Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Prezentujemy relację z uroczystych obchodów 70-lecia Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie. Z tej okazji Oddział Ottawski Instytutu zorganizował I Sympozjum Naukowe im. Prof. Oskara Halickiego
19.12.2013r.

/BHO24h/


      Prezentujemy relację z uroczystych obchodów 70-lecia Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie. Z tej okazji Oddział Ottawski Instytutu zorganizował I Sympozjum Naukowe im. Prof. Oskara Halickiego na temat: Obecne dylematy społeczeństw post-sowieckich w środkowo-wschodniej Europie (Dilemmas of Post-Communist Societies in Central-Eastern Europe Today).
Otwarcie sympozjum 16 listopada, w auli Saint Paul University w Ottawie rozpoczęło się powitaniem gości oraz uczestników sympozjum a następnie laudacją Instytutu wygłoszoną przez Panią Chantal Beauvais, Rektora Saint Paul University w Ottawie.

      Pani Rektor zwróciła uwagę na prawie równy czas trwanie obu instytucji, bo Uniwersytet Saint Paul w Ottawie obchodzi w obecnym roku 80 rocznicę powołania. Zwróciła uwagę na istotne działania które podejmuje PIN, czego przejawem jest i ta Konferencja poświęcona określeniem przemian w Europie Środkowo-Wschodniej w odniesieniu do zmian, które dotykają cały świat. Na koniec życzyła Instytutowi – po polsku - 100 lat.

      Po niej głos zabrał członek parlamentu kanadyjskiego, Pan Władysław Lizoń, który zwrócił uwagę, że tutejszy Uniwersytet od zawsze otwierał swoje podwoje dla Instytutu, czego dowodem jest fakt, iż w tym samym tygodniu w tym samym miejscu obchodzono uroczystość polskiego Święta Narodowego – 11 listopada - wspominanego również w Kanadzie jako dzień zakończenia I wojny światowej. Polska po I wojnie światowej, w której brała udział Kanada odzyskała niepodległość, a po II wojnie, w której też czynnie uczestniczyła Kanada, swoją suwerenność straciła, bowiem znalazła w sowieckim kręgu wpływów. Następnie zachęcił do udziału w programie polsko-kanadyjskiej wymiany studentów, którzy odbywają praktyki w obu Parlamentach, ze swej strony deklarując wszelką pomoc chętnym odbycia praktyk studenckich w swoim biurze.

      Następnie zaprezentowano sylwetkę Oskara Haleckiego, wyjaśniając czemu to ten historyk stał się patronem Instytutu i niniejszego Sympozjum. Prelegent podał istotne dane o życiu Haleckiego, zasługach, pracach oraz działalności politycznej (reprezentował Polskę na Kongresie Wiedeńskim). Był mediewistą pisał prace historiozoficzne i wykładał na wielu uniwersytetach, m. in. Fordham University w Nowym Jorku, Rzymie, Montrealu i Berkeley. Był założycielem i dyrektorem w 1942 roku, a następnie do 1962 prezesem - Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce. Erudyta, o ogromnej wiedzy, katolik, twórca wizji Polski jako "przedmurza chrześcijaństwa", postulował konieczność podporządkowania się woli Watykanu. Wysoko cenił go papież Pius XII. Halecki brał udział w obchodach 1000-lecia chrztu Polski w 1966 r. po czym pracował aktywnie na rzecz Polski w Rzymie. Podczas opowieści o wielkim intelektualiście, jakim był prof. Halecki, pokazano slajdy prezentujący zdjęcia i miejsca z nim związane.
Kolejną osobą, która zabrała głos była Pani Anna Fotyga. Podzieliła się swoimi refleksjami na temat przemian Europy po upadku Związku Sowieckiego. Podniosła znaczenie Oskara Haleckiego dla konstrukcji wizji Polski w historii a także opowiedziała o jego przyjeździe do Polski i udziale w Millenium Chrztu Polski i współpracował z Kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Zwracał uwagę na prowadzenie jednej polityki środkowo wschodniej dla krajów tej części Europy, na współpracę ludzi i państw. Jego ideę podjął prof. Lech Kaczyński i zginął w Smoleńsku. Tragedia Smoleńska przerwała proces budowania porozumienia państw środkowoeuropejskich, postulowany przez Haleckiego. I po niej rozpoczęła się izolacja Polski, jakby kordonem sanitarnym.

      Tragedia Smoleńska nie jest wyjaśniana, powołane komicje nic nie ustaliły, ale że są w Polsce środowiska patriotyczne, kochające demokrację, znalazły się osoby, które postanowiły prowadzić do badania aby ustalić prawdę o katastrofie, należy do nich mąż obecnej na sympozjum Pani Marii Szonert-Binienda. Minister Fotyga opowiedziała następnie o Prezydencie Lechu Kaczyńskim, jego życiu i działalności politycznej i naukowej. A także wskazała na znaczenie, jakie miał w tym IPN, kierowany przez prof. Janusza Kurtykę. Ich wysiłki pozwoliły zmienić społeczeństwo i nasz kraj po upadku Związku Sowieckiego. Minister Fotyga starała się wyjaśnić jaka rolę spełnił dla skutecznej przemiany Polski, Europy i świata prof. Lech Kaczyński, który jako prezydent, tak jak Oskar Halecki, miał wizję Polski i jej miejsca w Europie dlatego stał się znaczącym graczem politycznym w Europie, bo posiadał umiejętność nawiązania współpracy z krajami sąsiadującymi z Polską.


/Redakcja/Nasze blogi:

Komentarze
#1 | Kazia dnia 19.12.2013
Bardzo ciekawe nagranie, nawet nie wiedziałam że w Kanadzie działa tak potrzebna i ważna instytucja.
Pozdrawiam
#2 | Artur dnia 19.12.2013
BHO - szacunek dla Ciebie za materiały zagraniczne, i to już nie pierwsze u nas. Pozdrawiam
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną