Nasze Radio Logos nadaje. Program na 24.08.2016: Prof. T. Marczak: Przemówienie pod Konsulatem Niemiec - godz. 1:00, 10:00, 19:00, 24:00. Janusz Dobrosz: Polityczno prawne aspekty układu poczdamskiego - godz. 1:30, 10:30, 19:30. Prof. M. Dyżewski: Muzyczny ogród Panny Maryi - godz. 2:00, 11:00, 20:00. Prof. R. Szeremietiew: Geocywilizacyjne zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski, cz. 1 - godz. 3:00, 12:00, 21:00. Prof. T. Marczak: Perspektywy rozwoju kwestii ukraińskiej, cz. 1 - godz. 3:30, 12:30, 21:30. Prof. T. Marczak, cz. 2 - godz. 4:35, 13:35, 22:35. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 1 - godz. 6:00, 15:00. L. Żebrowski: Zdrajcy i Bohaterowie, cz. 2 - godz. 7:15, 16:15. Dr S. Krajski: Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu, cz. 1 - godz. 8:00, 17:00. Dr S. Krajski, cz. 2 - godz. 9:30, 18:30. Między audycjami muzyka.
Nasze Radio Logos - ramówka

Ostatnie komentarze
Z działu "Aktualności":
oraz z pozostałych stron:


Polecane artykuły
Najnowsze artykuły

Tagi

Aktualności

  

Transformacji 1989 r. towarzyszyły zabójstwa trzech księży związanych z opozycją. Pierwszą ofiarą był duszpasterz Rodzin Katyńskich, ks. Stefan Niedzielak, zamordowany nocą z 19 na 20 stycznia 1989 r. w Warszawie. Niedługo później, 30 stycznia 1989 r. zginął kapelan białostockiej „Solidarności”, ks. Stanisław Suchowolec. Wreszcie, ksiądz Sylwester Zych, którego ciało znaleziono 11 lipca 1989 r.
11.07.2012r.


      Transformacji 1989 r. towarzyszyły zabójstwa trzech księży związanych z opozycją. Pierwszą ofiarą był duszpasterz Rodzin Katyńskich, ks. Stefan Niedzielak, zamordowany nocą z 19 na 20 stycznia 1989 r. w Warszawie. Niedługo później, 30 stycznia 1989 r. zginął kapelan białostockiej „Solidarności”, ks. Stanisław Suchowolec. Wreszcie, ksiądz Sylwester Zych, którego ciało znaleziono 11 lipca 1989 r.

      Ksiądz Zych urodził się 19 maja 1950 r. w Ostrówku (wtedy województwo ostrołęckie, dziś mazowieckie). W wieku 17 lat rozpoczął pracę w Zakładach Wojskowych w Zielonce; jednocześnie uczęszczał do technikum dla pracujących, by po maturze wstąpić do seminarium duchownego. Przez blisko dwa lata odbywał przymusową służbę wojskową. Święcenia przyjął w czerwcu 1977 r. Był wikariuszem kilku parafii (Czerniewice, Stanisławów i Bedlno), od lipca 1979 r. pracował w Tłuszczu, gdzie przeprowadził głośną akcję wieszania krzyży w szkołach, co stanowiło odważny akt wiary i buntu wobec władzy. Dwa lata później został wikariuszem parafii w Grodzisku Mazowieckim.

      W nocy z 4 na 5 marca 1982 r. został aresztowany za „udział w związku zbrojnym” i przechowywanie broni, z której w warszawskim tramwaju 18 lutego 1982 r., podczas próby rozbrojenia, dwójka młodych chłopców postrzeliła milicjanta – sierżanta Zdzisława Karosa. W wyniku odniesionych obrażeń Karos zmarł kilka dni później. We wrześniu 1982 r. odbył się ich proces - byli członkami założonej przez siebie konspiracyjnej organizacji o nazwie „Siły Zbrojne Polski Podziemnej”. Propaganda komunistyczna wykorzystała ten fakt do przedstawienia duchownego jako lidera siatki terrorystycznej, stanowiącej śmiertelne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Uznano za niewiarygodne tłumaczenia duchownego, że nie jest członkiem organizacji, a tylko przechowywał broń młodych konspiratorów.

      Sąd skazał księdza Zycha na cztery lata więzienia, by następnie, po prokuratorskiej rewizji, podwyższyć wyrok do sześciu lat. Z mokotowskiego Aresztu Śledczego przewieziono księdza do więzienia w Braniewie. Tu rozpoczął wielomiesięczną batalię o uznanie statusu więźniów politycznych i możliwość odprawiania przez siebie Mszy na terenie więzienia. Walka okazała się zwycięska - był pierwszym księdzem w powojennej Polsce, który jako więzień mógł odprawiać Mszę. Doświadczył przez to wielu szykan i upokorzeń, pozbawiono go prawa do korespondencji, otrzymywania paczek, widzeń z najbliższymi, wiele miesięcy spędził w izolacji od innych więźniów.

      W sierpniu 1986 r. ks. Zych został przetransportowany do więzienia w Barczewie, skąd 10 października został zwolniony. Dopiero po latach okazało się, że strona rządowa w poufnych rozmowach z Episkopatem ustaliła w październiku 1986 r., że w zamian za zmniejszenie wyroków dla skazanych w procesie o zabójstwo sierżanta Karosa „można by zastosować prawo łaski dla zabójców ks. Popiełuszki, z wyjątkiem Piotrowskiego”. Tak też się stało.

      Po opuszczeniu więzienia ksiądz Zych został kapelanem Domu Dziecka prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Białołęce Dworskiej. Był też kapelanem Okręgu Warszawskiego Konfederacji Polski Niepodległej, z którą utrzymywał kontakt jeszcze przed aresztowaniem.

      13 października 1987 r. sporządził testament. Już kilka lat przed śmiercią zaczął otrzymywać anonimy i telefony z pogróżkami, śledzono go. W lutym 1989 r. brał udział w pogrzebie przyjaciela – ks. Stanisława Suchowolca. Wiosną 1989 r. w Warszawie został napadnięty. Przebieg napadu był nietypowy, napastnicy nie pobili, ani nie obrabowali swojej ofiary, zamiast tego próbowali siłą napoić ją alkoholem. Być może była to próba generalna przed kolejnymi wydarzeniami, bowiem w tym samym roku, w nocy z 10 na 11 lipca, obok dworca PKS w Krynicy Morskiej znaleziono nieprzytomnego księdza i zaczęto jego reanimację. Nie udało się go uratować. Za przyczynę śmierci uznano wtedy zatrucie alkoholem. W jego krwi stwierdzono stężenie w wysokości 4,3 promila. Jednak znajomi i rodzina księdza zgodnie twierdzili, że nigdy nie nadużywał alkoholu.

      Cztery dni od znalezienia zwłok, w reportażu telewizyjnym, zrealizowanym na zlecenie ówczesnego prezesa telewizji Jerzego Urbana, świadkowie twierdzili, że ks. Zych w ciągu trzech godzin wypił nieprawdopodobnie dużą ilość wódki. Robiono wszystko by publicznie zdyskredytować księdza.

      Śledztwo kilkakrotnie wznawiano i umarzano. Pełna prawda o tej zbrodni, dokonanej pod koniec istnienia PRL-u, nigdy nie została ujawniona, a osobom badającym sprawę próbowano zgotować podobny los.

Polecamy film „Zwłoki nieznane” o okolicznościach śmierci księdza:Powyższy film wyemitowany zostanie również we wtorek, 10-07-2012 o godz. 23:30 w TVP Info.

Starosta Wołomiński, p. Piotr Uściński oraz ks. Dziekan Jan Andrzejewski zapraszają na Uroczystą Mszę Świętą, w intencji ks. Sylwestra Zycha w 23 rocznicę tragicznej śmierci kapłana, 11 lipca 2012 r. (środa) do Bazyliki Mniejszej w Kobyłce.

W programie:

* 17:00 – wykład dziennikarza i reportera Piotra Litki
pt: „Ksiądz Sylwester Zych – Kapłan, Patriota, Ofiara Systemu”

* 18:00 – Msza św. w intencji Kapłana

* 19:00 – złożenie kwiatów na grobie ks. Sylwestra Zycha


Opracowano na podstawie:

Link

Link

Link

/Magda/

Nasze blogi:


Komentarze
#1 | Stowarzyszenie ARKA dnia 10.07.2012
Wszystko sprowadza się do Katynia. Do dzisiaj mimo wielu zapewnień nie mamy dostępu do wszystkich dokumentów. Po drodze jeszcze 30.08.1980 i kolejna zdrada narodowa tym razem w Gdańsku w Stoczni w czasie strajku sierpniowego. Zdrajcy do dzisiaj mają się dobrze!
#2 | Kazia dnia 10.07.2012
@W. Sumliński jasno nazwał zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki "mordem założycielskim" III RP. Pozostałe zabójstwa miały prawdopodobnie podobne znaczenie, a skutki- nierozliczeni sprawcy, bezkarni, żyjący miedzy nami - niszczą ład prawny w naszym kraju. Dobrze, że przypomniałaś sam fakt tych strasznych zdarzeń. Pozdrawiam.
#3 | Artur dnia 10.07.2012
Ciekawe kiedy dowiemy się kto naprawdę za tym stał. zamach na JP II, ks. Jerzego prowadzą w jednym kierunku. Może tutaj też? Pozdrawiam autorkę i dziękuję za ten tekst. Gratuluję bloga. Pozdrawiam
Dodaj komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

ZALOGUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

ZAREJESTRUJ SIĘ aby móc dodać komentarz.

Powrót na stronę główną