Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Łodzianin Tomasz Grzywaczewski jest autorem reporterskiej opowieści o ekstremalnej ekspedycji trzech podróżników – z Jakucka na Syberii, przez tajgę, Buriację, Mongolię, pustynię Gobi, Tybet, Nepal, Indie, aż do Kalkuty.
29.01.2013r.


    Łodzianin Tomasz Grzywaczewski jest autorem reporterskiej opowieści o ekstremalnej ekspedycji trzech podróżników – z Jakucka na Syberii, przez tajgę, Buriację, Mongolię, pustynię Gobi, Tybet, Nepal, Indie, aż do Kalkuty. Wraz z dwójką swoich nowo poznanych kolegów, Filipem Drożdżem i Bartoszem Malinowskim, przebył ponad 8000 kilometrów, podążając śladem ucieczki z gułagu polskiego weterana wojennego Witolda Glińskiego. To była inspiracja. Doświadczenie Glińskiego stało się katalizatorem motywującym do prawie natychmiastowego działania.

    Autor czyni rzecz niewyobrażalną, nie tylko wydobywa z zapomnienia tego nieznanego w Polsce bohatera, ale oddaje też swoisty hołd wszystkim Polakom zesłanym na „nieludzka ziemię”; przede wszystkim tym, którym nie było dane nigdy powrócić. Dobrze zapowiadający się prawnik wyrusza w długą podróż przez bezdroża Azji, stawia wszystko na jedną kartę, nie zastanawiając się w zasadzie „czy”, tylko „jak”. Gdy rozpoczynał swoje przedsięwzięcie, na palcach jednej ręki można było policzyć krajowych dziennikarzy, którzy zainteresowali się losami Glińskiego, nikt przed nim nie zdecydował się go osobiście odwiedzić.

    Z opowieści Grzywaczewskiego wyłania sie obraz starszego, niepozornego i schorowanego mężczyzny, który swoim uporem i wolą życia upokorzył najpotężniejszych architektów komunizmu i inżynierów dusz. Swoim marszem do wolności oszukał i ośmieszył ich pozornie wszechwładną moc. Gliński nie czuje się jednak bohaterem, działał instynktownie, wiedząc jedynie, że nie może pozwolić na to, aby zniszczono jego życie. Podobnie instynktownie działa autor tej genialnej książki. Oddając hołd swojemu bohaterowi, udowadnia, jak bardzo możemy być dumni z własnych dziejów, jak wielkim są bogactwem i niewyczerpaną inspiracją.

    Gliński radzi młodemu podróżnikowi: „Mój ojciec napominał mnie: Masz myśleć. Przygotować plan, gdzie iść. Mówił: Nie słuchaj mnie, musisz być niezależny i myśleć jak się wydostać.” Zwracając sie do Autora, podkreśla: „Pamiętaj, musisz iść swoją własną drogą, rozumiesz?!”. Ten bierze to sobie do serca, wyrusza w swoją niebezpieczną podróż i gwarantuje nam doskonałą, mięsistą i osobistą lekturę, do której tak tęskniliśmy od czasów dzieciństwa, czytając serię „Tomków” autorstwa Szklarskiego. Imię zobowiązuje.

    Ten reportażowy pamiętnik pokazuje również, że (jak mawiał Stachura) „Przed wszystkimi podróżami: w Bieszczady, na Jukatan, do Patagonii, dookoła świata, na biegun północny, południowy, na Księżyc, na Marsa, na Wenus, dokądkolwiek, przed wszystkimi tymi podróżami – jest jedna prawdziwa podróż i absolutna: w głąb siebie”.

Tomasz Grzywaczewski
"Przez dziki Wschód. 8000 km śladami
słynnej ucieczki z gułagu"
Wydawnictwo Literackie
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 444
Materiał ukazał się w Nowym Biuletynie Łódzkim 25.01.2013
Gazeta wydawana jest w regionie łódzkim przez Fundację Strzelecką


/Magda/

Nasze blogi:Komentarze
#1 | Jacek Mruk dnia 30.01.2013
Magda
Chętnie poczytam , bo wiedzy nigdy za dużo , tym bardziej że było trochę zamieszania z tą ucieczką. począwszy od Rawicza.
PozdrawiamWink
#2 | Zuzanna dnia 30.01.2013
Dobra rzecz! I ciekawa recenzja!
#3 | Wojciech Franciszek D dnia 29.01.2013
Ja też bym chciał Smile
Słuchałem niektórych odcinków Długiego marszu w RM a potem czytałem książkę wg Rawicza .
Dopiero później dowiedziałem się o jakiś przekrętach w materii autorstwa.
Film który powstał na kanwie tej książki z C.Farelem troszku cieniutki.
Historia jak z Curwooda , super się czytało i słuchało też
( RM winno czasem wydawać adiobooki z czytanych lektur - ta w wykonaniu pana Prałata mnie powalała)

A tych trzech chłopaków to widać że z "jajami" - sorry
warto by ich poznać
#4 | Magda dnia 29.01.2013
Jacku, chętnie dam większy, oczywiście wykraczający poza to, co zmuszony musiałeś znaleźć samemu Wink
#5 | Jacek Mruk dnia 29.01.2013
Magda
Szkoda że dałaś mały zarys postaci Glińskiego, ale przypuszczam że chciałaś nas zmusić do szukania informacji o nim.
Pozdrawiam
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną