Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Z okazji wspomnianego jubileuszu ukazał się specjalny album ją upamiętniający. Jest w nim zarówno mnóstwo zdjęć, jak i – co prawda, telegraficznie potraktowana – historia zarówno tutejszej wspólnoty, jak i kościołów (było ich bowiem kilka na przestrzeni wieków). Pozwólcie, Państwo, że do tej historii, w tak uroczystym dniu jeszcze na chwilę powrócę.
23.06.2013r.


„Spośród narodzonych z niewiast nie ma większego od Jana Chrzciciela…”.

      Nic dziwnego, że mając takie „referencje” od samego Chrystusa św. Jan Chrzciciel pozostanie na zawsze niedoścignionym wzorem świętości. I niewątpliwie tym kierowali się przed laty nasi przodkowi, gdy obierali sobie właśnie tego Świętego za Patrona parafii i kościoła. Pisze o tym dlatego, że w tym roku mija 150 lat od wybudowania naszej mikluszowickiej świątyni. To ogromna radość dla całej wspólnoty parafialnej. Tą radością chcemy się dzielić.

      Z okazji wspomnianego jubileuszu ukazał się specjalny album ją upamiętniający. Jest w nim zarówno mnóstwo zdjęć, jak i – co prawda, telegraficznie potraktowana – historia zarówno tutejszej wspólnoty, jak i kościołów (było ich bowiem kilka na przestrzeni wieków). Pozwólcie, Państwo, że do tej historii, w tak uroczystym dniu jeszcze na chwilę powrócę.

      700 lat istnienia parafii Mikluszowice to szmat czasu. Nie będę się tutaj zagłębiał w szczegóły. Pragnę jedynie podkreślić, że o mojej rodzinnej parafii można śmiało powiedzieć, parafrazując znane słowa: „Mikluszowice semper fidelis”. A nie było łatwo zachowywać tę wierność Bogu i Ojczyźnie. Tyle pokoleń, tyle wydarzeń, tyle historycznych zawirowań, tyle zagrożeń. Już same początki obecnego kościoła są niejako naznaczone przez historię. Jego budowę bowiem zakończono w roku Powstania Styczniowego. To także symbol. Na przestrzeni lat nie było łatwo stawiać czoła żywiołom (częste w tym regionie powodzie, pożary itp.). Trzeba było ciężko pracować przy uprawie ziemi, skądinąd niezbyt urodzajnej i wymagającej tak wiele potu i wysiłku. Trzeba było zachować wiarę i polskość w ciężkich czasach zaborów oraz obu wojen światowych. Nasi przodkowie nie zawiedli. Budująca dla nas winna być ich postawa. Kiedy patrzy się na naszą piękną świątynię gołym okiem można zauważyć, że tutaj żyli ludzie wierzący i myślący po polsku. Na ścianach kościoła po dziś dzień widnieją pociski z okresu I wojny. To także swoisty symbol. Przecież można je było usunąć. Celowo nie zrobiono tego. One mają przemawiać do nas i przyszłych pokoleń. One mają podkreślać, jakie winny być priorytety w naszym życiu. One mają uczyć. A nam nie wolno zmarnować tego dziedzictwa. Czujemy się bardzo zobowiązani. Pomni na tak ogromną odpowiedzialność staramy się to, co przejęliśmy od naszych ojców dalej rozwijać i przekazywać potomnym. Stąd te uroczyste obchody jubileuszowe, przypominanie tego, co „mówią wieki”, okolicznościowe publikacje itp. My nie odwracamy się od historii. My ją poznajemy, szanujemy i kontynuujemy.

      Poniżej mogą Państwo obejrzeć „z lotu ptaka” nasz mikluszowicki Dom Boży. Nie bez przyczyny zamieściłem również odsłonięty niedawno kamień pamięci Ofiar Katynia i Smoleńska. Zapraszamy do nas serdecznie.

/ks. Wiesław Multan/Nasze blogi:Komentarze
#1 | Jacek Mruk dnia 26.06.2013
Jan Chrzciciel był przecierającym szlak dla Jezusa, więc patronat bardzo ważny.
Kamień upamiętniający ofiary zamachu cenny jako dowód moralności społeczeństwa Parafii .
Pozdrawiam
#2 | Kazia dnia 23.06.2013
XWM - wielkie Gratulacje! Przepiękne zdjęcia, jaki ładny układ wsi, ulicowo-placowej a może nawet była to kiedyś okrężnica? Kościół monumentalny i widać ze pośrodku - pośrodku wsi i pośrodku ludzkiej aktywności. Serdecznie pozdrawiam Księdza i całe Mikluszowice Smile
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną