Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Od 17 do 27 września br. odbywały się w Łodzi i województwie rozmaite wydarzenia w ramach programu historyczno – edukacyjnego „10 dni Polskiego Państwa Podziemnego”. Te dwie graniczne daty uznane zostały przez organizatorów za najważniejsze z punktu widzenia edukacji historycznej i patriotycznej.
03.10.2013r.


    Od 17 do 27 września br. odbywały się w Łodzi i województwie rozmaite wydarzenia w ramach programu historyczno – edukacyjnego „10 dni Polskiego Państwa Podziemnego”. Te dwie graniczne daty uznane zostały przez organizatorów za najważniejsze z punktu widzenia edukacji historycznej i patriotycznej.

    Obchody rozpoczęto 17 września, w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, ich zwieńczenie odbyło się dziesięć dni później – w rocznicę wyjątkową. 27 września 1939, na rozkaz Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, marszałka Edwarda Rydza – Śmigłego, powstała w Warszawie pierwsza tajna organizacja wojskowa, pod nazwą „Służba Zwycięstwu Polski”.

    Wydarzenie to miało swoją podwójnie ważną rangę – powołana organizacja po pierwsze stanowiła przedłużenie działania legalnych władz Rzeczypospolitej w kraju, które na okres niemiecko-sowieckiej okupacji przechodziły do konspiracji, podlegając jedynie władzy Rządu Polskiego na uchodźctwie. Po drugie inicjowała powstawanie struktur i sił, skupiających wysiłek narodu w celu odzyskania pełnej niepodległości. To od tej właśnie decyzji, powołującej „SZP”, z Komendantem Głównym, gen. Michałem Tokarzewskim-Karaszewiczem na czele, rozpoczyna się proces formowania Polskiego Państwa Podziemnego, które do 1944 roku rozwinęło się na ogromną, do dziś największą na świecie skalę.

    „SZP” została przemianowana najpierw na ZWZ (Związek Walki Zbrojnej) a potem, 14 lutego 1942 roku na Armię Krajową, przez cały okres swojej działalności, aż do 15 stycznia 1945, stanowiąc główną siłę podziemia niepodległościowego, ogniskującą i scalającą wysiłek narodu do odrodzenia niepodległego państwa. Żaden naród, ani przedtem ani do tej pory, takiego zadania w takiej skali nie zrealizował.

    Jest wiele rocznic związanych z Polskim Państwem Podziemnym, czy to sukcesów czy zwycięstw, wydarzeń kluczowych dla jego istnienia jak i drobnych w skali kraju, ale wielkich duchem i zaangażowaniem ich uczestników. Powinniśmy w miarę możliwości je poznawać, przypominać i upamiętniać. Ale zawsze najważniejszym będzie moment narodzin, przekucia myśli w czyn, który przez praktycznie całą II Wojnę Światową stanowił główny nurt wysiłku niepodległościowego Polaków.

    Wspominamy 27 września z jeszcze jednego, ważnego powodu. Przez lata PRL była to rocznica nie tylko zapomniana, ale jak i wiele innych patriotycznych wydarzeń celowo ukrywana. Nie tylko dlatego, że przypominała o dokonaniach niezłomnie walczących o własne państwo patriotów. Głównie dlatego, że pokazywała ciągłość istnienia Rzeczypospolitej, która poprzez Rząd na uchodźstwie i podległą mu Armię Podziemną w Kraju prowadziła nieprzerwaną walkę o odzyskanie niepodległości.

    Dziś możemy już głośno i wyraźnie mówić, że to zsowietyzowani komuniści polskiego pochodzenia byli uzurpatorami, którzy używając zdrady i zbrodni, wspierani Armią Czerwoną i NKWD, wbrew woli i wieloletniemu wysiłkowi polskich patriotów wszystkich opcji politycznych, narzucili Polsce swoje rządy.

    Ostatni, do końca wierni ojczyźnie Żołnierze Wyklęci, którzy z sowietami i ich polskimi pachołkami walczyli jeszcze wiele lat po wojnie, byli nikim innym tylko ostatnimi żołnierzami legalnego Państwa Polskiego, które choć przegrało batalię militarną z sowiecką potęgą, przetrwało w naszych sercach i odrodziło się w 1989 roku.

    Patronatem honorowym objął program abp prof. dr hab. Marek Jędraszewski - Arcybiskup Metropolita Łódzki oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział Łódź. Organizatorem było Porozumienie Środowisk Patriotycznych Regionu Łódzkiego.

    Zapraszamy do obejrzenia przekrojowej fotorelacji dokumentującej program oraz materiału wideo z ostatniego dnia działań.    Msza Święta odprawiona w łódzkiej katedrze przez Abp Marka Jędraszewskiego zwieńczyła 27 września cykl działań poświęconych Polskiemu Państwu Podziemnemu. Po jej zakończeniu zaplanowano krótką manifestację patriotyczną pod hasłem „Czy III RP dorównuje PPP?” z wystąpieniami organizatorów, która uświetniona została utworami patriotycznymi w wykonaniu zespołu "Kery Band". Głos zabrał Paweł Wasążnik, Przemysław Kicowski, Gabor Pietrasik i Adam Małecki. W tym samym dniu w centrum miasta odbyła się gra miejska "Dzień z życia PPP". Uczestniczyły w niej „patrole konspiracyjne” z łódzkich szkół.


    10 dni Polskiego Państwa Podziemnego w Łodzi 27.09.2013 from pomniksmolensk.pl on Vimeo.    Na przestrzeni dziesięciu dni odbywały się działania edukacyjne skierowane do młodzieży. Artur Ossowski, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi poprowadził szkolenie dla wolontariuszy prowadzących lekcje w szkołach regionu łódzkiego w ramach programu „10 Dni Polskiego Państwa Podziemnego”.    Prelekcje na temat Polskiego Państwa Podziemnego skierowane były przede wszystkim do młodych ludzi. Działania przeprowadzono w kilkunastu placówkach.


    Przedpremierowy koncert Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego – „Podziemna Armia powraca!” spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem. Fragmenty zaprezentujemy wkrótce na naszym portalu.
    Lekcja Żywej Historii "Śladami Batalionów AK" odbywała się na łódzkim Brusie. Można było obejrzeć wystawę poświęconą Batalionom Zośka, Parasol, Miotła oraz tradycyjnie zwiedzić schron przeciwlotniczy z 1937r. i przyjrzeć się zgromadzonym tam eksponatom. W schronie odbywały się prelekcje oraz lekcje żywej historii prowadzone przez członków Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław" nt. historii i działalności Batalionów Armii Krajowej.
    Marsz Polski Walczącej przeszedł ulicami Zgierza. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12:30 w kościele pw. św. Katarzyny Mszą świętą koncelebrowaną w intencji Ojczyzny. Po Mszy uczestnicy uroczystości przeszli na Plac Jana Pawła II, gdzie uformowano kolumnę marszową. Marsz prowadził baner ze zdjęciami żołnierzy AK i NSZ i poczet sztandarowy Stronnictwa Narodowego im. Romana Dmowskiego. Na Placu odczytano apel poległych, następnie przemówienia wygłosili: porucznik Tadeusz Łobanowski, weteran 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, który przedstawił swoje losy - jednego z setek tysięcy żołnierzy polskiej konspiracji w czasie II wojny światowej.

    Wystąpił również kol. Kamil Klimczak, przewodniczący Klubu imienia Romana Dmowskiego, który wskazał na aktualność idei walki Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej o wolną Polskę, którą dziś musi prowadzić patriotyczna młodzież.

    W ramach programu odbyło się również spotkanie z Leszkiem Żebrowskim, historykiem i publicystą, pionierem badań nad Narodowymi Siłami Zbrojnymi, autorem książek "Paszkwil Wyborczej", "Mity przeciwko Polsce". Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób.
    W Zduńskiej Woli odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika „Żołnierzy Wyklętych”, członków Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Link

    Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 programem słowno-muzycznym przygotowanym przez młodzież II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Bazylice Mniejszej WNMP. Następnie została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji „Żołnierzy Wyklętych” Zrzeszenia Obwodu WiN Zduńska Wola.

    Po Mszy św. uczestnicy uroczystości w asyście pocztów sztandarowych, delegacji i orkiestry dętej, przeszli w pochodzie ulicami miasta do Al. Kościuszki, gdzie został odsłonięty pomnik poświęcony członkom Obwodu WiN Zduńska Wola i jego komendantowi Józefowi Przybylskiemu (1920-1950) ps. „Jeleń”, „Z-8”. W pierwszej kolejności głos zabrała Pani Zofia Pilecka – Optułowicz, córka rotm. Witolda Pileckiego. Następnie w imieniu żyjących podkomendnych Józefa Przybylskiego przemawiała Pani Jadwiga Teresa Mankiewicz, jedna z czterech żyjących jeszcze członków zduńskowolskiego WiN, która na uroczystości przyjechała z Poznania. Głos zabrał również Pan Zbigniew Młyniec, prezes Zarządu Głównego Organizacji Społeczno – Kombatanckiej Zrzeszenia WiN w Lublinie. W imieniu rodziny Józefa Przybylskiego, za należytą pamięć o wuju podziękowała Mirosława Wróblewska – Pindel, chrześnica komendanta zduńskowolskiego WiN. Wśród zabierających głos był również Artur Ossowski, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi, który reprezentował Instytut w czasie uroczystości. Po uroczystościach pod pomnikiem, zebrani goście zostali zaproszeni na wystawę „Żołnierze Warszyca” do Miejskiego Domu Kultury.

    Ulicami Zduńskiej Woli przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Była to inicjatywa kończąca uroczystości związane z odsłonięciem pomnika poświęconego zduńskowolskiemu oddziałowi Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (WiN). Wszystko zaczęło się o godzinie 12:00 Mszą św. w Kaplicy Trójcy Świętej przy parafii Św. Antoniego. Liturgię celebrował ks. Marek Chrzanowski, który wygłosił wyciskające łzy kazanie poświęcone wierze i ojczyźnie. Zaraz po nabożeństwie został wyświetlony film pod tytułem „Czy warto było tak żyć?” opowiadający o żołnierzu niezłomnym – Stanisławie Sojczyńskim "Warszycu". O godzinie 14:30 spod kościoła wyruszył marsz, który przeszedł pod odsłonięty dzień wcześniej pomnik Żołnierzy Wyklętych. W marszu udział wzięła Młodzież Wszechpolska, Obóz Narodowo-Radykalny, Radykalni Patrioci z FC Widzewa, inne organizacje patriotyczne oraz mieszkańcy.


    Cześć i chwała Bohaterom Polskiego Państwa Podziemnego!

/Magdalena Warych/

Nasze blogi:Komentarze
#1 | Kazia dnia 03.10.2013
180! wspaniale Magdo. I w dodatku tak doskonale przygotowaną relacją. Ale się u Ciebie działo.
Pozdrawiam.
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną