Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Wywiad z prof. Iwo Cyprianem Pogonowskim, lwowiakiem urodzonym w 1921 roku we Lwowie, to spotkanie z Polakiem cenionym w USA a zupełnie zapomnianym w kraju. Tam jest poczytnym pisarzem i wynalazcą, autorem 50 patentów, renomowanym inżynierem i naukowcem.
10.01.2014r.Wywiad z prof. Iwo Cyprianem Pogonowskim from pomniksmolensk.pl on Vimeo.


/BHO24h/

      Wywiad z prof. Iwo Cyprianem Pogonowskim, lwowiakiem urodzonym w 1921 roku we Lwowie, to spotkanie z Polakiem cenionym w USA a zupełnie zapomnianym w kraju. Tam jest poczytnym pisarzem i wynalazcą, autorem 50 patentów, renomowanym inżynierem i naukowcem wykształconym w Polsce, Belgii i Stanach Zjednoczonych, pisarzem non-fiction o polskiej i europejskiej historii, autorem atlasów historycznych i leksykografem. Szczególnie został zapamiętany, jako twórca słowników obejmujących 1990 haseł polsko-angielskich, które zostały wydane w nakładzie ponad pół miliona egzemplarzy.

      Jego koleje losu jednak skazały go w powojennej Polsce na niepamięć. Po inwazji Niemiec i ZSRS na Polskę, w grudniu 1939 Pogonowski, w wieku 18 lat, opuścił Warszawę z zamiarem przystąpienia do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, jednak zanim zdołał opuścić okupowany kraj, został aresztowany w Dukli przez władze niemieckie. W więzieniach i obozach niemieckich przetrwał wojnę, był osadzony najpierw w Krośnie, Jaśle i Tarnowie, potem został wysłany z 500 więźniami do Auschwitz-Oświęcimia, a stamtąd do Oranienburg-Sachsenhausen. Swoje przerażające doświadczenia z niemieckich obozów koncentracyjnych opisał w artykule spopularyzowanym potem przez Richarda C. Lukasa w jego powieści „Out of Inferno”.

      W 1954 roku ukończył studia Inżynierii Cywilnej na Uniwersytecie Katolickim w Instytut Superieur de Commerce w Antwerpii. Przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, a w kolejnych latach pracował jako inżynier, specjalista w branży naftowej.
Jednocześnie starał się popularyzować wiedzę o Polsce i jej historii. W 2000 roku opublikował ilustrowaną historię Polski a potem atlasy historyczne o Polsce i prace o polskiej heraldyce, które zostały zamieszczone w East European Journal, tom. 54, Nr. 1 (wrzesień 2010). Jego opracowania zostały dostrzeżone, a prof. TNY H. Lin z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, stwierdził, że "te książki stanowią mocne argumenty dla każdego, kto ma wątpliwości, znaczenia Polski w Europie." Ostatnio zajmuje się też pracą dziennikarską, przygotowuje audycje dla Radia Maryja oraz pisze dla Naszego Dziennika, zamieszcza też felietony w polsko-amerykańskim dwutygodniku „Gwiazda Polarna” oraz prowadzi blog w języku polskim.

      W zarejestrowanym wywiadzie opowiada o swojej książce, która niedawno ukazała się drukiem, a którą w wersji pdf można pobrać pod zamieszczonym linkiem ze strony Profesora: Link

      Jej tytuł sformułowany został w sposób szeroki, z podtytułem na wzór tych z okresu baroku: „Pierwsza Demokracja W Nowożytnej Europie, Milion Wolnych Obywateli Żyło w Polsce w 1634 Roku. Była to wówczas rekordowa liczba obywateli w historii rządów reprezentatywnych na świecie. Każdy dorosły obywatel miał prawo kandydować na króla Polski w wolnych i powszechnych wyborach. Mężczyźni i kobiety mieli równe prawa dziedziczenia własności. Wyjątkowy w Europie, rodzimy proces ustawodawczy kształtował polską kulturę narodową. Tablice ilustrują okres 1505-1791, w którym Izba Poselska była najwyższą władzą w Polsce oraz Autonomiczny Samorząd Żydowski w tym samym okresie”.
Wspomina także o innych wydanych pozycjach, wskazując na te, które według niego są najbardziej wartościowe.
/Redakcja/Nasze blogi:

Komentarze
#1 | Kazia dnia 10.01.2014
Masz rację Jacku, dobrze to ująłeś. Nie tylko się nie wstydzi ale się nimi szczyci.
#2 | Jacek Mruk dnia 10.01.2014
Wielu zdolnych Polaków musiało po wojnie pozostać poza granicami, z uwagi na panującą czerwoną zarazę w Polsce.
Profesor Pogonowski jest jednym z godnych miana Polakiem, bo świadczy sobą o Polsce i nie wstydzi się swoich korzeni.
Pozdrawiam
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną