Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Dziś zaś (tak było w zeszłe Boże Narodzenie), gdy śpiewam w Kościele Polskim w Paryżu, tak oddalona od domu i od bliskich, ale zjednoczona wspólnotą z innymi Rodakami zwrotkę „Podnieś rękę, Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą…”, to dośpiewać nie mogę, bo płaczę.
24.12.2013r.


      Utwór napisany przez Franciszka Karpińskiego w 1787 r. popularnie zwany kolędą „Bóg się rodzi” ma dla mnie i dla wszystkich Polaków szczególne znaczenie. To była ukochana kolęda mojej Babci i jej pierwszej się nauczyłam, powtarzając słowa, bo sama nie umiałam jeszcze ani czytać, ani pisać. Dziś zaś (tak było w zeszłe Boże Narodzenie), gdy śpiewam w Kościele Polskim w Paryżu, tak oddalona od domu i od bliskich, ale zjednoczona wspólnotą z innymi Rodakami zwrotkę „Podnieś rękę, Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą…”, to dośpiewać nie mogę, bo płaczę.

      W tej szczególnej kolędzie jest zawarty zarówno polski patriotyzm, jak i teologiczna głębia. To kolęda, która ma korzenie w naszych trudnych dziejach bowiem powstała po pierwszym rozbiorze Polski, w czasie przygotowań do Sejmu Wielkiego.

      Franciszek Karpiński, autor wielu innych pieśni religijnych, jak choćby „Kiedy ranne wstają zorze”, gdy okazało się, że został rozpisany drugi i trzeci rozbiór Polski, tak się rozczarował życiem w Warszawie, że z niej wyjechał i nie zamierzał nigdy tam wrócić. Był zdegustowany życiem i postawą polskich elit. I trudno mu się dziwić: nigdy bowiem w Polsce nie było tak wielkich balów jak po trzecim rozbiorze Polski. Świętowano go jako koniec z polską zgrzebną nieporadnością i czczono wejście Polski w skład wielkiego imperium. Franciszek Karpiński tego myślenia nie akceptował, na wieść o rozpisaniu trzeciego rozbioru – jednej nocy osiwiał.

      Osiadł na Białostocczyźnie, zajął się pracą fizyczną i już żadnego utworu nie napisał. Uznał, że nie ma dla kogo. Widział jednak sens pracy dla prostego ludu i to spotykało się z niesamowitym wręcz oddźwiękiem. Jego książeczki z pieśniami były wręcz rozchwytywane, śpiewano je w każdym kościele. Dość powiedzieć, że jego grób ma kształt wiejskiej chaty.

      Tekst „Pieśni o Narodzeniu Pańskim” jest śpiewany na melodię utrzymaną w rytmie poloneza. Autorstwo melodii przypisuje się Karolowi Kurpińskiemu, ale pochodzenie ludowe wcale nie jest wykluczone, bowiem wg niektórych źródeł jest to polonez koronacyjny królów polskich jeszcze z czasów Stefana Batorego.

Bóg się rodzi, moc truchleje,
Pan niebiosów obnażony,
Ogień krzepnie, blask ciemnieje,
Ma granice nieskończony:
Wzgardzony okryty chwałą,
Śmiertelny Król nad wiekami!...
A Słowo Ciałem się stało
I mieszkało między nami.

Cóż masz niebo nad ziemiany?
Bóg porzucił szczęście twoje,
Wszedł między lud ukochany,
Dzieląc z nim trudy i znoje;
Niemało cierpiał, niemało.
Żeśmy byli winni sami.
A Słowo Ciałem się stało
I mieszkało między nami.

W nędznej szopie urodzony,
Żłób mu za kolebkę dano?
Cóż jest, czem był otoczony?
Bydło, pasterze i siano.
Ubodzy, was to spotkało
Witać Go przed bogaczami!
A Słowo Ciałem się stało
I mieszkało między nami.

Potem i Króle widziani
Cisną się między prostotą,
Niosąc dary Panu w dani:
Mirrę, kadzidło i złoto.
Bóstwo to razem zmięszało
Z wieśniaczemi ofiarami!...
A Słowo Ciałem się stało
I mieszkało między nami.

Podnieś rękę, Boże Dziecię!
Błogosław Ojczyznę miłą,
W dobrych radach, w dobrym bycie
Wspieraj jej siłę Swą siłą.
Dom nasz i majętność całą.
I Twoje wioski z miastami.
A Słowo Ciałem się stało
I mieszkało między nami. Amen


      Ufam, że gdy przy świątecznym stole przyjdzie czas na śpiewanie kolęd – nie zabraknie wśród nich tej tak ważnej dla nas, Polaków, szczególnie tych rozrzuconych po świecie, tak daleko od „Ojczyzny miłej”.

      A ze swej strony, życząc wszystkim Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, pragnę zostawić przesłanie: „byleby została w sercach choćby cząstka mała tej jasności, co w Betlejem nockę rozświetlała…”

/Ossala z córką/Nasze blogi:

Komentarze
#1 | Artur dnia 26.12.2013
O to to - a dobre zwyczaje trzeba kontynuować Smile
#2 | ossala dnia 26.12.2013
Ano.
P.S. Sama się teraz dziwię, jak ja dużo pisałam... A jak czasem ładnie Wink
A tak na serio: uzbierało się tego.
#3 | Artur dnia 26.12.2013
To będziemy same wilki na stronie głównej mieliSmile
#4 | ossala dnia 26.12.2013
Odpoczywam - czytając i komentując trochę.
A dzięki ciężkiej decyzji o zmianie przeglądarki - usuwanie z sam-wiesz-skąd idzie mi jak burza!
Niedługo będę wolna pełną gębą, że się tak wyrażę...
Sciski
#5 | Artur dnia 26.12.2013
Ossala - odpocznij i odeśpij a jutro wracaj do nas z nowymi siłami. Pozdrawiam
#6 | ossala dnia 26.12.2013
Niestety, w laickiej Francji jest tylko jeden dzień Świąt. Dziś normalnie pracujemy, w tym ja, a ponieważ wiele koleżanek korzysta z urlopu (2 tygodnie ferii szkolnych) mamy dyżury bez opamiętania - tak rano jak i wieczorem. W każdym razie, te koleżanki, które pracują padają na nosy. W tym ja.
Ściskam wszystkich raz jeszcze.
#7 | Kazia dnia 25.12.2013
Krispie dziękuję Ci ogromnie za piękne życzenia, Tobie również: dobrych świąt Bożego Narodzenia, wielu łask i opieki Opatrzności w każdym dniu Nowego Roku.

Pozdrawiam, cieszę się że jesteś w ten wieczór z nami
#8 | krisp dnia 25.12.2013
Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i pięknego Nowego Roku 2014 życzę Kazi, portalowi pomniksmolensk.pl, wszystkim gościom ten portal odwiedzającym, oraz zacnym autorom zamieszczającym tu swoje notatki.

krisp

PS. Zaprawdę piękna i pełna MOCY to kolęda, która zawsze czuję ilekroć ją śpiewam.
#9 | ossala dnia 25.12.2013
Miło, że do mnie zaglądacie. Dziękuję za wszystkie komentarze.
Dixi "ogień krzepnie", "blask ciemnieje"...
Nie dość, że oksymorony, to jeszcze tak pięknie i prosto oddają bożą moc...
#10 | Artur dnia 25.12.2013
Dixi trzymaj się i wpadaj do nas częściej. Dziękuję za życzenia które odwzajemniam Smile. Pozdrowienia
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną