Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

W związku z 70. rocznicą zbrodni ukraińskich nacjonalistów na Polakach, które miały miejsce na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, zapraszamy do obejrzenia drugiej części wykładu dr hab. Grzegorza Motyki.
16.07.2013r.


    Druga część spotkania z historykiem to odpowiedzi na pytania publiczności. Dowiemy się m.in. o stosunkach na osi Ukraina-Niemcy, ze szczególnym naciskiem położonym na kontakty z Abwehrą w latach 39-41, kiedy tworzono oddziały ukraińskiej policji pomocniczej, które z jednej strony Niemcy wykorzystywali do pilnowania Polaków, jednocześnie zaś dawały możliwość przeszkolenia Ukraińców z OUN w obchodzeniu się z bronią.

    Historyk omawia pokrótce działalność batalionów Nachtigall i Roland, następnie zaś rozejście się dróg banderowców i Niemców w 1943 roku, kiedy upada wizja niepodległego państwa ukraińskiego i dochodzi do wzajemnej walki. Poznajemy historię dywizji SS Galizien, utworzonej w zasadzie przeciwko banderowcom, pada również wiele informacji na temat lokalnych porozumień z Niemcami na zapleczu frontu.

    Prelegent wspomina o działalności 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, która powstała do walki z Niemcami, rozmowach przedstawicieli OUN-B z Polakami na jesieni 1943 roku w Galicji Wschodniej i niuansach cechujących te negocjacje. Dowiemy się o zmianach w taktyce OUN po 1944 roku, którym niestety nie towarzyszyła zmiana w strategii.

    Dr hab. Grzegorz Motyka odnosi się także do kwestii odwetów i Akcji „Wisła”, podkreśla że konsekwentnie stara się opisywać historię z punktu widzenia praw człowieka – w pracy badawczej nie interesuje go narodowość sprawców i ofiar, a fakt że zginęli ludzie.

    Jeśli mówię to co mówię o zbrodni wołyńsko-galicyjskiej i nazywam to ludobójczą czystką etniczną, jedną z największych masakr na ludności cywilnej w czasie II wojny światowej, to możecie mi Państwo wierzyć lub nie, nie mówię tego dlatego, że tam ginęli Polacy, tylko że tam ginęli ludzie.

    Ale jednocześnie jest tak, że kiedy mówię o polskim odwecie, mówię że w tej miejscowości zginęli Ukraińcy, że nie można tego usprawiedliwiać, bo była to zbrodnia wojenna, to także nie mówię tego dlatego, że tam ginęli Ukraińcy, ale że tam ginęli ludzie i trzeba to uczciwie i otwarcie mówić.

    W wypadku Akcji „Wisła” nie staję po stronie tych niewinnie wysiedlonych dlatego, że to była mniejszość ukraińska, ale że złamano podstawowe prawa ludzkie, popełniono zbrodnię komunistyczną w rozumieniu ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. To nie chodzi o to, i temu się także ostro sprzeciwiam, żeby stawiać znak równości - zdecydowanie się temu sprzeciwiam.

    Ale jednocześnie uważam, że tam gdzie zostało popełnione zło, należy to zło nazwać. Na Wołyniu i w Galicji Wschodniej mieliśmy do czynienia z ludobójczą czystką etniczną, ze zbrodnią niesłychaną; w tych innych wypadkach zdarzało się, że lokalni polscy komendanci popełniali zbrodnie wojenne szukając ślepej zemsty, Akcja „Wisła” była zbrodnią komunistyczną. Z samej tej klasyfikacji prawnej pokazuję, że znaku równości nie stawiam, ale jednocześnie mówię - trzeba zło nazwać złem - podsumowuje historyk.

dr hab. Grzegorz Motyka „Rzeź wołyńsko-galicyjska 1943–1945” cz. 2/2:

Dr hab G. Motyka - Rzeź Wołyńsko - Galicyjska, 1943 - 1945, Łódź 9.07.2013 cz 2/2 from pomniksmolensk.pl on Vimeo.dr hab. Grzegorz Motyka „Rzeź wołyńsko-galicyjska 1943–1945” cz. 1/2:

Dr hab G. Motyka - Rzeź Wołyńsko - Galicyjska, 1943 - 1945, Łódź 9.07.2013 from pomniksmolensk.pl on Vimeo.
    Organizator: Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Łodzi, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi

Czytaj również:
„Rzeź wołyńsko-galicyjska 1943-1945”, dr hab. Grzegorz Motyka w Łodzi cz.1/2 Link
Czytaj również: Kresowi Sprawiedliwi - Ukraińcy ratujący Polaków przed OUN i UPA Link

/Magda/
Nasze kanały na Vimeo

Kanał Marka BałembyNowe materiały
Starsze materiały

Nasze blogi:Komentarze
#1 | Kazia dnia 15.07.2013
Poszerzenie wykładu o zagadnienie akcji "Wisła" jest tu bardzo ciekawym elementem. A przy okazji widać jak dwa systemy totalitarne wykorzystały Ukraińców dla własnych celów. Ciekawe, że Polacy nie tak łatwo dawali się podobnie obracać przeciwko komukolwiek, nawet powojenne pogromy nie udawały się bez przymusu. Zarówno pierwsza jak i druga część stanowią dobre uzupełnienie materiałów które już mamy, Magda mamy je dzięki Tobie, dzięki.
#2 | Artur dnia 15.07.2013
To jednak w opinii takiego eksperta było ludobójstwo. Tylko w polskim parlamencie możliwe jest stworzenie idiotyzmu zwanego "czystka etniczna o znamionach ludobójstwa" bowiem czystki etniczne mieszczą się w kategorii terminu "ludobójstwo". Ale co ważniejsze, jednocześnie nie uchwalono dnia 11 lipca Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Wołyńskiej – Męczeństwa Kresowian, a to już jest kompletny skandal. Dziękuję za ten pouczający wykład - kolejny doskonały materiał źródłowy na naszym portalu.
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną