Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Wykład wygłosił prof. Andrzej Zybertowicz z UMK w Toruniu na temat: Trapped in a Multilayered Clientelism: Lessons from the Polish Experience (Uwięziony w wielowarstwowym klientelizmie: Lekcje z polskich doświadczeń).
25.12.2013r.


/BHO24h/

      Następna partię nagrania zorganizowanej konferencji z okazji obchodów 70-lecia Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie otwierają pytania co Minister Anny Fotygi a potem pierwsza część wykłady Prof. Andrzeja Zybertowicza. Pytania zadane Pani Minister dotyczyły perspektyw polskiej polityki zagranicznej, kierunków jakie powinna osiągnąć. W odpowiedzi wskazała na potrzebę współpracy z Ukrainą i scharakteryzowała problemy z jakimi boryka się i Polska (emigracja młodych m.in.) a także Unia Europejska i Ukraina. Potem Pani Maria Szonert- Binienda zwróciła uwagę na to, że w katastrofie smoleńskiej zginęło 5 generałów, i spytała jak to będzie rzutować na przyszłość polskie i jej armii. Pani Fotyga wyjaśniała zgłoszone dylematy i opisywała polską rzeczywistość posmoleńską.

      Potem wykład wygłosił prof. Andrzej Zybertowicz z UMK w Toruniu na temat: Trapped in a Multilayered Clientelism: Lessons from the Polish Experience (Uwięziony w wielowarstwowym klientelizmie: Lekcje z polskich doświadczeń). W tym nagraniu zaprezentowano jego pierwszą część.

      Profesor zajął się w nim opisem stanu świadomości polskiej młodzieży i ustalił jaki wpływ na nią mają rozmaite działania państwa, skutkujące masową ucieczką młodego pokolenia na Zachód (oparł się tu na badaniach ośrodka szczecińskiego, prof. Krystyny Iglickiej). Opisał główne polskie problemy: niską dzietność, niechęci młodzieży do wiązania przyszłości z Polską oraz zdiagnozowany przez prof. J. Hausnera brak ośrodka z suwerenną myślą strategiczną.

      Podał definicję stworzonego przez siebie terminu – wielopiętrowego klientelizmu który pozwala zrozumieć to, co dzieje się w Polsce. Wskazał poziomy owych pięter, od tych najniższych, najbliższych każdemu obywatelowi, widocznych w uzależnieniu do władz samorządowych po te na wyższych szczeblach państwowych, aż po uwikłania międzynarodowe. W Polsce w powstaniu piętrowych zależności pomogło wiele czynników, od wytworzenia się odkreślonego typu mentalności, określonego homo sovieticus, po osłabienie więzów patriotyzmu i utrzymanie się znaczenia oligarchii sprzed 1989 r., która tworzy w głównej mierze dzisiejsze „elity” polskie. Tylko w takiej sytuacji była możliwa kariera takich osób jak Ewy Kopacz, która swoje stanowisko – Marszałka Sejmu - zawdzięcza nie zdolnościom osobistym, ale podległości rządzącym. Ukazał także, jak w obecnej sytuacji władza broni swoich wpływów, nawet aż do pogwałcenia mechanizmów demokracji – oto w czasie obwołanego referendum, w obronie dotychczasowej Prezydent Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Walz Premier i Prezydent RP rozpętali kampanię negującą potrzebę wzięcia udziału w referendum.

      Następnie wskazał na rezultaty takiego stanu rzeczy jaki istnieje zatem w Polsce: na pasywność obywateli, niechęć do działania, pasożytnicze grupy żerujące na pracy współobywateli, zniekształcone mechanizmy rynkowe itd. Przez to kraj dotykają afery, jak niedawna słynna Afera Rywina, patologie i odczuwa się wzmocnienie oligarchicznych elit państwowych. Wykładowca zakończył tę część wykładu satyrycznym rysunkiem na którym mała klatka, mieszcząca naród polski przed 1989 r. została zamieniona na większą. Na tym, wedle Profesora, polegała dokonana transformacja ustrojowa


/Redakcja/Nasze blogi:

Komentarze
#1 | Artur dnia 25.12.2013
BHO24h - z przyjemnością obejrzałem wykład, zwłaszcza że jestem w trakcie lektury III RP - Kulisy Systemu, i tam właśnie autor formułuję pojęcie wielowarstwowego klientelizmu, i nawet podaje w jaki sposób zweryfikował jego celność Smile. Pozdrawiam i dziękuję za nagranie - o książce napisze wkrótce.
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną