Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Profesor Andrzej Zybertowicz kontynuując myśl o niefortunnej zmianie po 1989 r. zauważył że mamy oto sytuację, w której obcujemy z próżnią – mamy naród bez państwa i państwo bez narodu.
04.01.2014r.

/BHO24h/

      Prezentujemy ostatnią cześć relacji z konferencji zorganizowanej z okazji obchodów 70-lecia Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie. Zawiera drugą część wykładu Prof. Andrzeja Zybertowicza. Trapped in a Multilayered Clientelism: Lessons from the Polish Experience (Pułapki wielopiętrowego klientelizmu: Lekcje z polskich doświadczeń).

      Profesor kontynuując myśl o niefortunnej zmianie po 1989 r. zauważył że mamy oto sytuację, w której obcujemy z próżnią – mamy naród bez państwa i państwo bez narodu. Kryzys wewnętrznych struktur organizacyjnych w kraju powoduje, że Polacy stoją przed dylematem – czy lepiej wejść w istniejące sieci powiązań, czy podjąć próbę reform? Ci, którzy widzą potrzebę zmian nie zawsze wiedzą jak postąpić, natomiast Prof. Zybertowicz uważa, że jest wiele możliwości działania, wymienia kilka z nich: mobilizację wyborczą przy środowiskach i partiach głoszących potrzebę likwidacji sieci powiązań, tworzenie tzw. archipelagów polskości, tworzenie zasobów programowych opartych na „minimalnym” patriotyzmie, co doprowadzi do zmian socjalnych a te do większych, ustrojowych, podobnie jak stało się to w Szwecji. Następnie wyjaśnił co rozumie pod określeniem „archipelag polskości” i kto powinien je tworzyć. Przykładem toruńskim owego „archipelagu polskości” jest klub „Szewska Pasja” i skupione wokół niego osoby.

      Potem rozpoczęła się dyskusja, zapytano m.in. dlaczego ludzie w Polsce dopuścili do powstania sytuacji przejęcia państwo przez różne siły, Prelegent w odpowiedzi tłumaczył mechanizmy, które doprowadziły to powstania sieci zależności. Następny słuchacz zauważył natomiast jak że w Polsce załamał się sposób przekazywania wartości patriotyzmu, ludzie stali się pasywni i nie widzą perspektyw, nie chcą uczestniczyć w życiu politycznym kraju, przykładem czego było zachowanie społeczeństwa w czasie ostatniego referendum w Warszawie, gdy większość posłuchała władz i zbojkotowała udział w referendum. Zadano też pytanie o opinię, poglądy społeczeństwa na katastrofę smoleńską, w odpowiedzi zebrani mieli możliwość wysłuchać wyjaśnienia Profesora o przyczynach przyjęcia kłamliwej wersji przyczyn katastrofy przez sporą cześć Polaków. Na koniec pytanie zadał tez Minister A. Fotyga – co stało patriotyzmem, z energią Polaków, którzy w Gdańsku tak kilkadziesiąt lat temu protestowali w Stoczni? Na to pytanie Profesorowi niezmiernie trudno odpowiedzieć… Komentarz na koniec wygłosiła ponownie Min. Fotyga wskazując na Lecha Kaczyńskiego jako na osobę, która skutecznie zmieniła polską rzeczywistość w krótkim czasie.


/Redakcja/Nasze blogi:

Komentarze
#1 | Kazia dnia 04.01.2014
Wykład spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, choć uczestnicy dobrze orientują się w polskich realiach, co napawa optymizmem. Bardzo fajny cykl i świetnie nagrany
Pozdrawiam.
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną