Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Przy Sanktuarium św. Krzyża w Biezdrowie k. Wronek w dniu 14 kwietnia dokonano osłonięcia i poświęcenia Pomnika Ofiar Katynia i Smoleńska

20.04.2013r.


Przy Sanktuarium św. Krzyża w Biezdrowie k. Wronek w dniu 14 kwietnia dokonano osłonięcia i poświęcenia Pomnika Ofiar Katynia i Smoleńska. Uroczystość rozpoczęła msza święta w intencji pomordowanych polskich oficerów w Katyniu oraz w intencji śp. Prezydenta prof. RP Lecha Kaczyńskiego, jego Małżonki i całej delegacji, która zginęła nieopodal Smoleńska, zdążając na obchody 70 rocznicy Mordu Katyńskiego. Rozpoczynając, ks. Stanisław Wawrzyniak, kustosz sanktuarium wspomniał, że forma pomnika „z symbolem orła w koronie i krzyżem łączy dwie wielkie polskie boleści: ofiary ludobójstwa katyńskiego i katastrofy smoleńskiej, które chcemy zawierzać Bogu w modlitwie, ale też do których prawdy chcemy dotrzeć. Prawda bowiem wyzwala”.

 

Koncelebrowanej mszy świętej towarzyszyła znakomita oprawa: orkiestra, poczty sztandarowe z powiatu wronieckiego a także dostojni goście, pośród których należy wspomnieć przedstawiciela Rodziny Katyńskiej w osobie Pani Janiny Pańczak – córki mjr. Adama Kowalczyka, zamordowanego w 1940 r. w Katyniu, jak również: Pana Dariusza Fedorowicza z Małżonką, brata Aleksandra Fedorowicza – tłumacza Prezydenta, który zginął w Smoleńsku którzy przybyli z krewną, matką chrzestną poległego w Smoleńsku, Panią Leną Kotzbach. Byli również Tadeusz Dziuba – poseł na Sejm RP, Jarosław Lange – przewodniczący NSZZ „Solidarność” Region Wielkopolska, prof. Stanisław Mikołajczak z UAM w Poznaniu – przewodniczący Akademickiego Koła Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, członek Stronnictwa Ludowego "Ojcowizna" Wieńczysław Nowacki, Prezes Stowarzyszenia "Katyń" w Poznaniu Tadeusz Patecki, prezes czarnkowskiego stowarzyszenia "Ruch Kultury Chrześcijańskiej Odrodzenie" Mieczysław Kosicki a także przedstawiciele władz lokalnych i delegacje szkół z powiatu. 

 

Po mszy, podczas której homilię głosił ks. Stanisław Gawlicki ze Świętej Góry k. Gostynia, gdy wszyscy wyszli przed kościół, przy którym znajduje się pomnik. Uroczyste osłonięcie poprzedziło wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego". Potem poświęcenia monumentu dokonał Ks. kan. Zbigniew Woźniak, dziekan dekanatu wronieckiego, wzywając wszystkich do modlitwy za Polskę, „abyśmy w naszej ojczyźnie mogli żyć prawdą i według niej postępować”.

 

Gdy pod pomnikiem złożono kwiaty, znicze, głos zabrali przybyli goście, w tym Pan Dariusz Fedorowicz, doskonale wyjaśniając sedno uroczystości i konieczność zachowania w pamięci narodu tak ważnych momentów w historii, zdarzeń, które nas łączą i czynią z nas Polaków. Prof. Stanisław Mikołajczak, zauważył, iż forma pomnika łączy rodzime wartości, wiejskie, chłopskie (kamień wielkopolski) z odwołaniem do uczuć wyższych, do patriotyzmu (orzeł). Szczególnie docenił mieszkańców wsi Biezdrowo, mówiąc „Jedni oddali życie walcząc o ojczyznę, drudzy zginęli w drodze, aby uczcić ich pamięć i to wystarczający powód, aby tutaj być. Składam Wam wyrazy uznania za to, że w Waszej miejscowości pamiętacie o bohaterach. Można wypowiedź Wieńczysława Nowackiego, który jasno stwierdził, że w Smoleńsku mieliśmy do czynienia z podobnym mordem jak w Katyniu stanowiła mocny akcent uroczystości.  ” Na koniec zgromadzeni odśpiewali wspólnie „Rotę” i „Boże coś Polskę”

 

Pomnik wyobrażający siedzącego orła w koronie z rozpostartymi skrzydłami na pokaźnym głazie, nakrytym tkaniną, ma z przodu zawieszoną flagę - szachownicę lotniczą - napisem „Pamiętamy” oraz „Katyń” i „Smoleńsk”.  Autorem projektu jest znany, poznański rzeźbiarz Robert Sobociński. Kościół, przy którym stoi monument swą genezą sięga średniowiecza, został wzniesiony w 1 poł. XV w.  a następnie gruntownie przebudowany w okresie późnego baroku. We wnętrzu znajduje się wiele elementów wystroju wskazujące na wielowiekową historię miejsca. Na szczególną uwagę zasługuje późnogotycki krucyfiks w ołtarzu głównym, renesansowy, kamienny nagrobek Łukasza Boboleckiego z 1622 r. na ścianie nawy oraz barokowy pacyfikał z relikwiami Krzyża Świętego w prezbiterium. Stojący przy kościele pomnik splatąjąc wątki rodzime z ogólnonarodowymi dopełnia i podkreśla rolę, jaką pełni ta świątyni w dziejach miejscowości i regionu.  Myśl tę wyraziła Pani Felicja Stróżyńska ze Stowarzyszenia „Prawda i pamięć” z Biezdrowa, które było inicjatorem postawienia pomnika, mówiąc, iż „Dzisiaj w sposób szczególny powinniśmy pielęgnować pamięć i prawdę. To nasz obowiązek. Dlatego chcemy propagować, zwłaszcza wśród osób młodych, prawdziwą historię Polski, a przez jej poznanie także miłość do naszej Ojczyzny i podkreślać znaczenie patriotyzmu w dzisiejszych czasach.”


/Kazia/

 

 

Wideo:

 


 

Wystąpienie Dariusza Fedorowicza:

 

 

 

Zdjęcia:


 

Polecamy na podobny temat

 

Odsłonięcie tablicy poświęconej Januszowi Kurtyce w Węgrowie

 

Link

 

Poświęcenie Epitafium Smoleńskiego w Toruniu - cz.1. Msza Św. i homilia bpa. Andrzeja Suskiego

 

Link

 

Poświęcenie Epitafium Smoleńskiego w Toruniu - cz.2. Ceremonia poświęcenia, odczytane listu od Jarosława Kaczyńskiego i wystąpienia posła Z. Girzyńskiego i Prezydenta Torunia M. Zaleskiego

 

Link

 

Jasna Góra pamięta Smoleńsk - relacja Łukasza Kudlickiego

 

Link

 

M: Odsłonięcie tablicy poświęconej śp. gen. Andrzejowi Błasikowi - 15.12.2012 Łódź - nasza relacja

 

Link

 

Odsłonięcie tablicy na Ursynowie - nasza relacja foto i wideo

 

Link

 

Odsłonięcie tablicy w Milówce

 

Link

 

Odsłonięcie tablicy - Kamiesznica - 8.04.2011

 

Link

 

Odsłonięcie tablicy pamięci w Dąbrowie Tarnowskiej

 

Link

 

Grudziądz: Odsłonięcie tablicy pamięci ofiar Tragedii Smoleńskiej - nasza relacja

 

Link

 

Tablica w Niepołomicach odsłonięta

 

Link

 

W Końskich odsłonięto tablicę pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej

 

Link

 

Odsłonięcie tablicy smoleńskiej w Tarnowie - nasza relacja wideo

 

Link


Komentarze
#1 | Artur dnia 21.04.2013
Oj nie żartujcie. Dziękuję za dobre słowo - i przede wszystkim za postawę, w końcu nie robimy tego dla siebie... Dziękuję za brak fochów i wyrozumiałość. Działajmy dalej. Pozdrawiam
#2 | Magda dnia 21.04.2013
Potwierdzam - wersja analityka ma w sobie to "coś". Chociaż produkt wynikowy dla testera też daje radę. Do tego można przetestować go aż 3 razy: pierwszy, ostatni i nigdy więcej.

Artur Czarodziej, wiadomo. Klasa sama w sobie Wink
#3 | Artur dnia 21.04.2013
Magda - zauważyłem, nie ma konieczności Tiny będzie głownie do notek w których będą zdjęcia żeby można było dawać miniaturki. Zmian będzie bardzo dużo na razie mamy jakieś 10 procent. Przy okazji wykonywana jest ogromna praca na zapleczu, której z przodu nie widać. No i informatycy są bardzo OK - z nadania samej Naczelnej. Spędziłem z nimi bardzo mile czas w Krakowie kiedy byłem ostatnio. W zasadzie przegadaliśmy noc o portalu i zmianach. Pozdr
#4 | Kazia dnia 21.04.2013
Dziękuję Ci Magdo Smile najwięcej pracy włożył w relację Artur, żebyś widziała to co dostał... masakra.
A rysuneczek świetny! najbardziej podoba mi się wersja analityka, taka odlotowa.
#5 | Magda dnia 21.04.2013
Zmiany idą w bardzo dobrym kierunku i miło śledzić nowinki implementowane na stronie. Cieszę się, że nie jest jak w moim ulubionym branżowym żarciku:
http://analizasys...5%82u3.png

Jedno do czego na razie nie mogę się przyzwyczaić to nowa czcionka stosowana do notek i jej rozmiar. Na swoim poletku robię więc po staremu, dopóki nie zauważysz Wink

Pozdrawiam mieszkańców Biezdrowa i dziękuję za relację. Widać ogrom zaangażowania i pracy włożonej w przygotowanie wydarzenia.
#6 | Artur dnia 21.04.2013
Magda - odpowiedź nie jest łatwa, strona napisana jest w archaicznym języku i dostosowywanie różnych nakładek sprawia wiele kłopotów ekipie. Stąd co jakiś czas komunikaty o błędach które nawet mieliśmy okazję oglądać na stronie głównej - zresztą są na innych stronach do dziś, przykładowo tutaj na prawym pasku: http://www.pomnik...allery.php. Dlatego tak trudno było nam znaleźć informatyków, którzy podjęliby się dokonania zmian na stronie. Ostatecznie się udało, mamy doskonały kontakt i powoli wszystko jest zmieniane. Czekajmy cierpliwie, natomiast o sprawie o której piszesz oni wiedzą i znając ich upór na pewno coś poradzą. Pozdrawiam
#7 | Magda dnia 21.04.2013
Amelka, "nie lękaj się", idź za dzisiejszą wytyczną Wojtka Wink
#8 | Magda dnia 21.04.2013
Pytanie techniczne: czy jest możliwa taka opcja, aby po wkliknięciu się w pierwsze zdjęcie przechodziło się dalej do kolejnych za pomocą strzałek prawo-lewo umieszczonych np. po bokach danego zdjęcia? W mojej opinii oglądanie tak dużej fotorelacji byłoby przyjemniejsze.
Pozdrawiam
#9 | Zuzanna dnia 20.04.2013
Kaziu, ale relacja! Niesamowita i zdjęcia super!!!!!!!!!! dzięki!!!!!!!!!!!!!!
#10 | Kazia dnia 20.04.2013
Ach i najważniejsze - relacja jest tylko dzięki Naredaktorowi, który ją zreanimował i w zasadzie zrobił.
Dziękuję.
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną