Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Idący przede mną młody człowiek wyrzucił za siebie zmięty papierek po czekoladzie, starsza pani bez ceregieli pozwoliła swojemu pupilowi załatwić się na środku chodnika, miejscy włodarze likwidują kolejną placówkę oświatową, sąsiednie mocarstwo zajęło część terytorium innego państwa… Zareagować? Skomentować? A może lepiej skupić się, jak radził Wolter, na uprawianiu własnego ogródka?
24.03.2014r.


      Idący przede mną młody człowiek wyrzucił za siebie zmięty papierek po czekoladzie, starsza pani bez ceregieli pozwoliła swojemu pupilowi załatwić się na środku chodnika, miejscy włodarze likwidują kolejną placówkę oświatową, sąsiednie mocarstwo zajęło część terytorium innego państwa… Zareagować? Skomentować? A może lepiej skupić się, jak radził Wolter, na uprawianiu własnego ogródka?

      Skoro człowiek jest rzeczą myślącą (res cogitans), oczywistym wydaje się poddawanie w wątpliwość tego, co dla innych jest oczywiste. Aby przyjąć jakiekolwiek pewniki, musimy wpierw im się przyjrzeć, zastanowić się, czy nasza zgoda na nie stanowi wyniku konformistycznego przyzwolenia. A co, jeśli wszyscy dookoła się mylą? Gdyby takiego pytania nie postawiłby sobie Ryszard Kukliński, nie zasłużyłby na miano bohatera. Złożoność sytuacji, w jakiej się znalazł, pogłębiał fakt, że w jego przypadku miał znaczenie wybór tego, z kim można wątpliwościami się podzielić. Doskonale dylematy Jacka Stronga oddaje w filmie Pasikowskiego Marcin Dorociński – mimiką i wzrokiem wypowiadając słowa, których nie może wypowiedzieć.

      Sceptyczne przyglądanie się rzeczywistości nie musi rzecz jasna przeradzać się w jej definitywne kontestowanie. Niejednokrotnie służy ono weryfikowaniu wartości, co widoczne jest zwłaszcza w przeżywających kryzys tożsamości postawach nastolatków. Zanim świadomie przyjmą idee wpajane im przez dom rodzinny, muszą dokonać ich przewartościowania. Szkoda tylko, że często ich bunt odbierany jest jako atak personalny, a absurdalne reakcje niedojrzałych dorosłych niszczą z zarodku umiejętność samodzielnego myślenia.

      Podobnie pozytywne znaczenie ma każda konstruktywna krytyka. Niestety w naszej rzeczywistości każdy, kto ośmiela się krytykować, jednoznacznie odbierany jest jako wróg. Zwłaszcza słabi liderzy wolą zwolennika biernego, miernego, ale wiernego. Gdyby Anna Walentynowicz nie krytykowała, pozostawiłaby dziś po sobie wille i pomniki. Zamiast niej wielu wolało słuchać pochlebców albo tych, którzy swą zgodę wyrażali milczeniem (i na cóż potem ich twierdzenie, że im nie o to chodziło).

      Czy komuś jest więc potrzebny świadomy głos człowieka rozumnie i logicznie reagującego na otaczającą rzeczywistość? Rosjanie mówią „tisze jediesz, dalsze budiesz” i z pewnością takiej postawy oczekują od świadków swoich imperialnych działań.

22 marca 2014 r.

/Res Cogitans/


Nasze blogi:

Komentarze
#1 | Artur dnia 29.03.2014
Res - akurat piąta bo dziś sobota Smile
#2 | Kazia dnia 28.03.2014
A widzisz, jednak "własne rozumne przekonania". Wszystko fajnie dopóki rozumne przekonanie żywi człowiek o wysokim morale. Kant otworzył puszkę Pandory, umiejscowił źródło prawa moralnego w człowieku - owszem, w odniesieniu do uniwersum, czyli tego nieba gwiaździstego, ale zauważ że jest takie oddzielenie - prawo jest we mnie a niebo tam gdzie gwiazdy. I się zaczęło... Fajnie się z Tobą dyskutuje RC Smile
#3 | Kazia dnia 28.03.2014
Artur ma rację, nie ma co się kantować czy wolterować. A Kant był jak sama nazwa wskazuje, kanciaty. I otworzył drzwi Heglowi. Bo skoro prawo moralne we mnie, to można je dowolnie modyfikować. Może coś mylę, najlepiej by to wyjaśnił WFD, on jest dobry w wyjaśnianiu zakręconych problemów.
#4 | Artur dnia 28.03.2014
Res witaj ponownie Smile co tak kantujesz i woltujesz Smile
#5 | Kazia dnia 28.03.2014
Jasne, bycie dorosłym to prawdziwa sztuka, wielu nie udaje się. A co do Kanta, to muszę zauważyć, że od niego rozpoczynają się nam kłopoty z relatywizmem, ale to zupełnie inna historia Smile Czy nie uważasz, że oświecony człowiek rozumowo jest w stanie wytłumaczyć prawie wszystko? Pozdrawiam.
#6 | Kazia dnia 25.03.2014
Pozdrawiam wieczornie Res,
Uczenie się ma chyba sporo wspólnego z samokształceniem a do tego trzeba sporo odwagi, żeby nie zrażać się i nie dać się właśnie zastraszyć osobom, które z przekąsem nazwą Cię "omnibusem" Chyba na tym polega dorosłość, tak trochę.
#7 | Jacek Mruk dnia 25.03.2014
Res Cogitans
Wyposażenie przez szkołę , miałem na myśli komórki mózgowe.
to taki mój skrót myślowy.
Pozdrawiam
#8 | Kazia dnia 24.03.2014
Bardzo ciekawy tekst, witaj Res Cogitans, miło Cię widzieć.
Dotykasz ciekawego problemu, odezwać się czy udawać? W zasadzie nie ma wyboru, jeśli chcemy żyć zgodnie z sumieniem. "bo zło rośnie gdy porządni ludzie milczą". Totalitarne układy niszczą odpowiedzialność jednostki bo o wszystkim decyduje władza, pewnie dlatego w PRL-u społeczeństwo równane na siłę samo też w końcu pilnowało aby się nie wyróżniać i odwracać głowę w niewygodnych momentach. Bo protest wymaga wysiłku. I odwagi, męstwa właśnie.
Wpisuję moje uwagi trochę na gorąco, bo tekst nie za długi ale bardzo bogaty.
Pozdrawiam
#9 | Jacek Mruk dnia 24.03.2014
Wychowanie wynosi się z domu, a szkoła służy do wyposażania w wiedzę. Jak widzimy dookoła siebie , skutki wymordowania inteligencji z której resztki nie mają siły przebicia, skutkuje zaniżaniem się poziomu kultury , świadomości Narodowej, a i własnego interesu, skoro się kręci bat na swój grzbiet.
Pozdrawiam
#10 | Artur dnia 24.03.2014
Res Cogitans - dzień dobry. Tak zdecydowanie tak jest nam taki głos potrzebny i będziemy z przyjemnością czytać. Dziękuję za to, że blog ruszył. Wiem jak mało masz czasu ale wierzę że wygospodarujesz trochę dla naszych czytelników i poczujesz się u nas dobrze. Pozdrawiam serdecznie
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną