Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Na zupełnie inne problemy zwróciła uwagę Maria Szonert Binienda. Zaczęła od gratulacji skierowanych do Instytutu, który obchodzi swoją rocznicę. Następnie przypominała i przeczytała list otwarty skierowany w 2009 r. do Prezydenta Obamy przez przywódców Europy Środkowej w którym napisali oni m.in. „Nasze nadzieje, że stosunki się poprawią, a Moskwa w końcu zaakceptuje naszą całkowitą suwerenność i wstąpienie do NATO i UE, nie ziściły się.
26.02.2014r.


Kontynuujemy cykl nagrań z sympozjum zorganizowanego z okazji obchodów 70-lecia Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie. Konferencję przygotował Oddział Ottawski Instytutu z na temat: Obecne dylematy społeczeństw post-sowieckich w środkowo-wschodniej Europie (Dilemmas of Post-Communist Societies in Central-Eastern Europe Today). Miejscem, w którym toczyły się obrady sesji była aula Saint Paul University w Ottawie, a prezentowana część zawiera dyskusję z udziałem znamienitych gości, pod przewodnictwem prof. Marka Zaremby (Université du Québec en Outaouais).

W dyskusji udział wzięli:  Minister Anna Fotyga,  Walter Wiesław Gołębiewski, Przewodniczący Światowej rady Badań nad Polonią z siedzibą na Florydzie,  Andris Ķesteris, Prezes zarówno Federacji Krajów Nadbałtyckich w Kanadzie, jak i Kongresu Litewskiego w Kanadzie, prof. Halyna Mokrushyna, socjolog, badacz Wielkiego Głodu na Ukrainie, University of Ottawa, członek Światowego Związku Ukraińców w Kanadzie, dr Maria Szonert-Binienda, Przewodniczący  Libra Institute w Cleveland w U.S.A, Prof. Andrzej Zybertowicz, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Przedstawieni przez prowadzącego, poszczególni paneliści kolejno zabierali głos i przekazywali swoje refleksje, które im się nasunęły podczas konferencji. Jako pierwsza przemówiła poseł Anna Fotyga. Wskazała na trudne polskie sąsiedztwo i przypomniała o ostatnich wydarzeniach, związanych z sytuacją geopolityczną w środkowej Europie – z rosnącą hegemonią Niemiec, zadrażnieniami z Litwą i potrzebą stworzenia wspólnego bloku krajów Środkowo-Wschodniej Europy, co miało miejsce w przypadku Gruzji.

Następnie do wykładu prof. Zybertowicza odniósł się Walter Gołębiewski. Zwrócił uwagę, że oczywiście wzrost aktywności polskich obywateli jest niezmiernie istotny, lecz znacznie według niego ważniejsze będzie skłonienie Polaków do wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych.

Andris Ķesteris mówił o sytuacji na Litwie, byłych republikach bałtyckich, które zmagają się z trudnym sąsiedztwem i naciskiem rosyjskim, szczególnie trudne jest rozgrywanie spraw narodowościowych. Ludność rosyjska tam mieszkająca podnosi wykorzystywana jest i daje się wykorzystywać jako dyskryminowana językowo mniejszość, domagająca się praw.

Po nim swoje stanowisko, swoje refleksje na temat Ukrainy, przekazała Halyna Mokroshyna. Próbowała nakreślić wielość problemów geopolitycznych i kulturowych związanych z jej krajem, położonym na rozstaju pomiędzy Polską a Rosją, pomiędzy Europą a Rosją. To rozdarcie jest rozgrywane przez Rosję. Wiele kłopotów, stojących przed Ukrainą, podział jaki jest tam widoczny ma zwolenników i przeciwników większego połączenia z Unią Europejską stał się tematem jej wystąpienia.

Na zupełnie inne problemy zwróciła uwagę Maria Szonert Binienda. Zaczęła od gratulacji skierowanych do Instytutu, który obchodzi swoją rocznicę. Następnie przypominała i przeczytała list otwarty skierowany w 2009 r. do Prezydenta Obamy przez przywódców Europy Środkowej w którym napisali oni m.in. „Nasze nadzieje, że stosunki się poprawią, a Moskwa w końcu zaakceptuje naszą całkowitą suwerenność i wstąpienie do NATO i UE, nie ziściły się. Zamiast tego Rosja znów jest siłą rewizjonistyczną, która chce osiągać XIX-wieczne cele za pomocą XXI-wiecznych metod (…) By rozszerzyć swe interesy w Europie Środkowej i zagrozić jej orientacji atlantyckiej, Rosja używa jawnych i tajnych sposobów wojny ekonomicznej, począwszy od blokad energetycznych i inwestycji motywowanych politycznie, a skończywszy na przekupstwach i manipulowaniu mediami.”

 

 /Redakcja, wideo: BHO24/

 
Nasze blogi:

Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną