Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

W tym wpisie zamieszczamy kalendarium wydarzeń związanych z obchodami trzeciej rocznicy Tragedii Narodowej pod Smoleńskiem. Zapraszamy czytelników portalu do nadsyłania informacji o uroczystościach celem wzbogacenia listy, tak aby jak najszersza grupa zainteresowanych mogła wziąć udział w uroczystościach.
11.04.2013r.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

III ROCZNICA TRAGEDII SMOLEŃSKIEJ – OBCHODY W CHICAGO

Szanowni, drodzy Rodacy!

     Zbliża się data 10 kwietnia, 2013 – czyli trzecia rocznica tragedii, jaka wydarzyła się nad Smoleńskiem. Do Katynia udała się delegacja Polski w liczbie 96 osób, na czele, której stał śp. Prezydent Rzeczypospolitej, dr hab. profesor Lech Kaczyński wraz z małżonką. Celem wyjazdu delegacji był Katyń, a motywacją było oddanie hołdu i czci pomordowanym Polakom przez NKWD w Rosji.

     Cała delegacja zginęła nad Smoleńskiem nie mając szansy na dotarcie do Katynia. Zginął Prezydent Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, Jego Małżonka, Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, generałowie Wojska Polskiego, wysocy rangą urzędnicy państwowi, osoby duchowne, rodziny ofiar pomordowanych w Katyniu i innych miejsc kaźni w Rosji, a także cała załoga samolotu.

     Wśród tych, którzy zginęli był Tomasz Merta – urzędnik państwowy, historyk myśli politycznej, publicysta, a w latach 2005-2010 podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków – człowiek o ogromnym dorobku intelektualnym i publicystycznym, oczytany i obdarzony niezwykłą erudycją, poruszał się znakomicie po trzech obszarach wiedzy: literaturze, historii i filozofii politycznej. Był konserwatystą, człowiekiem głęboko ukształtowanym przez swój stosunek do wiary, historii(......). Nawet, jeżeli angażował się w spór polityczny, to miał umiejętność patrzenia szerzej na problem, obejmował go całościowo. Był człowiekiem wielkiej tolerancji.

     Zginął także Stefan Melak, z zawodu dziennikarz, ówczesny prezes Komitetu Katyńskiego. Jemu zawdzięczamy rozpoczęcie śledztwa katyńskiego przez Instytut Pamięci Narodowej. Z jego inicjatywy w 1981 roku stanął pierwszy pomnik katyński na warszawskich Powązkach, a w 1991 roku stanęły krzyże w Miednoje i Charkowie dla ofiar NKWD. Był to wielki patriota, człowiek o szlachetnym sercu.

     Także tu w sercu Polonii Amerykańskiej mieliśmy pana Wojciecha Seweryna – artystę – plastyka, który był twórcą Pomnika Ofiar Katynia, wzniesionego w Chicago. Nazwał go „testamentem swojego życia”. Jego ojciec Mieczysław Seweryn był oficerem 16-tego Pułku Piechoty. Krótko po narodzinach syna został uwięziony w obozie w Kozielsku, a następnie zamordowany. Do Smoleńska leciał jako przedstawiciel Rodzin Katyńskich. Wojciech Seweryn rok przed tragedią został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu za zasługi dla Rzeczypospolitej Polski przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Nie sposób wymienić wszystkich, którzy zginęli i napisać o Nich kim byli, co robili, jak żyli, natomiast trzeba podkreślić, że zginęła istotna część elity narodu polskiego.

     Mija trzeci rok, wiemy coraz więcej, ale rozumiemy coraz mniej. Jaka jest prawda? Bo prawda znaczy bardzo dużo dla każdego uczciwego człowieka. Ponadto ta prawda sięga w przeszłość. W 1940 roku na mocy komunistycznych, rosyjskich dekretów rozpoczęły się sowieckie wywózki Polaków z Kresów Wschodnich na Sybir i w inne miejsca kaźni w Rosji. Dokładnie 73 lata temu około ćwierć miliona naszych rodaków, a przez następne kilkanaście miesięcy setki tysięcy innych wyrwano z korzeniami ze swoich domów, rodzin, ze swojej ziemi, Ojczyzny i wywieziono w nieludzkich warunkach do Kazachstanu, Norylska, na Sybir i w inne miejsca.

     Rocznica tragedii smoleńskiej wiążę się nierozerwalnie z gehenną, jaką był Katyń, bowiem sowieci rozpoczęli masowe egzekucje polskich oficerów, żołnierzy, inteligencji – naszej duchowej elity. Była to zbrodnia komunistyczna, starannie zaplanowana, przemyślana i zrealizowana.

     Dlaczego te dwa dramaty są powiązane? Ano dlatego, że Ci, którzy zginęli nad Smoleńskiem byli strażnikami ojczystej pamięci i prawdy o Katyniu, stając się zatem rzecznikami wszystkich, którym Ojczyzna i ojczyste ideały są bliskie.

     Musimy szczególnie zadbać o rodziny ofiar Smoleńska, otoczyć Ich opieką, okazać Im troskę, naszą miłość. Bo kto to zrobi? Na pewno nie polskie władze. Co zrobił i robi rząd? Ano mataczy. Sprzyjające im media, a także oni sami rozsiewali mity o przekopaniu ziemi na głębokość jednego metra, w dodatku jeszcze przesiali tą ziemię. Mówiła to obecna marszałek Sejmu, Ewa Kopacz. Mówiła, że nasi specjaliści, lekarze pracowali ramię w ramię z rosyjskimi specjalistami przy przeprowadzanych sekcjach. Były teksty o „ lądujących debeściakach”, kłótni gen. Błasika z Arkadiuszem Protasiukiem, podważano umiejętności pilotów samolotu. No i ta brzoza.... pancerna.

     Teraz mamy konsekwencję tego mataczenia, kłamstwa, obłudy, ignorancji, arogancji, pogardy. Mówią, że jesteśmy sektą smoleńską, moherowymi beretami, a równolegle dowiadujemy się, że w grobach nie leżą Ci, których rodziny chowały, jako swoich. Rodziny ofiar obecne przy sekcjach opowiadają o tym, jak były zbezczeszczone. I Oni i my jesteśmy wstrząśnięci.

     Prawda o Smoleńsku – musimy ją znać, bo dopiero wtedy będziemy wiedzieli, kim naprawdę jesteśmy i abyśmy mogli ustrzec naszą ludzką, a przede wszystkim naszą chrześcijańską godność.

     Do Zespołu Parlamentarnego Badającego przyczyny tragedii smoleńskiej pod kierownictwem pana Antoniego Macierewicza weszli wspaniali, o ogromnej wiedzy uczeni – emigranci z Polski: dr Wiesław Binienda, pracujący na Uniwersytecie Akron w Ohio, laureat wielu nagród przyznanych przez NASA, a także przez NACE; dr Kazimierz Nowaczyk, fizyk z Uniwersytetu Maryland w Baltimore; dr inż. Wacław Berczyński z Uniwersytetu w Montrealu w Kanadzie, specjalizujący się w samolotach Boeing 757, zajmujący się mechaniką rozpadu konstrukcji, często z udziałem materiałów wybuchowych.; dr inż. Grzegorz Szuladziński posiadający firmę konsultingową w Northbridge koło Sydney, wchodzący w skład grupy ekspertów zaangażowanych w prace badawcze związane z bezpieczeństwem narodowym Australii. Dzięki tym wspaniałym uczonym wiemy, że fundamentalne tezy „ raportów Jerzego Millera i Tatiany Anodiny” nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Raporty rozbiły się między innymi o brzozę. Film Anity Gargas „ Anatomia upadku” pokazał świadków – Rosjan, którzy widzieli jak samolot lecąc rozpadł się w powietrzu na tysiące kawałków i z małej wysokości runął na podmokłą, zalesioną glebę. Zginęli wszyscy. Dlaczego? Mamy wszyscy nadzieję, że dowiemy się tego.

     Aby wspólnie uczcić pamięć Tych, którzy zginęli w tragedii smoleńskiej, zaprosiliśmy p. Magdalenę Mertę, wdowę po Tomaszu Mercie wraz z rodziną oraz p. Andrzeja Melaka, brata Stefana Melaka. Prosimy Was Rodacy o pomoc finansową, o „przysłowiową cegiełkę”, abyśmy mogli godnie Ich przyjąć i spędzić z Nimi kilka dni. Bądźmy przez ten czas Jedną, Wielką Rodziną poprzez uczestniczenie w Mszach Św. i rozlicznych spotkaniach. Z góry dziękujemy.

/Klub Gazety Polskiej w Chicago/9 kwietnia ( wtorek) 3:20 pm- przywitanie gości na lotnisku O”Hare w Chicago

10 kwietnia (środa) 7:00 pm - Msza Św. za Ojczyznę w Kościele Św.Ferdynanda przy 5900 W. Barry St, w Chicago
Po Mszy Św. spotkanie z Panią Magdą Mertą oraz z Panem Andrzejem Melakiem

12 kwietnia ( piątek) 7:00 pm- spotkanie z gośćmi oraz projekcja filmu pt.” Anatomia upadku” Anity Gargas w Domu Podhalan pod adresem 4808 S.Archer Ave w Chicago

13 kwietnia ( sobota) 1:00 pm - modlitwa pod Pomnikiem Katyńskim na cmentarzu Św.Wojciecha w Niles
13 kwietnia ( sobota) 6:30 pm – spotkanie i pokaz filmu„Gdzie był Bóg w Smoleńsku” Grzegorza Górnego i Tomasza Terlikowskiego w sali parafialnej Kościoła Św.Władysława przy 5345 W.Roscoe St. w Chicago

14 kwietnia ( niedziela) 10:30 am - Msza Św. za Śp. Prezydntea Lecha Kaczyńskiego, Marię Kaczyńską, Wojciecha Seweryna, Tomasza Mertę, Stefana Melaka i pozostałych członków delegacji , którzy zginęli nad Smoleńskiem w Kościele Św.Trójcy przy 1118 N.Noble St. w Chicago . Po Mszy Św. spotkanie w sali parafialnej z Panią Magdą Mertą i Panem Andrzejem Melakiem i projekcja filmu pt.’Testament” Marii Dłużewskiej

14 kwietnia (niedziela) 4:30 pm - Uroczysty obiad z gośćmi z Polski w sali bankietowej Lone Tree Manor przy 7730 N. Milwaukee Ave w Niles
Cena biletu $35. W sprawie biletów na obiad proszę dzwonić pod numery: (773) 6993219 lub (630)4531896 .

Jednoczenie pragniemy poinformować, że honorowy patronat nad uroczystościami obejmują:
premier dr Jarosław Kaczyński
pani Maria Seweryn – wdowa po panu Wojciechu Sewerynie
pani dr Zuzanna Kurtyka – prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010 ,wdowa po
prezesie Instytutu Pamięci Narodowej Januszu Kurtyce
ks.Zdzisław Torba – proboszcz parafii Świętego Ferdynada
ks.Jacek Wrona- proboszcz parafii Świętego Władysława
ks. Andrzej Maślejak – proboszcz parafii Świętej Trójcy
siostra Anna Strycharz – przełożona Sióstr Misjonarek w Chicago
Klub Gazety Polskiej Chicago2

Wpaty prosimy kierować na adres:

Smoleńsk 2010
P.O.Box 34014
Chicago, IL 60634-0281, Czeki prosimy wystawiać na: Smoleńsk 2010


" W tym roku obchodom 3 rocznicy Tragedii Narodowej 10 Kwietnia 2010 towarzyszyć będzie w Chicago pierwsza publiczna prezentacja projektu
płaskorzeżby wykonanego przez krakowskiego artystę-rzeżbiarza prof. ASP Piotra Suchodolskiego pt. Pieta Smoleńska. Chcielibyśmy by ta prezentacja rozpoczęła międzynarodową zbiórkę pieniędzy, której celem byłaby realizacja tego dzieła w różnych miejscach na świecie,
wszędzie tam gdzie znajdą się ludzie gotowi przenieś w przyszłość pamięć o tej ogromnej polskiej tragedii własnie w taki szczególny sposób. Portal pomniksmolensk podjął się roli pośredniczenia w koniecznych do tego celu kontaktach i informacjach. Zuzanna Kurtyka"
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
III ROCZNICA TRAGEDII SMOLEŃSKIEJ – OBCHODY W LONDYNIE

W dniu 10 kwietnia 2013, w trzecią rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem, gdzie zginął Prezydent Lech Kaczyński i 95 innych Polaków, w większości patriotów na ważnych stanowiskach, odbędzie się protest zorganizowany przez WPWB, politycznej partii środka (zob. www.pwwb.co.uk). Protest ten odbędzie się przed Parlamentem Brytyjskim (Parliament Square, London SW1P) pomiędzy godziną 12.00 a 14.00. W trakcie protestu delegacja WPWB wejdzie spotkać się z posłami i milordami; jest to już uzgodnione z policją. Celem protestu jest uświadomienie obywateli i elit Wielkiej Brytanii, iż fakty wykazują, że przyczyną katastrofy smoleńskiej była bomba, którą podłożyli Rosjanie z pomocą kolaboranckiego polskiego reżimu. Celem tego aktu było rozpoczęcie procesu ponownego przejęcia kontroli nad Polską. Kontynuacją tego jest seria mordów przeciwników w Polsce i Rosji, które były pozornymi samobójstwami. W ten sposób Rosja ze swoimi odnowionymi bombami nuklearnymi rozszerza swoje wpływy, co może doprowadzić do niebezpiecznego kryzysu dla Polski, Wielkiej Brytanii oraz reszty świata.

W tym samym dniu, 10 kwietnia 2013 roku, w godzinach 19:30 – 20:30 odbędzie się wykład zorganizowany przez PANO, czyli Polską Akademię Naukową na Obczyźnie (zob. www.pwwb.co.uk). Ten wykład będzie poprowadzony przeze mnie w Royal Aeronautical Society w Londynie, największą i najważniejszą instytucję lotniczą na świecie. Ambasady, naukowcy, posłowie, milordowie, dziennikarze i specjaliści zostali zaproszeni na to wydarzenie. Cel wykładu jest taki sam jak protestu, żeby Wielka Brytania zrozumiała prawdę o tym zamachu. O godzinie 18:30, w tym samym miejscu, odbędzie się wykład o historii polskiego lotnictwa. Adres: 4 Hamilton Place, London W1J 7XQ.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w wykładzie lub chętnych do wspomożenia naszej działalności prosimy o kontakt pod adresem marek.laskiewicz@pwwb.co.uk lub pod numerem telefonu 07969408335.


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
III ROCZNICA TRAGEDII SMOLEŃSKIEJ – OBCHODY W TORONTO------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
III ROCZNICA TRAGEDII SMOLEŃSKIEJ – OBCHODY W NOWYM JORKU------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
III ROCZNICA TRAGEDII SMOLEŃSKIEJ – OBCHODY W SYDNEY

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SOBOTA 6.04.2013

BYDGOSZCZ

Kościół pw. Świętych Braci Męczenników
18.00 Msza Sw. w Intencji tłumacza Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Aleksandra Fedorowicza i wszystkich ofiar Tragedii Smoleńskiej
19.00 Przemarsz ulicami miasta na grób A. Fedorowicza
19.45 Złożenie zniczy i kwiatów na grobie.WROCŁAW------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
NIEDZIELA 7.04.2013

JASNA GÓRA

Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej

Godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego, godz. 15.30 Msza św. w intencji poległych w katastrofie pod Smoleńskiem, O. Dariusz Cichor OSPPE, Definitor Generalny Zakonu Paulinów, godz. 17.00 Koncert "Modlitwa i Pamięć" kompozycja Wincentego z Krakowa /część I i IV/

Wykonawcy:

Zuzanna Kurtyka - słowo wprowadzające
Agnieszka Drabent - sopran
Joanna Święszek - alt
Maciej Sieczka - tenor
Marcin Korbut - bas
Chór Vox Populi (przygotowanie - Rafał Marchewczyk)
Chór Salt Singers (przygotowanie - Maciej Kozłowski)
Krakowska Młoda Filharmonia
Orkiestra Symfoniczna ZPSM im. M. Karłowicza w Krakowie
Tomasz Chmiel - dyrygent

"Modlitwa i Pamięć"

Unikalny Pomnik Narodowy "Smoleńsk-Katyń 2010" polskiej muzyki poważnej,
ku świętej i wiecznej pamięci ofiar tragedii narodowej pod Smoleńskiem, w dniu 10 kwietnia 2010 roku, oraz Zbrodni Katyńskiej dokonanej wiosną 1940 roku.
W kompozycji zostały opracowane muzycznie fragmenty przemówienia
Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, prof. Lecha Kaczyńskiego,
które miał wygłosić w Katyniu, przewodnicząc uroczystościom 70-tej rocznicy
ludobójczego mordu tysięcy oficerów, obywateli Rzeczypospolitej Polskiej.
Polska Delegacja Państwowa w służbie Rzeczypospolitej Polskiej, w zaplanowany sobotni poranek 10 kwietnia 2010 roku pożegnała Warszawę i udała się polskim rządowym samolotem do Katynia. Tam w Katyniu, w dalekiej ziemi rosyjskiej, na Polskim Cmentarzu Wojskowym, przy Krzyżu Katyńskim i pośród tysięcy mogił oficerów Wojska Polskiego,
miała uczestniczyć we Mszy św. i w modlitwie pamięci.

Wszyscy zginęli !

„ Dusze sprawiedliwych są w ręku Boga i nie dosięgnie ich męka. Zdało się oczom głupich, że pomarli, zgon ich poczytano za nieszczęście i odejście od nas za unicestwienie, a oni trwają w pokoju”. ( Mdr 3, 1-3),

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska
Klasztor Paulinów na Jasnej GórzeOSSÓW

TORUŃ

W trzecią rocznice Tragedii Smoleńskiej powstanie w Toruniu wyjątkowe epitafium upamiętniające Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Jego Małżonkę Marię i wszystkich, którzy w drodze do Katynia zginęli wraz z Nimi,
10 kwietnia 2010 r. Do tej wielkiej Tragedii doszło trzy lata temu w wigilię święta Miłosierdzia Bożego. Dlatego samo epitafium i miejsce oraz okoliczności jego poświęcenia będą miały szczególny wymiar.

Zostanie ono odsłonięte i poświęcone w Niedzielę Miłosierdzia Bożego 7 kwietnia 2013 r. o godz. 15.00 przy Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu przy ul. Świętej Faustyny 7 przez Ordynariusza Diecezji Toruńskiej ks. bp. dra Andrzeja Suskiego.

Skala tego przedsięwzięcia jest bardzo duża i ma wymiar niezwykle symboliczny. Swoim wyglądem nawiązuje do ściany Cmentarza Katyńskiego, na której są umieszczone tabliczki z nazwiskami pomordowanych tam oficerów Wojska Polskiego. Polegli pod Smoleńskiem w pewien sposób do nich dołączają na tej ścianie w Toruniu ponieważ każde nazwisko i sprawowana funkcja będą wygrawerowane na odrębnej tabliczce. Tabliczki te będą się układały w skrzydła orla. Centralnym miejscem epitafium będzie odlany z brązu wizerunek Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i w tle pani Marii Kaczyńskiej oraz okolicznościowa tablica. Nad całością umieszczony będzie ryngraf z wizerunkiem Matki Boskiej Katyńskiej i cytat z Jana Kochanowskiego:
"Jeśli komu droga otwarta do nieba - tym co służą Ojczyźnie". Całość umieszczona będzie na murze (ściana ma ok. 5 metrów wysokości i tyle samo szerokości) obok wejścia do Kościoła Miłosierdzia Bożego w Toruniu,
który jest Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Budowę można wesprzeć dokonując wpłaty na konto Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Miłosierdzia Bożego i św. S. Faustyny w Toruniu, ul. Św. Faustyny 7, Toru´n 87 - 100. Numer konta: 81 9511 0000 2001 0000 1137 0001 z dopiskiem Smoleńsk.

Zbigniew GirzyńskiPŁOCK - TRZEPOWO

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
PONIEDZIAŁEK 8.04.2013

KONSTANCINWARSZAWA

Klub Ronina - zapraszamy 8 kwietnia na drugie już spotkanie klubowe poświęcone III rocznicy smoleńskiej:

19 - Przegląd Tygodnia

20 - film Aliny Czerniakowskiej o Januszu Kurtyce i IPNie pt. "Trwajcie"


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
WTOREK 9.04.2013

WĘGRÓW

9 kwietnia br w przeddzień 3 rocznicy zamachu smoleńskiego zapraszam do Węgrowa na dzień pamięci poświęcony Januszowi Kurtyce. W programie sesja naukowa oraz msza święta po której nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej prezesa IPN. Aktu odsłonięcia dokona pani Zuzanna Kurtyka. Zapraszam wszystkich sympatyków portalu pomniksmolensk.pl.

Program: 12:00 - 14:00 Sesja naukowa w sali Starostwa Powiatowego w Węgrowie

15:00 Msza Święta

Andrzej Brzezik


TARNÓW

19:00 Wieczór filmowy (m.in. pokaz filmu "Niepodległy" w reż. Arkadiusza Gołębiowskiego o śp. Januszu Krupskim oraz reportaż Pawła Sroki o śp. Wojciechu Sewerynie a także fragmenty wielu innych filmów wspominających postaci ofiar katastrofy z 10.04.2010 )
Aula Starostwa Powiatowego w Tarnowie, ul. Narutowicza 38


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ŚRODA 10.04.2013

JASNA GÓRA

8.00 - Msza św. w intencji ś.p. Janusza Kochanowskiego i Poległych w Smoleńsku,

16.00-16.30 - Miesięcznica na tzw. Dolinie Katyńskiej - zapalenie zniczy i modlitwa za Częstochowian poległych na Wschodzie oraz Poległych w Smoleńsku. Bazylika Jasnogórska,

18.30 - Msza św. w intencji ś.p. Poległych w Smoleńsku - przewodniczy Abp Wacław Depo, Metropolita Częstochowski
po Mszy św. przed Jasnogórskim Epitafium Smoleńskim - Apel poległych i modlitwa za Ojczyznę (prosimy o przyniesienie biało-czerwonych flag i zniczy).KRAKÓW

W KAŻDĄ ROCZNICĘ 10 KWIETNIA SPOTYKAMY SIĘ U STÓP WAWELU, POD KRZYŻEM KATYŃSKIM
o godzinie 8.41 - SYMBOLICZNEJ , TRAGICZNEJ GODZINIE ŚMIERCI RODAKÓW, 8.41 PAMIĘTAJ ! ZATRZYMAJ SIĘ NA CHWILĘ . . .

W HOŁDZIE DZIEWIĘĆDZIESIĘCIU SZEŚCIU POLAKOM POLEGŁYM
10 KWIETNIA 2010 ROKU POD SMOLEŃSKIEM

PATRONAT HONOROWY - DR ZUZANNA KURTYKA

program :

8:00 POMNIK ADAMA MICKIEWICZA-CO ROKU 10 KWIETNIA MIEJSCE SPOTKANIA PATRIOTYCZNEJ WSPÓLNOTY, ROZDANIE NALEPEK "POLSKI WALCZĄCEJ", "JESZCZE STARCZY SIŁY" P. PIEKARCZYK, ODŚPIEWANIE"PIEŚNI KONFEDERATÓW BARSKICH"

8:20-8:35 PRZEMARSZ ULICĄ GRODZKĄ POD KRZYŻ KATYŃSKI

8:41 MINUTA CISZY

8:45 APEL POLEGŁYCH , MODLITWA , ZŁOŻENIE KWIATÓW , ZAPALENIE ZNICZY

9:10 - 9:30 PRZEMÓWIENIA

9:30 HYMN POLSKI , ZAKOŃCZENIE MARSZU

10:00 MSZA ŚWIĘTA ZA ŚP.PREZESA IPN JANUSZA KURTYKĘ
OO.REFORMACI
BŁASZKI- pow. SIERADZKI- woj. łódzkie

Program obchodów III uroczystości smoleńskiej
godz. 8.30.- Zbiórka przed UMiG godz.
godz. 8.41.- Godzina - MINUTA PAMIĘCI
godz. 8.45. Wymarsz do Kościoła - MARSZ PAMIĘCI DLA UCZCZENIA PAMIĘCI OFIAR SMOLEŃSKA- uprasza się uczestników Marszu o zabranie flag państwowych dla podkreślenia ważkości wydarzenia jakim była tragedia narodowa z dn. 10.04.2010.
godz. 9.00 Msza Św.
Po mszy przemarsz pod pomnik ''DĄB KATYŃSKI''
GODZ. 10.00. Uroczystości przed Pomnikiem ''DĄB KATYŃSKI''-
- powitanie gości
- przemówienia przedstawicieli rodzin smoleńskich
- program artystyczny
- złożenie kwiatów
- hejnał ''ŚPIJ KOLEGO''
Zakończenie uroczystości 10.30


BYDGOSZCZ

Bydgoszcz kościół OO. Jezuitów, pl. Kościeleckich
18.00 Msza Św. w intencji ofiar Katastrofy Smoleńskiej
19.00 Przemarsz na Stary Rynek
19.45 Wiec upamiętniający poległych


TARNÓW

16:00 Msza Święta w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i tragedii smoleńskiej w kościele pw. Ducha Świętego w Żabnie. Po Mszy - obchody rocznicowe w Gminnym Centrum Kultury (m.in. projekcja impresji fimowej Krzysztofa Wójcika pt. "Pamiętamy" i otwarcie wystawy fotograficznej "Katyń II").

18:00 Msza Święta w intencji ofiar Tragedii pod Smoleńskiem w Kościele OO. Bernardynów w trzecią rocznicę. Po Mszy przemarsz pod Pomnik Ofiar Stalinizmu, gdzie odbędą się główne obywatelskie uroczystości urocznicowe w Tarnowie


WROCŁAW
godz. 15.30 - 17.00 "Galeria pamięci" na ul. Świdnickiej i Rynku
- prezentacja portretów Ofiar Tragedii;

godz. 15.00 - złożenie kwiatów pod tablicą ś.p. Jerzego Szmajdzińskiego (ul. Oporowska);

godz. 15.45 - złożenie kwiatów pod tablicą ś.p. Aleksandry Natalli-Świat (pl. Solny);

godz. 16.15 - złożenie kwiatów pod tablicą ś.p. Władysława Stasiaka (ul. Szewska);

godz. 16.45 - złożenie kwiatów pod tablicą ś.p. Janiny Natusiewicz-Mirer (ul. Purkyniego);

godz. 18.00 - uroczysta Msza Św. w kościele p.w. Najświętszej Marii Panny na Piasku;
po Mszy - Marsz Milczenia z kościoła na Rynek, zakończony krótkimi wystąpieniami;

godz. 20.00 - Apel Pamięci na Rynku (pl. Gołębi);


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SOBOTA 13.04.2013

SULEJÓWEK

Urząd Miasta Sulejówek organizuje w dniu 13 kwietnia uroczystość odsłonięcia tablicy smoleńskiej w kościele.

Godz. 12.00 – Msza Św. W intencji ofiar zbrodni katyńskiej katastrofy smoleńskiej

Godz. 12.50 – Montaż słowno-muzyczny

Godz. 13.00 – odsłonięcie tablicy


MIKLUSZOWICE

Godz 17.oo Msza św. w intencji Ofiar Katynia i Smoleńska. Po mszy odsłonięcie kamienia ich pamięci, z udziałem generałowej Krystyny Kwiatkowskiej i Zuzanny Kurtyki.


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
NIEDZIELA 14.04.2013

BIEZDROWO

Program Uroczystości mającej się odbyć w dniu 14 kwietnia br. w Biezdrowie:
10:30 Msza Święta
11:30 Odśpiewanie Hymnu Państwowego i przemówienie wprowadzające
11:40 Odsłonięcie Pomnika pamięci przez przedstawiciela Rodzin Smoleńskich (Katyńskich?)
Poświęcenie Pomnika
11:45 Odczytanie nazwisk Ofiar Smoleńska z 10 kwietnia 2010r. , zapalenie zniczy, złożenie kwiatów, wysłuchanie utworu "Cisza"
12:00 Wystąpienia Gości
12:15 Program artystyczny w wykonaniu uczniów miejscowego gimnazjum
12:30 Odśpiewanie pieśni "Boże, coś Polskę", podziękowanie uczestnikom i zakończenie części oficjalnej uroczystości
12:35 Zaproszenie Gości na poczęstunek
Głos podsumowujący

W załączeniu przesyłamy otrzymany z pracowni rzeźbiarskiej widok rzeźby, która po niewielkiej korekcie zostanie wykonana z brązu. Serdecznie pozdrawiamy - "Pamięć i Prawda"
KRAKÓW NOWA HUTA


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ŚRODA 17.04.2013

WROCŁAW

godz. 18.00 - "Kiedy wokół mgła" - koncert artystyczny - Klub Muzyki i Literatury (pl. Kościuszki 9)


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PIĄTEK 19.04.2013

BŁONIE------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Komentarze
#1 | Kazia dnia 10.04.2013
waga spraw jest dostojna a "Jej Wysokość" - fantastyczna, dalej możesz mi objaśnić na priv, a czemu nie.
#2 | Kazia dnia 10.04.2013
no nie taka mała Smile ale za to baaaardzo sympatyczna ta prywata.
pozdrawiam.
#3 | Artur dnia 29.03.2013
Imprez przybywa - w zasadzie codziennie dodajemy coś nowego. To bardzo podtrzymuje na duchu.
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną