Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Bardzo modny ostatnio sposób pisania o Powstaniu Warszawskim. Pomijając już, że ten akurat cytat jest już bardzo bliski propagandzie głoszącej, że Polacy od wieków byli nieudacznikami i straceńcami, szli z szablami na czołgi, z motyką na słońce – więc może i bohaterowie, może i odważni, ale głupi bez reszty, no więc generalnie – więcej tu powodu do wstydu niż do dumy. G###o prawda.
07.08.2012r.


      „Można się tylko dziwić, iż powstańcom zabrało aż dwa tygodnie zrozumienie, że nic nie zwojują. Walczyli 63 dni. Ostatnie 50 dni bez wiary w końcowy sukces. Ale po polsku.” (W. Łysiak, „Uważam rze” nr 37[38]/2012)

      Bardzo modny ostatnio sposób pisania o Powstaniu Warszawskim. Pomijając już, że ten akurat cytat jest już bardzo bliski propagandzie głoszącej, że Polacy od wieków byli nieudacznikami i straceńcami, szli z szablami na czołgi, z motyką na słońce – więc może i bohaterowie, może i odważni, ale głupi bez reszty, no więc generalnie – więcej tu powodu do wstydu niż do dumy. Gówno prawda. Tamci Polacy, najpierw oficerowie przedwojenni, potem AK-owcy, a następnie „Żołnierze Wyklęci” byli twardymi facetami, mocno stąpającymi po ziemi, rozsądnymi i w miarę możliwości trzeźwo oceniającymi sytuację. Podkreślam, „w miarę możliwości” – gdyż w warunkach okupacji niemieckiej właściwy osąd sytuacji był znacznie utrudniony, co wszakże nie jest dziś przeszkodą do obwiniania przywódców Powstania o złe, katastrofalne w skutkach decyzje. Należy też pamiętać o tym, że każda decyzja w tamtych czasach była z góry zła, bo podejmowana w warunkach pewnego fatalizmu – musiała skończyć się zwycięstwem Sowietów.

      Odkąd pamiętam Powstanie Warszawskie zawsze było okazją do rozważania na temat głupoty ludzi, którzy o Powstaniu zdecydowali, jak i samych powstańców: młodych, pełnych brawury, ale bez pomyślunku. Przecież to było oczywiste – mówi dziś Jaś Kowalski – zupełnie oczywiste, jak to wszystko się skończy. Jaś Kowalski niestety nie rozumie, że to, co oczywiste dla niego, nie było oczywiste dla ludzi w okupowanej Warszawie, ale… po co jest Jasiowi Kowalskiemu wiedza historyczna?

      Po pierwsze więc: powszechny brak wiedzy historycznej uniemożliwia weryfikację całkowicie bzdurnych i śmierdzących z daleka idiotyzmem historycznych „hipotez”. Niedługo będziemy obchodzić rocznicę Bitwy Warszawskiej i na pewno znajdzie się ktoś, kto będzie usilnie przekonywał Polaków, że zwycięstwo nie było zasługą Józefa Piłsudskiego i że w ogóle nie był to wynik zmyślnej taktyki, tylko łut szczęścia – dowodzący w ostateczności głupoty Polaków, którzy potrafią wygrywać tylko cudem.

      Po drugie: rok w rok, kolejne rocznice Powstania Warszawskiego stają się niewykorzystaną w skali narodowej lekcją patriotyzmu. Zamiast wpatrywać się w tamtych, którzy mają nam tak wiele do powiedzenia, snujemy kolejne rozważania, zawsze „za” lub „przeciw”. Nawet, kiedy piszemy o faktach, jak choćby Waldemar Łysiak w serii „Infiltracja”, lubimy okrasić naszą wypowiedź stwierdzeniem, że Powstanie Warszawskie było takie beznadziejne od początku, takie „polskie”.

      Tymczasem jesteśmy jak Polacy z okresu saskiego – zgnuśniali, zobojętniali, pochłonięci konsumowaniem i odpoczywaniem, z konieczności pracą – by zaspokoić żądzę konsumpcji. Mamy ociężałe i zatwardziałe serca, mózg natomiast – nieprzyzwyczajony do samodzielnego myślenia. I prawdopodobnie nigdy wcześniej w dziejach (nie licząc właśnie okresu saskiego, +/- 50 lat), nie byliśmy tak beznadziejni. Nie mamy więc prawa nikogo oceniać, zwłaszcza zaś bohaterów Powstania ’44. Jedyne, co możemy zrobić, to pochylić milcząco głowy – w zachwycie dla nich i zadumie – nad tym, że było kiedyś takie piękne pokolenie Polaków, którym nawet nie dorastamy do pięt.

      Rocznica Powstania Warszawskiego zawsze będzie dla nas smutną uroczystością. Ale czy na pewno jedynie z powodu jego klęski?

/Cyranka/


Komentarze
#1 | Artur dnia 07.08.2012
Zdaje się, że przykład idzie z góry, warto przypomnieć tym co zapomnieli: http://www.rp.pl/...95283.html. A oni później dziwią się że są wybuczani... A może to tak specjalnie - dzisiaj powstanie jutro Poznań 1956, Grudzień 1970 w końcu Sierpień 80 - może idziemy w kierunku nowej narracji, głoszącej, że to wszystko było bez sensu? A może po to żeby żadnego powstania już nie było? Pozdrawiam autorkę.
#2 | Kazia dnia 07.08.2012
@Cyranko - ależ mocny tekst. Napisany sercem. I ogólnie zgadzam się - ale oczywiście mam pewne "ale" - bo jakżeby inaczej Smile
Napisałaś: "Rocznica Powstania Warszawskiego zawsze będzie dla nas smutną uroczystością". Otóż dla mnie - nie jest to smutna rocznica. Może dlatego ze nigdy nie uważałam tego powstania za przegrane, wręcz przeciwnie - jest dla mnie powstaniem zwycięskim, pomimo militarnej klęski. Ale czym byłoby te następne po nim 50 lat gdyby nie zaistniało? A tak wspomnienie powstania wybija nas ze zgnuśnienia i lenistwa duchowego. A praktycznie - skutecznie odstrasza potencjalnych okupantów, którzy obawiając się podobnych aktów heroizmu nie poważyli się zrobić nas ani landem ani 17 republiką. Pozdrawiam. I czekam na następny tekst, też taki z ogniem...
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną