Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

„Ta książka - wbrew tytułowi, który narzuca jakieś historyczne konotacje, nie jest książką historyczną ani o Dmowskim, ani o endecji, jest to książka o współczesności – powiedział Rafał Ziemkiewicz podczas premiery swojej najnowszej publikacji „Myśli nowoczesnego endeka”. Spotkanie z publicystą zorganizowała w Łodzi, w dniu 06.11.2012, Księgarnia Wojskowa im. Gen. Dyw. Stefana Grota Roweckiego.
10.11.2012r.


      Autor od lat poszukuje odpowiedniego klucza, który pozwoli mu zrozumieć i opisać swoim czytelnikom bieżącą sytuację Polski:

     „Ten klucz to porównanie Polski z krajami, które mają podobne doświadczenie, czyli przez okres co najmniej kliku pokoleń kształtowały się w warunkach braku suwerenności.” Czy tę suwerenność posiadamy obecnie? Spotkanie z publicznością przyjęło formę dyskusji nad tym zagadnieniem, skoncentrowanej głównie na diagnozie stanu mechanizmów i struktur, które po roku 1989 pozostały w dużej mierze te same:

      „Żyjemy w państwie, które nie służy nam, a jedynie pewnej warstwie, która to państwo obsługuje”. Był to punkt wyjścia do dalszych rozważań i dyskusji nad pragmatycznym: „co robić?” oraz jak funkcjonować w państwie, które służy naszej opresji z jednej strony, a uprzywilejowaniu pewnej stosunkowo niewielkiej grupy społecznej, żyjącej kosztem pozostałych obywateli, z drugiej. Jak odzyskać siłę i wybrnąć z tego zaklętego kręgu niemożności?

      „Nie możemy wyjść z pewnego dualizmu – rozdarcia między wezwaniem: bądźmy dumni, bądźmy silni, nie dajmy sobą pomiatać, które to wezwanie, skądinąd słuszne, wywołuje w większości społeczeństwa przerażenie, a ofertą składaną nam przez władzę: bądźmy grzeczni, bądźmy prymusami, róbmy zawczasu to, czego obce potęgi od nas oczekują, a może coś od nich dostaniemy. Obie opcje prowadzą donikąd.

      Roman Dmowski jest autorem zdania, które w swej istocie było kopernikowskim przewrotem w myśleniu o polityce – że w stosunkach międzynarodowych nie ma pojęcia słuszności i braku słuszności. W stosunkach między narodami jest tylko pojęcie siły i braku siły” – stwierdził Ziemkiewicz.      Skąd bierze się wspomniana siła narodów? Według Romana Dmowskiego, jego współpracowników oraz Autora publikacji moc i siła sprawcza pochodzi jedynie z organizacji – tylko narody zorganizowane są w stanie upomnieć się o swoje i cokolwiek osiągnąć. W przekonaniu Ziemkiewicza dzisiejszy kapitał społeczny nie nastraja do optymizmu. Czym jest? Stopniem wzajemnego zaufania, aktywności obywatelskiej, funkcjonowania rozmaitych instytucji oddolnych, które pomagają ludziom realizować swoje aspiracje, poprawiać poziom życia i osiągać cele, chroniąc jednocześnie przed zagrożeniem.
„Wedle badań uniwersyteckich pod względem kapitału społecznego jesteśmy lepsi tylko od jednego kraju w Europie – od Albanii. Polacy pochowani są w domach, nieufni względem siebie i wobec wszystkiego. Co jest postawą zrozumiałą – jest postawą niewolnika, który spodziewa się, że wszyscy chcą go wykorzystać i oszukać, a on nie ma żadnych narzędzi i sposobu, żeby się przed tym obronić, więc na wszelki wypadek nie będzie nikomu ufał, będzie starał się być cwany i coś pod siebie zgarnąć” – kontynuował Prelegent.

      Trudno się z nim nie zgodzić. Cwaniactwo zakotwiczone w mentalności niewolnika Ziemkiewicz traktuje jako praprzyczynę naszych obecnych problemów, powód, dla którego Polacy wybierają władzę, którą następnie czują się głęboko rozczarowani. Wywodzący się z tego brak poczucia dobra wspólnego czyni z nas chaotyczny i nieświadomy „żywioł”, który nie ma większych szans na stanie się czymś więcej: „narodem” w pełnym rozumieniu tego słowa. Wspólnota oparta jedynie na instynkcie nigdy nie będzie w stanie zrealizować zaplanowanych przez siebie celów. Tego dokonać może jedynie wspólnota obywateli uświadamiających sobie swoje cele, potrzeby i dążących do ich realizacji.
Jak mamy z „Polactwa” stać się świadomymi Polakami, a z ludzi o mentalności niewolniczej wolnymi świadomymi obywatelami? Ludźmi, którzy wiedzą, że państwo jest im potrzebne, niezagrażające, przydatne i stanowi dobry interes dla wszystkich? Cóż, chyba należy spojrzeć w lustro, obejrzeć swą błazeńską twarz i powtarzać: zostałem powołany - czyż nie było lepszych?! A potem wyjść z domu.„Myśli nowoczesnego endeka”
Autor: Rafał A. Ziemkiewicz
Wydawca: Fabryka Słów Sp. z o.o.
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 400


/Magda/

Nasze blogi:Komentarze
#1 | Kazia dnia 09.11.2012
"Tylko zorganizowany naród może stworzyć Państwo" - ciekawe spotkanie, zresztą RAZ potrafi zajmująco wyłuszczać swoje poglądy. Ale wywód o red. Gmyzie - niezmiernie zdroworozsądkowy - i odważny. Widać red. Ziemkiewicz zdaje sobie sprawę, ze po Gmyzie będą inni, przestrzeń wolności wciąż nam się zawęża. I pozdrawiam oczywiście autorkę nagrania i fajnego omówienia.
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną