Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Wśród tych, którzy zginęli był Tomasz Merta – urzędnik państwowy, historyk myśli politycznej, publicysta, a w latach 2005-2010 podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków – człowiek o ogromnym dorobku intelektualnym i publicystycznym, oczytany i obdarzony niezwykłą erudycją, poruszał się znakomicie po trzech obszarach wiedzy: literaturze, historii i filozofii politycznej. Był konserwatystą, człowiekiem głęboko ukształtowanym przez swój stosunek do wiary, historii(......)
13.03.2013r.


Szanowni, drodzy Rodacy!

     Zbliża się data 10 kwietnia, 2013 – czyli trzecia rocznica tragedii, jaka wydarzyła się nad Smoleńskiem. Do Katynia udała się delegacja Polski w liczbie 96 osób, na czele, której stał śp. Prezydent Rzeczypospolitej, dr hab. profesor Lech Kaczyński wraz z małżonką. Celem wyjazdu delegacji był Katyń, a motywacją było oddanie hołdu i czci pomordowanym Polakom przez NKWD w Rosji.

     Cała delegacja zginęła nad Smoleńskiem nie mając szansy na dotarcie do Katynia. Zginął Prezydent Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, Jego Małżonka, Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, generałowie Wojska Polskiego, wysocy rangą urzędnicy państwowi, osoby duchowne, rodziny ofiar pomordowanych w Katyniu i innych miejsc kaźni w Rosji, a także cała załoga samolotu.

     Wśród tych, którzy zginęli był Tomasz Merta – urzędnik państwowy, historyk myśli politycznej, publicysta, a w latach 2005-2010 podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków – człowiek o ogromnym dorobku intelektualnym i publicystycznym, oczytany i obdarzony niezwykłą erudycją, poruszał się znakomicie po trzech obszarach wiedzy: literaturze, historii i filozofii politycznej. Był konserwatystą, człowiekiem głęboko ukształtowanym przez swój stosunek do wiary, historii(......). Nawet, jeżeli angażował się w spór polityczny, to miał umiejętność patrzenia szerzej na problem, obejmował go całościowo. Był człowiekiem wielkiej tolerancji.

     Zginął także Stefan Melak, z zawodu dziennikarz, ówczesny prezes Komitetu Katyńskiego. Jemu zawdzięczamy rozpoczęcie śledztwa katyńskiego przez Instytut Pamięci Narodowej. Z jego inicjatywy w 1981 roku stanął pierwszy pomnik katyński na warszawskich Powązkach, a w 1991 roku stanęły krzyże w Miednoje i Charkowie dla ofiar NKWD. Był to wielki patriota, człowiek o szlachetnym sercu.

     Także tu w sercu Polonii Amerykańskiej mieliśmy pana Wojciecha Seweryna – artystę – plastyka, który był twórcą Pomnika Ofiar Katynia, wzniesionego w Chicago. Nazwał go „testamentem swojego życia”. Jego ojciec Mieczysław Seweryn był oficerem 16-tego Pułku Piechoty. Krótko po narodzinach syna został uwięziony w obozie w Kozielsku, a następnie zamordowany. Do Smoleńska leciał jako przedstawiciel Rodzin Katyńskich. Wojciech Seweryn rok przed tragedią został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu za zasługi dla Rzeczypospolitej Polski przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Nie sposób wymienić wszystkich, którzy zginęli i napisać o Nich kim byli, co robili, jak żyli, natomiast trzeba podkreślić, że zginęła istotna część elity narodu polskiego.

     Mija trzeci rok, wiemy coraz więcej, ale rozumiemy coraz mniej. Jaka jest prawda? Bo prawda znaczy bardzo dużo dla każdego uczciwego człowieka. Ponadto ta prawda sięga w przeszłość. W 1940 roku na mocy komunistycznych, rosyjskich dekretów rozpoczęły się sowieckie wywózki Polaków z Kresów Wschodnich na Sybir i w inne miejsca kaźni w Rosji. Dokładnie 73 lata temu około ćwierć miliona naszych rodaków, a przez następne kilkanaście miesięcy setki tysięcy innych wyrwano z korzeniami ze swoich domów, rodzin, ze swojej ziemi, Ojczyzny i wywieziono w nieludzkich warunkach do Kazachstanu, Norylska, na Sybir i w inne miejsca.

     Rocznica tragedii smoleńskiej wiążę się nierozerwalnie z gehenną, jaką był Katyń, bowiem sowieci rozpoczęli masowe egzekucje polskich oficerów, żołnierzy, inteligencji – naszej duchowej elity. Była to zbrodnia komunistyczna, starannie zaplanowana, przemyślana i zrealizowana.

     Dlaczego te dwa dramaty są powiązane? Ano dlatego, że Ci, którzy zginęli nad Smoleńskiem byli strażnikami ojczystej pamięci i prawdy o Katyniu, stając się zatem rzecznikami wszystkich, którym Ojczyzna i ojczyste ideały są bliskie.

     Musimy szczególnie zadbać o rodziny ofiar Smoleńska, otoczyć Ich opieką, okazać Im troskę, naszą miłość. Bo kto to zrobi? Na pewno nie polskie władze. Co zrobił i robi rząd? Ano mataczy. Sprzyjające im media, a także oni sami rozsiewali mity o przekopaniu ziemi na głębokość jednego metra, w dodatku jeszcze przesiali tą ziemię. Mówiła to obecna marszałek Sejmu, Ewa Kopacz. Mówiła, że nasi specjaliści, lekarze pracowali ramię w ramię z rosyjskimi specjalistami przy przeprowadzanych sekcjach. Były teksty o „ lądujących debeściakach”, kłótni gen. Błasika z Arkadiuszem Protasiukiem, podważano umiejętności pilotów samolotu. No i ta brzoza.... pancerna.

     Teraz mamy konsekwencję tego mataczenia, kłamstwa, obłudy, ignorancji, arogancji, pogardy. Mówią, że jesteśmy sektą smoleńską, moherowymi beretami, a równolegle dowiadujemy się, że w grobach nie leżą Ci, których rodziny chowały, jako swoich. Rodziny ofiar obecne przy sekcjach opowiadają o tym, jak były zbezczeszczone. I Oni i my jesteśmy wstrząśnięci.

     Prawda o Smoleńsku – musimy ją znać, bo dopiero wtedy będziemy wiedzieli, kim naprawdę jesteśmy i abyśmy mogli ustrzec naszą ludzką, a przede wszystkim naszą chrześcijańską godność.

     Do Zespołu Parlamentarnego Badającego przyczyny tragedii smoleńskiej pod kierownictwem pana Antoniego Macierewicza weszli wspaniali, o ogromnej wiedzy uczeni – emigranci z Polski: dr Wiesław Binienda, pracujący na Uniwersytecie Akron w Ohio, laureat wielu nagród przyznanych przez NASA, a także przez NACE; dr Kazimierz Nowaczyk, fizyk z Uniwersytetu Maryland w Baltimore; dr inż. Wacław Berczyński z Uniwersytetu w Montrealu w Kanadzie, specjalizujący się w samolotach Boeing 757, zajmujący się mechaniką rozpadu konstrukcji, często z udziałem materiałów wybuchowych.; dr inż. Grzegorz Szuladziński posiadający firmę konsultingową w Northbridge koło Sydney, wchodzący w skład grupy ekspertów zaangażowanych w prace badawcze związane z bezpieczeństwem narodowym Australii. Dzięki tym wspaniałym uczonym wiemy, że fundamentalne tezy „ raportów Jerzego Millera i Tatiany Anodiny” nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Raporty rozbiły się między innymi o brzozę. Film Anity Gargas „ Anatomia upadku” pokazał świadków – Rosjan, którzy widzieli jak samolot lecąc rozpadł się w powietrzu na tysiące kawałków i z małej wysokości runął na podmokłą, zalesioną glebę. Zginęli wszyscy. Dlaczego? Mamy wszyscy nadzieję, że dowiemy się tego.

     Aby wspólnie uczcić pamięć Tych, którzy zginęli w tragedii smoleńskiej, zaprosiliśmy p. Magdalenę Mertę, wdowę po Tomaszu Mercie wraz z rodziną oraz p. Andrzeja Melaka, brata Stefana Melaka. Prosimy Was Rodacy o pomoc finansową, o „przysłowiową cegiełkę”, abyśmy mogli godnie Ich przyjąć i spędzić z Nimi kilka dni. Bądźmy przez ten czas Jedną, Wielką Rodziną poprzez uczestniczenie w Mszach Św. i rozlicznych spotkaniach. Z góry dziękujemy.

/Klub Gazety Polskiej w Chicago/

Polecamy na podobny temat

Druga rocznica Tragedii Smoleńskiej - w Brampton Magdalena Merta odsłoniła tablicę - nasza relacja

Link

Tomasz Merta - Nieodzowność Konserwatyzmu, Księga Pamięci Tomasza Merty

Link

Tomasz Merta - złote myśli - o przesłaniu Edmunda Burke'a

Link

Zbudujmy Polskę z jakiej ONI byliby zadowoleni - spotkanie z Magdaleną Mertą w Kanadzie – nagranie

Link

Andrzej Melak i Maria Seweryn w Chicago – relacja

LinkKomentarze
#1 | Kazia dnia 13.03.2013
Mam nadzieję że apel spotka się z odpowiednim odzewem. Pozdrawiam
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną