Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Okazuje się że na podawaniu alkoholu się nie skończyło i próbowano namówić myszy na zwierzenia: „Jeśli psychiatra ma określić, czy jego pacjent jest uzależniony np. od alkoholu, to zadaje mu konkretne pytania: jak długo pije, czy jego picie przekłada się na życie prywatne, zawodowe. My w pewnym sensie takie same pytania musimy zadać myszom, które jak wiadomo odpowiadają mniej chętnie - opisuje badaczka”.
23.04.2014r.


      Nauka wymaga wyrzeczeń. Nauka wymaga też doświadczeń. Ustalenie przyczyn nieszczęść i chorób? To już podwójnie – i wyrzeczeń i doświadczeń. Lecz czego się jednak nie robi się dla ludzkości!

      Dla niektórych naukowców jest to ten rodzaj poświęcenia, na które są gotowi, dlatego są wśród nich tacy, którzy postanowili na dobre rozprawić się z plagą pijaństwa. Wychodząc prawdopodobnie z założenia, że skoro to białe myszy są wszystkiemu winne i pojawiają się osobom w stanie wskazującym na spożycie, postanowili w nich doszukać się lekarstwa. Jak donosi usłużna prasa, „naukowcy z (…) z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN w Warszawie przez 95 dni prowadzili eksperyment, w którym badali skłonność myszy do sięgania po alkohol. - Myszy piją alkohol i to bardzo chętnie. Natomiast nieco trudniej powiedzieć, czy myszy mogą być od tego alkoholu uzależnione” - mówi dr R. „Naukowcom pomogły specjalne klatki, w których przez 95 dni trwania eksperymentu, myszom podawano do picia wodę lub alkohol. Butelki z napojami umieszczono w rogach klatki, a każdą mysz oznaczono. W efekcie naukowcy dokładnie wiedzieli, która mysz jest w danym rogu klatki, ile alkoholu, a ile wody wypiła. Mogli też włączyć drzwi, które zamykały dostęp do alkoholu i sprawdzać, czy mysz stara się o dostęp do niego. - Mysz, której bardzo zależało na otrzymaniu alkoholu potrafiła siedzieć i wytrwale 40 razy pukać nosem w drzwi po to, by pić go przez pięć sekund.”

      Okazuje się że na podawaniu alkoholu się nie skończyło i próbowano namówić myszy na zwierzenia: „Jeśli psychiatra ma określić, czy jego pacjent jest uzależniony np. od alkoholu, to zadaje mu konkretne pytania: jak długo pije, czy jego picie przekłada się na życie prywatne, zawodowe. My w pewnym sensie takie same pytania musimy zadać myszom, które jak wiadomo odpowiadają mniej chętnie - opisuje badaczka”. Jak można domniemywać – „myszy odpowiadały mniej chętnie” , ale skoro „mniej chętnie” to jednak coś próbowały wybełkotać terapeutce. Ciekawe, czy mysz w stanie delirium widziała maszerujące inne myszy czy raczej szeregi blondynek-naukowców w białych kitlach?

      Na zespołowe rozpijanie myszy zespół otrzymał dotację znanej fundacji. Postuluję, aby kolejny zespół przebadał mechanizm działania również innych problemów psychiatrycznych, przy arachnofobii proponuję staranne badania pająków, przy klaustrofobii – kretów, wind i korytarzy a przy lęku wysokości – warto przebadać taterników, dekarzy i koty. Oczywiście wszystko za fundusze, które tymczasem można by spożytkować na takie fanaberie jak lek na raka lub rozwój medycyny prenatalnej i leczenie in utero.

22.04. 2014 r.

/Ka/

Link

Nasze blogi:
Komentarze
#1 | Jacek Mruk dnia 23.04.2014
Jeśli chodzi o pająki to badania już prowadzono. Badacz stwierdził że są bardzo dobrym wskaźnikiem na zbliżające się trzęsienia ziemi.
Białe myszki widocznie badacz{owi-ce} się zwidziały stąd takie zaangażowanie.
Pozdrawiam
#2 | Ka dnia 23.04.2014
Arturze, zdecydowanie - wyczyn, bo kolejka po środki jest przeogromna a potrzeby jeszcze większe. Nie znam się na tym, ale cel badań jest jak dla mnie wydumany. Pozdrawiam
#3 | Ka dnia 23.04.2014
Kaziu nie wiem na jakiej bazie trwa eksperyment, no i kto wybrał i zatwierdził materiał naukowy. Skoro naciągają myszy na zwierzenia znaczy jest w tym sens i logika. Tylko jaka? za cholerę nie rozumiem, ale nie jestem biologiem, nie muszę.
Pozdrawiam
#4 | Artur dnia 23.04.2014
Jak widać mamy potrzeby... Biorąc pod uwagę trwające permanentnie cięcie wydatków na badania naukowe jest to na prawdę wyczyn. Przy okazji zabawny tekst. Znakomite - pozdrawiam i dziękuję
#5 | Kazia dnia 23.04.2014
Fajny wpis, ciekawe kto kupuje i z jakiej firmy materiał do badań, czy jest sponsorowany? już widzę te reklamy - "rozpijanie białych myszek sponsoruje gorzelnia (...)". A w ogole to przy tak małych nakładach na naukę chyba granty powinny być rozważniej przydzielane. Pozdrawiam
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną