Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Byłem bliski podobnej reakcji, gdy – jakiś czas temu – wyczytałem, iż – skądinąd niezły i szanowany przeze mnie – aktor odmówił zagrania roli śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w powstającym właśnie filmie „Smoleńsk”. Ostatnio Państwowy Instytut Sztuki Filmowej odmówił przyznania dotacji na jego produkcję. Dlaczego? Łatwo zgadnąć. Szkoda, że na inne „kaszany” pieniędzy nie brakuje. Pewnie zapominają niektórzy, że za jakiś czas sytuacja może się odwrócić.
09.03.2014r.


„Idź precz, szatanie!”

      Coraz częściej ten okrzyk wyrywa się z naszego wnętrza. Nie zawsze musi być słyszany, ale na pewno za każdym razem wyraża głęboki sprzeciw wobec współczesnego „wystawiania Boga na próbę”. I coraz trudniej zachować nam Chrystusową postawę niezwykłej cierpliwości. Chociaż i Pan, gdy zetknął się bezpośrednio z iście diabelską podłością krzyknął bez wahania: „Idź precz, szatanie!”

      Byłem bliski podobnej reakcji, gdy – jakiś czas temu – wyczytałem, iż – skądinąd niezły i szanowany przeze mnie – aktor odmówił zagrania roli śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w powstającym właśnie filmie „Smoleńsk”. Ostatnio Państwowy Instytut Sztuki Filmowej odmówił przyznania dotacji na jego produkcję. Dlaczego? Łatwo zgadnąć. Szkoda, że na inne „kaszany” pieniędzy nie brakuje. Pewnie zapominają niektórzy, że za jakiś czas sytuacja może się odwrócić. Poza tym, gdzie się podziały szlachetne hasła wolności sztuki, tak szeroko propagowane przy innych okazjach (choćby w Centrum Sztuki Współczesnej lub w Starym Teatrze Narodowym w Krakowie)? Wróćmy do wspominanego aktora. Oczywiście uznałbym jego decyzję za autonomiczną i nie „czepiałbym się”, gdyby nie drobny szczegół (a ponoć diabeł tkwi w szczegółach). Otóż chodzi o uzasadnienie odmowy. Oto co powiedział: „Otrzymałem taką propozycję i od razu odmówiłem. Mam swoje powody, polityczne. Nie jestem zwolennikiem PiS ani braci Kaczyńskich”. Poglądy polityczne aktora – moim skromnym zdaniem – mają, a przynajmniej powinny mieć najmniej wspólnego z jego scenicznymi kreacjami. Widać nie w każdym przypadku. Akurat przychodzi mi na myśl postać, którą tenże aktor zagrał w jednej z komedii (nie najwyższych lotów, co prawda), gdzie wcielił się w rolę ubeckiego generała. Czyżby takie były jego poglądy polityczne? Jeśli tak, to sprawa się nieco wyjaśnia, chociaż i tak nie do końca. Znam aktorkę, zdeklarowaną ateistkę, która w filmie bierze kościelny ślub, usilnie o niego zabiegając, bo uważa, że to „standard”. Inna znów, chociaż jest innowierczynią, wspaniale zagrała siostrę zakonną. Czyli można. Stąd wręcz sztubackie tłumaczenie wspomnianego pana jest co najmniej nie na miejscu. Ja przynajmniej bym go nie słuchał, tylko powtórzył: „Idź precz, szatanie!” Dla niektórych z Państwa może to się wydawać zbyt radykalne. Możliwe, ale niezwykle skuteczne, o czym świadczy dzisiejsza Ewangelia.

      Pozostańmy jeszcze przy tematyce filmowej. Niedawno wiele krzyku było wokół „dzieła życia” (tak chyba trzeba odbierać niejakiego „Człowieka z nadziei”, nazwiska – celowo – nie pomnę) gwiazdy polskiej kinematografii. Miały się posypać Oskary. I… „pies zdechł”. Amerykańska Akademia Filmowa odrzuciła to „arcydzieło”. Zapewne nie z powodu IPN-owskich „prowokacji”. Wydaje mi się, że jakoś do „szanownej komisji” nie przemówiła „charyzma” burzyciela murów, a pewnie też maestria tych, którzy jeszcze raz usiłowali otoczyć go nimbem legendy. A mogło być zupełnie inaczej. Gdyby w odpowiedniej chwili przyszła refleksja i zdecydowane – „Idź precz, szatanie!”, wypowiedziane przez dotyczącego nie tylko tym, którzy usiłowali wplątać go w takie czy inne życiowe komplikacje, ale również tym, którzy na jego – co tu dużo ukrywać – pewnego rodzaju wewnętrznej bezradności, a pewnie i olbrzymiej megalomanii, budowali swoje pozycje społeczne, najczęściej dalekie od tych wymaganych przez elementarne poczucie ludzkiej godności.

      Motto dzisiejszego rozważania przyszło mi na myśl, kiedy usłyszałem wypowiedź kogoś, kogo chyba tylko przez omyłkę nazywa się politykiem, bo on zasługuje na inne miano, którego jednak – przez szacunek dla P.T. Czytelników i ze względu na wpojoną mi od dzieciństwa delikatność (o profesji i wyznawanej wierze nie wspomnę) – w tym miejscu nie użyję. Nie jestem w stanie przytoczyć dosłownie wypowiedzi, ale wspomniany „bohater” wyraził się mniej więcej tak (cytuję z pamięci): „Nie T. (chodzi o wielokrotnego mordercę) trzeba się obawiać, ale tej bandy w czarnych sukienkach”. Nie ukrywam, że zgrzytnąłem zębami. Wiele mogę znieść, ale stawianie mnie w jednym szeregu z krwawym oprawcą to już nie jest nawet przesada, to zbrodnia. Nie zgadzam się taką nikczemność, dlatego z całą odpowiedzialnością mówię w kierunku tego typa: „Idź precz, szatanie!”

      Na różne sposoby usiłował kusić Pana książę ciemności. Poszczególne czarcie próby dotyczą przeróżnych sposobów sprzeciwiania się najważniejszemu przykazaniu – przykazaniu miłości. Kuszenie Jezusa opisane w Ewangelii ma uniwersalne znaczenie. Chrystus Pan reprezentuje nas wszystkich, których szatan też nie oszczędza. Główna pokusa, jak czytamy, polega na tym, by nie kochać Boga całym sercem, by ryzykując życie, wystawiać Boga na próbę, czy wreszcie wybrać bogactwo w miejsce Stwórcy. Pan Jezus odrzucił diabelskie kuszenie. Uczynił to – jak wcześniej podkreśliłem – w sposób radykalny. Ale udowodnił przez to, że miłuje Boga w sposób doskonały. Rozpoczynamy czas Wielkiego Postu, w którym ten ewangeliczny radykalizm winien być w nas szczególnie żywy. Pamiętajmy też, że w chwilach próby trzeba bez wahania wykrzyczeć: „Idź precz, szatanie!”

/ks. Wiesław Multan/Nasze blogi:Komentarze
#1 | XWM dnia 09.03.2014
Także wśród aktorów jest spora grupa prawych ludzi. O niektórych już wspominałem, do innych może będzie jeszcze okazja powrócić. Dziękuję Państwu za uwagi i przepraszam Wszystkich za ostry ton. Mam jednak zasadę, której nauczyło mnie życie: Z diabłem się nie pertraktuje.
#2 | Artur dnia 09.03.2014
Logika to podstawa, ładnie ksiądz ich "wypunktował". Aktorzy to taka specyficzna grupa, często jak słucham wywiadu z niektórymi to nie wiem czy nie zatracają poczucia rzeczywistości bo mam wrażenie jakby cały czas grali. Przyjdzie inna władza chorągiewki ustawią się zgodnie w wiatrem... Warto wtedy pamiętać. Pozdrawiam
#3 | Kazia dnia 09.03.2014
Gdy sytuacja zmieni się wymieniony aktor zmieni natychmiast front. Jestem pewna. To ludzie bez honoru i właściwości. A co do Reżysera - wystarczy przypomnieć jak zachowywał się w PRL, niby robił niezależne kino ale przecież był promowany przez ówczesne władze.
Pozdrawiam. Fajny tekst .
#4 | Jacek Mruk dnia 09.03.2014
Ten aktor sam się przyznał, że nadużywał alkohol. Widocznie ten zniszczył mu komórki mózgowe do tego stopnia ,że nie odróżnia dobra od zła.
Na temat człowieka z urojenia, bo takie określenie do niego lepiej pasuje ,wyjaśni się gdy moskiewskie archiwa zostaną udostępnione. To nastąpi wcześniej czy później bo zbrodniarz wiecznie żyć nie będzie, a diabeł po nich przychodzi zawsze.
Szatan w ciele człowieka to częsty przypadek i wystarczy przeprowadzić na nim egzorcyzmy by uciekł precz.
Pozdrawiam
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną