Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

W tym wpisie zamieszczamy kalendarium wydarzeń związanych z obchodami Dnia Żołnierzy Wyklętych. Zapraszamy czytelników portalu do nadsyłania informacji o uroczystościach celem wzbogacenia listy, tak aby jak najszersza grupa zainteresowanych mogła wziąć udział w uroczystościach.
01.03.2013r.------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
WARSZAWA


CZWARTEK 28.02.2013

28 lutego 2013 roku, w wigilię Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oddział warszawski Stowarzyszenia dla Rzeczpospolitej organizuje wydarzenie mające uczcić walczących za Polskę Bohaterów. Spotkanie będzie miało miejsce o godzinie 18 w Sali Brudzińskiego mieszczącej się w Pałacu Kazimierzowski na Kampusie Uniwersytetu Warszawskiego (Krakowskie Przedmieście 26/28).

Naszymi gośćmi będą Pan Witalis Skorupka - żołnierz AK, skazany na karę śmierci w latach stalinowskich, prezes Stowarzyszenia Skazanych na Karę Śmierci, Tadeusz Płużański - historyk i dziennikarz, autor książki "Bestie" zawierającej zapis reporterskiego śledztwa dotyczącego funkcjonariuszy stalinowskich oraz Pani Janina Borychowska - jedna z bohaterek filmu "Sny utracone, Sny odzyskane". Pierwszym punktem programu jest pokaz filmów, w ramach, którego pokażemy m.in. wspomniany już film Pana Arkadiusza Gołębiewskiego.

Po projekcji zaprosimy gości do krótkiego zarysowania tła historycznego i przypomnienia publiczności kim byli i co robili Żołnierze Wyklęci, porozmawiamy o tym jak patrioci polscy traktowani byli przez reżim komunistyczny i o tym dlaczego jesteśmy jako Polacy zobowiązani do uczczenia pamięci tych zapomnianych i niejednokrotnie szykanowanych przez lata Bohaterów. Po tej prelekcji będzie okazja zadać pytanie do czego serdecznie zachęcamy.
Spotkanie jest organizowane przy współpracy z Społecznym Komitetem Obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, Solidarnymi 2010 oraz KZ Solidarność Uniwersytetu Warszawskiego.


SOBOTA 2.03.2013

,,...JESZCZE SIĘ POLSKA O NAS UPOMNI...''


Pod honorowym patronatem:

Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Powstania Warszawskiego


Stowarzyszenie Solidarność Walcząca Oddział Warszawa

oraz

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych


ZAPRASZAJĄ NA


I. Warszawski Maraton Filmowy o Żołnierzach Wyklętych


2 marca (sobota) 2013 r. , godz. 10.00 - 20.00 , Warszawa, ul. Foksal 3/5 , Dom Dziennikarza, siedziba SDP

Szczegółowe informacje wraz z możliwością pobrania plakatów, skopiowania informacji o filmach:


Link
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KRAKÓW
SOBOTA 23.02.2013

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” rozpoczną się już 23 lutego w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, gdzie odbędzie się sesja naukowa poświęcona patronowi muzeum gen. Fieldorfowi "Nilowi" w 60. rocznicę śmierci bohatera.


PONIEDZIAŁEK 25.02.2013

25 lutego w klubie Rotunda odbędzie się koncert poświęcony twórczości Józefa Szczepańskiego. W hołdzie warszawskiemu powstańcowi wystąpią Paweł Kukiz i zespół Trupia Czaszka w składzie: wokal - Budzy (Armia), bas - Darek Budkiewicz (DePress), gitara - Frantz (Armia), perkusja - Amade, oraz Małgorzata Godlewska i Grawoliński Teatr Muzyczny od Czapy.


ŚRODA 27.02.2013

Kolejny punkt uroczystości to spotkanie poświęcone pamięci majora Józefa Kurasia „Ognia”, na które organizatorzy zapraszają 27 lutego do sali wystawowej Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podhale w swojej powojennej historii stało się miejscem zaciętych walk partyzanckich z sowieckim okupantem. Z ulotki rozwieszanej przez żołnierzy mjr Józefa Kurasia „Ognia” w 1945 r. mieszkańcy Nowego Targu i okolic mogli przeczytać: „Walczyliśmy o Orła, teraz - o koronę dla Niego, hasłem naszym Bóg, Ojczyzna, Honor”. Tak rozpoczął się bój podhalańskich partyzantów o niepodległy byt Państwa Polskiego. O losie dowódcy zgrupowania „Błyskawica” na spotkaniu opowiedzą dr Maciej Korkuć i Adam Błaszczyk.


CZWARTEK 28.02.2013


WASZEJ PAMIĘCI, ŻOŁNIERZE WYKLĘCI

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie PASSIONART pragnąc oddać hołd bohaterom oraz przybliżyć sylwetki Żołnierzy Wyklętych młodemu pokoleniu, już po raz drugi zapraszają na koncert w ramach
II Krakowskich Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zrealizowane w zeszłym roku z wielkim rozmachem przedsięwzięcie zgromadziło w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie ponad tysiąc osób – widzów i artystów.

W tegorocznym koncercie zatytułowanym Waszej Pamięci, Żołnierze Wyklęci,który odbędzie się

28 lutego o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie

weźmie udział ponad 200 młodych artystów.
Zagra Krakowska Młoda Filharmonia Orkiestra Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie – Nowej Hucie.
Zaśpiewają chóry akademickie: Camerata Iagellonica UJ, Psalmodia UPJP II w Krakowie, Chór Mieszany UR, Chór Męski Środowiska Akademickiego Agricola działający przy Uniwersytecie Rolniczym.
Wystąpią też znakomici soliści: Anna Suvorowa – sopran, Mateusz Prendota – tenor, Maciej Drużkowski – bas, Wiesław Dziedziński – akordeon, Grzegorz Fieber – perkusja.
Wydarzeniem na skalę ogólnopolską okaże się z pewnością prawykonanie utworów znanego artysty krakowskiej sceny hip-hopowej, Tadeusz Polkowskiego z płyty Niewygodna Prawda poświęconej Żołnierzom Wyklętym, zaaranżowanych przez Marka Pawełka na orkiestrę, chór mieszany i głosy solowe. Połączonymi zespołami i solistami pokierują znakomici dyrygenci: Tomasz Chmiel i Włodzimierz Siedlik. Wydarzenie poprowadzi Lidia Jazgar.
Gośćmi specjalnymi będą członkowie organizacji kombatanckich i ich rodziny.

W trakcie koncertu zostaną także rozdane nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego: „Żołnierze Wyklęci. Historia, która mnie porusza”, zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Stowarzyszenie PASSIONART i Małopolskie Kuratorium Oświaty. Przy dźwiękach Poloneza Husarii Krzesimira Dębskiego nagrodzonych zostanie 24 laureatów.

Ze względu na ogromne zainteresowanie jakim cieszył się ubiegłoroczny koncert oraz zdając sobie sprawę z ograniczonej liczby miejsc w Filharmonii, organizatorzy wydarzenia postanowili otworzyć dla publiczności próbę generalną koncertu, która odbędzie się w Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie – Nowej Hucie dnia 27 lutego o godz. 19.00.

Zarówno na koncert 28 lutego jak i na próbę otwartą dnia 27 lutego obowiązuje wstęp wolny za okazaniem darmowego zaproszenia, które będzie można odebrać w kasie filharmonii od 22 lutego od godz. 11.00. Jedno zaproszenie upoważnia do wejścia na próbę lub koncert jedną osobę.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.Szczegółowy program koncertu:

Rozpoczęcie
1. „Polonez Husarii” Krzesimir Dębski
Orkiestra

Powitanie, wręczenie nagród – I Konkurs Fotograficzny:
Żołnierze Wyklęci. Historia, która mnie porusza

2. „Naprzód do boju żołnierze” – hymn Polskiego Państwa Podziemnego
Chóry Męski Titti a cappella

3. „Piechota” aranż.: Tomasz Chmiel
Solo + Chóry Tutti + Orkiestra

4. „Pierwsza Brygada” aranż.: Tomasz Chmiel
Solo + Chóry Tutti + Orkiestra

5. „Wojenko, wojenko” aranż.: Tomasz Chmiel
Solo + Chóry Tutti + Orkiestra

6. „O mój rozmarynie” aranż.: Tomasz Chmiel
Solo + Orkiestra

7. „Rozkwitały pąki białych róż” aranż.: Tomasz Chmiel
Solo + Orkiestra

8. „Na bój, na bój!” aranż.: Tomasz Chmiel
Solo + Chóry Męskie Tutti + Orkiestra

PRZERWA 20 MINUT

9. „Żołnierze Wyklęci” autor: Tadeusz Polkowski, aranż.: Marek Pawełek
Tadek + Chóry Tutti + Orkiestra

10. „Generał Nil” autor: Tadeusz Polkowski, aranż.: Marek Pawełek
Tadek + Chóry Tutti + Orkiestra

11. „Inka” autor: Tadeusz Polkowski, aranż.: Marek Pawełek
Tadek + Solo + Chóry Tutti + Orkiestra

12. „Rotmistrz Pilecki” autor: Tadeusz Polkowski, aranż.: Marek Pawełek
Tadek + Orkiestra

13. „Żołnierze Wyklęci 2″ autor: Tadeusz Polkowski, aranż.: Marek Pawełek
Tadek + Chóry Tutti + Orkiestra

14. „Armio Krajowa” – hymn AK
Solo + Chóry Męskie Tutti a cappellaPIĄTEK 1.03.2013

Główne obchody święta będą miały miejsce we właściwy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, czyli 1 marca. Oficjalne uroczystości rozpocznie msza święta odprawiona o godz. 16 w Bazylice Mariackiej w intencji walczących o wolną Polskę. Po niej z Rynku Głównego ulicą Szewską, Podwale, Piłsudskiego, 3-go Maja do Parku im. Henryka Jordana przejdzie pochód na czele ze Szwadronem Ułanów im. Marszałka J. Piłsudskiego, Kompanią Honorową WP i Orkiestrą Wojskową. Uczestnicy marszu będą nieśli transparenty z wizerunkami Żołnierzy Wyklętych oraz biało-czerwone flagi. W Parku im. H. Jordana zostaną wygłoszone przemówienia, Apel Pamięci oraz oddana zostanie salwa honorowa. Pod pomnikami Danuty Siedzikówny „Inki”, gen. Augusta Fieldorfa „Nila”, rtm. Witolda Pileckiego, gen. Leopolda Okulickiego zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. W oprawie uroczystości będą uczestniczyć m.in. poczty sztandarowe, Kombatanci, Orkiestra Wojskowa, delegacja 2 Korpusu Zmechanizowanego im. gen. Władysława Andersa, delegacja Jednostki Wojskowej „ NIL”, Kompania Honorowa 2 KZ. im. gen. W. Andersa, Szwadron Ułanów im. Marszałka J. Piłsudskiego pod Dowództwem rtm. H.Bugajskiego, Kapelan Żołnierzy Armii Krajowej i Sybiraków o. Jerzy Pająk. Obchody 1 marca zakończy koncert Tadeusza „Tadka” Polkowskiego oraz Adama „PIHa” Piechockiego w Muzeum Armii Krajowej.

1 marca na Rynku Głównym stanie telebim, na którym będą wyświetlane filmy i zdjęcia przypominające sylwetki i historię Żołnierzy Wyklętych. Rozłożone zostaną także ścianki z płyt kartonowych, na których przez cały dzień będzie powstawało graffiti przedstawiające wizerunki bohaterów tego święta. Jest to propozycja skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży, która w ten nietypowy i atrakcyjny sposób będzie mogła zapoznać się z historią Żołnierzy Wyklętych.


Źródło:Link

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TORUŃ
WTOREK 26.02.2013

26 lutego o godzinie 18.00 na Wydziale Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odbędzie się projekcja filmu pt. „Śmierć rotmistrza Pileckiego” połączona z dyskusją.


ŚRODA 27.02.2013

27 lutego odbędzie się wykład pani dr Alicji Paczoskiej-Hauke z Instytutu Pamięci Narodowej poświęcony działalności Żołnierzy Wyklętych na Pomorzu i Kujawach. Wykład będzie poprzedzony krótkim wprowadzeniem prezentującym działalność podziemia antykomunistycznego w skali kraju. Spotkanie odbędzie się o godzinie 16.00 na Collegium Humanisticum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w sali AB 1.22.


CZWARTEK 28.02.2013

Obchody zakończą się 28 lutego Mszą Świętą, odprawioną za dusze Żołnierzy Wyklętych w kościele pw. Ducha Świętego w Toruniu o godzinie 19.00. Po Mszy Świętej odbędzie się spotkanie zatytułowane: „Żołnierze Wyklęci poezją i grypsem pisani”, podczas którego zostaną zaprezentowane m. in. utwory poświęcone bohaterom podziemia i grypsy ppłk. Łukasza Cieplińskiego.


PIĄTEK 1.03.2013

W imieniu Towarzystwa TORUNIUM im. Antoniego Bolta oraz Toruńskiego Klubu Dyskusyjnego „Lepsze Państwo” zapraszam do wspólnego upamiętnienia powojennego podziemia antykomunistycznego z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Uroczystości rozpoczną się 1 marca br. Mszą Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych i Ojczyzny o godz. 18.00 w Kościele pod wezwanie Św. Antoniego na Wrzosach przy ul. Św. Antoniego 4 w Toruniu.

Po Mszy św. odbędzie się w auli parafialnej panel dyskusyjny pt.: „Polskie drogi do niepodległości. Bić się czy nie bić?” z udziałem: dr Michała Białkowskiego, posła na Sejm RP dr Zbigniewa Girzyńskiego oraz dr Rafała Zgorzelskiego. Zaproszeni prelegenci będą opowiadać o narodowej i niepodległościowej konspiracji zbrojnej, PAX-ie, pierwszych latach kształtowania się „władzy ludowej” w PRL-u.

Oficjalny patronat nad obchodami objął Związek Żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych oraz Kwartalnik Myśl.pl.

Dziękuję za ewentualny udział

Zbigniew Girzyński
Poseł na Sejm RP
Prezes Toruńskiego Klubu Dyskusyjnego "Lepsze Państwo"


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
WOŁOMIN
W tym roku Wołomin włączył się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowane przez Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Główne uroczystości w Wołominie pod Honorowym Patronatem Posła na Sejm RP Jacka Sasina odbędą się 1 marca. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do aktywnego udziału we wspólnym, uroczystym upamiętnieniu Bohaterów Antykomunistycznego Podziemia.

PIĄTEK 1.03.2013

12:00 ZS nr 5 ul. Lipińska 16 (mała sala gimnastyczna): wykład prof. Romualda Szeremietiewa o Żołnierzach Wyklętych

12:40 ZS nr 5 ul. Lipińska 16 (boisko): rekonstrukcja "Odbicie więźniów z katowni UB".

14:00 Msza Święta w kościele Matki Bożej Królowej Polski (ul. Kurkowa 35).

15:00 Spektakl patriotyczny "Golgota Wyklętych" w wykonaniu młodzieży Zespołu Szkół nr 5

15.30 Apel Poległych i złożenie kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych przy ul. Przejazd.

16.00 Złożenie kwiatów przed pomnikiem w miejscu katowni NKWD (ul. Piaskowa 3).

16.30 Odsłonięcie tablicy poświęconej "Bohaterom Ziemi Wołomińskiej, którzy cierpieli i ginęli z rąk hitlerowskich i stalinowskich oprawców" (Zespół Szkół nr 5)

WTOREK 5.03.2013

11:00 Projekcja filmu Arkadiusza Gołębiewskiego i prelekcja prof. Jana Żaryna dla młodzieży szkolnej poświęcona Żołnierzom Podziemia Niepodległościowego.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to polskie święto państwowe ustanowione w 2011 r., poświęcone żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
LUBLIN


CZWARTEK 14.03.2013

W dniu 14 marca, na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, odbędzie się konferencja naukowa poświęcona losom żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej. Współorganizowane przez Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej, Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej Vade Mecum oraz Niezależne Zrzeszenie Studentów UMCS, spotkanie odbędzie się w godzinach 16.30-19.00 w Sali Obrad Rady Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Jego celem jest upamiętnienie powojennych losów polskiego podziemia niepodległościowego, a przede wszystkim Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Spotkanie odbywa się w ramach lubelskich uroczystości związanych z dniem pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Na początku planowane jest wystąpienie doktora Piotra Gawryszczaka, pracownika naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, specjalizującego się w historii Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz wiceprezesa Fundacji Niepodległości, stawiającej sobie za cel zachowanie pamięci o polskim ruchu oporu. Następnie prelekcję wygłoszą: historyk z lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej - Rafał Drabik oraz dr Zenobia Kitówna. Ostatnim punktem programu będzie spotkanie z Tadeuszem Płużańskim, autorem książek "Bestie" i wydanej ostatnio "Bestie II" , który opowie o represjach, które dotykały polskich żołnierzy państwa podziemnego ze strony władz Polski Ludowej..

Patronat honorowy nad konferencją roztoczył Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz Stowarzyszenie Wolność i Niezawisłość w Lublinie.

Na spotkaniu będzie możliwość zakupu publikacji Tadeusza Płużańskiego oraz kwartalnika Myśl.pl.


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
BŁONIE


SOBOTA 23.02.2013------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KOBYŁKA------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TARNÓW


Z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi w Tarnowie przy ulicy Bandrowskiego 4 zorganizowano wystawę

"Skazani na karę śmierci przez Sąd Rejonowy w Krakowie w latach 1946-1955".

Wykorzystano materiały Instytutu Pamięci Narodowej.

Wystawę można zwiedzać codziennie do 15 marca w godzinach 14-16 z wyjątkiem sobót i niedziel.

Zorganizowane grupy szkolne mogą zwiedzać wystawę w innych godzinach po telefonicznym uzgodnieniu z Dyrekcją Szkoły tel 14 655 80 18


ŚRODA 27.02.2013

Premiera płyty DVD "Wyklęci" (zapis premiery spektaklu Teatru Nie Teraz sprzed roku w słynnym więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie + bonusy z wypowiedziami widzów, w tym byłych aresztantów mokotowskiego Aresztu śledczego) - specjalny pokaz w Tarnowie przed planowaną emisją ogólnopolską i rozmowa z artystami. Aula Starostwa Powiatowego, Narutowicza 38


PIĄTEK 1.03.2013

Uroczystości pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu o godz. 13:30


SOBOTA 2.03.2013

- godz. 16:00 - projekcja filmu „Wyrok śmierci” w reż. Ewy Szakalickiej (o mjr Zenonie Jachymku ps. "Wiktor"), po projekcji dyskusja podsumowująca cały cykl z udziałem zaproszonych gości.
Aula Starostwa Powiatowego, ul. Narutowicza 38

- godz. 18:30 - Msza Święta w intencji Ojczyzny i Bohaterów podziemia niepodległościowego w Kościele XX Filipinów przy ul. Piłsudskiego 9 w Tarnowie

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ŁÓDŹ
„Trzy dni Niezłomnych”
Program obchodów Narodowego Dnia Pamięci
„Żołnierzy Wyklętych”
1 – 3 marca 2013

Organizator:
Społeczny Komitet Obchodów
Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
woj. łódzkiego


Łódź

Piątek, 1 marca - dzień edukacyjny

Myślą przewodnią dnia edukacyjnego jest dotarcie do jak najszerszego kręgu odbiorców z wiedzą ogólną, dotyczącą przyczyn i przebiegu działań zbrojnych polskiego podziemia niepodległościowego w latach 1944 – 1956. Planowane działania:

1. Godz. 11.00 Oficjalne rozpoczęcie obchodów w ramach programu „Trzy dni Niezłomnych”. Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ "Solidarność", Związek Sybiraków Oddział w Łodzi, Fundacja "Polska się Upomni" oraz delegacja Społecznego Komitetu Obchodów NDP „ŻW” złożą kwiaty przed Pomnikiem Ofiar Komunizmu przy al. Anstadta w Łodzi.

2. Godz. 11.00 Sala konferencyjna Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi przy ul. Gdańskiej 100/102.
IPN Oddział w Łodzi oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi zapraszają na okolicznościowe spotkanie, w trakcie którego zaplanowano prezentację albumu IPN pt. Śladami zbrodni. Przewodnik po miejscach represji komunistycznych lat 1944-1956, a także pokaz filmu dokumentalnego zrealizowanego przez Oddział IPN w Łodzi, dotyczącego jednej z największych prowokacji, jaką Informacja Wojska Polskiego przeprowadziła wobec polskiego zbrojnego podziemia antykomunistycznego.
Spotkanie poprowadzi dr Joanna Żelazko, naczelnik OBEP IPN w Łodzi, a filmową część spotkania dr Tomasz Toborek, kierownik Referatu OBEP IPN w Łodzi. Wstęp wolny.

3. Prelekcje w szkołach, od podstawowych do liceów – na podstawie przygotowanych konspektów, wspartych materiałami multimedialnymi (filmy, zdjęcia) przygotowanymi przez Komitet. Temat główny prelekcji „Opór przeciw nowej sowieckiej okupacji – koncepcje, organizacje, osiągnięcia”.

4. Godz. 12.00 i 19.30 Projekcje filmowe, w tym w Muzeum Kinematografii, „Elegia o Szarym” w reżyserii Grzegorza Królikiewicza, z komentarzem historycznym.

5. Wystawa „Pamiętaj o Wyklętych” - Namiot wojskowy w al. Shillera, w dniach 1 – 2 marca.

6. Inne lokalne działania edukacyjne, w tym prelekcje, spotkania z historykami lub/i „świadkami historii”, wystawy tematyczne ogólne lub pokazujące wybrane postacie II Konspiracji.

Sobota 2 marca – dzień promocji poprzez sport

Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” woj. łódzkiego zaprasza na
I Łódzki Marszobieg
O puchar gen. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”
Organizowany w ramach obchodów
Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
2 marca 2013 / SOBOTA


Celem Biegu jest
• Godne upamiętnienie bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu państwa polskiego walczyli z agresją sowiecką o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego,
• Promowanie wiedzy o Żołnierzach Wyklętych wśród młodzieży szkolnej i akademickiej,
• Oddanie szczególnego hołdu jednemu z nich, Ś.P. generałowi Stanisławowi Sojczyńskiemu pseud. „Warszyc”.

Miejsce: Park Poniatowskiego w Łodzi

Baza imprezy: (zbiórka uczestników) Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 19 im. Kardynała Karola Wojtyły w Łodzi ul. Żeromskiego 115
Uczestnikami zawodów mogą być kobiety i mężczyźni mający ukończone 18 lat

Dystans: Kobiety – 1000 m, Mężczyźni – 2000 m
Zgłoszenia do zawodów – 2 marca od godz. 9.30 w sekretariacie zawodów, na podstawie dokumentu ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość.

Nagrody: I miejsce - puchar
II, III miejsce - medale
Wszyscy uczestnicy otrzymują pamiątkowe dyplomy.
Kategoria wiekowa 18-50 i kategoria pow. 50 lat.
Najstarszy uczestnik – nagroda specjalna.

HARMONOGRAM ZAWODÓW
Godz. 9.30 – 10.15 – przyjmowanie zgłoszeń do zawodów
Godz. 10.30 – uroczyste otwarcie z prezentacją patrona imprezy
gen. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”.
Godz. 10.40 – bieg mężczyzn
Godz. 11.10 – bieg kobiet
Około 12.00 – uroczyste zakończenie imprezy – wręczenie nagród

INNE POSTANOWIENIA
• Uczestników marszobiegu obowiązuje strój sportowy
• Organizator zapewnia opiekę medyczną
• Przebieralnie – szatnie i toalety w ZSP nr 19
• Organizator nie ponosi odpowiedzialności za wartościowe rzeczy osobiste pozostawione bez opieki i zaginione lub skradzione
• W zawodach uczestniczyć mogą osoby zdrowe, bez przeciwwskazań do dużego wysiłku fizycznego.

ORGANIZATORZY BIEGU
Społeczny Komitet Obchodów
Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych woj. łódzkiego,
Fundacja Strzelecka
Związek Strzelecki Rzeczypospolitej
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 19

Niedziela 3 marca – dzień uroczystości

Chcielibyśmy, aby Święto Państwowe, jakim jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” było obchodzone jak prawdziwe święto, godnie, ale również w sposób otwarty i radosny. Wspominając tych, którzy nie zawahali się podjąć walki w obronie niepodległości i suwerenności nie zapominajmy, że było wśród nich wielu bardzo młodych ludzi, wchodzących dopiero w dorosłe życie, szukających drogi do spełnienia swoich pragnień i aspiracji w wymarzonej, wolnej Polsce.

Program uroczystości w Łodzi:

1. „Piknik Niepodległościowy” , plac przed Archikatedrą od strony ul. Piotrkowskiej, w godzinach 9.00 – 13.00. W ramach Pikniku zamierzamy zorganizować:
a. Zlot pojazdów militarnych i zabytkowych, prezentacje grup rekonstrukcyjnych.
b. Stoiska promocyjne wybranych organizacji i instytucji
c. Wystawy tematyczne dot. „Żołnierzy Wyklętych”
d. Grochówka wojskowa i inne elementy piknikowe

2. Uroczystości Centralne (wojewódzkie)
a. 12.30 Msza św. w Archikatedrze, w intencji „Żołnierzy Wyklętych”, odprawiona przez Arcybiskupa seniora dr Władysława Ziółka
b. Ok. 13.45 Uroczyste złożenie wieńca przy grobie Nieznanego Żołnierza
c. Ok. 14.00 – 15.00 Marsz Pamięci (Przemarsz uzupełniony autobusami MPK) na trasie Katedra – Al. Anstadta ( Pomnik Ofiar Komunizmu )
d. Ok. 15.00 – 15.45 Uroczystości pod pomnikiem Ofiar Komunizmu ul. Anstadta, Apel Poległych, złożenie kwiatów. Po zakończeniu uroczystości, dla chętnych powrót autobusami MPK pod Katedrę.

Ponadto, w ramach Programu, odbędzie się w niedzielę 3 marca otwarcie muzeum „Bunkier Brus”, ul. Konstantynowska 98, godziny otwarcia: 10:00-18:00.
Oprowadzanie wycieczek 20-30 osób co 30 min. Prelekcje o Żołnierzach Wyklętych co 30 min.
Atrakcje - Grupy paramilitarne : - 13. Kompania Rozpoznawczo-Szturmowa przy Związku Polskich Spadochroniarzy stylizująca się na żołnierzy JWK lata 2010-2011 Afganistan oraz Taktyka zielona. W tym wystawa sprzętu.
- Grupa „Żołnierze Świata” stylizująca się na LWP w tym wystawa sprzętu.
- GRH 28 Pułk Strzelców Kaniowskich w tym wystawa sprzętu.
Wystawa radiostacji Łódzkiego Klubu Łączności Militarnej SP-7-KQL
Wystawa eksponatów:
- znaleziska militarne i nie tylko z okresów I i II wojny światowej
- mini kolekcja modeli
Ponad to oprowadzanie po obiekcje z przewodnikiem oraz prelekcje z historykiem poświęcone Żołnierzom Wyklętym.

Wydarzenia w województwie łódzkim:

Do dnia dzisiejszego otrzymaliśmy informacje dotyczące przygotowań do obchodów święta Żołnierzy Wyklętych, organizowane w koordynacji z Komitetem, w następujących miejscowościach woj. łódzkiego:

Aleksandrów Łódzki
1 marca Piątek
przed południem - Prelekcje w szkołach w Aleksandrowie Ł.
Godz. 18.00 Uroczysta Masz św. w intencji „Żołnierzy Wyklętych” w kościele pw Micha Archanioła, po mszy projekcja filmu o Stanisławie Sojczyńskim „Warszycu” wraz z komentarzem historycznym.

Zgierz
1 marca Piątek,
godz. 18:00, kościół farny pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej (Plac Jana Pawła II) - msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych
Organizator: Klub imienia Romana Dmowskiego Kontakt: Kamil Klimczak Przewodniczący Klubu tel. 781-429-515 e-mail: klubdmowskiego@wp.pl

Brzeziny
1 marca Piątek
Godz. 9.00 – 10.30 Prelekcje na temat ,,Żołnierzy Wyklętych'' dla gimnazjów i liceów.
Godz. 12.00 , Msza św. w intencji „Żołnierzy Wyklętych” dla młodzieży.
Godz. 18.00 Prelekcja na temat Żołnierzy Wyklętych, dla mieszkańców Brzezin i okolicznych miejscowości.

2 marca Sobota
Godz. 12.00 Piknik patriotyczny na terenie dawnej siedziby Telekomunikacji Polskiej, obecnie teren Centrum Kultury i Rozrywki w Brzezinach, wiele atrakcji dla młodzieży (strzelnica, ścianka wspinaczkowa, pokaz sprzętu militarnego itp.).
Godz. 14.00 Zawody sportowe o puchar Żołnierzy Wyklętych.
Godz. 16.00 Ogłoszenie wyników zawodów.
Ok. godz. 17.00 – 17.30 Zakończenie sobotnich obchodów.

3 marca Niedziela
Godz. 18.00. Msza św. w kościele p.w. Św. Franciszka w Brzezinach
Godz. 19.00 Koncert Andrzeja Kołakowskiego w sali przy kościele św. Franciszka.

Bełchatów
1 marca Piątek
godz. 17.00 zbiórka przy kościele Św. Stanisława Biskupa i Męczennika, Bełchatów, ul. Czyżewskiego 3, zapalenie zniczy pod pomnikiem Żołnierzy POW, Marsz ku pamięci „Żołnierzy Wyklętych” do kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny, Bełchatów, ul. Kościuszki 2
godz. 18.00 Msza Św. w intencji „Żołnierzy Wyklętych” złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem „Pamięci Bełchatowian”, plac przy kościele NNMP, ul. Kościuszki 2
ok. godz. 19.00 projekcja filmu w reż. Tomasza Gusta „Ludwik Danielak – Żołnierz Wyklęty”- obraz przedstawia postać podporucznika Ludwika Danielaka „Bojara”, dowódcy jednego z najdłużej walczących oddziałów Konspiracyjnego Wojska Polskiego „Turbina”, aresztowanego w 1954, skazanego na karę śmierci i rozstrzelanego 5 sierpnia 1955. Oratorium Jana Pawła II, ul. Kościuszki 2

Pabianice i Konstantynów Łódzki
1 marca Piątek
Prelekcje w szkołach Pabianic i Konstantynowa.
Pierwszy Dwuetapowy Rajd Pamięci Żołnierzy Wyklętych szlakiem gen. Arkuszyńskiego „Maja” oraz konkurs dotyczący „Żołnierzy Wyklętych” – Pabianice-Ksawerów 1-2 marca 2013. Organizator PTTK oddział Pabianice – Koło Krajoznawcze i Klub GP Konstantynów

Tomaszów Mazowiecki
1 marca Piątek
godz. 12.00 - spotkanie z młodzieżą z Tomaszowskich szkół licealnych w III liceum im Chojnowskiego, ul. Nadrzeczna, Tomaszów Mazowiecki. Prelekcja nt „Żołnierzy Wyklętych”

3 marca Niedziela
godz. 18.00 - w kościele św. Jadwigi Królowej przy ulicy Warszawskiej w Tomaszowie Mazowieckim uroczysta msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych, z udziałem grupy rekonstrukcyjnej. Po mszy, ok. 19.00 wprowadzenie w tematykę „Żołnierzy Wyklętych” i projekcja filmu „Generał Nil”.

Opoczno
1 marca Piątek
godz. 18.00 Uroczysta Msza św. w intencji „Żołnierzy Wyklętych” Kościół p.w. św. Bartłomieja, pl. Kościuszki w Opocznie.
Po mszy przy kościele odbędzie się złożenie wiązanek oraz zapalenie zniczy przed tablicą upamiętniającą ofiary walk o niepodległość.

Zduńska Wola
1 Marca Piątek
Godz. 10.00 – Prelekcja „WiN w Zduńskiej Woli” - Powiatowe Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, ul. Dolna 4:
– przybliżenie postaci Józefa Przybylskiego – komendanta WiN w Zduńskiej Woli
– spotkanie i dyskusja młodzieży z żyjącymi członkami WiN, AK, WAK, NSZ
– otwarta rozmowa w sprawie budowy pomnika w Zduńskiej Woli, poświęconego komendantowi WiN i jego żołnierzom
Godz. 11.00 – Prezentacja w wykonaniu młodzieży II LO - Powiatowe Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, ul. Dolna 41
Godz. 12.00 – Złożenie kwiatów na grobie Józefa Przybylskiego - komendanta WiN
w Zduńskiej Woli - Stary cmentarz przy ul. Łaskiej
Godz. 13.00 – Namiot „Pamięci Żołnierzy Wyklętych” Pl. Wolności (obok pomnika marsz. J. Piłsudskiego).

2 Marca Sobota
Godz. 10.00 – Bieg Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - Park Miejski ul. Parkowa
Godz. 11.00 – Ognisko przy Szałasie - Publiczne Gimnazjum nr 1, ul. Parkowa 5

3 Marca Niedziela
Godz. 10.30 – Msza św. w intencji „Żołnierzy Wyklętych” - Bazylika Mniejsza NMP, ul. Kościelna 20
Godz. 11.30 – Koncert pieśni i piosenek patriotycznych Andrzeja Kołakowskiego - Ośrodek Pamięci św. M.Kolbego ul. Kościelna 20

Szadek
1 Marca Piątek
Godz. 10.00 – Prelekcja „Żołnierze Wyklęci” - Szadek, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna, ul. Prusinowska 4

Błaszki
1 marca Piątek
Godz. 12.00 - Uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem „Bohaterom tej ziemi” – plac przed kościołem pw św. Anny

Piotrków Trybunalski
1 marca piątek
• 10.00 - Uroczysta Msza św. w intencji „Żołnierzy Wyklętych” w Kościele pw. Nawiedzenia N.M.P. Piotrków Tryb. ul. Kotarbińskiego 9
• 11.15 – Przemarsz kolumny uczestników na Rondo „Żołnierzy Wyklętych”
• 11.30 – Wystąpienia okolicznościowe
• 11.50 – Złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem „Żołnierzy Wyklętych”

2 Marca Sobota
Sala Oratorium przy kościele oo. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
Godz. 16.00 Koncert patriotyczny w wykonaniu Bartłomieja Kurowskiego
Godz. 17.00 projekcja filmu „Pani Weronika i jej chłopcy” w reżyserii Andrzeja Pilarczyka

Radomsko
1 marca Piątek
Prelekcje w szkołach w Piątek 1 marca przed południem

Łowicz
1 marca Piątek
godz. 17.30 - Uroczysta Msza św. w intencji poległych i pomordowanych „Żołnierzy Wyklętych” – Kościół oo. Pijarów
godz. 18.30 –Po mszy, wiec przy pomniku „Synom ziemi Łowickiej”, Apel Poległych, okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa za poległych i pomordowanych w latach 1944-1963 „Żołnierzy Wyklętych”

Poddębice
1 marca Piątek
Prelekcje w szkołach w Piątek 1 marca przed południem

3 marca Niedziela
godz. 18.00 Msza św. w Kościele p.w. św. Katarzyny w intencji „Żołnierzy Wyklętych”

Andrespol/Wiśniowa Góra
1 marca Piątek
godz. 18.00 - GOK Wiśniowa Góra, projekcja filmu nt. „Żołnierzy Wyklętych” z komentarzem historycznym

2 marca Sobota
godz. 11.00 - Las Kraszewski, bieg ku pamięci Żołnierzy Wyklętych - (rejestracja zawodników i start w pobliżu kościoła parafialnego w Andrespolu, dystans ok. 6 km;), po zakończeniu biegu ognisko z kiełbaskami,

4 marca Poniedziałek
Gimnazjum w Wiśniowej Górze, prelekcja o „Żołnierzach Wyklętych” z przedstawicielem IPN (2. godzina lekcyjna).


Honorowy Patronat
Nad programem „Trzy dni Niezłomnych”
objęli:


gen. Aleksander Arkuszyński ps. „Maj”
dr Zuzanna Kurtyka
Senator RP Wiesław Józef Dobkowski
Poseł na sejm RP Antoni Macierewicz
Poseł na Sejm RP Witold Waszczykowski
Poseł na Sejm RP Marcin Mastalerek
Poseł na Sejm RP Tadeusz Woźniak
Poseł na Sejm RP Marcin Witko
Poseł na Sejm RP Robert Telus
Poseł na Sejm RP Piotr Polak
Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska
Marszałek Województwa Łódzkiego
Przewodniczący ZR ZŁ NSZZ „S” Waldemar Krenc
Dyrektor Oddziału Łódzkiego IPN Marek Dróżka
Komendant WCKMed Łódź – płk. Lek. Zbigniew Aszkielaniec


Patronat medialny
Nad programem „Trzy dni Niezłomnych”
objęli:


Portal internetowy „Pomniksmolensk.pl”
Tygodnik „Gazeta Polska”
Dziennik „Gazeta Polska Codziennie”
Dwutygodnik „Nowy Biuletyn Łódzki”
Portal internetowy „Niezależna.pl”


W imieniu SKO NDP „ŻW”
do uczestnictwa w obchodach serdecznie zaprasza
Komendant Okręgu I ZSR
mł. insp. ZS Paweł Wasążnik


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
WROCŁAW------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
NOWY TARG
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną