Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

27 września 2013 r., w rocznicę powstania pierwszej polskiej organizacji konspiracyjnej - Służby Zwycięstwu Polski, w Zduńskiej Woli odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika „Żołnierzy Wyklętych”, członków Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
29.09.2013r.


    27 września 2013 r., w rocznicę powstania pierwszej polskiej organizacji konspiracyjnej - Służby Zwycięstwu Polski, w Zduńskiej Woli odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika „Żołnierzy Wyklętych”, członków Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 programem słowno-muzycznym przygotowanym przez młodzież II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Bazylice Mniejszej WNMP. Następnie została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji „Żołnierzy Wyklętych” Zrzeszenia Obwodu WiN Zduńska Wola. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości w asyście pocztów sztandarowych, delegacji i orkiestry dętej, przeszli w pochodzie ulicami miasta do Al. Kościuszki, gdzie został odsłonięty pomnik poświęcony członkom Obwodu WiN Zduńska Wola i jego komendantowi Józefowi Przybylskiemu (1920-1950) ps. „Jeleń”, „Z-8”.

    W pierwszej kolejności głos zabrała Pani Zofia Pilecka – Optułowicz, córka rotm. Witolda Pileckiego. Następnie w imieniu żyjących podkomendnych Józefa Przybylskiego przemawiała Pani Jadwiga Teresa Mankiewicz, jedna z czterech żyjących jeszcze członków zduńskowolskiego WiN, która na uroczystości przyjechała z Poznania. Głos zabrał również Pan Zbigniew Młyniec, prezes Zarządu Głównego Organizacji Społeczno – Kombatanckiej Zrzeszenia WiN w Lublinie. W imieniu rodziny Józefa Przybylskiego, za należytą pamięć o wuju podziękowała Mirosława Wróblewska – Pindel, chrześnica komendanta zduńskowolskiego WiN. Wśród zabierających głos był również Artur Ossowski, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi, który reprezentował Instytut w czasie uroczystości.

    Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonali: Zofia Pilecka – Optułowicz, Mirosława Wróblewska – Pindel, Jadwiga Teresa Mankiewicz, Marceli Piątkowski, Jan Brzozowski (żyjący członkowie zduńskowolskiego WiN). Następie, po uroczystościach pod pomnikiem, zebrani goście zostali zaproszeni na wystawę „Żołnierze Warszyca” do Miejskiego Domu Kultury.

    Pomnik ma ponad 3 metry wysokości i waży ok. 3 ton. Składa się na niego metalowy krzyż, na którym umieszczono orła Wojska Polskiego. Nosili go na swoich czapkach żołnierze niezłomni. Pod krzyżem znajduje się głaz polny, na którym umieszczono napis:


„Żołnierzom Wyklętym walczącym z sowieckim okupantem i komunistycznym zniewoleniem w ruchu oporu bez wojny i dywersji „Wolność i Niezawisłość”, komendantowi obwodu Zduńska Wola Józefowi Przybylskiemu (1920-1950) ps. „Jeleń”, „Z-8” i jego podkomendnym - Zduńskowolanie”.
Ponadto dodana jest myśl Zbigniewa Herberta: „Nie dajmy zginąć poległym”.

    Uroczystości w Zduńskiej Woli zakończą się dzisiaj, 28 września. Po Mszy św. w kaplicy pw. Trójcy Świętej, odprawionej w intencji żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, zostanie wyświetlony o godz. 13.20 film A. Czerniakowskiej „Czy warto było tak żyć?” Elementem końcowym uroczystości poświęconym „Żołnierzom Niezłomnym” będzie Marsz Pamięci ulicami miasta spod kościoła św. Antoniego przy ul. Łaskiej do miejsca odsłoniętego dzień wcześniej pomnika. Inicjatorami marszu i drugiego dnia uroczystości jest Koło Młodzieży Wszechpolskiej w Zduńskiej Woli.

     Patronat honorowy nad całością uroczystości objął Zarząd Główny Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” w Lublinie. Organizatorem uroczystości jest Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Zduńskiej Woli. Wydarzenie odbywało się w ramach programu „10 dni Polskiego Państwa Podziemnego”, obejmującego swoim zasięgiem Łódź i województwo łódzkie.

    Zapraszamy serdecznie wszystkich Państwa do obejrzenia pierwszej części relacji. Materiał wideo z wydarzenia zamieścimy już wkrótce. Portal pomniksmolensk.pl objął uroczystości swoim patronatem medialnym./Magdalena Warych, Jarosław Stulczewski/
Nasze blogi:Komentarze
#1 | Magda dnia 01.10.2013
Jacek, wszystko się zgadza, choć żyjemy w takich czasach, że nacisk należy położyć najpierw na treść, potem dopracować formę. Ludzi pięknie wyglądających a pustych jak bęben maszyny losującej przed zwolnieniem blokady mamy naprawdę na pęczki. Hugo Boss też szył piękne mundury dla SS i SA, a co było treścią wiemy. Mam nadzieję, że kiedyś się zobaczymy przy okazji jakichś uroczystości - wtedy naprawdę będę się cieszyć z Twojej obecności i wsparcia, a nie patrzeć na metki.

Może po prostu jestem kiepskim materiałem na szafiarkę, ale nie mam znowu jakichś wielkich aspiracji na córkę premiera, więc nic się nie stało Wink.
Pozdrawiam
#2 | Jacek Mruk dnia 01.10.2013
Magda
Nie chciałem Ciebie irytować, ale ja konserwatysta tak mam że przez ubiór również wykazuję szacunek dla kogoś.
Obowiązki powszednie pozwalają na chodzenie w dżinsach, ale uroczystości takie jak Wymienione już nie.
Może jestem staroświecki , ale tak mam i nie zmienię swojej postawy.
Pozdrawiam
#3 | Magda dnia 29.09.2013
Jacek, nie wiem o co chodzi, ale ubiór znajduje się u mnie gdzieś na dwusetnej stronie priorytetów i to na dole kartki. Do wszystkich uczestników uroczystości mam wielki szacunek i czepianie się jakichś pierdół w kontekście omawianego wydarzenia uważam za głęboko niestosowne. To nie bal u Senatora, tylko patriotyczny poryw serca w wielkiej sprawie. Sama bym szła w spodniach pastucha i z zaostrzoną kosą postawioną na sztorc, gdybym tylko miała trzecią rękę, w którą mogłabym ją chwycić. Może następnym razem.
#4 | Jacek Mruk dnia 29.09.2013
Magda
Może czas wpoić ludziom ,że taka uroczystość zobowiązuje też do właściwego ubioru, bez spodni dla pastuchów.
Pozdrawiam
#5 | Kazia dnia 28.09.2013
Cześć i Chwała Bohaterom.
Chyba najcenniejszym stał się udział w uroczystości ostatnich żyjących żołnierzy WiN-u, w ten symboliczny sposób nagrodzono bohaterstwo wszystkich, w ostatnim możliwym momencie.
Magda - pozdrawiam, znów unikalna relacja.
#6 | Artur dnia 28.09.2013
Szkoda że Janusz Kurtyka nie żyje, w końcu był prezesem WIN... Warto o tym pamiętać. http://januszkurt...9-10?id=97. Dziękuję za świetną relację - pomnik choć nie jest monumentalny,robi wrażenie. Pozdrawiam i czekam na cz.2.
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną