Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Generał Buk nie pasował do utartych schematów. Urodzony przywódca, charyzmatyczny, silny człowiek, który w wojsku czuł się spełniony. W dniu 10 kwietnia 2010 r. gen. Tadeusz Buk zginął śmiercią tragiczną w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, w drodze na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Poległ w miejscu, które dla każdego Palaka ma wyjątkowe znaczenie.
26.08.2013r.


Generał broni Tadeusz BUK
(1960 - 2010)

    Urodził się 15 grudnia 1960 r. w Mójczy gm. Daleszyce woj. świętokrzyskie. Żołnierz, dla którego honor i szacunek dla drugiego człowieka stanowiły życiowy drogowskaz. Bez reszty oddany armii. Kawalerzysta uwielbiany przez czołgistów. Pancerniak, za którym w ogień szli powietrzni kawalerzyści. Oficerskie szlify zdobył w 1984 roku po ukończeniu poznańskiej Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych. W tym samym roku rozpoczął służbę w 29 pułku czołgów w Żaganiu, gdzie dowodził plutonem, kompanią i batalionem czołgów. Generał pełnił służbę na różnych stanowiskach dowódczo-sztabowych w 6 Brygadzie Desantowo-Szturmowej oraz 25 Dywizji Kawalerii Powietrznej, przemianowanej na 25 Brygadę Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie pełnił obowiązki dowódcy 7 pułku ułanów lubelskich, a następnie zastępcy dowódcy brygady.

    W latach 1998/99 studiował na uczelni dowódczo-sztabowej w Leavenworth w USA. 12 marca 1999 roku ówczesny major Buk dokonał podniesienia polskiej flagi podczas uroczystości przystąpienia do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, w audytorium Biblioteki Harry'ego Trumana w Independence w stanie Missouri. Kolejnym etapem poszerzania wiedzy generała w zakresie wojskowości były późniejsze szkolenia w Joint Forces Staff College, National Defense University w Norfolk oraz w Akademii Obrony Narodowej.

    Po kilku latach służby w bordowym berecie tomaszowskich kawalerzystów, Tadeusz Buk wrócił do czarnego beretu czołgisty, przejmując w roku 2002 dowodzenie 34 Brygadą Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Rok wcześniej został laureatem nagrody Buzdygana. 15 sierpnia 2004 r. mianowany do stopnia generała brygady. Od stycznia do lipca 2005 r. pełnił obowiązki zastępcy dowódcy Wielonarodowej Dywizji Centrum Południe w Iraku w ramach IV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Po powrocie do kraju w 2005 r. objął stanowisko zastępcy dyrektora Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy. W 2007 r. wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy Dowództwa Koalicyjnego w Afganistanie. W tym samym roku objął także dowodzenie 1 Warszawską Dywizją Zmechanizowaną. W lipcu 2007 r. mianowany do stopnia generała dywizji i wyznaczony na dowódcę IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. W 2008 r. po raz kolejny odebrał nagrodę Byzdygana, tym razem w imieniu wszystkich żołnierzy biorących udział w misji w Iraku. 15 września 2009 r. Prezydent RP, Lech Kaczyński, wyznaczył generała Buka na stanowisko dowódcy Wojsk Lądowych.

    Lata służby spędzone na ziemi tomaszowskiej, piękno Spały i jej okolic, ale również niezwykli ludzie, których tu poznał i których z wzajemnością pokochał, zaowocowały decyzją generała o osiedleniu się wraz z rodziną w Spale. Niezwykłość tego miejsca, wszechogarniająca cisza i piękno lasów spalskich, były dla generała tym właśnie miejscem, w którym rodziły się pomysły i wypracowywały nowe koncepcje. To właśnie w Spale generał aktywnie włączył się w działalność miejscowego klubu SPATOM, którego naczelnym zadaniem było propagowanie aktywnego wypoczynku żołnierzy i integracja środowiska lokalnego. W 2009 roku, za działalność na rzecz rozwoju i popularyzacji Spały, został uhonorowany tytułem "Honorowego Ambasadora Spały". Zamiłowany myśliwy i pasjonat jazdy konnej.

    Generał Buk nie pasował do utartych schematów. Urodzony przywódca, charyzmatyczny, silny człowiek, który w wojsku czuł się spełniony. W dniu 10 kwietnia 2010 r. gen. Tadeusz Buk zginął śmiercią tragiczną w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, w drodze na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Poległ w miejscu, które dla każdego Palaka ma wyjątkowe znaczenie.

    Pośmiertnie mianowany do stopnia generała broni. Powrócił do ukochanej Spały, choć nie taki miał to być powrót. Żołnierzem pozostał do końca. W ostatniej żołnierskiej drodze towarzyszyli mu wraz z rodziną i przyjaciółmi, towarzysze żołnierskiej służby i ukochani kawalerzyści. Spoczął na miejscowym cmentarzu parafialnym w Spale, pozostawiając żonę, trójkę dzieci i grono kolegów i przyjaciół.

Biogram pochodzi z tablicy widocznej na zdjęciu.

/Magda/
Nasze blogi:Komentarze
#1 | Artur dnia 27.08.2013
Magda - Smile bardzo dobry pomysł, ciesze się. Pozdrawiam
#2 | Magda dnia 27.08.2013
Temat będzie kontynuowany. Gen. Roman Polko będzie w najbliższym czasie gościem naszego portalu, zapraszam serdecznie.
Pozdrawiam
#3 | Artur dnia 26.08.2013
Proszę proszę, gen. Polko... Bardzo fajne zdjęcie i notka. Starajmy się dokumentować istnienie takich miejsc, tym bardziej, że media kompletnie ignorują ich istnienie. Dzisiaj na przykład we Wrocławiu upamiętnienie Anny Walentynowicz. W mediach mainstreamu cisza, za to u nas już pojutrze relacja z tego wydarzenia Smile. Marek był na miejscu. Pzodrawiam
#4 | Kazia dnia 26.08.2013
Zauważyłam, że na stronie Pani Zuzanny, na FB, pod umieszczonym przez nią wpisem o tym materiale, swój komentarz wpisał gen Roman Polko, cytuję go: "To ukochane miejsce Tadka. Nawet przez jakiś czas mielismy tam nasze wspólne "rancho" na którym mieliśmy sie spotykać na emeryturze"
I oczywiście udostępnił całość u siebie.
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną