Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

W kontekście Tragedii jaka wydarzyła się 10 kwietnia 2010 r. istotna jest wypowiedź Prezesa IPN-u wskazująca na analogie pomiędzy obecną sytuacją w Polsce a tą w jakiej była Rzeczypospolita w XVIII w. gdy państwa ościenne kupowały poparcie polskich elit. Analogicznie prof. Janusz Kurtyka zwrócił uwagę na próby poróżnienia przez Rosję polskich władz przy okazji organizacji uroczystości katyńskich. Jak wielką słuszność miał w swych obawach, okazało się wkrótce.

01.05.2013r.


Czy warto być historykiem i na czym polega ten zawód? Proste wydawałoby się pytanie stanowi pretekst do doskonale skondensowanej wykładni o zadaniach i obowiązkach historyka. Wedle Janusza Kurtyki jest to zawód szczególny, bo choć wymaga podobnej postawy, jak przy innych profesjach, to jest on „czymś więcej.” Aby zajmować się historią „trzeba być dobrym [w tym co się robi], wiedzieć czego się chce, nawet gdy wypada mówić rzeczy niepopularne i jak w każdym zawodzie, nastawić się na pracę” ale należy mieć przy tym świadomość, iż operuje się materią podstawową dla całego narodu.

Zadania historyka sprawiają, że wedle J. Kurtyki jest on obdarzony szczególną misją, co uwidocznił  sięgając do przykładów z XVIII w., kiedy w obliczu zagrożenia bytu narodowego otwierano szkoły kształcące świadomego obywatela, który będzie w stanie podjąć obowiązki względem swojej wspólnoty. Podkreślił, że każdy z nas musi tak działać, jakbyśmy byli wolnymi ludźmi, nawet jeśli przyjdzie nam żyć w niesprzyjających okolicznościach.

Druga część filmu zajmuje wywiad z Januszem Kurtyką, w którym spytano go o nową ustawę dotyczącą IPN-u, o niezależność tej instytucji, o obawy polityków związane z jej pracami, ale również nie zabrakło rozważań szerszych np.: o możliwym przewidywaniu przyszłości, czy o zainteresowania Janusza Kurtyki i plany naukowe.

W kontekście Tragedii jaka wydarzyła się 10 kwietnia 2010 r., istotna jest wypowiedź Prezesa IPN-u wskazująca na analogie pomiędzy obecną sytuacją w Polsce a tą w jakiej była Rzeczypospolita w XVIII w., gdy państwa ościenne kupowały poparcie polskich elit. Analogicznie prof. Janusz Kurtyka zwrócił uwagę na próby poróżnienia przez Rosję polskich władz przy okazji organizacji uroczystości katyńskich. Jak wielką słuszność miał w swych obawach, okazało się wkrótce. Materiały prezentowane poniżej zarejestrowane zostały w Przemyślu pod koniec marca 2010 roku.

 

/Redakcja/

 


 

Polecamy na podobny temat

 

Zuzanna Kurtyka i dr Mateusz Szpytma w Tarnowie: „mamy konkretne zadanie do spełnienia” nasza relacja wideo

 

Link

 

Janusz Kurtyka - prelekcje dr Filipa Musiała, prof. Jana Żaryna i Zuzanny Kurtyki, Węgrów, 9.04.2013

 

Link

 

Pożegnanie Janusza Kurtyki – wideo

 

Link

 

Wykład Zuzanny Kurtyki: Janusz Kurtyka - kustosz pamięci, relacja Józefa Wieczorka

 

Link

 

Chyba ostatnie pożegnanie Janusza Kurtyki - 26.03.2012 - nasza relacja

 

Link

 

Dotrzemy do prawdy, z Zuzanną Kurtyką rozmawia Kajetan Rajski - wywiad nieopublikowany ze względu na cenzurę

 

Link

 

Zuzanna Kurtyka dla pomniksmolensk.pl: Janusz Kurtyka był inwigilowany, oboje mieliśmy tego pełną świadomość

 

Link

 

Otwarcie oficjalnej strony poświęconej Januszowi Kurtyce - nasza relacja z Katowic

 

Link

 

Cyranka - Śladami Janusza Kurtyki

 

Link

 

Dziś tak bardzo nam Go brakuje

 

Link

 

Zuzanna Kurtyka w Tarnowie - 3.12.2011 - foto i audio

 

Link

 

Relacja z odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci Janusza Kurtyki, Kraków, Kościół Reformatów

 

Link

 

Odsłonięcie tablicy poświęconej Januszowi Kurtyce w Węgrowie

 

Link

 

Janusz Kurtyka jakiego nie znałem

 

Link

 

Relacja z konferencji JANUSZ KURTYKA Rzeczypospolitej historyk i urzędnik

 

Link

 

Rocznica wyboru Janusza Kurtyki na Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej

 

Link

 


Komentarze
#1 | Jacek Mruk dnia 28.04.2013
Faktycznie potwierdza się spostrzeżenie prof. Kurtyki ,że zawód historyka jest wysokiego ryzyka. Widać to po atakach na historyków za ujawniane Prawdy. Także podejście do swoich obowiązków w każdym zawodzie to podstawa Polaka, czującego się wolnym ,a nie zniewolonym . Zniewoleni nie potrafią sami myśleć i są narzędziem w łapach okupantów.
Pozdrawiam
#2 | Artur dnia 28.04.2013
Kolejny unikalny materiał na naszym portalu, odróżniający nas od innych zwyczajnych stron. Pozdrawiam Naczelną i dziękuję.
#3 | Kazia dnia 28.04.2013
Mądre, ważne słowa Profesora Kurtyki, które każdy historyk powinien słuchać ciągle i na nowo, lecz wskazania te może wziąć do serca również każdy Polak. I przenikliwy komentarz do rozdzielania wizyt Prezydenta i Premiera w Katyniu w 2010 r., okazało się jak słuszny.
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną