Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Portal pomniksmolensk.pl serdecznie zaprasza do zapoznania się z relacją z odsłonięcia pomnika poświęconego partyzantom walczącym w Gorcach z niemieckim i komunistycznym zniewoleniem.
18.08.2012r.


      Portal pomniksmolensk.pl serdecznie zaprasza do zapoznania się z relacją z odsłonięcia pomnika poświęconego partyzantom walczącym w Gorcach z niemieckim i komunistycznym zniewoleniem.

      Monument w kształcie brzozowego krzyża nakrytego partyzancką czapką upamiętnia żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej, Armii Krajowej, Ludowej Straży Bezpieczeństwa, Zgrupowania "Błyskawica" Józefa Kurasia "Ognia" oraz partyzantów z oddziału "Wiarusy".

      Pomnik stoi na prywatnej działce rodziny Kurasiów przy szlaku na Turbacz - nad Halą Długą, na Polanie Rusnakowej. Ufundowany został przez Fundację „Pamiętamy”. Umieszczono na nim napis:

Pamięci Żołnierzy

Konfederacji Tatrzańskiej
Armii Krajowej
Ludowej Straży Bezpieczeństwa
Zgrupowania "Błyskawica" Józefa Kurasia "Ognia"
oddziału "Wiarusy"

walczących w Gorcach
w latach 1942-1949
o niepodległość Polski i wolność człowieka
z niemieckim i komunistycznym zniewoleniem


      W uroczystości, która odbyła się w niedzielę 12 sierpnia 2012 r. wzięły udział setki osób. Obchody rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej o godzinie 11.00 w tzw. kościele partyzantów w masywie Turbacza. Po mszy świętej uczestnicy pomaszerowali pod pomnik, gdzie odbyła się ceremonia poświęcenia, dokonana przez księdza Władysława Zązla i księdza Tadeusza Isakowicza – Zaleskiego. W uroczystości wzięli udział także: syn majora „Ognia” Zbigniew Kuraś, syn brata „Ognia” Jan Kuraś oraz Kazimierz Paulo ps. „Skała”, ostatni żyjący dowódca 5 kompanii Zgrupowania „Błyskawica”.

      Uroczystość zorganizowana została przez Zarząd Główny Związku Podhalan, przy udziale Fundacji "Pamiętamy", Społecznego Komitetu Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej ROCHa oraz Zgrupowania Błyskawica i Klubu Gazety Polskiej.

      To niezmiernie ważne dla nas wydarzenie zakończyliśmy zapaleniem zniczy w intencji Partyzantów w imieniu Portalu, Solidarności Walczącej oraz Obwodu Łódzkiego „Strzelca”.

      Zapraszamy do obejrzenia foto i video relacji oraz zachęcamy do zaglądania na stronę poświęconą Żołnierzom Wyklętym pod adresem: Link

      Skrótowe biogramy poszczególnych Niezłomnych przygotowaliśmy tutaj: Link/Magda/

Nasze blogi:


Komentarze
#1 | Artur dnia 16.08.2012
Tyberiusz - ta uwaga chyba nie w tym miejscu - zdaje się że nie mamy nic wspólnego z treścią napisu na pomniku. A co do komunistów nie przesadzajmy - weźmy chociaż KPP - Nowotko był Polakiem. Jakby jednak nie patrzeć skupmy się na meritum sprawy a tym bez wątpienia są: 1) uroczystość odsłonięcia pomnika i 2) nasza relacja z tej uroczystości. Kiedy "wielkim internautom" nie chce się ruszyć poza obręb swojego komputera, czy najwyżej miasta - gdzie mamusia przynosi im do picia cieplutkie kakao, nasi ludzie wykazują się znaczną aktywnością i potrafią przemierzać nieraz bardzo duże odległości aby zrelacjonować wydarzenia. Za to należy się w pierwszej kolejności podziękowanie. Czyż to nie jest ważniejsze?
#2 | 467 dnia 15.08.2012
Smile bardzo dziękuję Kaziu Smile . Do miłego ................Smile
#3 | Kazia dnia 15.08.2012
@Tyberiusz
wszystko w porządku i masz rację, komuniści nie uważali się za Polaków zatem i my za takich nie musimy ich uważać, co nie zmienia faktu że pochodzili z polskich rodzin. Na pomniku trudno o egzegezy historyczne, a skrót jakim się posłużono jest według mnie dobry. Pozdrawiam i też mam nadzieję ze jeszcze nie raz u nas pokomentujesz Wink
#4 | 467 dnia 15.08.2012
Jeśli Cię uraziłem , bardzo przepraszam i obiecuję poprawę Smile
#5 | 467 dnia 15.08.2012
Droga Kaziu . Jeśli zapoznasz się z listą prominentnych działaczy komunistycznych w Polsce , zarówno przed , jak i po wojnie , zrozumiesz że z Polską kreatury te miały niewiele wspólnego . Co zaś w sprawie "obozów " , chodziło mi o to , by zacząć w końcu nazywać rzeczy po imieniu , wtedy zachodnie gazety przestana się " mylić " co do nazewnictwa tych miejsc . Jeśli nie widzisz związku , nic nie poradzę .
#6 | Magda dnia 15.08.2012
Tyberiuszu, niestety idąc Twoim tropem rozumowania "rozgrzeszylibyśmy" niejako polskich sługusów komunistycznego systemu. A trudno zaprzeczyć, że istnieli i gorliwie wywiązywali się ze stawianych przed nimi zadań. Dlatego nie widzę nic złego w użyciu "zbioru" zawierającego większą ilość elementów - jakim jest sformułowanie "komunistyczny". Analogia z "polskimi obozami zagłady" jest błędna, ponieważ Polacy nie byli twórcami obozów, a komunistami owszem.
Pozdrawiam
#7 | Kazia dnia 15.08.2012
@ Tyberiuszu - akurat "komunistyczne zniewolenie" odnosi się do zniewolenia jakie było udziałem Polski, nie tylko ze strony sowietów ale i rodzimych komunistów-Polaków, zatem napis jest prawidłowy. Komunizm to szersze pojęcie niż "sowietyzm". Lecz co do tego mają "polskie obozy zagłady"? Nie wiem. Niemniej witam i pozdrawiam.
#8 | 467 dnia 15.08.2012
W sprawie napisu .
" o niepodległość Polski i wolność człowieka
z niemieckim i komunistycznym zniewoleniem " . Co to znaczy " i komunistycznym zniewoleniem " ? . Niemieckie zniewolenie można było określić , a już sowieckie nie ? . Później jest pretensja o zakłamywanie historii . Jak sami o to nie zadbamy , to nie dziwmy się , że piszą o " polskich obozach zagłady " .
#9 | Kazia dnia 15.08.2012
@Amelia
Dzięki, poczułam się przez Ciebie mile pochwalona, choć nie wiem czemu, przecież ja tylko po usłyszeniu wstawiłam cytat. Widać próżna jezdem "albo co?" (tym razem zacytowałam naszego znajomego). Pozdrawiam Smile
#10 | Kazia dnia 15.08.2012
@Magda, super relacja wspaniała uroczystość. Góralska homilia ks. Zązla - doskonała "za okupacji radzieckiej była żywność na kartki, była śleboda na kartki i nawet słowa papieża były na kartki". I dalej ciekawe słowa o dniu dzisiejszym "dziś nie ma żywności na kartki ale i nie ma takiej wolności o jaką walczyli ci partyzanci". Całość jest niesamowita.... dziękuję i pozdrawiam.
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną