Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

W siedzibie starostwa powiatowego tarnowianie mieli możliwość obejrzeć dwa filmy o Januszu Kurtyce, prezesie Instytutu Pamięci Narodowej. Po nich nastąpiło spotkanie z  Zuzanną Kurtyką i historykiem dr Mateuszem Szpytmą, który był wcześniej asystentem Profesora Kurtyki.

23.04.2013r.


W siedzibie starostwa powiatowego, 19.04.2013 r. tarnowianie mieli możliwość obejrzeć dwa filmy o Januszu Kurtyce, prezesie Instytutu Pamięci Narodowej. Po nich nastąpiło spotkanie z  Panią Zuzanną Kurtyką i historykiem dr Mateuszem Szpytmą, który był wcześniej asystentem Profesora Kurtyki. Najpierw, po rozpoczęciu, przedstawiono krótki biogram Profesora szczególnie zatrzymując się nad epizodami z jego życia dotyczącymi propagowania wiedzy o żołnierzach wyklętych, a następnie głos zabrał dr Mateusz Szpytma.

 

W swojej opowieści dr Szpytma wskazał na bezkompromisowość Prezesa IPN-u, którego był współpracownikiem od 2000 r. Jak bardzo Profesor Kurtyka był odważny i prostolinijny świadczy przekazany opis z uroczystości odznaczenia Profesora w Ambasadzie Ukraińskiej.  Potrafił wówczas w laudacji upomnieć się o właściwą ocenę zbrodni ukraińskich, wspominając o polskim Holokauście na Ukrainie. Podobnie odnosił się do stosunków polsko-żydowskich gdy podnosił zasługi Polaków w ratowaniu Żydów w czasie II wojny światowej, co spotykało się z pozytywnym odbiorem i zrozumieniem strony żydowskiej.

 

Z wypowiedzi dr Mateusza Szpytmy wyłonił obraz Prezesa Janusza Kurtyki: zatroskanego o edukację młodego pokolenia, o właściwe wzorce wychowawcze, pełnego inicjatyw oświatowych, które programowo nie zostawały zauważone w mediach. Niechętny stosunek mediów do Profesora Kurtyki odzwierciedlał stosunek jaki mieli do niego ci, którzy chcieli w Polsce trzymać rząd dusz, na przekór pełnym uznania gestom jakie mu okazywał m. in. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie, czego dowodem był ich list wystosowany po Tragedii Smoleńskiej, podnoszący odwagę Prezesa Kurtyki w głoszeniu prawy historycznej, często niewygodnej lecz koniecznej. Dr Szpytma szczególnie podziękował nieżyjącemu Prezesowi IPN-u za zachętę nad badaniem sprawy rodziny Ulmów i wydaniem książek na ten temat, w języku angielskim i polskim.

 

Następnie rozpoczęła się dyskusja, od pytania w kierunki Pani Zuzanny Kurtyki o ocenę postawy IPN-u, którego władze zaprosiły do udziału w konferencji Tomasza Grossa. Jej mocne słowa wpisują się we wspaniałe przykłady dążenia do prawdy naukowej, przyświecające pracy badawczej Jej Męża. Apel, o oddzielenie nauki od polityki, Pani Zuzanna zilustrowała opisem naukowej współpracy polsko-ukraińskiej, która spowodowała otwarcie się archiwów ukraińskich i wspólne, rzetelne rozpoznawanie trudnych spraw  a także ogromny szacunek historyków żydowskich uznający wielki wymiar pracy zmarłego Profesora Kurtyki.

 

W trakcie wypowiedzi odczytała wstęp do wydanego dokumentu generała SS Jürgena Stroopa, meldunku z pacyfikacji Getta w Warszawie, którym doskonale oddaje wielki patriotyzm profesora Kurtyki. Tam nazywa on i wskazuje z całą mocą właściwych sprawców zbrodni – Niemców. Potem nastąpiła seria wielu pytań – o pochówek Janusza Kurtyki nie w kościele św. Piotra i św. Pawła a na cmentarzu Rakowieckim, o niesprawiedliwą ocenę Polaków jako antysemitów, o bohaterów „Kamieni na szaniec”, ale też pytanie ze strony Pani Zuzanny Kurtyki do autorów książki o Jej Mężu o motywy napisania tego opracowania. Na koniec w ostatniej konkluzji prowadzący wskazał na skuteczność dążeń Prof. Janusza Kurtyki o upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych. Świadectwo, o zmarłym Prezesie IPN-u, doskonałym historyku, naukowcu, Polaku, które wyłoniło się z tego pytania jest godne popularyzacji.

 

/Redakcja/

 

 

 

Wideo i zdjęcia: Jacek Orłowski

 

 

 

Zdjęcia:

 
 

Polecamy na podobny temat

 

Zuzanna Kurtyka w Tarnowie - 3.12.2011 - foto i audio

 

Link

 

Janusz Kurtyka - prelekcje dr Filipa Musiała, prof. Jana Żaryna i Zuzanny Kurtyki, Węgrów, 9.04.2013

 

Link

 

10.04.2013 - Tarnów: nasza foto i wideorelacja

 

Link

 

Mateusz Szpytma dla pomniksmolensk.pl - Wspomnienie smoleńskie

 

Link

 

Relacja z konferencji JANUSZ KURTYKA Rzeczypospolitej historyk i urzędnik

 

Link

 


Komentarze
#1 | Kazia dnia 22.04.2013
Ciekawe, że bezkompromisowe żądania Profesora J. Kurtyki poszanowania faktów dotyczących polskiego Holokaustu na Ukrainie czy uznania polskich zasług w ratowaniu Żydów w czasie wojny, spotykało się nie tylko ze zrozumieniem strony ukraińskiej i izraelskiej, ale i z uznaniem i szacunkiem. A dzisiejsza grillowa polityka tylko z pogardą.
Bardzo dobre spotkanie, nasza Redaktor Naczelna zwróciła uwagę na istotne rzeczy co od razu podkreślili słuchacze.
Jacku, dziękuję i pozdrawiam.
#2 | Artur dnia 22.04.2013
Znakomite spotkanie - nasza Naczelna powiedziała mi ostatnio, że to jedno z najlepszych w jakim uczestniczyła. Bardzo dużo mało znanych faktów z życia p. Janusza, pokazanie jego heroizmu, motywacji działania, ważnych dla niego osób z kręgu Żołnierzy Wyklętych, jednym słowem koniecznie trzeba zobaczyć. Dziękuję za tę relację, a o książce wkrótce napiszemy na portalu więcej.
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną