Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Tzw. wrakologia stosowana - chronologicznie.
06.08.2012r.


     
18.06.2010

Rosjanie chcą przetopić tupolewa

To pachnie skandalem na skalę międzynarodową. Rosjanie nie wiedzą, co zrobić ze szczątkami naszego tupolewa. Proponują, żeby je zezłomować i przetopić - alarmuje "Fakt".

Link

22.06.2010

Nie godzimy się na przetopienie wraku

Prowadząca śledztwo w sprawie katastrofy prezydenckiego samolotu Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie wczoraj rano otrzymała przekazane przez Rosjan ok. 1300 kart akt rosyjskiego śledztwa. Po zapoznaniu się z zawartością teczek prokuratorzy mają postanowić o powołaniu biegłych tłumaczy. Śledczy przyznali też, że wciąż czekają na przekazanie dowodów związanych z katastrofą, m.in. wraku samolotu. Jak usłyszeliśmy, pomysły przetopienia szczątków Tu-154M - taki scenariusz sugerowała rosyjska prasa - przed prawomocnym zakończeniem postępowań są niedorzeczne.

Link

29.06.2010


Stowarzyszenie “Katyń 2010″ domaga się przekazania wraku samolotu Polsce.

Podjęcia działań na rzecz przekazania Polsce wraku samolotu Tu-154, który rozbił się pod Smoleńskiem, domaga się stowarzyszenie rodzin ofiar “Katyń 2010″. Pismo do premiera Donalda Tuska i do Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie stowarzyszenie przedstawili w siedzibie “Gazety Polskiej” Magdalena Merta, wdowa po wiceministrze kultury Tomaszu Mercie i i Andrzej Melak – brat przewodniczącego Komitetu Katyńskiego Stefana Melaka.

Link

20.07.2010

Rosjanie oddadzą Polakom wszystkie szczątki tupolewa

Wrak prezydenckiego Tu-154M zostanie wysłany do Polski. Rosjanie mają podobno przekazać polskim śledczym wszystkie zebrane na miejscu katastrofy części wraku tupolewa z numerem 101. Otrzymane szczątki eksperci postarają złożyć tak, żeby przypominały samolot. Szczątki prezydenckiego tupolewa, który rozbił się w Smoleńsku, zostaną sprowadzone do Polski i poddane tu badaniom - ujawnił w rozmowie z reporterem RMF FM prokurator generalny.

Link

3. 12. 2010

Wrak tupolewa spocznie w Cytadeli?

Najlepszą lokalizacją dla wraku Tu-154M byłaby Cytadela Warszawska - zgodnie twierdzą szef MON Bogdan Klich i minister kultury Bogdan Zdrojewski. Premier Donald Tusk chce natomiast, by wrak znalazł się w Polsce jak najszybciej - przed 10 kwietnia przyszłego roku.

Link

3.12.2010

"Chcę, by wrak znalazł się w Polsce przed 10 kwietnia"

Premier Donald Tusk powiedział, że chciałby, aby przed 10 kwietnia wrak prezydenckiego Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem, znalazł się w Polsce. Podkreślił, że rząd zapewni wszelkie warunki finansowe i logistyczne, żeby przeniesienie wraku odbyło się sprawnie i godnie.

Link

8.12.2010

Po spotkaniu rodzin ofiar z Miedwiediewem. Apel o sprowadzenie wraku Tu-154

Podczas poniedziałkowej kolacji w Pałacu Prezydenckim prosiłam prezydenta Rosji Dimitrija Miedwiediewa o przyspieszenie procedur śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej oraz powrót do Polski wraku Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem – powiedziała Izabella Sariusz-Skąpska, córka tragicznie zmarłego Andrzeja Sariusza-Skąpskiego.

Link

29.09.2010

Kwiatkowski: Wrak Tu-154 powinien jak najszybciej znaleźć się w Polsce

Oczekujemy jak najszybszego wydania Polsce przez stronę rosyjską wraku samolotu Tu-154 - poinformował na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Zgodnie z przepisami prawa międzynarodowego właścicielem statku powietrznego, także tego, co zostało po katastrofie, jest państwo polskie. Szczątki samolotu powinny jak najszybciej trafić do Polski - powiedział Kwiatkowski. Dodał, że szczątki samolotu powinny wrócić jak najszybciej do Polski nie tylko dlatego, że jest to materiał dowodowy, ale również dlatego, że "wiążą się z niezwykle silnymi emocjami rodzin, które utraciły swoich bliskich w katastrofie".

Link

29.10.2010

Rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej piszą do Tuska

Rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej wymieniły w liście do szefa rządu sprawy, o których chcą porozmawiać. - Najważniejsze wątpliwości - co istotne - nie jedyne, dotyczą problemu identyfikacji i sekcji zwłok, jak też czynności podjętych przez polski rząd działający pod pańskim kierownictwem, celem m.in. niezwłocznego sprowadzenia do kraju kompletnego wraku samolotu TU-154M, ze szczególnym uwzględnieniem rejestratorów lotu wraz z oryginalnymi danymi - napisały.

Link

3.08.2011

Szeląg: Nie wiemy, kiedy wrak tupolewa trafi do Polski

"Polska prokuratura nie wie jeszcze, kiedy będzie możliwe przekazanie wraku samolotu Tu-154M, ale już zaczyna logistyczne przygotowania do tej operacji" - powiedział szef Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie płk Ireneusz Szeląg. W środę MAK zakończył badanie katastrofy prezydenckiego tupolewa, który rozbił się 10 kwietnia koło Smoleńska.” Pamiętajmy, że te wielkogabarytowe przedmioty trzeba przewieźć przez kilka granic” - powiedział Szeląg, nie ujawniając żadnych szczegółów. Przyznał tylko, że zwrócono się z odpowiednimi pismami do polskich władz wojskowych i do strony rosyjskiej, ale - jak dodał - "byłoby niestosownością, gdyby adresaci pism dowiadywali się o ich treści z innych źródeł".

Link

13.04.2012

Awantura w Sejmie o uchwałę ws. wraku tupolewa

Bardzo ostre słowa premiera pod adresem opozycji w Sejmie. "Tylko ludzie opętani nienawiścią są gotowi wnosić taki projekt uchwały" - tak Donald Tusk skomentował wniosek PiS-u w sprawie uchwały dotyczącej zwrotu wraku tupolewa, który rozbił się w Smoleńsku. Szef rządu dodał, że wolałby się nie urodzić, gdyby miał na grobach zmarłych budować karierę polityczną. Po wystąpieniu Donalda Tuska o głos poprosił Jarosław Kaczyński. Marszałek Ewa Kopacz początkowo bardzo kategorycznie odmówiła, ale po awanturze prezes PiS-u jednak głos zabrał, i oskarżał premiera. Słowo hańba padło kilkanaście razy. Kaczyński oświadczył, że nie doszłoby do katastrofy smoleńskiej, gdyby nie zostały rozdzielone wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego i premiera Donalda Tuska w Katyniu w kwietniu 2010 roku.

Link

24.04.2012

Rodziny ofiar pytają rząd o działania w sprawie wraku Tu-154

Pełnomocnik części bliskich ofiar katastrofy smoleńskiej Rafał Rogalski zwrócił się do premiera i szefa MSZ z pytaniami o konkretne działania, jakie podjęli w sprawie przetrzymywania w Rosji wraku samolotu, który rozbił się w Smoleńsku - dowiedział się reporter RMF FM Tomasz Skory. Adwokat przypomina, że zarówno premier jak minister Radosław Sikorski wielokrotnie publicznie zapewniali, że trwają - bezskuteczne, jak wiemy - rozmowy ze stroną rosyjską w sprawie odzyskania przez Polskę wraku, i że robią wszystko, by wrak wrócił do Polski.

Link

15.05.2012

Jarosław Gowin: decyzje ws. wraku zapadają w Rosji na najwyższym szczeblu

- Mam świadomość, że decyzje w sprawie wraku zapadają w Rosji na najwyższym szczeblu politycznym, nie na miejscu ministra sprawiedliwości. Putin jest twardszym partnerem w relacjach międzynarodowych niż był Miedwiediew. Będzie pewnie trudniej - przewiduje Kontrwywiadzie RMF FM minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Link

18.05.2012

Zwrot wraku Tu-154M. Polska już się przygotowuje

Polska przygotowuje się do sprowadzenia wraku Tu-154 M. Poinformował o tym rosyjskiego ministra sprawiedliwości Aleksandra Konowałowa polski minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Szefowie resortów spotkali się w Sankt Petersburgu w kuluarach II Międzynarodowego Forum Prawnego.

Link

18.05.2012 r.

"Pan się spodziewał, że ja przywiozę ten wrak?" Gowin o spotkaniu z Konowałowem w Rosji

- Zależało mi na tym, by wykorzystać każdą okazję do tego, aby przedstawić opinię polskiego społeczeństwa, że ten wrak już dawno powinien być w Polsce - powiedział w "Piaskiem po oczach" Jarosław Gowin, mówiąc o "postępach" w odzyskaniu szczątków prezydenckiego tupolewa. Minister sprawiedliwości wrócił w piątek z Rosji, gdzie odbywa się II Międzynarodowe Forum Prawne. Gowin spotkał się w Sankt Petersburgu z szefem resortu sprawiedliwości Rosji.
Na stwierdzenie, że minister "wrócił na tarczy" z Rosji w kwestii odzyskiwania wraku Tu-154, Jarosław Gowin odparł: "Pan spodziewał się, że ja przywiozę ten wrak? Rząd rosyjski jest w trakcie formowania się, więc Rosjanie są skoncentrowani na swoich sprawach. Dla nich kwestia wraku jest sprawą trzeciorzędną” - stwierdził szef resortu sprawiedliwości.

Link

18.05.2012

Gowin wrócił z Rosji. Wciąż nie wiadomo, kiedy wrak trafi do Polski
Kolejne rozmowy w sprawie sprowadzenia do Polski wraku prezydenckiego tupolewa zakończyły się niepowodzeniem. Podczas wizyty w Rosji polski minister sprawiedliwości Jarosław Gowin usłyszał powtarzane już wiele razy zapewnienie, że wrak zostanie zwrócony natychmiast po zakończeniu śledztwa.

Link

22.05.2012

Wrak będzie w Polsce "za kilka miesięcy"

W ciągu kilku najbliższych miesięcy wrak Tu-154M zostanie przekazany Polsce - oświadczyła we wtorek przewodnicząca Rady Federacji Rosji Walentyna Matwijenko. Jak podkreśliła, rosyjski Komitet Śledczy jest gotowy rozpocząć konsultacje techniczne ze stroną polską w/s przekazania wraku.

Link

21.06.2012

Bezczynność rządu w sprawie odzyskania wraku Tu-154

Rząd nie zrobił nic w sprawie odzyskania wraku tupolewa, od katastrofy smoleńskiej pozostającego w Rosji. To wniosek z oficjalnej korespondencji, prowadzonej mecenasa Rafała Rogalskiego. Pytane o zabiegi dyplomatyczne, rozmowy i pisma, kierowane w tej sprawie do Rosji, kancelaria premiera i MSZ nie podały właściwie żadnego przykładu takich działań. 20 kwietnia z wnioskiem o taką informację zwrócił się do KPRM i MSZ pełnomocnik części rodzin ofiar katastrofy.

Link

22.06.2012

Seremet: Są nadzieje, że wrak Tu-154 wróci do Polski późną jesienią

Prokurator generalny Andrzej Seremet powiedział, że są nadzieje, iż wrak prezydenckiego tupolewa wróci do Polski późną jesienią. Mimo że od katastrofy smoleńskiej minęły ponad dwa lata, wrak pozostaje w Rosji ze względu na toczące się tam śledztwo. Kwestia przekazania do Polski wraku Tu-154 M była jednym z głównych tematów zakończonych w czwartek w Moskwie rozmów między polskimi prokuratorami i przedstawicielami rosyjskiego Komitetu Śledczego.

Link


26.07.2012


Sikorski - Ławrow. Omawianie zwrotu wraku Tupolewa

Szef MSZ Radosław Sikorski w związku z wchodzącą jutro w życie umową o małym ruchu granicznym rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Szefowie dyplomacji omawiali też kwestię zwrotu Polsce wraku samolotu Tu-154M. "W odpowiedzi minister Ławrow zadeklarował wolę strony rosyjskiej rozwiązania tej kwestii jak najszybciej w zgodzie z obowiązującymi procedurami".

Link

Polscy specjaliści w Smoleńsku. Mają przygotować sprowadzenie wraku tupolewa

Smoleńsku są już przedstawiciele polskiej prokuratury wojskowej, którzy mają przygotować operację sprowadzenia do Polski wraku Tu-154M. W poniedziałek pracę rozpocznie grupa 13 osób, w tym biegłych i wojskowych specjalistów z zakresu logistyki i transportu.

Link

31.07.2012

Rosjanie otrzymają jutro plany transportu wraku Tu-154M do Polski

"Jutro strona rosyjska otrzyma roboczy plan przetransportowania wraku samolotu Tu-154M do Polski" - ujawnił pułkownik Karol Kopczyk. Prokurator wyjaśnił także, że na sprowadzenie szczątków prezydenckiego tupolewa ze Smoleńska trzeba będzie jeszcze poczekać. Wciąż bowiem nie została podjęta ostateczna decyzja o zwrocie samolotu.

Link

1.08.2012

Smoleński wrak nie wróci do Polski. Na razie

Na razie za wcześnie, by mówić o sposobie transportu do Polski wraku Tu-154M; decyzja zapadnie po opracowaniu danych z pomiarów szczątków samolotu - powiedział ppłk Karol Kopczyk, który od niedzieli przebywa wraz z grupą ekspertów w Smoleńsku.
- Na razie jest zbyt wcześnie, aby mówić o sposobie transportu. Specjaliści z wojska uzyskali wiedzę, z jakimi dokładnie gabarytami mamy do czynienia, teraz muszą opracować te dane - powiedział ppłk Kopczyk, wojskowy prokurator, który pojechał do Rosji wraz z grupą ekspertów. Prokurator dodał, że rozważane są różne warianty transportu szczątków: lotniczy, lądowy - samochodowy lub kolejowy - oraz sposób mieszany będący połączeniem różnych wariantów.

Link

3.08.2012

Wrak TU-154 będzie badany w bazie lotniczej

Wrak prezydenckiego "Tupolewa", który zostanie sprowadzony ze Smoleńska, będzie złożony w
hangarze odpornym na korozję i promienie UV. Budowla stoi na wojskowym lotnisku w Mińsku
Mazowieckim i kosztowała prawie 6 mln zł – dowiedział się portal polska-zbrojna.pl. (…) Nie
wiadomo jeszcze kiedy wrak prezydenckiego samolotu trafi do mińskiej bazy lotniczej. Uzależnione
jest to od zakończenia rosyjskiego śledztwa. Na razie między stronami polską i rosyjską ustalane są
szczegóły przetransportowania szczątków samolotu do Polski. Polscy prokuratorzy liczą, że wrak trafi
do kraju jeszcze w tym roku.

Link

/Kazia/


Komentarze
#1 | Kazia dnia 06.08.2012
@Arturze - zestawienie powstało tylko dzięki Twojemu pomysłowi. Dziękuję.
Natomiast wynik zestawienia - przerażający. Kompletna indolencja polskich władz, które tylko coś tam obiecują i zła wola rosyjskich, które korzystają z tego, ze nikt twardo od nich naszej własności, czyli wraku nie żąda. Smutne to wszystko, a wręcz groteskowe.
#2 | Kazia dnia 06.08.2012
@Amelio - dziękuję choć praca nie była zbyt ciężka. Pozdrawiam
#3 | Artur dnia 06.08.2012
Szum informacyjny ws. wraku dowodzi że wojna dezinformacyjna trwa. Bo jak to mówił Lennon: nieważne co o tobie mówią, ważne żeby COŚ mówili. Już był w zagrodzie, już witał się z gąską... Wrak zobaczymy, a raczej to co z niego zostało, wypucowane i wyczyszczone wtedy kiedy Rosja zakończy śledztwo. A tam śledztwa ciągną się latami... Dziękuję za zebranie wszystkich wrzutek na ten temat w jednej notce. Może ci którzy wierzą w te brednie po przeczytaniu notki dojdą do jakiś wniosków. Pozdrawiam
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną