabiorę głosu o tych gender istotach. Nadmienię że ostatnio Pan Janek obchodził kolejną rocznicę urodzin i odbyło się to na Jasnej Górze.http://www.jasnag...hp?ID=8584
Pozdrawiam
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną