Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Po przeczytaniu 11 wywiadów, bo taką formę poszczególnym rozdziałom nadał redaktor wydania, Łukasz Wiater, postać Profesora Janusza Kurtyki staje się bliska. Autor sięgnął do dzieciństwa, opisał trudne chwile po śmierci ojca, potem lata szkoły, liceum, fascynację historią następnie czas studiów, relacje z bliskimi, żoną, dziećmi, przyjaciółmi… Ze słów wychyla się ku nam mocny, zdecydowany człowiek, który znał swoje obowiązki i z zapałem je wypełniał, a pomimo trudności nie zbaczał z obranej drogi.

28.04.2013r.


„Świadomość historyczna Polaków obecnie jest bardzo często zwichrzona, wypaczona przez dziedzictwo dyktatury komunistycznej. Polacy w dalszym ciągu są przeniknięci duchem wolności, buntowali się przeciwko komunizmowi, ale bardzo często – nieświadomie – przejęli siatkę pojęciową wytworzoną przez komunizm. Bardzo często dl Polaków komunizm był czymś oswojonym, a więc znajomym i bardzo często Polacy nie chcą wiedzieć, jak bardzo ten system był zbrodniczy. Wskazywanie mechanizmów funkcjonowania tego systemu może być odbierane jako zaburzenie pewnego ustalonego obrazu świata. Wiąże się z tym, iż wywołuje niepokój, a więc i sprzeciw. Niemniej jednak system społeczny nauka i debata publiczna musi być ufundowana zawsze na prawdzie, niezależnie od tego, jak bardzo to może być trudnego przyjęcia dla poszczególnych środowisk”. 

 

Przytoczone słowa Janusza Kurtyki są doskonałym komentarzem do zauważalnego obecnie rozpanoszonego konformizmu, który wynika z postawy określanej mianem „dyktatu poprawności politycznej”. Jednocześnie mogą stanowić posłowie charakteryzujące osobę  Prezesa IPN-u, historyka, profesora, Polaka, który zauważył owo skrzywienie polskiej duszy, zaczadzonej latami życia w niewoli. On sam zawsze zachowywał się jak człowiek wolny, decydujący o swoich wyborach i świadomie  podejmujący decyzje. Motto, którym opatrzono zbiór wspomnień opublikowane przez wydawnictwo KASTOR: „jesteśmy ludźmi wolnymi więc zachowujmy się jak ludzie wolni, nie jak niewolnicy” było przez niego często powtarzane. Proste zdanie, które uderza swoją logiką i prawdą w nim zawartą. Prawda i Świadomość bycia Polakiem stanowiły cele, jakimi poświęcił swe życie śp. Janusz Kurtyka.

 

Po przeczytaniu 11 wywiadów, bo taką formę poszczególnym rozdziałom nadał redaktor wydania, Łukasz Wiater, postać Profesora Janusza Kurtyki staje się bliska. Autor sięgnął do dzieciństwa, opisał trudne chwile po śmierci ojca, potem lata szkoły, liceum, fascynację historią następnie czas studiów, relacje z bliskimi, żoną, dziećmi, przyjaciółmi… Ze słów wychyla się ku nam mocny, zdecydowany człowiek, który znał swoje obowiązki i z zapałem je wypełniał, a pomimo trudności nie zbaczał z obranej drogi.

 

Opisy wielu sytuacji, anegdoty jak to zwykle bywa przy wspomnieniach, ukazują go w zwykłych sytuacjach domowych, w zabawach z młodszym bratem, w rozmowach z sąsiadami, jako kolegę, przyjaciela, gdy spóźnia się na potkania z przyszłą żoną, potem - bawi się z dziećmi, urządza mieszkanie, w pracy, gdy jedzie pociągiem, wędruje w czasie wakacji po Bieszczadach… Nakreślone sytuacje, kiedy odważnie w liceum na lekcji historii daje wykład o zakazanym wówczas Katyniu, prowadzi działalność konspiracyjną w stanie wojennym, organizuje strajk studencki, głosi niezależne wykłady dla robotników, prowadzi nasłuch grup milicyjnych, potem – walczy o właściwy kształt i niezawisłość IPN-u tkają osobowość o mocnej woli i jasno sprecyzowanych zasadach, którym był wierny.

 

Niezłomność postawy nadawała mu cechy upodabniające go do opisanych przez niego Żołnierzy Wyklętych. To dzięki niemu w głównej mierze pamięć o Żołnierzach WiN-u i ocena ich zasług przedarła się do ogólnej świadomości Polaków. Był pomysłodawcą dedykowanego im święta, a mimo, że był mediewistą, albo też, właśnie dzięki temu – stał się jednym z pierwszych badaczy ich życia. Okazuje się bowiem, że honor, który w średniowieczu był nierzadko jedną z sił napędowych ówczesnych decyzji, podobnie po 1945 r. sprawił, że znaczna część walczących przeciwko Niemcom nie pogodziła się z kolejną, sowiecką okupacją. Wyrażają te postawę słowa gen. Bryg. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka” pochodzące z ostatniego rozkazu dla żołnierzy i oficerów Armii Krajowej, wydanego 19 stycznia 1945 r. „Nigdy nie zgodzimy się na inne życie, jak tylko w całkowicie suwerennym, niepodległym i sprawiedliwie urządzonym Państwie Polskim”. Wydaje się, czytając świadectwa o Januszu Kurtyce, że i on wypełniał ów rozkaz, a co więcej, pozostawił po sobie ślad, po którym podążają następni historycy.

 

„Służba Ojczyźnie ma niekiedy swoją wielką cenę, zaś obowiązkiem państwa jest pamiętać o tych, którzy w imię tej służby oddali życie.” Państwo w tej mierze nie zdało egzaminu. Trudno dziś szukać dowodów pamięci o Januszu Kurtyce z inspiracji organów państwowych. Jednak naród zapamiętał i docenił. Świadczą o tym spontanicznie stawiane liczne tablice i pomniki, dedykowane Januszowi Kurtyce, Kustoszowi Pamięci Narodowej oraz organizowane sesje naukowe, wydawnictwa, wspomnienia, albumy…

 

Zachowujmy się jak ludzie wolni - Janusz Kurtyka we wspomnieniach bliskich, pod red. Łukasza Wiatera, Kraków 2013, ss. 196.

 

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Kasper. Janusza Kurtykę wspominają: brat Andrzej Kurtyka, przyjaciele z lat szkolnych Marek Podlecki i Janina Lipińska, żona Zuzanna Kurtyka, przyjaciele ze studiów: Janusz Pezda, Andrzej Dziadzio i Andrzej Nowak, kolega z czasów służby wojskowej Franciszek Hennel, kombatant WiN Andrzej Kostrzewski, współpracownik z IPN Filip Musiał, synowie Paweł Kurtyka i Krzysztof Kurtyka. Poszczególne rozdziały uzupełniono o krótkie opisy dotyczące poruszanych kluczowy kwestii i osób, zaopatrzono we wstęp autorstwa Łukasza Wiatera, zakończono indeksem nazwisk i dodano zdjęcia pochodzące z archiwów prywatnych.

 

/Kazia/

 

Polecamy na podobny temat

 

Zuzanna Kurtyka i dr Mateusz Szpytma w Tarnowie: „mamy konkretne zadanie do spełnienia” nasza relacja wideo

 

Link

 

Janusz Kurtyka - prelekcje dr Filipa Musiała, prof. Jana Żaryna i Zuzanny Kurtyki, Węgrów, 9.04.2013

 

Link

 

Pożegnanie Janusza Kurtyki – wideo

 

Link

 

Wykład Zuzanny Kurtyki: Janusz Kurtyka - kustosz pamięci, relacja Józefa Wieczorka

 

Link

 

Chyba ostatnie pożegnanie Janusza Kurtyki - 26.03.2012 - nasza relacja

 

Link

 

Dotrzemy do prawdy, z Zuzanną Kurtyką rozmawia Kajetan Rajski - wywiad nieopublikowany ze względu na cenzurę

 

Link

 

Zuzanna Kurtyka dla pomniksmolensk.pl: Janusz Kurtyka był inwigilowany, oboje mieliśmy tego pełną świadomość

 

Link

 

Otwarcie oficjalnej strony poświęconej Januszowi Kurtyce - nasza relacja z Katowic

 

Link

 

Cyranka - Śladami Janusza Kurtyki

 

Link

 

Dziś tak bardzo nam Go brakuje

 

Link

 

Zuzanna Kurtyka w Tarnowie - 3.12.2011 - foto i audio

 

Link

 

Relacja z odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci Janusza Kurtyki, Kraków, Kościół Reformatów

 

Link

 

Odsłonięcie tablicy poświęconej Januszowi Kurtyce w Węgrowie

 

Link

 

Janusz Kurtyka jakiego nie znałem

 

Link

 

Relacja z konferencji JANUSZ KURTYKA Rzeczypospolitej historyk i urzędnik

 

Link

 

Rocznica wyboru Janusza Kurtyki na Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej

 

Link

 


Komentarze
#1 | Kazia dnia 28.04.2013
Masz rację, był gigantem ducha i ponieśliśmy ogromną stratę. Takich ludzi nie da się zastąpić, to po prostu niemożliwe.
#2 | Artur dnia 28.04.2013
Bardzo ciekawa i ważna publikacja. Kto wie, czy gdyby nie Smoleńsk, dotyczyłaby kolejnego prezydenta Polski... Dziękuję i pozdrawiam
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną