Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Uroczyste odsłonięcie pomnika poświęconego pamięci mjr. Antoniego Żubryda i jego żony Janiny zakończyło III Rajd Szlakami Żołnierzy Wyklętych po Podkarpaciu, który odbywał się w dniach 26-28 października br. Pomnik stanął w lesie, niedaleko wsi Malinówka w powiecie brzozowskim, w miejscu skrytobójczego mordu dokonanego na małżeństwie Żubrydów przez agenta Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, Jerzego Vaulina.
31.10.2012r.


      Uroczyste odsłonięcie pomnika poświęconego pamięci mjr. Antoniego Żubryda i jego żony Janiny zakończyło III Rajd Szlakami Żołnierzy Wyklętych po Podkarpaciu, który odbywał się w dniach 26-28 października br.

      Pomnik stanął w lesie, niedaleko wsi Malinówka w powiecie brzozowskim, w miejscu skrytobójczego mordu dokonanego na małżeństwie Żubrydów przez agenta Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, Jerzego Vaulina.

      Patronatem honorowym objęli Rajd: Zuzanna Kurtyka, syn mjr. Antoniego Żubryda „Zucha” - Janusz Niemiec, syn mjr. Józefa Kurasia „Ognia” - Zbigniew Kuraś, dowódca komp. zgrupowania mjr. „Ognia” - ppłk. Kazimierz Paulo „Skała”, poseł na Sejm RP - Piotr Babinetz, Starostwo Powiatowe w Brzozowie oraz Klub Gazety Polskiej w Brzozowie.      Trzecia już odsłona Rajdu, to kontynuacja inicjatywy związanej z odkłamywaniem dziejów polskiego podziemia niepodległościowego, walczącego na terenie południowej Polski w latach 1939-56. Ideą rajdowego cyklu jest połączenie współdziałania grup młodzieży z różnych zakątków Polski z aktywnym poznawaniem najtrudniejszych momentów w historii naszego kraju oraz zdobywaniem, nieznanej i często nieobecnej w podręcznikach do historii, wiedzy o dziejach antyhitlerowskiej i antykomunistycznej partyzantki na terenie Małopolski i Podkarpacia. Tym razem dołączyli do nas koledzy z tak odległych miast jak Hel czy Gdańsk, których nie odstraszyła ani zimowa aura, ani 14-godzinna przejażdżka przez tzw. Polskę w budowie. Silna reprezentacja przybyła także z centralnej Polski, Podkarpacia i Podhala. Swoją obecnością zaszczycili nas Goście Honorowi w postaci synów dwóch bohaterów antykomunistycznego podziemia – Janusz Niemiec i Zbigniew Kuraś, których organizatorzy Rajdu poznali ze sobą w czasie wcześniejszej edycji wydarzenia.

      Zuzanna Kurtyka wsparła uczestników Rajdu dobrym słowem - jej list publikujemy poniżej, wraz z naszym solennym zapewnieniem, że spocząć na laurach bynajmniej nie zamierzamy i będziemy wszędzie tam, gdzie należy przywracać właściwe definicje pojęciom wydawałoby się tak oczywistym jak „kat”, „ofiara”, „bohater”, czy „zdrajca”.

      Zapraszamy do zapoznania się ze skrótową fotorelacją z wydarzenia i krótkim filmem towarzyszącym odsłonięciu pomnika ku czci mjr. Antoniego Żubryda – postaci zohydzanej i opluwanej przez komunistyczną propagandę przez cały okres polski ludowej. Teraz, wraz z pomocą oddanych sprawie przyjaciół, nareszcie udaje się przywrócić jego osobę zbiorowej świadomości; nie gloryfikować i umieszczać na piedestałach jako postać nieskazitelną, ale uczciwie oddać mu hołd w podziękowaniu za niezłomną walkę z komunistycznym okupantem, w sytuacji w zasadzie beznadziejnej.

      Fundatorem pomnika był nasz serdeczny przyjaciel Henryk Kozik, Przewodniczący Rady Powiatu Brzozowskiego, który zawsze służy nam radą i wsparciem na swoim terenie.

      Organizatorem Rajdu był Komitet Założycielski Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej oraz Fundacja Strzelecka, nasz portal zaś objął całe wydarzenie patronatem medialnym.

List Zuzanny Kurtyki do uczestników III Rajdu Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Antoniego Żubryda "Zucha":

Szanowni Państwo,

      To dla mnie ogromny zaszczyt pełnić patronat honorowy nad rajdem poświęconym pamięci jednego z oddziałów Żołnierzy Wyklętych. Przywracanie Ich do istnienia w zbiorowej pamięci narodu polskiego było misją życia mojego męża. Dziś, kiedy nie ma go już wśród nas, staram się wspierać tak jak mogę ludzi, którzy ją kontynuują, chociaż, co tu ukrywać, mogę niewiele.

      Bardzo cieszyłam się, że będę dzisiaj razem z Wami, ale życie pisze swoje scenariusze rzadko kiedy zgodne z naszymi planami. Jestem dziś w małej wiosce na przedgórzu Gór Świętokrzyskich, na pogrzebie mojego wuja, a zarazem ojca chrzestnego. Choć zwykły chłop, też był żołnierzem Armii Krajowej, a po wojnie więźniem politycznym. Z nikim o tych czasach nie chciał rozmawiać i nie powiedział nic do końca swego życia. Dlaczego? Można jedynie snuć różne hipotezy.

      Ci, którzy oddali swe życie za suwerenność Polski muszą zostać uhonorowani i docenieni jeżeli chcemy być wolnym narodem. Tylko w oparciu o pamięć o nich możemy dziś opierać się próbom zawłaszczenia naszej historii, religii i moralności przez nie liczących się z nikim i niczym nihilistów, kosmopolitów i renegatów. Nasi Bohaterowie mają wielką moc i dlatego są przez te środowiska, zgromadzone dziś wokół Gazety Wyborczej i TVN- u, tak agresywnie niszczeni. Byli oczywiście niszczeni przez ich protoplastów tzn. komunistów w czasach PRL, którzy dziś ponownie wrócili na salony partii rządzącej. Dla naszego narodu to wstyd i hańba. Dlatego każda forma upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych jest dziś jak bicz, którego się boją. Dlatego także każda forma upamiętnienia Ofiar Smoleńska, to jak kubeł święconej wody wylanej na tzw. "salon".

      Dano nam do ręki ogromnie ważne i skuteczne narzędzie walki i dlatego proszę Was byście nie dali go sobie wytrącić. Trwali w swej postawie mimo wszystko i ponad wszystko. Raz jeszcze dziękuję z całego serca i wszystkich pozdrawiam.

Zuzanna Kurtyka
Miejsce śmierci małżeństwa Żubrydów w 2011r.:


Miejsce śmierci małżeństwa Żubrydów w 2012r.:


Msza święta w intencji poległych i pomordowanych dowódców i żołnierzy SBO NSZ "ZUCH":


Syn mjr. Antoniego Żubryda "Zucha" - Janusz Niemiec wraz z synem mjr. Józefa Kurasia "Ognia" - Zbigniewem Kurasiem

Poseł na Sejm Piotr Babinetz i Adam Śnieżek (poseł na Sejm 2008-2011):


(4 powyższe zdjęcia - fot. Ola)

Oddaliśmy również hołd zamordowanym żołnierzom z oddziału Antoniego Żubryda: Władysławowi Kudlikowi, Władysławowi Skwarcowi i Stanisławowi Książkowi. Mogiły tych młodych chłopców dopiero w połowie lat dziewięćdziesiątych przestały być bezimienne:Ognisko pożegnalne:/Magdalena Warych/

Więcej o Żubrydzie: Link
Dołącz do nas: bip.zsr@gmail.com

Nasze blogi:Komentarze
#1 | Artur dnia 31.10.2012
Ten fragment z oryginalnego pisma ZK jest bardzo ważny i jakże aktualny: Nasi Bohaterowie mają wielką moc i dlatego są przez te środowiska, zgromadzone dziś wokół Gazety Wyborczej i TVN- u, tak agresywnie niszczeni.

Zwłaszcza TVN bo wspomnianej gazety chyba nikt już nie czyta.
#2 | Zuzanna dnia 31.10.2012
Przepiękna, wzruszająca i niezwykle dokładna relacja. Dziękuję z uznaniem i wzruszeniem!
Z dumą podziwiam też piękne polskie mundury, wpisujące się w tło jesiennej aury lasku brzozowego. Pomyśleć, w jak okrutny sposób zginął wspomniany bohater ze swą małżonką... Zdradzony przez najbliższego współpracownika! Ta ponura historia pozostaje wciąż żywa, a jej nowe odnogi dosięgają naszego pokolenia...
#3 | Kazia dnia 31.10.2012
Zwykła polanka w lesie.... a jak wielka historia zdziała się w tym miejscu. Pomimo pogody - rajd należy uznać za udany, co widać po zdjęciach i oczywiście na filmie. Sadzę że uczestnicy na długo będą pamiętać podniosły moment poświęcenia pomnika i odczytania listu p. Zuzanny.
pozdrawiam Autorkę materiału.
PS jakie wspaniałe późnobarokowe wnętrze kościoła. To chyba kolegiata autorstwa jednego z Solarich; Antonio był budowniczym kościoła na Skałce w Krakowie, a ten jest dość podobny... piękna wyprawa Smile
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną