Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Relacja Krystiana Frelichowskiego z Bydgoszczy.
12.07.2012r.


      Uroczystości tradycyjnie rozpoczął wiec na Starym Rynku. Po odśpiewaniu Hymnu, odczytano Apel KGP, następnie radny Michał Krzemkowski przypomniał sylwetkę Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

      Jako kolejny glos zabrał Przewodniczący Bydgoskiego KGP:
„Mimo upływu lat, miesięcy przychodząc tutaj 10 każdego miesiąca zdajemy egzamin z patriotyzmu, nasza tu obecność przypomina panującym, ze nie uda się zafałszować historii, ukryć prawdy. Jesteśmy dla władz wyrzutem sumienia.

      Nieopodal miejsca, w którym obecnie się jesteśmy stal kościół ojców Jezuitów. Jeden z rozstrzeliwanych bydgoszczan, we wrześniu 1939 r., ks. Jan Jakubowski, wikariusz kościoła farnego upadając zostawił ´ślad dłoni, na murach świątyni. Aby zlikwidować to niezwykle zjawisko hitlerowcy najpierw za-smarowali je smołą, a kiedy ślad ręki znowu się pojawił, kazali wybić mur, na nowo zamurować i otynkować, ślad jednak nie zginał. Świątynię więc zburzono. Mimo to pamięć o tragicznej śmierci naszych przodków przetrwała w nas.

      Dzisiaj to My, nasza pamięć przeszkadza władzom dlatego próbuje się ograniczyć nam prawo do zgromadzeń. Projekt pana Komorowskiego (wybaczcie Państwo, ale słowo Prezydent nie przejdzie mi przez gardło) został już przyjęty przez sejm, czeka jeszcze na decyzje senatu i opublikowane w dzienniku ustaw. Rządzący naiwnie myślą, że jeśli zabronią nam się gromadzić, pozbawia młodzież lekcji historii, to społeczeństwo zapomni o swoich korzeniach. Może zdarzyć się tak, że nie będę mógł Państwa na kolejna miesięcznicę, obchody Bitwy Warszawskiej, czy innej ważnej rocznicy zaprosić. Nie usłyszycie apelu w Radiu Maryja, czy Gazecie Polskiej. Jednak my tu i tak przyjdziemy. Zdamy ten jeszcze trudniejszy egzamin z patriotyzmu. Władze zapominają że jesteśmy Partyzantami IV RP, działamy z potrzeby serca, i nikt nas do niczego wzywać nie musi. Może nie będzie mikrofonów, przemówień, ale swoją obecnością damy świadectwo Prawdzie!

      I jeszcze jedna prośba, kiedy już wejdą w życie nowe przepisy, bojkotujmy wszystkie oficjalne uroczystości. Może się, bowiem okazać, ze tak jak przed dwoma laty w rocznice Bitwy Warszawskiej próbowano odsłonić pomnik bolszewickim hordom w imię dobrych relacji z putinowską Rosją, tak w imię źle rozumianej przyjaźni polsko- niemieckiej gotowi na Stary Rynku, czy w innym miejscu, umieścić tablice upamiętniająca hitlerowców, którzy bohatersko rozstrzeliwali bezbronnych bydgoszczan. Przecież nie ma żadnej różnicy miedzy sowietami, którzy szli przez Polskę mordując i grabiąc, a hitlerowcami. Skoro postawiono pomnik jednym, to można postawić i drugim.

      Prawo do zgromadzeń jest jednym z podstawowych praw Wolnych Narodów. Pozbawiają nas go nie tylko, dlatego, ze boja się protestów, przeciwko złu, które panoszy się w naszym kraju, ale także po to by mieć monopol na historie. Organizując oficjalne, legalne obchody, będą mogli fałszować ja do woli. Pamiętajmy, "Tylko ten człowiek wart nazwy człowieka, który ma pewne przekonanie i potrafi je bez względu na skutki wyznawać czynem" jak mawiał Marszalek Piłsudski. Teraz my mimo zakazów, ograniczeń musimy tym słowom sprostać.

      Ja osobiście, znając umiłowanie naszego narodu do wolności, gorąco wierze, że kiedy już wejdzie w życie nowe prawo, to tu na Starym Rynku, każdego 10 będą nas nie setki, ale tysiące!”

      Następnie zgromadzeni przemaszerowali ulicami miast do kościoła OO. Jezuitów. Nabożeństwo rozpoczęła uroczystość poświecenia pierwszego w Polsce ornatu upamiętniającego Katastrofę Smoleńską ufundowanego przez uczestników miesięcznic zaprojektowanego przez Bernardynów: o. Józef Kachel OFM, o. Marcin Kozdrach OFM, wykonanego przez Siostry Karmelitanki Bose z Tryszczyna. Po nabożeństwie w Oratorium Jana Pawła II odbył się koncert piosenek Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu zespołu w składzie Maciej Różycki (lider Solidarnych 2010), Piotr Zaporowicz (dwukrotny laureat szansy na sukces), Jarosław Wardowski, obsługa nagłośnienia zajmował się Mateusz Gajewski.

      W uroczystościach wzięło udział ponad 200 osób. Uroczystości zorganizowali Klub Gazety Polskiej, Solidarni 2010.

/Krystian Frelichowski/

Zdjęcia:


Komentarze
#1 | Kazia dnia 12.07.2012
Bydgoszcz-Warszawa - wspólna sprawa! Widać jak w dniu kolejnej miesięcznicy Polacy są razem. Pozdrawiam
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną