Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Prezentujemy relację ze spotkania Zuzanny Kurtyki z Polonią amerykańską w Polskiej Misji Katolickiej przy Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. Św. Trójcy (tzw. Trojcowo) w Chicago. Prelegentka opisała smutną polską rzeczywistość, w której podobnie jak w PRL-u, istnieje zakaz oficjalnego wypowiadania się o katastrofie smoleńskiej i poległych tam osobach. Jest to sytuacja analogiczna jak z Katyniem w minionym ustroju.
19.08.2012r.


      Prezentujemy relację ze spotkania Zuzanny Kurtyki z Polonią amerykańską w Polskiej Misji Katolickiej przy Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. Św. Trójcy (tzw. Trojcowo) w Chicago.

      Na wstępie Pani Zuzanna serdecznie podziękowała organizatorom jej przyjazdu oraz osobom jakie ją gościły w parafii św. Ferdynanda i parafii św. Trójcy w Chicago.

      Następnie opisała smutną polską rzeczywistość, w której podobnie jak w PRL-u, istnieje zakaz oficjalnego wypowiadania się o katastrofie smoleńskiej i poległych tam osobach. Jest to sytuacja analogiczna jak z Katyniem w minionym ustroju. Przykładem na poparcie tej tezy są np.: okoliczności związane z dystrybucją i prezentacją filmu o jej mężu Januszu Kurtyce, powstałym na zlecenie IPN-u. Film ten nie został pokazany w TVP, wręcz publiczna telewizja odmówiła jego wyświetlenia dla szerszej widowni. Doświadczenia Zuzanny Kurtyki wskazują także, że nie ma niezależnego dziennikarstwa i prasy w Polsce, bowiem pomimo jej zabiegów obraz ten nie został dołączony do tygodnika „Uważam Rze”, choć jego stan prawny filmu jest unormowany, gdyż IPN zrzekł się praw do niego na rzecz Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010. Aby go rozdysponować zabrakło po prostu dobrej woli gremiów dziennikarskich. Brak chęci dystrybucji filmu wynika według Pani Zuzanny z jego treści, jako, że odpowiada on na liczne pytania, m.in. czemu doszło do katastrofy smoleńskiej i czemu w mamy dziś w Polsce tak trudną sytuację: polaryzacji i ogólnego zakłamania poglądów.

      W kolejnej części swej wypowiedzi Zuzanna Kurtyka opisała problem związany z prawidłową edukacją młodego pokolenia. Zaprezentowała wartościowe książki do nauki historii, w tym dzieła napisane przez swojego męża: „Z dziejów agonii i podboju. Prace zebrane z zakresu najnowszej historii Polski” oraz pracę zebraną pod Jego redakcją: „Od Niepodległości do Niepodległości, historia Polski 1918-1989”. Ta ostatnia, miała według zamysłu Janusza Kurtyki, stać się nieodpłatnym podręcznikiem dla nauczycieli, stanowiąc ciekawą i atrakcyjnie napisaną pozycję, alternatywną dla szkodliwych innych książek zalewających polski rynek księgarski. Na spotkaniu wspomniano również z o „Zeszytach Historycznych WiN”, wydawnictwie ciągłym dotyczącym historii niepodległościowego podziemia czasów komunizmu w Polsce. W tym kontekście Zuzanna Kurtyka wymieniła film „Historia Roja”, pierwszy film o bohaterze walczącym z bolszewikami jaki powstał po 1945 r., z którym to obrazem związane są podobne trudności co z dystrybucją film o Jej Mężu. Dalszą część spotkania zajęły cenne refleksje o polskim dziś, gdzie zakłamuje się i manipuluje faktami w programach informacyjnych, a w publicystycznych nie zachowuje się rzetelności i bezstronności co pogarsza stan debaty publicznej, a wręcz ją wyklucza.

      Następnie zabrał głos Paweł Kurtyka, który przedstawił założenia i imponującą, pomimo początków, działalność powstałego po 2010 r. młodzieżowego stowarzyszenia: „Studenci dla RP”.

      Potem wywiązała się dyskusja z osobami na widowni, które zadawały rozmaite pytania – od tych o wiedzę o masonerii i o przodków rodziny Kurtyków poprzez problem pozostawienia stolicy kraju w Krakowie aż po pytania o przyczyny katastrofy smoleńskiej i stan społeczeństwa polskiego.

/Redakcja/


Komentarze
#1 | Kazia dnia 16.08.2012
@Dziękuję za pozdrowienie Pani Zuzanno Smile i też pozdrawiam bardzo bardzo serdecznie.
Arturze, Tobie też dziękuje - za przekazanie tych miłych pozdrowień.
#2 | Artur dnia 16.08.2012
Właśnie dostałem smsa od ZK z pozdrowieniami "dla całej załogi z Cape Canaveral" Smile no to przekazuję
#3 | Artur dnia 14.08.2012
Szczególne podziękowanie Zuzannie i Pawłowi za nagranie - nie wiem kto nagrywał, wiem że Paweł przysłał (kabelek się jednak na coś przydał Smile). Za Oceanem dużo spotkań więc jeśli o to chodzi to nie ma znacznej zmiany w stosunku do Polski. Pozdrawiam serdecznie
#4 | Zuzanna dnia 14.08.2012
Patrzymy na nasze czasy - widzimy:. indolencję, bezmyślność, lenistwo, głupotę, strach... Patrzymy na panią Zuzannę - i widzimy: zaangażowanie, pracę, odbudowę, odrodzenie. Ks. Popiełuszko powiedział kiedyś: wystarczy jedna osoba, która mówi prawdę. Pociągnie ona wielu tchórzliwych, umocni niepewnych, naprowadzi szukających. Dziękuję Pani Zuzanno!
#5 | Kazia dnia 14.08.2012
@spostrzeżenia co do zależności gazet pretendujących do miana prawicowych bardzo ciekawe, zresztą całe spotkanie jest ogromnie interesujące, chęć udziału Polonii w tym co dzieje się u nas napawa optymizmem.
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną