Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Wszystkie te książki mam u siebie, tu we Francji. To ważne świadectwo i starałam się, aby było ze mną, dla córki, mimo, że musiałam dokonywać bolesnego podziału naszego wcześniejszego księgozbioru. Niestety, nie byłam w stanie zabrać wszystkiego.
14.12.2013r.


      W Ossali rozpoczął edukację w jednoklasowej, rosyjskiej szkole podstawowej, kontynuował naukę w rosyjskim Progimnazjum w Sandomierzu.
Adam Bień zmarł 4 marca 1998 r. w Warszawie, ale, zgodnie ze swoją wolą został pochowany na cmentarzu parafialnym w Niekrasowie.

      We wspomnieniu o tym polityku ruchu ludowego, prawniku, członku władz Polskiego Państwa Podziemnego, kawalerze Orderu Orła Białego, dokonałam na początek pewnego skrótu, ale był mi on potrzebny, gdyż chciałam wymienić te wszystkie miejscowości, z którymi A. Bień był tak mocno związany.

      Ossala, Trzcianka, Sworoń, Stróżki, Niekrasów, Tursko – to małe wioski położone obok siebie w województwie świętokrzyskim, z których wywodzą się moje korzenie. Mój Dziadek urodził się na Trzciance, ukochana Babcia Ania w Sworoniu, a mój Tata przyszedł na świat we wspomnianym wyżej Sandomierzu. Nie ma takiego miejsca w Polsce, które kochałabym bardziej, a nazwisko Bień przewijało się w rodzinie przez całe moje życie, bo podczas II Wojny Światowej, uciekając przed Niemcami, którzy nieustannie poszukiwali mojego Dziadka – Babcia niejednokrotnie uciekała do Bieniowej…

      Jest też jakieś powiązanie rodzinne między moją rodziną ze strony Taty a rodziną A. Bienia, ale nie byłam w stanie go spamiętać. Zapytam Tatę i wreszcie zanotuję…

      Adam Bień był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, prawnikiem i urodzonym społecznikiem. Swoje patriotyczne wychowanie wyniósł z rodzinnego domu oraz z sandomierskiego gimnazjum. W latach 1929-1931 pełnił funkcję prezesa "Wici", organizacji Związku Młodzieży Wiejskiej Rzeczypospolitej Polskiej. Najbardziej aktywny okres działalności społeczno-politycznej Adama Bienia przypadł na okres wojny i okupacji.

      W marcu 1945 roku Adam Bień, wraz z innymi przywódcami Polskiego Państwa Podziemnego, został podstępnie aresztowany przez NKWD i wywieziony do Moskwy, gdzie został skazany w tzw. "Procesie Szesnastu" na pięć lat więzienia. Karę odbywał w katowniach Łubianki.
Na emeryturze wrócił do rodzinnej Ossali, gdzie powstała jego trylogia: „Bóg wysoko – dom daleko”, „Bóg wyżej – dom dalej” i „Bóg dał – Bóg wziął” a także „Listy z Łubianki”.

      Wszystkie te książki mam u siebie, tu we Francji. To ważne świadectwo i starałam się, aby było ze mną, dla córki, mimo, że musiałam dokonywać bolesnego podziału naszego wcześniejszego księgozbioru. Niestety, nie byłam w stanie zabrać wszystkiego.

      Przy okazji tej właśnie rocznicy urodzin – wyszło na jaw pochodzenie mojego blogerskiego nicka.

/ossala/Nasze blogi:

Komentarze
#1 | ossala dnia 15.12.2013
Tak wtedy obowiązywała formuła. Oto jaki wpis znalazłam na stronie Urzędu Gminy Bieliny:

„Działo się to we wsi Bieliny piątego grudnia 1913 roku o godzinie dziesiątej, stawił się Ignacy Piotr dwojga imion Sabbat trzydzieści siedem lat mający miejscowy organista zapisany w książkach meldunkowych po przybyciu z Klimontowa Sandomierskiego z radomskiej guberni i w przytomności Ignacego Gawrońskiego trzydzieści lat i Franciszka Bzinkowskiego sześćdziesiąt lat mającego, obydwu zamieszkałych w Bielinach, pierwszego kowala, a drugiego rolnika, okazał nam dziecię płci męskiej, oświadczając, że ono urodziło się w miejscowości Bieliny dwudziestego siódmego lutego tego roku o dziesiątej wieczór z jego małżonki Franciszki z Wiącków trzydzieści trzy lata mającej. Dziecięciu temu na Chrzcie Świętym nadano imię Kazimierz Aleksander, a rodzicami chrzestnymi byli Ignacy Gawroński i Marianna Gawrońska.” (tłumaczenie z rosyjskiego - AD) – tak brzmi akt chrztu późniejszego prezydenta Polski na uchodźstwie.
#2 | arina dnia 15.12.2013
Ja też wystąpiłam do IPN u o dokumenty dotyczące mojego Taty. Minęły już 3 miesiące. Czekam na wezwanie do zapoznania się z nimi. Nie mogę pozwolić by jego działalność była zapomniana.Gdyby żył zrobił by to sam ale niestety nie doczekał powstania tej Instytucji.
Nam też kiedyś chyba przed 8 laty "rozwalili" portal klubygp. I niektóre nicki niestety spotkałam później.
#3 | Artur dnia 15.12.2013
Arina witamy u nas. Oazą spokoju nie zawsze byliśmy - co jakiś mamy nalot a to funkcyjna a to funkcyjny. Ale nasza Naczelna ma twardą rękę Smile. I ma rację - bo mocne fundamenty to solidna konstrukcja. Co do Niepoprawnych to szkoda, ale mam nadzieję że się odrodzą jak Feniks, czego im życzę. Tam też funkcyjni/funkcyjne działali i zrobili w końcu swoje. Miło że jesteś z nami i bądź jak najdłużej. Pozdrawiam
#4 | ossala dnia 15.12.2013
Witaj, Arina. Prawda, jaki spokój? Tak bardzo mi było tego potrzeba...
A co do nicka, to prawda. W stodole, na obrzeżach wsi Ossala, ukrywała się moja Babcia z dziećmi (czyli z moim Tatą, stryjkami i ciocią). W jednym sąsieku było zorganizowane domostwo, część mieszkalna, w drugim sąsieku mieszkały zwierzęta domowe: kury, krowa...
Bardzo jestem związana z tym właśnie zakątkiem Polski.
Pozdrawiam
#5 | Kazia dnia 15.12.2013
Oczywiście, wyślesz mi mailem tekst Smile
#6 | Kazia dnia 15.12.2013
Czesć Arina witaj, zapraszamy do dyskusji u Ossali (jak widzisz notka będzie miała dalszy fascynujący ciąg za jakiś czas) ale i pod innymi materiałami, niekoniecznie o naszym zaprzyjaźnionym portalu Smile
Pozdrawiam
#7 | arina dnia 15.12.2013
Witam, jak to dobrze poczytać na spokojnie wpis ossali. I jeszcze dowiedzieć się skąd ten oryginalny nick. Miło widzieć tu na pomnikusmoleńskim wiernych i prawych blogerów z niepoprawni.pl To był mój ulubiony portal.Szkoda ,że admini nie mają sposobu na tych atakujących. Ossalo,dzięki za mobilizację by się tu zalogować a nie być tylko wiernym czytelnikiem.
#8 | ossala dnia 15.12.2013
To jesteśmy umówione Grin
#9 | Kazia dnia 15.12.2013
Pewnie, świetny pomysł, i dodam kilka przepisów K.p.a
#10 | ossala dnia 15.12.2013
To może tak: ja je napiszę, a Ty odcedzisz od emocji i nadasz mu bardziej stanowczy, a mniej proszący ton, co?
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną