Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Największą tragedią, która dotknęła nasz naród po wojnie to zniszczenie jego elity. Ta grupa w II Rzeczypospolitej stworzyła odpowiednie wzorce postępowań, co zaowocowało kolejnym, wielkim pokoleniem, które oddało za Ojczyznę życie w powstaniu warszawskim. Miłość do Ojczyzny była ich wspólnym motywem działania
14.04.2013r.


      Spotkanie rozpoczął senator Henryk Górski, który przywitał gości. Następnie głos zabrał Andrzej Brzezik, organizator spotkania, który jak zawsze w bezkompromisowy sposób przedstawił największe dokonania Prezesa Janusza Kurtyki. Potem Dr Filip Musiał wygłosił prelekcję o żołnierzach WIN. Podkreślił, że największe zasługi dla podtrzymania pamięci o żołnierzach wyklętych ma właśnie prof. Janusz Kurtyka. Profesor Jan Żaryn w swoim wystąpieniu zaznaczył, że blisko współpracował z Januszem Kurtyką, w badaniach naukowych obaj próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie „po co nam historia?”. Aby dobrze na nie odpowiedzieć, należy stwierdzić, że nie będzie wolnego i niepodległego państwa polskiego, jeśli my wszyscy nie będziemy znali historii Polski. Nie możemy się zgodzić się na pozbawienie się prawa niepodległej polskiej państwowości. Taki cel przyświecał posłudze Janusza Kurtyki, tak rozumiał on sedno swojej pracy na stanowisku urzędnika państwowego.

      Dwudziestowieczna historia Polski składa się z wydarzeń tragicznych, ale i z tych, z których powinniśmy być dumni. Należy do nich skuteczna ochrona Europy przed nawałnicą bolszewicką, walka z dwoma totalitaryzmami, sierpień 1980 roku, gdy 10 milionów ludzi naruszyło wydawałoby się niepokonany kolos imperium Związku Sowieckiego. Tego nie byłoby bez wyboru Jana Pawła II i jego I Pielgrzymki w 1979 roku. System wówczas został tak mocno nadkruszony, że jego decydenci poszukali nowych rozwiązań. Taka była geneza okrągłego stołu, który pozwolił komunistom znaleźć wyjście z beznadziejnej dla nich sytuacji.

      Największą tragedią, która dotknęła nasz naród po wojnie to zniszczenie jego elity. Ta grupa w II Rzeczypospolitej stworzyła odpowiednie wzorce postępowań, co zaowocowało kolejnym, wielkim pokoleniem, które oddało za Ojczyznę życie w powstaniu warszawskim. Miłość do Ojczyzny była ich wspólnym motywem działania.

      Dziś tę lukę trzeba wypełnić. Powstałą w latach stalinowskich „nową inteligencję” cechuje brak honoru, miłości do kraju, a za to syndrom zniewolenia, wedle którego działa. Przykładami jej całkowitej degeneracji było postępowanie wobec historyka, prof. Władysława Konopczyńskiego czy poety, Wojciecha Bąka. Ich haniebne postępowanie, przykłady niszczenia przez to środowisko niepokornych i niezłomnych jednostek ukazuje, kim wypełniono lukę, jaką nową inteligencją. I po co nam historia? Ta „inteligencja” weszła w III Rzeczpospolitą. Tymczasem to właśnie historia ma nam umożliwić rozdzielenie postaw chwalebnych od haniebnych, w jaki sposób, tego musimy się uczyć od Witolda Pileckiego, Augusta Fieldorfa „Nila” i innych.

      Następnie Andrzej Brzezik zaprosił obecnych na projekcję filmu Aliny Czerniakowskiej „Trwajcie” poświęconego Januszowi Kurtyce. Podczas oglądania dokumentu, publika w pewnych momentach reagowała bardzo emocjonalnie.

      Na koniec głos zabrała Zuzanna Kurtyka, która podkreśliła, że ta uroczystość jest dla niej bardzo ważna i podziękowała wszystkim, którzy się przyczynili szczególnie do jej organizacji, przede wszystkim Andrzejowi Brzezikowi. Wspomniała o tym, w jaki sposób jej mąż zareagowałby na tę sytuację. Opowiedziała również o powstawaniu książki „SB wobec Lecha Wałęsy”, o wielu dylematach, jakie miał Janusz Kurtyka. Wiadomym jest, że Lech Wałęsa zniszczył życie wielu ludziom po 1989 roku, dlatego z tego głównie powodu opublikowano tę książkę. Interesującym, poruszonym przez nią wątkiem, była wzmianka o rodzinie płk Cieplińskiego, która nie miała świadomości, kim był dla historii Polski płk Ciepliński. To pokazuje jak zniszczono pamięć w narodzie, społecznościach lokalnych i rodzinach. Jeśli teraz uda nam się przywrócić pamięć o tamtych ludziach to wygramy. Jest o co walczyć.

      Zuzanna Kurtyka wyraziła swoje zadowolenie z obecności żołnierzy AK na sali. Ostatnia refleksja dotyczyła kolejnych rocznic Tragedii. Aby nie zapominać, że jest ona związana z kolejną rocznicą mordu katyńskiego. Ci, którzy zginęli, chcieli zademonstrować wagę ludobójstwa katyńskiego. Dlatego tam się udali. Obchody Tragedii Smoleńskiej nie mogą przyćmić Katynia. Polskie władze zapomniały o tym, mimo, że w 2010 roku tak się kłócili o ten wyjazd.

/Artur/

Wideo:Zdjęcia:


Polecamy na podobny temat

Janusz Kurtyka jakiego nie znałem

Link

Relacja z konferencji JANUSZ KURTYKA Rzeczypospolitej historyk i urzędnik

Link

Rocznica wyboru Janusza Kurtyki na Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej

Link

Pożegnanie Janusza Kurtyki – wideo

Link

Wykład Zuzanny Kurtyki: Janusz Kurtyka - kustosz pamięci, relacja Józefa Wieczorka

Link

Chyba ostatnie pożegnanie Janusza Kurtyki - 26.03.2012 - nasza relacja

Link

Zuzanna Kurtyka dla pomniksmolensk.pl: Janusz Kurtyka był inwigilowany, oboje mieliśmy tego pełną świadomość

Link

Otwarcie oficjalnej strony poświęconej Januszowi Kurtyce - nasza relacja z Katowic

Link

Cyranka - Śladami Janusza Kurtyki

Link

Decyzja o nadaniu bibliotece w Przemyślu imienia Janusza Kurtyki

Link

Dziś tak bardzo nam Go brakuje

Link

Zuzanna Kurtyka w Tarnowie - 3.12.2011 - foto i audio

Link

Relacja z odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci Janusza Kurtyki, Kraków, Kościół Reformatów

Link

Zuzanna Kurtyka - Tydzień Pamięci Narodowej: 2-10.04, Chicago - I - nagrania z konferencji prasowej i radia

Link


Komentarze
#1 | Jacek Mruk dnia 13.04.2013
Z uśmiechem Pani Zuzannie do twarzy, szkoda że ciągle jej smutek się darzy. Żyję nadzieją że smutki przepadną w otchłaniach i będziemy Żyć niosąc przesłania.
Prof Żaryn właściwie podsumowuje ciąg sytuacji powojennej do obecnej.Sposobem na zneutralizowanie tworzonej przez komunę inteligencji, jest jeden ignorowanie ich wszędzie i traktowanie jak trędowatych.
Pani Zuzanna podkreśliła istotną cechę w wielu rodzinach, że trafiały się diamenty ,które nie były widoczne dla pozostałych członków, być może zapatrzonych w innych wartościach.
Pozdrawiam
#2 | Artur dnia 13.04.2013
Dziękuję wszystkim - co do portretu spróbuje dziś Naczelną namówić bo będziemy się widzieć. Pozdrawiam z Krakowa
#3 | Kazia dnia 13.04.2013
O jak tu wesoło!
Zdjęcia faktycznie bardzo udane, ale to już norma.
Ciekawe wypowiedzi prelegentów i naszej Redaktor Naczelnej. Jej rozważania o braku ciągłość historycznej w rodzinach są bardzo cenne, bo mało co wiemy o naszych dziadkach że nie wspomnę o dalszych antenatach, pra czy pra-pra-dziadkach. Niewielu z nas potrafi podać ich z imienia i nazwiska, w zasadzie wiedza przeciętnego Polaka kończy się na linii pradziadków, wcześniej zazwyczaj jest jedna wielka niewiadoma. Zupełnie inaczej niż w reszcie Europy czy też całym tzw. cywilizowanym świecie.
Pozdrawiam Autora relacji i oczywiście Szefową.
#4 | Magda dnia 13.04.2013
Grzeję się w świetle naszego artysty, co mi zrobisz Wink
#5 | Magda dnia 13.04.2013
Piękny i bardzo ciepły portret Naczelnej, powinien wisieć na czubie.
Twoje zdjęcia to wielokrotnie mistrzostwo świata, jedno zdobi okładkę najnowszego numeru naszej gazety - dziękuję. Wink
#6 | Artur dnia 13.04.2013
Amelio - nie specjalnie, jak widać to pierwsze chronologicznie zdjęcie które zrobiłem tego dnia. Dziękuję za opinię, pozdrawiam.
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną