Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Ale wydaje się, że chyba trudniejsze jest okazywanie wdzięczności ludziom. Dlaczego? Otóż, bądźmy szczerzy, często zbyt koncentrujemy się na samych sobie, a nie dostrzegamy dobra, które otrzymujemy od drugich. Naturalną jest postawa, że chcemy, by nam się jak najlepiej układało, ale z tego o krok od dążności do stanowiska, by wszystko kręciło się wokół mnie, na sposób zgodny tylko z moim oczekiwaniem i wymaganiami. Zauważamy tylko nasze dokonania, a nie doceniamy dostatecznie tego, co robią inni.
13.10.2013r.


„Wtedy jeden z nich widząc, że jest uzdrowiony, wrócił chwaląc Boga donośnym głosem, upadł na twarz do nóg Jego i dziękował Mu”.

      Wdzięczność. Postawa coraz bardziej zapominana. Nie chodzi tylko o okazjonalne mówienie „dziękuję”. Idzie o coś znacznie więcej. Trzeba najpierw rozgraniczyć wdzięczność wobec Boga i względem ludzi. W tym pierwszym przypadku jest to wewnętrzne nastawienie, by zauważać w naszym życiu, że Pan Bóg działa. Zarówno w sprawach wielkich i tych drobnych; duchowych i materialnych. Ale nade wszystko to docenianie dzieła Odkupienia, jako największego daru, który Bóg dał nam w Chrystusie. Pisząc prościej – takie nastawienie wyzwala w nas ogromną wdzięczność względem Stwórcy. Udajemy się w góry albo nad morze; na łąkę tonącą w kwiatach i do sadu pełnego owoców; stajemy nad jaśniejącą w słońcu taflę jeziora albo spoglądamy na różnorodność barw jesiennych liści. Gdy widzimy te małe (a może i wielkie) cuda, to budzi się w naszych sercach ogromny podziw i właśnie poczucie wdzięczności dla Stwórcy. Takie odczucia towarzyszą nam, a zapewne powinny, również wtedy, gdy mamy kochającą się rodzinę, dach nad głową, chleb na stole itp. A nawet gdy przychodzą niepowodzenia, dni burz i nieszczęść , to i wówczas potrzeba wdzięczności, bo często bywa tak, iż tylko Pan jest wtedy z nami. Możemy być pewni, że On nigdy nas nie opuści. On bowiem cieszy się, gdy my się cieszymy i płacze, gdy my płaczemy. Taka świadomość pozwala łatwiej przechodzić przez najtrudniejsze nawet doświadczenia i próby życiowe. Takie nastawienie inspiruje w naszych sercach ustawiczną wdzięczność. Pan Jezus był – jak czytamy w dzisiejszej Ewangelii – głęboko zawiedziony, gdy dziewięciu trędowatych nie wróciło, by zwyczajnie podziękować Mu za uzdrowienie. Musimy robić wszystko, by nie znaleźć się w tym gronie niewdzięczników. Św. Paweł daje nam tutaj wyraźną wskazówkę: „Dziękujcie też zawsze, za wszystko, Bogu i Ojcu w imieniu naszego Pana, Jezusa Chrystusa” (Ef 5,20).

      Ale wydaje się, że chyba trudniejsze jest okazywanie wdzięczności ludziom. Dlaczego? Otóż, bądźmy szczerzy, często zbyt koncentrujemy się na samych sobie, a nie dostrzegamy dobra, które otrzymujemy od drugich. Naturalną jest postawa, że chcemy, by nam się jak najlepiej układało, ale z tego o krok od dążności do stanowiska, by wszystko kręciło się wokół mnie, na sposób zgodny tylko z moim oczekiwaniem i wymaganiami. Zauważamy tylko nasze dokonania, a nie doceniamy dostatecznie tego, co robią inni. Zapominamy jednak, że to zwykła niewdzięczność, sprawia drugim ogromny ból i niszczy właściwe relacje między ludźmi. Dlatego musimy się dzisiaj zapytać: Czy dostrzegam nawet najdrobniejszą rzecz uczynioną przez innych? Czy potrafię mieć poczucie wdzięczności za wszelkie dobro? Czy umiem nagradzać szlachetność drugiego człowieka? Czy zawsze podziękowałem drugiemu za okazane serce? Jeśli odpowiem sobie „tak” na powyższe pytania, oznaczać to będzie, iż wiem czym jest wdzięczność i nie do mnie odnoszą się pełne wyrzutu słowa Pana: „Czy nie dziesięciu zostało uzdrowionych? Gdzie jest dziewięciu?”.
Szwedzka mediatorka i instruktorka Liv Larsson od wielu lat zajmuje się relacjami międzyludzkimi. W jej książce „Wdzięczność. Najtańszy bilet do szczęścia” możemy wyczytać: „W autentycznej wdzięczności tkwi niesamowita moc – odpowiednio wyrażona i przyjęta działa ona zazwyczaj jak prawdziwy zastrzyk witaminowy. Jest to pokarm dla naszych relacji: miłosnych, z kolegami z pracy i z przyjaciółmi. (…) Prawdą też jest, że współczesne badania nad szczęściem wykazują, że jesteśmy bardziej zadowoleni z życia, jeśli wypracujemy nastawienie charakteryzujące się właśnie wdzięcznością. Nie jest zaskoczeniem, że ci, którzy doświadczają najwięcej wdzięczności, są najradośniejsi, mają najwięcej energii i najmocniej wierzą w możliwość budowania lepszego świata – zarówno na mniejszą, jak i na większą skalę. Ludzie od zawsze wiedzieli, że wdzięczność jest kluczem do większego szczęścia. (…) Może się wydawać, że łatwo być wdzięcznym, gdy ktoś czuje się szczęśliwy, ale w rzeczywistości jest na odwrót. To wdzięczność może owocować poczuciem szczęścia. Dzieje się tak z kilku powodów. Wdzięczność pozwala nam skupić się na pozytywnych stronach życia; pozwala też cieszyć się nimi i doceniać je. Wdzięczność ma zbawienny wpływ na naszą samoocenę, dzięki niej uświadamiamy sobie tkwiącą w nas siłę, która pozwala nam wzbogacić życie innych. Wdzięczność ułatwia nam radzenie sobie ze stresem i traumatycznymi przeżyciami. Osłabia niepokój i przygnębienie. Wdzięczność umacnia więzi społeczne, inspiruje do dbania o stare i nowe relacje. Wdzięczność ogranicza naszą tendencję do porównywania się z innymi, zwiększa natomiast naszą empatię i umiejętność słuchania. Wdzięczność ustawia nas do pionu, gdy kierowani hedonizmem przywykamy do panujących warunków.”

      Chrystus domagał się podziękowań. Trudno przypuszczać, by tak bardzo zależało Mu tylko na słowach. Chciał przede wszystkim zaktywizować w uzdrowionych i we wszystkich innych postawę prawdziwej wdzięczności, która jest nieodzowna w relacjach międzyludzkich. Bez niej trudno wyobrazić sobie nasze chrześcijaństwo. Jeśli więc mamy tu jakieś „zaległości”, to – nie marnując czasu – nadrabiajmy je od zaraz.

      Przy okazji pragnę P.T. Państwa zachęcić do oglądania w TVP 1 (nie przypuszczałem, że przyjdzie mi kiedykolwiek do tego namawiać; daj Boże, by takich okazji było jak najwięcej) przez cztery kolejne piątki (począwszy od 18 października), o godz. 20.25 serialu pt. „Popiełuszko. Wolność jest w nas). Wymowa tegoż filmu, w aktualnej sytuacji naszego kraju, jest aż nadto wyrazista, Czyż nie?

/ks. Wiesław Multan/Nasze blogi:Komentarze
#1 | Kazia dnia 13.10.2013
@ Artur: Pierwsza!!!! Smile Nie damy się. Jest taka piosenka kibicowska, ale i tu pasuje.
#2 | Artur dnia 13.10.2013
O Kazia mi porwała pomysł bo to samo chciałem napisaćSmile. Zresztą zawsze dziękuję i piszę wszystkim osobom z naszego portalu o swojej wdzięczności za ich ciężką pracę. Niedługo trzecia rocznica i cieszę się, że mimo kilku prób rozbicia naszej społeczności udało nam się dotrwać niewzruszenie i oddzielić ziarno od plew. I tak będzie zawsze. Pozdrawiam serdecznie
#3 | Jacek Mruk dnia 13.10.2013
Wdzięczność winni jesteśmy w pierwszym rzędzie Bogu za nasze życie i uzdrowienia , których doświadczamy.
Ja mam w tym przypadku wdzięczność bo nie jestem dotknięty inwalidztwem, które mnie groziło.
Módlmy się , a na pewno będziemy przez Boga wysłuchani.
Pozdrawiam
#4 | Kazia dnia 13.10.2013
XWM - wdzięczność, szczera, jest bezcenna, zatem i ją wyrażam, za wspaniałe wpisy, już drugi rok a jak w zegarku, systematycznie i nieustająco ciekawie. Serdeczności.
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną