Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

9 kwietnia, w przeddzień rocznicy smoleńskiej tragedii, Andrzej Melak, moja córka Agnieszka i ja zostaliśmy powitani na chicagowskim lotnisku O’Hare: chłodno przez pogodę i gorąco przez naszych rodaków – piękne powitalne czerwone róże do końca pobytu zdobiły mój pokój w gościnnym domu polskich przyjaciół.
19.04.2013r.


      Tekst napisany przez Magdę plus zdjęcia z ich pobytu w Chicago począwszy od powitania na lotnisku, licznych spotkań i nagrań radiowych, uczestnictwa we mszy świętej do protestu po konsulatem, którego celem było pokazanie, ze Polonia nie godzi się na koniunkturalizm polityczny i niewolniczą postawę prezentowaną na arenie światowej przez min. Sikorskiego.

/Zuzanna Kurtyka/

      9 kwietnia, w przeddzień rocznicy smoleńskiej tragedii, Andrzej Melak, moja córka Agnieszka i ja zostaliśmy powitani na chicagowskim lotnisku O’Hare: chłodno przez pogodę i gorąco przez naszych rodaków – piękne powitalne czerwone róże do końca pobytu zdobiły mój pokój w gościnnym domu polskich przyjaciół.

      Muszę przyznać, ze niechętnie opuszczałam Warszawę. To pierwsza rocznica, której nie spędziłam przy grobie męża Tomasza Merty. Ale uroczysta Msza Święta w kościele św. Ferdynanda i wzruszająca, głęboko patriotyczna homilia księdza Zdzisława Torby przekonały mnie, że warto było przebyć Atlantyk i znaleźć się w tym dniu wśród tak bardzo oddanej sprawie smoleńskiej Polonii. Pod koniec Mszy Świętej, w obecności wiernych parafii, wręczyliśmy księdzu proboszczowi Zdzisławowi Torbie przyznany mu medal błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki „Zło dobrem zwyciężaj”. W przeszłości kapituła tego odznaczenia uhonorowała nim m.in. parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich. Taki sam medal, po równie pięknej jak w kościele św. Ferdynanda Mszy Świętej, otrzymał 14 kwietnia proboszcz parafii Trójcy Świętej ksiądz Andrzej Maślejak. Podczas tej niedzielnej Mszy nastąpiło też poświęcenie odrestaurowanego sztandaru katyńskiego, którego koszty renowacji pokryła pani Katarzyna Praizner z Chicago.

      13 kwietnia mieliśmy okazję przekonać się, jak dalece pogoda w Chicago postanowiła nas nie rozpieszczać. Wprawdzie opromieniła nas słońcem, ale dodała do niego niską temperaturę, najpierw podczas uroczystości pod pomnikiem na cmentarzu św. Wojciecha w Niles, a potem podczas protestu w obronie Telewizji Trwam, dobrego imienia arcybiskupa Leszka Sławoja Głodzia oraz przeciwko zakłamywaniu tragedii smoleńskiej - protestu zorganizowanego przed gmachem konsulatu polskiego w Chicago. Mimo niesprzyjającej pogody atmosfera była naprawdę gorąca – nie ostudził jej nawet fakt, że niektórzy uczestnicy zarazili się ortograficznymi nawykami od prezydenta Komorowskiego i nazwę telewizji napisali na plakacie przez „f”. Piękny apel w obronie arcybiskupa Głodzia, jednego z najwspanialszych polskich duszpasterzy, zaatakowanego ostatnio przez dyspozycyjne „Wprost” i „Gazetę Wyborczą”, przygotowała i wygłosiła działaczka Klubu Gazety Polskiej Chicago 2. Wśród protestacyjnych transparentów i bannerów znalazły się także portrety niektórych osób poległych w Smoleńsku: Marii i Lecha Kaczyńskich, Stefana Melaka, Wojciecha Seweryna, Anny Walentynowicz, Andrzeja Błasika, Janusza Kurtyki i Tomasza Merty.

      Ja sama z ogromnym wzruszeniem przyjęłam obecność na piątkowych i sobotnich uroczystościach moich przyjaciół z kanadyjskiej organizacji Polonia dla Prawa i Sprawiedliwości, którzy w tym celu pokonali ponad półtora tysiąca kilometrów. Przewodnicząca Małgorzata Karbowska zabrała glos podczas protestu pod konsulatem. W czasie demonstracji przemawiał także przewodniczący Komitetu do Spraw Polski przy Kongresie Polonii Amerykańskiej, pan Bogusław Niemczewski.

      Dzień zakończył się pokazem filmu Grzegorza Górnego i Tomasza Terlikowskiego„Gdzie był Bóg w Smoleńsku”, który odbył się w sali parafialnej kościoła św. Władysława. Wywołał on wielkie poruszenie publiczności, podobnie jak wyświetlany dzień wcześniej w Domu Podhalan, wspanialej siedzibie chicagowskich górali, film „Anatomia upadku” Anity Gargas. Nawet ci, którzy znali ów obraz wcześniej, nie potrafili oglądać go bez emocji. Może wiec należy się cieszyć, że podczas tego wieczoru nie zabrakło także elementów komicznych: poproszeni na chwilę do sali, gdzie równolegle do naszego spotkania odbywało się posiedzenie zarządu góralskiej organizacji, zostaliśmy przedstawieni jako Andrzej Merta i Marta Melak… Ten drobny lapsus, natychmiast zresztą naprawiony, wynagrodził smaczny bigos, który zaserwowała nam lokalna restauracja – żeby przyjąć nasze zamówienie specjalnie zresztą otwarto zamknięta chwilę wcześniej kuchnię. Przed projekcją filmu złożyliśmy kwiaty pod tablicą smoleńską przy Domu Podhalan.

      Równie dobrze jak wymienione uprzednio filmy przyjęty został film „Prezydent” Joanny Lichockiej i Jarosława Rybickiego, oraz pokazany 14 kwietnia „Testament” Marii Dłużewskiej. Pokaz tego filmu pozwolił Andrzejowi Melakowi i mnie zaapelować do Polonii o wsparcie kolejnego dzieła Marii Dłużewskiej, które poświęcone będzie wielkim, pochodzącym z Polski uczonym, którzy mimo przebywania na emigracji ofiarnie zaangażowali się w wyjaśnianie tragedii smoleńskiej.
Poza osobistymi spotkaniami z rodakami, kontakt z Polonia nawiązaliśmy także poprzez media. Mieliśmy zaszczyt gościć w audycji pani Łucji Śliwy „Otwarty Mikrofon” oraz rozmawiać o naszej wizycie w USA z siostrą Brunoną z chicagowskiego Radia Maryja. Wywiady z Andrzejem Melakiem i ze mną zamieścił w kolejnych numerach „Super Express”, odwiedziliśmy także redakcję „Kuriera”.

      Oficjalny program naszej wizyty w Chicago zakończył uroczysty (i przepyszny!) obiad zorganizowany w sali bankietowej Lone Tree Manor w Niles. Dzięki ciepłej, rodzinnej atmosferze była wówczas okazja do dłuższych i bardziej prywatnych rozmów z rodakami, którzy nadzwyczaj tłumnie przybyli do Niles. Brawami i ciepłymi słowami uhonorowano podczas bankietu tak zasłużone dla działalności patriotycznej osoby jak pani doktor Mirosława Dulczewska-Miller, pani doktor Janina Langiewicz, wraz z mężem, doktorem Januszem Langiewiczem, państwo Halina i Stanisław Urbaniakowie, właściciele sieci sklepów Montrose, oraz Arkadiusz Górecki, wybitny muzyk, laureat wielu nagród. Podkreślono również wielkie zasługi, jakie mają polskie kościoły w Chicago. Wyrazy wdzięczności za patriotyczną postawę złożono na ręce proboszczów Zdzisława Torby i Andrzeja Maślejaka. Czas umilały zebranym prezentowane utwory poetyckie – swoje wiersze mówił Andrzej Melak i pani Wanda Głuszek. Przemiłym akcentem było wręczenie gościom z Polski statuetek z miniaturą Pomnika Katyńskiego w Chicago. Otrzymaliśmy je z rąk wykonawcy, pana Leszka Szczura i Ani Wójtowicz, córki poległego na pokładzie tupolewa Wojciecha Seweryna, który ów pomnik zaprojektował i wykonał – a także wywalczył jego powstanie. Na stale mieszkająca w Chicago Ania - często wraz z mamą, Marią Seweryn, oraz mężem i synem - była stale obecna na uroczystościach składających się na obchody trzeciej rocznicy tragedii smoleńskiej.

      Patronat nad tymi obchodami objęli: premier dr Jarosław Kaczyński, pani Maria Seweryn, wdowa po Wojciechu Sewerynie, pani doktor Zuzanna Kurtyka, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010, wdowa po prezesie Instytutu Pamięci Narodowej Januszu Kurtyce, Ksiądz Zdzisław Torba, proboszcz parafii św. Ferdynanda, ksiądz Jacek Wrona, proboszcz parafii św. Władysława, siostra Anna Strycharz, przełożona Sióstr Misjonarek przy parafii św. Ferdynanda, oraz Agata Mikołajczyk, przewodnicząca Klubu Gazety Polskiej Chicago 2.

      Trzeba z całą mocą podkreślić, ze obchody te najpewniej nie nabrałyby takiego rozmachu i nie przebiegłyby tak sprawnie gdyby nie oddani całym sercem sprawie Dariusz Olszewski i Agata Mikołajczyk, którzy poświęcili ich organizacji cały swój czas i przez szereg tygodni pracowali ponad siły. Chylę czoła przed ich zaangażowaniem i ogromnym wysiłkiem. Na ich ręce składam także serdeczne Bóg Zapłać wszystkim pozostałym osobom, które przyczyniły się do zorganizowania obchodów trzeciej rocznicy tragedii smoleńskiej w Chicago.

/Magdalena Merta/
Polecamy na podobny temat

Wizyta rodzin smoleńskich w Chicago, zdjęcia i wywiad dla Radia

Link

Chicago - Msza i spotkanie z Zuzanną Kurtyką i synami, 10.08.2012

Link

List Zuzanny Kurtyki do Polonii w Chicago

Link

Druga rocznica Tragedii Smoleńskiej - w Brampton Magdalena Merta odsłoniła tablicę - nasza relacja

Link

Tomasz Merta - Nieodzowność Konserwatyzmu, Księga Pamięci Tomasza Merty

Link

Tomasz Merta - złote myśli - o przesłaniu Edmunda Burke'a

Link

Zbudujmy Polskę z jakiej ONI byliby zadowoleni - spotkanie z Magdaleną Mertą w Kanadzie – nagranie

Link

Andrzej Melak i Maria Seweryn w Chicago – relacja

LinkKomentarze
#1 | Jacek Mruk dnia 19.04.2013
Zaznaczę że widoczna na zdjęciu Krucjata Różańcowa sprawi że Bóg nam pomoże. W zależności jak wielu przystąpi do niej zależeć będzie czas odrodzenia Polski.
Polonusi zawsze z Polską trzymają, bo w Polsce korzenie mają.
Pozdrawiam
#2 | Kazia dnia 19.04.2013
Widać po reportażu że nasi Rodacy są sercem w kraju, piękne, doskonale przygotowane banery, każdy to cudo, prawdziwe dzieło sztuki.
Pani Magdo, dziekuję za fantastyczną relację. Pozdrawiam serdecznie.
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną