Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Wybierając zdjęcia do dzisiejszej fotorelacji przypomniałam sobie odczucia, które towarzyszyły mi w zasadzie podczas całej wycieczki. Nieskrępowaną radość funkcjonowania w chwili bieżącej, którą często bezrefleksyjnie deprecjonujemy na rzecz tego co było, lub tego co będzie.
06.08.2013r.


    Wybierając zdjęcia do dzisiejszej fotorelacji przypomniałam sobie odczucia, które towarzyszyły mi w zasadzie podczas całej wycieczki. Nieskrępowaną radość funkcjonowania w chwili bieżącej, którą często bezrefleksyjnie deprecjonujemy na rzecz tego co było, lub tego co będzie. Niekiedy robimy zdjęcia mechanicznie - dokumentując to co widzimy, w myślach wciąż mamy nieporządek, a w sercu niepokój. Rozpamiętując przeszłość i obawiając się przyszłości naduszamy spust migawki w naszych aparatach, będąc jednak myślami zupełnie gdzie indziej.

    Kurpie dały mi to, co tak bardzo cenię w swoich wyjazdach - poczułam się jak zanurzany w wywoływaczu papier, na którym powoli powstaje obraz. Każdy kto wywoływał zdjęcia w swojej łazience przerobionej na ciemnię doskonale pamięta ten moment. Myślę, że ciągłe "stawanie się" to kwintesencja udanej podróży. Do identyfikacji zjawiska nie potrzeba wiele wskaźników. Byłam po prostu bardzo szczęśliwa.

    Zapraszamy serdecznie do krótkiego rekonesansu po Nowogrodzie, Kadzidle i okolicach.
/Magda i Donat/
Nasze blogi:Komentarze
#1 | Magda dnia 07.08.2013
@Nathanel, dziękuję za odpowiedź. Wiedz, że z przyjemnością udokumentuję Twój wkład w zachowanie folkloru kurpiowskiego. Jeśli "przetrwało i się rozwija", to może należałoby to szerzej rozpropagować? Kilku moich bliższych i dalszych przyjaciół po obejrzeniu zdjęć jest pod wielkim urokiem Kurpi, oglądają, buszują w sieci. Widać takie materiały są potrzebne, nieraz nic nie wiemy o stosunkowo bliskich okolicach.
Jeśli zechcesz podzielić się ze mną jakimś materiałem, to ponawiam zaproszenie do kontaktu. Z "maleńkich cząstek" składa się życie. Wink
Pozdrawiam
#2 | Artur dnia 06.08.2013
A Widzisz - są miejsca w Polsce gdzie szkoły mają normalnych patronów. Trzeba do Sanoka odświeżyć pamięć, pozdrowienia
#3 | Magda dnia 06.08.2013
@Artur, sanocki jest prawdziwą perełką, dużo się zmieniło od czasu Twojej ostatniej wizyty. Przypuszczam, że akurat teraz przeżywa prawdziwe oblężenie. Ja niestety nie potrafię odpoczywać przy tak wielkim stężeniu człowieka na metr kwadratowy, więc wybrałam miejsce trochę bardziej kameralne. Jak widać udało się spędzić ten czas samotnie.

@Kazia, te zdobienia okien to tzw. koruny. Jak widać natrętnie je fotografuję, bo taka troskliwa dbałość o obejście zawsze wzbudzała i wzbudza moje najcieplejsze uczucia. Skrzyżowane deski nad kalenicą również są zdobione wycięciami, te zwane są śparogami.

@Nathanel, nie wiem, czy tu jeszcze zajrzysz, ale potwierdzam. Jestem zawsze "na początku trasy", może nie tak spektakularnie jak u Jacka Kerouaca, ale nie narzekam. Samochodem, motocyklem, piechotą... nasz kraj jest pełen niespodzianek i miejsc, gdzie z radością się gubię. Gdybyś miał ochotę podzielić się z nami swoimi relacjami z podróży, to serdecznie zapraszam Cię na portal, wystarczy że do mnie napiszesz.

Pozdrawiam i dziękuję, także w imieniu Donata.
#4 | Magda dnia 06.08.2013
Dorzuciłam na koniec jeszcze jedno zdjęcie. Minęłam to gimnazjum na pełnym gazie, kątem oka dostrzegając patrona "Krzyżanowskiego". Pomyślałam gorzko "Taa, szkoda, że nie Wilka". Po czym karnie zawróciłam na najbliższym skrzyżowaniu, doznałam szoku, roześmiałam się i zwróciłam honor miejscu. Wink
#5 | Kazia dnia 06.08.2013
Magda i Donat, wlepiam Wam komentarz z zaprzyjaźnionego portalu odnoszący się do Waszego materiału:

"M & D Nowogród i Kadziło to rozumiem początek trasy

Nathanel, 6 sierpnia, 2013 - 07:35

Nie ominiecie chyba Myszyńca i Łyse. Wkrotce Miodobranie.
Jest jeszcze parę innych ciekawych miejsc...

Nathanel"
#6 | Kazia dnia 06.08.2013
Magda, Donat, bardzo ładne zdjęcia, zupełnie jak pocztówki.
Te wycinanki w oknach podobno brały się z naśladownictwa haftowanych i tiulowych firanek w dworach, zresztą jak i cała dekoracja wokół okien, naśladująca ornamentykę barokowych fasad pałacowych. Czyli chłop kurpiowski, gospodarz, czuł się panem na swej ziemi i równał w górę Smile Pozdrawiam Was.
#7 | Artur dnia 06.08.2013
Zawsze jak widzę takie zdjęcia przypomina mi się skansen w Sanoku... Bylem tam dość dawno około 15 lat temu, też jest tak ładnie jak na Twoich zdjęciach chociaż tak chaty są starsze, A jak Kurpie to dla mnie też wycinanki... Pozdrawiam i dziękuję Wam.
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną